vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

99 επισκέπτες, 4 χρήστες
anetost, Milarepa, mathimatikos1966, liabovas

Twitter

Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #30 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 13:53 »
Sorry, λάθος κατάλαβα! Τότε σχεδόν σίγουρα εχεις καποια ευαισθησία σε κάποιο συστατικό του ητ. Θα πρότεινα να δοκιμάσεις vg, πριν το απαξιώσεις τελείως.
Μην χασεις τουλαχιστον την ευκαιρια να απεξαρτηθεις απο το κανονικο, λογω αυτου του σημαντικου κατα τα αλλα προβληματος.
Και θα σε παρακαλουσα να μοιραστεις μαζι μας την εμπειρια σου και με την vg αν το αποφασισεις.

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #31 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2009, 22:43 »
Δεν είμαι γιατρός, αλλά εάν ξέρεις πως δεν είσαι άρρωστη, θα σε συμβούλευα να στο σταματήσεις.
Το θέμα είναι να τεκμηριώσεις πως φταίει το η.τ. και μετά εάν φταίει το υγρό.
Και μένα, το pg μου στεγνώνει τον λαιμό και μου δημιουργεί έναν κόμπο εκεί. Γι'αυτό, καπνίζω pg  σπάνια και μόνο κάποιες γεύσεις που μου αρέσουν ....

Αποσυνδεδεμένος GoldenCat

  • *
  • 28
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Το ημερολόγιο μιας γάτας
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #32 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 08:59 »
έπαθα το ίδιο εδώ και 2 μέρες ατμίζω αλλά χωρίς νικοτίνη... σκέτα φιλτράκια και με πολύ μικρό ρυθμό.... συγκριτικά με τα παραδοσιακά τσιγάρα όχι περισσότερα από 4-5 την πρώτη μέρα και 1-2 τη δεύτερη μέχρι στιγμής... όμως από την πρώτη στιγμή παρατήρησα πονοκέφαλο και ζάλη...

Καλωσήρθες στην ατμοπαρέα μας καταρχήν!
Μήπως, λέω μήπως, για τους πονοκεφάλους και ζαλάδες, φταίει το γεγονός ότι ατμίζεις χωρίς νικοτίνη..?? Είναι από τα συνηθισμένα συμπτώματα του συνδρόμου στέρησης!!

Αποσυνδεδεμένος evag

  • *
  • 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #33 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 11:37 »

μακάρι να είναι αυτό γιατί μ'αρέσει και δεν θέλω να το παρατήσω ακόμα... και ελπίζω με τον καιρό να υποχωρήσει εντελώς...
προς το παρόν θα προσπαθήσω να αντικαθαστήσω την έλλειψη νικοτίνης με αυξημένες δόσεις καφεϊνης που κάνουν καλό στους πονοκεφάλους...
έχω ήδη στείλει e-mail στην εταιρεία για να με ενημερώσει σχετικά με συνήθη συμπτώματα, αλλά κωφεύει, προς το παρόν...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2012, 01:51 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #34 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 15:31 »
Να ρωτήσω πόσα τσιγάρα κάπνιζες πριν αρχίσεις το ηλεκ.????
Γιατί βλέπω ότι μπήκες κατευθείαν στα non και μάλιστα με ένα φιλτράκι για 3 μέρες,δηλ. μηδαμινή ποσότητα,προσπαθείς να κόψεις το τσιγάρο τελείως????
Η στέρηση της νικοτίνης προκαλέι πολλά συμπτώματα γι αυτό προσεξέ το.
Το ν'αυξήσεις την καφείνη δεν θα έχει αποτέλεσμα γιατί κάθε ουσία δρα διαφορετικά οπότε βλέπω να έχεις προβλήματα και με το στομάχι σου μετά.
Αν κάπνιζες 3-5 τσιγάρα την ημέρα δεν βλέπω το λόγο να καταφύγεις στο ηλεκ.

Αποσυνδεδεμένος evag

  • *
  • 11
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #35 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 21:05 »

όντως δεν κάπνιζα πολύ... τον τελευταίο καιρό άρχισε να μ' ενοχλεί κιόλας... αλλά επειδή μ'αρέσει δεν το κόβω και τελείως, πράγμα που έχω ξανακάνει στο παρελθόν για 3,5 χρόνια... εδώ και λίγους μήνες μπορεί να μην κάπνιζα καθόλου για 2 μέρες και μπορεί μία μέρα να έκανα μισό πακέτο... βέβαια το σύνηθες ήταν μέχρι 5-6 τριγάρα την ημέρα... παλιότερα που το είχα ξανακόψει δεν είχα τίποτε φοβερά συμπτώματα από την έλλειψη νικοτίνης... για την ακρίβεια, δεν θυμάμαι κανένα... το ΗΤ το πήρα όντως για να το κόψω και μέχρι στιγμής αποδίδει γιατί δεν κάνω καθόλου τσιγάρα ... νιώθω την ανάγκη να καπνίσω ελάχιστες φορές... εάν λοιπόν εκείνη την στιγμή ξεγελάσω τον εαυτό μου με το ΗΤ χωρίς νικοτίνη, αυτό θα με αποτρέψει από το να πάω στο περίπτερο και να πάρω πακέτο, γιατί τότε θα το κάνω ολόκληρο φυσικά μέσα σε λίγες μέρες... ενώ εάν ξεπεράσω την αδύναμη στιγμή, τότε θα μου ξαναέρθει την επόμενη μέρα και έτσι ξεπερνώντας πολλές αδύναμες στιγμές θα φτάσει κάποτε που δεν θα έχω καθόλου επιθυμία ή τέλος πάντων ελάχιστη... διότι αυτό που πιστεύω είναι ότι εάν είσαι καπνιστής, είσαι για πάντα... ακόμα και όταν το κόβεις είναι εν δυνάμει καπνιστής... αααα και για αποκαταστήσω και τη φήμη της εταιρείας που έστειλαν mail και μου είπαν ότι θα μου απαντήσουν τις επόμενες μέρες...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 22, 2012, 01:51 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #36 στις: Σεπτεμβρίου 09, 2009, 22:41 »
Τι να σου πω,εγώ αν κάπνιζα μέχρι 10 τσιγάρα την ημέρα θα το θεωρούσα απόλαυση  8)
Δεν λέω να μην προσπαθήσεις απλά για μένα το άτμισμα μπήκε στη ζωή μου από αγανάκτηση και απόγνωση,αφού έβλεπα το τσιγάρο να κυριαρχεί παντού.
Οσο για το άτμισμα έχει γίνει πια απόλαυση,εύχομαι καλά ατμίσματα :)

Αποσυνδεδεμένος alex---

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 10, 2010, 22:13 »
Πρώτη μέρα ατμίσματος (BL με 16mg) και είμαι πολύ ικανοποιήμενος. Κάπνισα και 2-3 συμβατικά αλλά αυτό θεωρείται πταίσμα. Καπνίζω 17 περίπου χρόνια. Τα τελευταία χρόνια σχεδόν ενα πακετάκι 25γρ στριφτά / ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 10, 2010, 22:24 »
η ζάλη επιμένει για 3η μέρα... και ο πονοκέφαλος επίσης... μιλάμε για πολύ λίγο πόνο, αλλά η ενόχληση υπάρχει...

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι (σχετικά σπάνια) που έχουν αλλεργία στην προπυλενογλυκόλη (PG).
Για αυτούς υπάρχουν τα υγρά με VG.

Τα συμπτώματα που αναφέρεις κανείς δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει γιατί απλά δεν είμαστε γιατροί.
Αλλά και να υπήρχε κάποιος γιατρός εδώ απλά ...δεν θα απαντούσε γιατί δεν μπορεί να κάνει τηλεδιάγνωση.

Καταρχάς επισκέψου κάποιο γιατρό.
Μπορεί να έχεις κάποια ίωση ή κρυολόγημα ή οτιδήποτε άλλο.
Μόνο αυτός μπορεί να πει με σιγουριά!

Παρόμοια συμπτώματα μπορεί να εμφανιστούν από έλλειψη νικοτίνης.

Επίσης ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που δεν πρέπει να ξεχνάς είναι ο ...ψυχολογικός.
Πολλοί νέοι χρήστες έχουν αρχικά φοβικά σύνδρομα...
Έχω ακούσει και εδώ και σε φόρουμ του εξωτερικού πολλά ...τρελά. Ότι μπορείς να φανταστείς.
Και εφόσον δεν το σταματήσουν, ενημερωθούν και ξεπεράσουν το φοβικό σύνδρομο τα δίνουν όλα...  :))
Επίσης πολλοί υποσυνείδητα απλώς δεν θέλουν να ξεκινήσουν το ηλεκτρονικό και απλώς ψάχνουν αφορμές για να ξαναγυρίσουν στο κανονικό.

Πάντως ο γιατρός είναι ο μόνος που μπορεί να αποφασίσει!

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 10, 2010, 22:29 »
μπραβο alex καλως ηλθες στην παρεα.
Αν νομιζεις οτι θα το καταφερεις κοψε τελειως το κανονικο τσιγαρο,αν οχι δωσε στον εαυτο σου εννα χρονικο διαστημα και ελλατωνε το σιγα σιγα ,το ητ θα σε βοηθησει σιγουρα

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 10, 2010, 22:31 »
Καλωσήρθες Alex.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Πιστεύω ότι με τη βοήθεια του φόρουμ θα μπορέσεις να ξεχάσεις και τα τελευταία κανονικά που βάζεις στο στόμα σου.
Ότι απορίες έχεις απλά ρώτα  :)

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 11, 2010, 12:08 »
Ατμίζω στο evo μόνο VG low και στο 510 μόνο PG low. Έχω παρατηρήσει τα εξής:
Με evo και vg κανένα πρόβλημα όσο και να ατμίσω, με 510 και PG αν ατμίσω λίγο παραπάνω με πιάνει σφίξιμο στο στήθος όπως όταν κάπνιζα και κάποιες μέρες το παράκανα. Δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα αν είναι δουλειά του PG ή του 510.

Στα καλά τώρα, μετά από 15 μέρες ατμίσματος χωρίς καθόλου τσιγάρο έχω παρατηρήσει τα εξής:
- Ξυπνάω πιο εύκολα και με καλύτερη διάθεση
- Δεν κουράζομαι τόσο εύκολα.
- Κόπηκε το ροχαλητό
- Πεινάω λιγότερο, τρώω λιγότερο αλλά παραδόξως πήρα ένα - δύο κιλά
- Τις πρώτες μέρες χρησιμοποιούσα το η/τ ως αναπνευστήρα... όσο περνούν οι μέρες αυτό αλλάζει και παίρνω και μερικές αναπνοές.
- Αν βρίσκομαι κάπου όπου δε μπορώ ή δεν θέλω να ατμίσω, απλά το ξεχνάω. Με το κ/τ γινόμουν πολύ νευρικός και ήθελα έντονα τσιγάρο.
- Η μύτη μου λειτουργεί καλύτερα (μυρίζω καλύτερα), από τις πρώτες μέρες κιόλας. Δεν με ενοχλεί όμως η μυρωδιά του τσιγάρου, ίσα ίσα που συνεχίζει να μου αρέσει.
- Δεν έχω καμία όρεξη να ξανα ανάψω τσιγάρο αν και μόλις κλείσω μήνα λέω να ανάψω ένα για να δω πως θα μου φανεί.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 11, 2010, 12:13 »




- Δεν έχω καμία όρεξη να ξανα ανάψω τσιγάρο αν και μόλις κλείσω μήνα λέω να ανάψω ένα για να δω πως θα μου φανεί.
Στην διαδικασια αυτην φιλε zoobi ειχα μπει τον πρωτο μηνα και την εκανα πραξη.Το αναψα το ρημαδι και ειλικρινα ενοιωσα τετοια αηδια ,χειροτερη και απο αυτην οταν ερχοταν υγρο στο στομα στις πρωτες
μου ατμιστικες προσπαθειες.Καντο δεν εχεις να χασεις τιποτε το ητ το εχεις διπλα σου,μαλλον θα κερδισεις!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 11, 2010, 12:32 »
Στα καλά τώρα, μετά από 15 μέρες ατμίσματος χωρίς καθόλου τσιγάρο έχω παρατηρήσει τα εξής:
- Ξυπνάω πιο εύκολα και με καλύτερη διάθεση
- Δεν κουράζομαι τόσο εύκολα.
- Κόπηκε το ροχαλητό
- Πεινάω λιγότερο, τρώω λιγότερο αλλά παραδόξως πήρα ένα - δύο κιλά
- Τις πρώτες μέρες χρησιμοποιούσα το η/τ ως αναπνευστήρα... όσο περνούν οι μέρες αυτό αλλάζει και παίρνω και μερικές αναπνοές.
- Αν βρίσκομαι κάπου όπου δε μπορώ ή δεν θέλω να ατμίσω, απλά το ξεχνάω. Με το κ/τ γινόμουν πολύ νευρικός και ήθελα έντονα τσιγάρο.
- Η μύτη μου λειτουργεί καλύτερα (μυρίζω καλύτερα), από τις πρώτες μέρες κιόλας. Δεν με ενοχλεί όμως η μυρωδιά του τσιγάρου, ίσα ίσα που συνεχίζει να μου αρέσει.
- Δεν έχω καμία όρεξη να ξανα ανάψω τσιγάρο αν και μόλις κλείσω μήνα λέω να ανάψω ένα για να δω πως θα μου φανεί.

Αν εξαιρέσεις ότι πλέον με ενοχλεί η μυρωδιά του τσιγάρου και ότι εγώ έχω πάρει 4-5 κιλά σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Είναι οι ίδιες διαπιστώσεις που έκανα και γω καμιά 10αρια 15αρια μέρες αφού άρχισα το η.τ

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Πρώτες εμπειρίες από άτμισμα
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 11, 2010, 12:53 »
Παράθεση
Πρώτη μέρα ατμίσματος (BL με 16mg) και είμαι πολύ ικανοποιήμενος. Κάπνισα και 2-3 συμβατικά αλλά αυτό θεωρείται πταίσμα. Καπνίζω 17 περίπου χρόνια. Τα τελευταία χρόνια σχεδόν ενα πακετάκι 25γρ στριφτά / ημέρα.
Μπράβο Alex
Η μέθοδος που ακολούθησα όταν σταμάτησα το κάπνισμα και μετά τις πρώτες δοκιμές με ΗΤ όπου παράλληλα κάπνιζα, ήταν κοψιμο τσιγάρου για τέσσερα 24ωρα. Μετά αν καπνίσεις θα δεις και μόνος σου ότι το τσιγάρο δεν θα σου λέει τίποτα!
 
Παράθεση
Στα καλά τώρα, μετά από 15 μέρες ατμίσματος χωρίς καθόλου τσιγάρο έχω παρατηρήσει τα εξής:
- Ξυπνάω πιο εύκολα και με καλύτερη διάθεση
- Δεν κουράζομαι τόσο εύκολα.
- Κόπηκε το ροχαλητό
- Πεινάω λιγότερο, τρώω λιγότερο αλλά παραδόξως πήρα ένα - δύο κιλά
- Τις πρώτες μέρες χρησιμοποιούσα το η/τ ως αναπνευστήρα... όσο περνούν οι μέρες αυτό αλλάζει και παίρνω και μερικές αναπνοές.
- Αν βρίσκομαι κάπου όπου δε μπορώ ή δεν θέλω να ατμίσω, απλά το ξεχνάω. Με το κ/τ γινόμουν πολύ νευρικός και ήθελα έντονα τσιγάρο.
- Η μύτη μου λειτουργεί καλύτερα (μυρίζω καλύτερα), από τις πρώτες μέρες κιόλας. Δεν με ενοχλεί όμως η μυρωδιά του τσιγάρου, ίσα ίσα που συνεχίζει να μου αρέσει.
- Δεν έχω καμία όρεξη να ξανα ανάψω τσιγάρο αν και μόλις κλείσω μήνα λέω να ανάψω ένα για να δω πως θα μου φανεί.
Σε γενικές γραμμές αυτά είναι τα πρώτα κέρδη απο ΗΤ σε όλους μας ( ξέχασες να μας πεις, απο sex είδες βελτίωση ?  :idiot1: :laugh1:)
Παράθεση
Δεν με ενοχλεί όμως η μυρωδιά του τσιγάρου, ίσα ίσα που συνεχίζει να μου αρέσει.
zoobi, Ουτε κι εμένα με ενοχλεί , αν και δε μπορω να πω οτι μου αρέσει. Αν καπνίσεις πάντως κανένα δυνατό τσιγάρο φρόντισε να μην είσαι νηστικός και να υπάρχει καρέκλα δίπλα  :laugh1: :laugh1:
Εγώ στο πρώτο που κάπνισα παραλίγο να πέσω ξερός  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15593 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131159 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 130 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 141 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 147 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 222 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 140 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249438 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767538 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 229 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181699 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 444 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976