vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

156 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, maprix, ZoeM, lagoudakis, Milarepa

Twitter

Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)

Αποσυνδεδεμένος mars76

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #210 στις: Απριλίου 23, 2013, 16:34 »
Σαν να το χεις ένα δίκιο με το φύσημα προς τα πάνω. Αλλά όπως και να χει λίγο περίεργο δεν είναι να μπορεί να χάσει όλο το υγρό σε λίγα δευτερόλεπτα φυσήματος? Ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα με τους Τ2 που χρησιμοποιούσα. Πάντα έφευγε μόνο το παραπανίσιο υγρό

Σ ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #211 στις: Απριλίου 23, 2013, 16:44 »
Πατάς το κουμπί της μπαταρίας 1-2 δευτ. πριν φέρεις τον άτμο στο στόμα.
Τραβάς την τζούρα σου.
Αφήνεις το κουμπί της μπαταρίας πριν τελειώσεις την τζούρα, δηλ. συνεχίζεις να τραβάς την τζούρα και με την μπαταρία απενεργοποιημένη.
Αν τα τηρήσεις αυτά, ευλαβικά, δεν θα κάνει μπουρμπουλήθρες.
Ευλαβικά όμως  :D

Για την πλαστικίλα, δοκίμασε μπανάκι με οινόπνευμα και μετά καλο ξέπλυμα (δεύτερο μπανάκι ουσιαστικά) με χλιαρό-ζεστό νερό.
Αν χρησιμοποιήσεις οινόπνευμα, έχε υπόψην σου πως πρέπει να τον αφήσεις να στεγνώσει καλά γιατί αλλιώς θα ατμίσεις και το οινόπνευμα. Δεν το θες  :))

Μπορεί να είναι διάφοροι λόγοι πχ το φυτίλι, οπότε αν μπορείς το αλλάζεις. Ενα παλικάρι σε προηγούμενο post αναφέρει πως υποψιαζόταν το σιλικονάκι του πόλου, μπορείς να το αλλάξεις και αυτό από μια άλλη κεφαλή για να δεις. Ή τελικά αλλάζεις όλη την κεφαλή που είναι και το πιο απλό

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #212 στις: Απριλίου 23, 2013, 18:10 »
[youtube]lU6DWyFwivQ[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος mitsos

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #213 στις: Απριλίου 23, 2013, 19:22 »
με επισκευασιμο πως επεζα 1.3 οημ με 3.9 βολτ υπο φορτιο και δεν ειχα κανενα θεμα? ???
ατμιζω σταθεροτατα στα 9 με 10 βαττ η κεφαλη ηταν η μαμα απο την αρχικη συσκευασια, ανταλακτηκη δεν εβαλα, μαλλον εφταιγε η παρτιδα η το συγγεκριμενο κομματι που βρωμαγε πλαστικιλα απο το σωμα μαλλον και οχι απο την κεφαλη ατμοποιησης!


επισης μην νομιζετε πως ειναι μονο της kager γιατι καπου ειδε το ματι μου τετοιο ατμο αλλα εγραφε και πανω με μεγαλα γραμματα evod ! (το πρωτο που δοκιμασα δεν εγραφε τπτ, του πριμερο εχει στη βαση το ''νομπακο'') μου θυμησε αμεσως τις β διαλογης και πιο ευπαθεστατης κατηγοριας μπαταριες ego-t οπου κουδουναγαν και χαλαγανε αμεσως, ασε που το πακετο ελεγε απεξω wE  Go Together :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


φιλε zellps


  εχεις επισκευασιμο bottom coil??
αν εχεις οκ παω πασο


αν πας σε μαγαζι που πουλαει ανταλλακτικα coil για τον evod ζητα να δεις το κουτακι που το εχουν σε 5 αδα.μεσα εχει μια καρτουλα με τις ενδεδειγμενες τασεις αναλογα την αντισταση που εχεις

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #214 στις: Απριλίου 26, 2013, 03:42 »
Έχω τον 1.8ohm στα 4.4V στο Provari κι έχω πάθει πλάκα. Αυτός και ο Ce4 Crystal με dual coil αντίσταση βάζουν κατω 2/3 επισκευάσιμους που υπάρχουν αυτή τη στιγμή!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #215 στις: Απριλίου 26, 2013, 09:02 »
Απαπαααα.... Kρύβε λόγια, θα μας την πέσουνε οι μάστορες με τα χειρουργικά ατσάλια... :))

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #216 στις: Απριλίου 26, 2013, 16:59 »
Δεν έχω γράψει κάτι μέχρι τώρα στο Forum. Αρκούμε στο να διαβάζω γιατί έχει πάρα πολλά θέματα και η αλήθεια είναι ότι έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα. Την παρακάτω εμπειρία όμως δεν μπορώ να μην την περιγράψω:
Δοκιμάζω εδώ και μια εβδομάδα τον Evod και διαπιστώνω όλα τα παραπάνω θετικά και αρνητικά που έχουν γραφτεί. Πρόσφατα όμως τον έβαλα πάνω σε ένα πολύ φτηνό Mod τύπου VV No1. Το συγκεκριμένο ρυθμίζει την τάση στα 4, 5 και 6 Volt. Ο Evod αυτή τη στιγμή φοράει εργοστασιακή αντίσταση στα 1,8Ω. Έχω πάθει πλάκα σε όλα τα σημεία. Και στην παραγωγή ατμού (πλέον δε μιλάμε για ντουμάνι αλλά για ομίχλη. Είναι η πρώτη φορά από τότε που ατμίζω που με έστειλαν στο μπαλκόνι  :) ) και στο χτύπημα και στη γεύση (μάλιστα στα 4 & 5 Volt δεν έχω πάρει ούτε μια φορά καμένο). Επίσης, με σωστό άτμισμα όπως έχει ειπωθεί και παραπανω, εξαλείφτηκε και το φαινόμενο με τις μπουρμπουλίθρες. Ίσως το μόνο αρνητικό σημείο να είναι η κατανάλωση.  Έχω στα χέρια μου διάφορους ατμοποιητές και Mods. Το συγκεκριμένο set (Evod + VV No1), πολύ χαμηλού κόστους, το συγκρίνω πλέον άνετα με πολύ ακριβότερους συνδυασμούς.
Για να κάτσει ο Evod στο συγκεκριμένο Mod θέλει αντάπτορα από 510 se EGO. Ίσως να είναι και ο συγκεκριμένος συνδυασμός και να έχει καλύτερη (η καλύτερα τη σωστότερη - έστω και κατά τύχη) ροή αέρα. Δεν υπάρχουν προβλήματα πλέον που έχουν κάποια clearomizer κυρίως τύπου CE4 που δείχνουν βραχυκύκλωμα στον αντάπτορα στο συγκεκριμένο Mod και πρέπει να σφίξεις - ξεσφίξεις. Πατάει τέλεια όπως και να βάλεις τον Evod.
Τώρα αν παίξει κάποιος με τις αντιστάσεις (και μιλάω να κατασκευάσει με διάφορα σύρματα και φυτίλια ώστε να κρατηθεί η αντίσταση μεταξύ 1,7 & 2Ω - extra φυτίλια πάνω κάτω κτλ) αλλά αυτό δεν είναι θέμα αυτού του topic, το εξαιρετικό γίνεται εξαιρετικότερο....

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #217 στις: Απριλίου 26, 2013, 17:45 »
Tη 2.5Ω χαλαρά τη πήγα μέχρι 5V.... ουτε καμμένο, ουτε τίποτα...
Νομίζω ότι η αρχή λειτουργίας με Bottom Coil είναι το πλεονέκτημα, και φυσικά η σωστή υλοποίηση στον Evod, αλλα είναι γνωστό εδω και καιρό ότι η σωστή κατευθυνση είναι το Bottom Coil, δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι ατμοποιητές GG (που θεωρούνται οι κορυφαίοι φυτιλάτοι) είναι όλοι Bottom Coil.

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #218 στις: Απριλίου 26, 2013, 18:42 »
Εδώ και μερικές μέρες χρησιμοποιώ τον εν λόγω ατμοποιητή και έχω κολλήσει κανονικότατα! Σε απλή μπαταρία στο 1,8 αν και μου πρότειναν να δοκιμάσω κ στα 2,2, (προσεχώς θα γίνει κ αυτό) απλά παίζει υπέροχα!
Σαφώς και λίγη πλαστικίλα (σε κάποιες κεφαλές) την έφαγα...δεν είναι κάτι που συνάντησα μόνο σε αυτόν τον ατμοποιητή, προφανώς κ εδώ λοτταρία είναι.
Οπως και κάποιες μπουρμπουλήθρες (έχω καταλάβει καλά? σα να ρουφάς με καλαμάκι τα τελειώματα στο ποτήρι σου?) οι οποίες με 2-3 τζούφιες τζούρες, χωρίς πατημένο κουμπί δλδ εξαφανίζονται! Συμφωνώ με slammer και για μένα η σωστή κατεύθυνση είναι το b.coil :yes:
Αλήθεια, πόσο μεγάλη διαφορά μπορεί να νιώσει κανείς αν πάει στα 2,2 από το 1,8 με μια απλή ego?

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #219 στις: Απριλίου 26, 2013, 19:38 »
Είναι η πρώτη φορά από τότε που ατμίζω που με έστειλαν στο μπαλκόνι  :) ) και στο χτύπημα και στη γεύση (μάλιστα στα 4 & 5 Volt δεν έχω πάρει ούτε μια φορά καμένο).

Στα 5V, 1.8Ωμ εργοστασιακός και δε δίνει καμμένο? Πραγματικά εντυπωσιακό.

Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #220 στις: Απριλίου 26, 2013, 19:48 »
Το VV No1 είναι παλμικό, οπότε το 4-5-6 volts είναι μόνο μια ένδειξη μεσοσταθμική.
Από κάποιες μετρήσεις με παλμογράφο παλιότερα τα 4 volts βρέθηκαν 3,8 , τα 5 volts
βρέθηκαν 4,5 αν θυμάμαι καλά, οπότε με αντίσταση 1,8 μια χαρά είναι τα 4,5 και δεν
παίρνεις καμένο με το συγκεκριμένο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #221 στις: Απριλίου 26, 2013, 23:17 »
Στα δικά μου αρωματα που δεν είναι βαριά καπνικά (που σηκώνουν λίγο "καψάλισμα") πάω την 1.8Ω σταθερά 4-4.2 στο evic και πάει πολύ καλά, ακόμα και στα 5V ούτε καμένο βγάζει ούτε ζελατινίλα, αρκεί να μη κανεις τζούρες των 10 sec, μεχρι 5 sec πάει χαλαρά.... Μια άλλη αντίσταση στα 2.5Ω τερματίζει το Evic και θα πήγαινε άνετα 2-3 Watt ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Yannis74

  • **
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #222 στις: Απριλίου 27, 2013, 01:07 »
 :bye: ..γεια σας και πααααααλι  ;D  ..λοιπον μετα απο 1 βδομαδα μαζι του ενα εχω να πω ,, αυτο το μαραφετι it works !! ετσι απλα , το θεμα ειναι τι θα κανω με αυτα που εχω μαζεψει :wall:  2 epsilon , 2 epsilon XL , i-clear30 ,vivinova, και εναν mini DID ..

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #223 στις: Απριλίου 27, 2013, 02:40 »
Η πρώτη κεφαλή πήγε για ανακύκλωση/επισκευή...
Αυτή ήταν 1.8Ω, μετά από ξεψάχνισμα, το σύρμα που έχει χρησιμοποιηθεί είναι 0.15 (κακώς είχα εκτιμήσει 0.17), περίπου 30 χιλιοστά με ΝΟΝ και στα δύο άκρα, βγαίνουν 6 πυκνές σπείρες πάνω σε μονό δυάρι φιτίλι. Τα φιτίλια απ' έξω είναι 2 τεμάχια του 1 χιλιοστού.

Η κεφαλή δουλεψε τις πρώτες 3 ημέρες καταπληκτικά, στο τέλος της τρίτης ημέρας και μετά από 7-8 γεμίσματα, χωρίς να έχει χάσει πολλά από την απόδοση της σε ατμό, είχα μια αίσθηση  αλλοίωσης στη γεύση. Είναι λογικό μετά από αυτή τη χρήση να έχει πιάσει υπολείμματα η αντίσταση και στα ελαφρά αρωματισμένα υγρά να φαίνεται. Καποιος που χρησιμοποιεί πιο δυνατά αρώματα ίσως καταλάβει την αλλοίωση σε ακόμη περισσότερες ημέρες.  Με το άνοιγμα, η φιτιλοαντίσταση ήταν τελείως μαυρη και οι σπείρες πολύ δύσκολα ορατές.
Έγινε dryburn (αφαιρώντας σιλικονάκι, σωληνάκι, φιτίλια έξω) και πήγε πολύ καλά για σχεδόν 3 ημέρες ακόμα. Στη συνέχεια και μετά από άλλες 2 ημέρες (σύνολο 8 ) παρατήρησα μια μικρή μείωση σε ατμό και αλλίωση ξανά στη γεύση, ξανά τα ίδια, dryburn κλπ... η βελτίωση όμως δεν ήταν η αναμενόμενη, είχα συνεχώς μια αίσθηση καμένου. Άλλαξα τα απέξω φιτίλια αλλά στο βάθος αυτό το καμένο υπήρχε... τελος πάντων τη πήγα στο "κουτάκι" της ανακύκλωσης..... Σημειώστε ότι όλες αυτές τις ημέρες έπαιζε σε evic σε τάσεις 3.8-4.0V, λίγο παραπάνω δηλαδή από μια καλά φορτωμένη Ego.

Καλός ο evod, καλό στήσιμο όμως το μονό δυάρι φιτίλι έχει τα όρια του, όσοι παίζουν με επισκευάσιμους καταλαβαίνουν τι εννοώ... Πιστεύω ότι η διάρκεια ζωής της αντίστασης είναι κάπου στα 40 ml (πολύ χονδρικά μια και αυτό επηρεάζεται από το υγρό, την τάση ατμίσματος, την συμπεριφορά ατμίσματος). Από την άλλη, 10 σχεδόν ημέρες καλού ατμίσματος με αυτό το κόστος, δεν νομίζω ότι είχαμε δεί από εργοστασιακά προιόντα.


Αυτές μέχρι τώρα οι εντυπώσεις μου....   
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 27, 2013, 03:04 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Kanger Evod bottom Coil (ή Delirium ή Primero κτλ.)
« Απάντηση #224 στις: Απριλίου 27, 2013, 02:45 »
Είναι ίσως ο καλύτερος ατμοποιητής μαζικής παραγωγής αυτη την στιγμή και σίγουρα ο καλύτερος Bottom Coil, καλύτερος και απο τον "φουσκωτό" ξάδερφό του το Protank....
Πολύ ενδιαφέρουσα η έκδοση Dellirium που είναι όλος διάφανος και δέν έχει το μεταλλικό περίβλημα!  :yes:


Tον χρησιμοποιώ έδώ και καμιά 15ρια μέρες , ίσως και παραπάνω.
Ενα κόλπάκι: άν πέσει η απόδοσή του απλά άφθονο πλύσιμο με νερό , χωρίς να τον λύσετε,όπως είναι, αφήστε να στεγνώσει μια μέρα και μετά θα είναι σαν καινούρια η κεφαλή και πάλι. Η απόδοσή της μειώνεται αισθητά αφού η διαδικασία πλυσίματος επαναληφθεί 3-4 φορές  (τότε η αντίσταση έχει μαζέψει μάκα που δεν φευγει με απλό νερό)... ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246378 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1943 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122098 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326892 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298077 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios