vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

210 επισκέπτες, 8 χρήστες
manoslykos, john67, Giannis.B, azografos, camber, Mulder, lagoudakis, danys620

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος chrismel

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσιγάρο Τέλος !!!!
    • Focus Properties Real Estate
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1005 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 17:41 »
Δεν πιστεύω οτι έχει να κάνει με χρήματα για κάποιον που κάπνιζε χρόνια ...αφού κάθε μέρα έδινε απο 5-10€ για τσιγάρα σίγουρα . Με τα χρήματα για 10 περίπου πακέτα μπορει να αγορασει ενα expromizer . Αν σκεφτεί κάποιος οτι  απο την διαφορά τιμής θα εχει μεγαλητερη ασφάλεια και το βασικό την εγγύηση που  παρέχει ενα γνήσιο νομίζω οτι θα περίμενε λίγο αν δεν είχε χρήματα και θα έπαιρνε ενα και καλό

Στάλθηκε από το Xoom 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1006 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 17:48 »
Αναμένω αυτούς που υπερακόντιζαν και "αναθεμάτιζαν" κλωνοποιούς και αγοραστές κλώνων για ανηθικότητα κλπ, να μιλήσουν για την ηθικότητα των κατασκευαστών ...
Όταν κάνεις τέτοιο κάλεσμα δεν είναι καθόλου ουδέτερη ερώτηση, είναι μπηχτή και πρόκληση. Μίλα εσύ για την ηθικότητα των κατασκευαστών αν έχεις κάτι να πεις. Σαφώς πιστεύεις πως θα έχουν "δυσκολία" (δική σου λέξη) να το κάνουν.
Και εφόσον είναι οφ-τόπικ, αν όντως θες να κάνεις αυτή την πρόκληση/πρόσκληση και να γίνει η κουβέντα άνοιξε νήμα.
Αλλιώς το να το βάζεις εδώ (που δεν μπορούμε καν να το κουβεντιάσουμε) είναι κοροϊδία.

Κι όταν λες πως οι "πολέμιοι των κλώνων" θα έχουν πρόβλημα να μιλήσουν άσχημα για αυθεντικό (erlprinz ή οποιονδήποτε άλλο) σημαίνει πως μας θεωρείς είτε ανεγκέφαλους φανατικούς είτε τσιράκια των κατασκευαστών είτε υποκριτές.  Σίγουρα όχι ατμιστές "κανονικούς" που θα μιλήσουν για ό,τι αρνητικό δουν από όπου κι αν το δουν. Αλλιώς γιατί να έχουμε πρόβλημα και "δυσκολία"; Παιδιά είμαστε, νομίζεις πως δεν καταλαβαίνω ελληνικά;
Έχω βαρεθεί τις μπηχτές εδώ και δεκάδες σελίδες.Μια-δυο-πέντε-δέκα, νισάφι.
Έχω μια συσκεκριμένη άποψη για τους κλώνους. Καλή-κακή, την στηρίζω με κάποια επιχειρήματα. Δικαίωμα του καθενός να μην πειστεί.
Αλλά την τελευταία φορά που ρώτησες στο νήμα αυτό...
και αναρωτιέμαι, γιατί αυτή η υπέρμετρη υπεράσπιση των γνήσιων, και η επιμονή των υπερασπιστών των γνησίων να μας αποδείξουν-χωρίς αποδείξεις ότι πρέπει ντε και καλά να παίρνουμε γνήσια ...
... σε σεβάστηκα και έκανα αρκετό κόπο να σου απαντήσω:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15111.msg747283.html#msg747283

Δεν με τίμησες με απάντηση, σχόλιο, επιχείρημα, τίποτα. Δεν είχες τίποτα να πεις, δεν σπατάλησες ούτε λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου -να καταλάβω γιατί έχεις άλλη άποψη βρε αδερφέ...!

Και τώρα εγκαλείς πάλι τους κακούς "υπερασπιστές των γνήσιων" (που είμαστε παράλογοι, ελιτιστές, φανατικοί, τσιράκια, fanboys και δεν ξέρω τι άλλο έχει ειπωθεί ανοιχτά ή έμμεσα εδώ μέσα). Ε, τελικά με ποιό δικαίωμα ζητάς σε οποιονδήποτε να "απολογηθεί"; Πότε έδωσες "αποδείξεις" για ο,τιδήποτε έχει συζητηθεί εδώ μέσα; Και γιατί οι "κλωνομάχοι" (ή όποια άλλη ταμπέλα βάζει ο οποιοσδήποτε) χρωστάνε αποδείξεις ή απολογίες και τους "αναμένεις" να τις δώσουν;

Βλέπεις, όλοι είμαστε κουλ όταν χώνουμε τα γκάζια. Είμαστε λιγότερο κουλ όταν μας τα χώνουνε, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1007 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 18:01 »
Προφανώς έχω πολύτιμο χρόνο και τον ξοδεύω όταν εγώ κρίνω σκόπιμο, όπου θέλω και όταν θέλω...
Επειδή ξέρω κι εγώ ελληνικά και δεν γράφω ανακρίβειες, τα συμπεράσματα σου για τις δήθεν κατηγόριες μου είναι στη φαντασία σου.
Αναφέρθηκα μόνο στους ισχυρισμούς της ηθικής που αναμασούσαν οι πολέμιοι της κλωνοποίησης.
Είναι από τις λίγες μέρες που το έσκισα εδώ μέσα...(τι κάνω ρε γμτ; απολογούμαι τώρα;)
Λοιπόν. αν θέλεις προσωπική αντιπαράθεση, κάντην σε προσωπικό μήνυμα κι αν έχω χρόνο, αν θελήσω , ίσως και να σου απαντήσω...

Δεν με απασχολούν διόλου τα συμπεράσματά σου, αυθαίρετα η μή... ούτε επιζητώ δικαίωση από κανέναν, δεν πρόκειται να ασχοληθώ παραπέρα με ότι κι αν γράψεις...
Γράψε όσα σεντόνια θέλεις ...
Προσωπική αντιπαράθεση από μένα έλαβε τέλος!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2014, 18:06 από psvag »

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1008 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 18:09 »
Τα προφίλ και τα μηνύματα των μελών είναι ανοιχτά για όλους.
Απο εκεί μπορεί να δει όποιος θέλει. ποιος λειτουργεί βοηθητικά, ποιος με διάλογο, ποιος λειτουργεί "εμπρηστικά", ποιος κριτικάρει τα πάντα κτλ
Ας αφιερώσουμε λίγο χρόνο αξίζει τον κόπο Έτσι έχουμε και μια άποψη με ποιον συζητάμε ή ποιον διαβάζουμε

Προσωπική αντιπαράθεση όντως έλαβε τέλος. :yes:

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1009 στις: Οκτωβρίου 25, 2014, 13:19 »
 το έχω γράψει και αλλού, το πρόβλημα ήταν είναι και θα είναι ηθικό, αντιεπαγγελματικό εντελώς η αντιγραφή και κάνει ζημιά στον καταναλωτή, σε όλους μας δηλαδή και δυσφημεί εταιρίες και προϊόντα. http://www.ecig.gr/blog/joyetech-ego-c-prosoxi-stis-apomimiseis.html
 Γνωστά καταστήματα πουλάνε μαϊμού, όλοι το ξέρουμε και κάνουμε την πάπια. Τώρα είμαι με ένα φίλο μου στο σπίτι και του πούλησε γνωστό μαγαζί μπαταρία Κινέζικη φυσικά και του είπε πως είναι κατασκευασμένη στην Αγγλία... Ντροπή! Ο φίλος μου αναρωτιέται αν θα πρέπει να κάνει καταγγελία ή να συνεχίσει να αισθάνεται βλάκας που δεν ζήτησε τουλάχιστον τα λεφτά του πίσω. Οι μαιμουδιές αυτού του στυλ και του άλλου στυλ δεν πειράζουν κανέναν? Που σταματά και που ξεκινά η ηθική και η ανηθικότητα?
 

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1010 στις: Οκτωβρίου 25, 2014, 14:02 »
ποιος φταιει φιλε εαν ο φιλος εφαγε το χαπι οτι η αγγλια κατασκευαζει μπαταριες?
συγνωμη κιολας αλλα μου εκανε εντυπωση ........ σαφως  πρεπει να παει του κοπανησει το προιον στο κεφαλι ....οχι γιατι ειναι ιμιτασιον αλλα γιατι τον παραπληροφορησε οτι η αγγλια παραγει μπαταριες...........(ηλ.τσιγαρου)


καμια φορα και εμεισ οι καταναλωτες κανουμε κρα για να μας πιασουν τον πισινο.......


Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1011 στις: Οκτωβρίου 25, 2014, 23:14 »
Δεν έφαγε φόλα ούτε και του αρέσει να τον πιάνουν κορόιδο.
Είναι καθηγητής ΠΕ και απο εβδομάδα θα κάνει επώνυμη καταγγελία στην διεύθυνση προστασίας καταναλωτή. Όταν είναι κάποιος ευγενικός δεν σημαίνει πως είναι βλαξ...Αλλά σκέφτηκε πως δεν μπορεί να λέει ψέματα ο μαγαζάτορας, εξάλλου του χρέωσε μια 1300mah 30€. Φταιει ο αδαής ή ο αλήτης; (βλέπε "εξυπνομαγαζι")

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1012 στις: Οκτωβρίου 25, 2014, 23:22 »
αμα κανει καταγγελια ενω εχει περιθωριο να το γυρισει ως απαραδεκτο θα ειναι λαθος ο φιλος σου......
ισως ακουγεται καπως αυτο που λεω.......αλλα ετσι ειναι........


εκει που θα κανει την καταγγελια θα τον ρωτησουν εαν ζητησε εξηγησεις απο το μαγαζι πρωτα......και λογικο ειναι!!!! ;)


οσο για το ποιος φταιει ......η απαντηση ειναι στην μεση......... :thumpup:  .




Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1013 στις: Οκτωβρίου 25, 2014, 23:28 »
 ;D ;D



Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1014 στις: Οκτωβρίου 25, 2014, 23:52 »
Δεν έφαγε φόλα ούτε και του αρέσει να τον πιάνουν κορόιδο.
Είναι καθηγητής ΠΕ και απο εβδομάδα θα κάνει επώνυμη καταγγελία στην διεύθυνση προστασίας καταναλωτή. Όταν είναι κάποιος ευγενικός δεν σημαίνει πως είναι βλαξ...Αλλά σκέφτηκε πως δεν μπορεί να λέει ψέματα ο μαγαζάτορας, εξάλλου του χρέωσε μια 1300mah 30€. Φταιει ο αδαής ή ο αλήτης; (βλέπε "εξυπνομαγαζι")

υπερ των κλωνων γενικα ειμαι..
αλλα υπερ της κοροιδιας στην αγορα ποτε!
και χαιρομαι οταν ακουω για ατομα που κυνηγανε μεχρι οσο παει τετοια σκηνικα.

Ακομη και αν στον μαγαζατορα του ειπανε οτι ειναι κατασκευασμενα στην Αγγλια, δεν τον δικαιολογω.. αμα δινει μια πληροφορια στον πελατη για να πουλησει κατι θα πρεπει να ξερει τι ειναι ή να απαντα "δεν ξερω"... οχι να παραπληροφορει για να παρει τα χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1015 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 00:00 »
Αν το προιον , η μπαταρια στην προκειμενη περιπτωση ήταν Totally Wicked ειναι πολυ πιθανον ο πωλητης να πιστεύει πραγματικά ότι ειναι "made in England" δεδομενου και του ότι απο εκεί θα τις έχει εισάγει...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1016 στις: Οκτωβρίου 26, 2014, 00:16 »
η λεξη κλειδι εδω ειναι "κατασκευασμενη"...
γιαυτο γινεται η ιστορια...

Και δεν περιμενω καποιο καταστημα που πουλαει νομπακο να πει κατι τετοιο σε πελατη.. οτι οι μπαταριες φτιαχτηκαν ελλαδα

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1017 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 09:22 »
.....Προσωπική μου γνώμη, είναι οτι είναι πολύ πιο "ανέντιμο" να βγάλει κάποιος εναν ατμοποιητή ακριβες αντιγραφο και να του "κοτσάρει" πάνω και το δικό του λογότυπο...Οι άλλοι τουλάχιστον, κάνουν και έμμεση διαφήμιση στον κατασκευαστή, ενω αυτός το παρουσιάζει για δικιά του "εφεύρεση"...
.....


Το πιο εύστοχο σχόλιο που έχω διαβάσει για τα λογότυπα, κι είναι κρίμα να χαθεί σε άλλο νήμα.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1018 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 15:28 »
Μιας και διαφωνώ κάθετα θα σου απαντήσω.
Η συζήτηση αναφερόταν στον Alpha της eLeaf και τον Russia της eCig.

O Alpha είναι ένα συνονθύλευμα Kayfun Lite, Russian 91% Kebo και  αυτορυθμιζόμενου πόλου που δεν υπάρχει σε κανένα από τους δύο. Ο Russia πάει ένα βήμα παραπέρα περιλαμβάνοντας τα προηγούμενα αλλά και μονοκόμματη καμπάνα.

Αν δούμε άλλα μοντέλα της eLeaf όπως το Lemo και Lemo Drop είναι παραλλαγές του Kayfun 3.0 με υβριδικό σπείρωμα για eVic Supreme. Από άλλες εταιρίες ο Orchid Aethertech είναι καυφουνοειδής με deck για διπλές αντιστάσεις. Φυσικά και ο Russian 91% της Kebo παραλλαγή του Kayfun Lite είναι.

Όλοι αυτοί θα έπρεπε να ονομάζονται Kayfun για να "διαφημίσουν" τον Svoemesto?

Η Joyetech λάνσαρε πρώτη τα σπειρώματα eGo και 510. Θα έπρεπε όλες οι επόμενες μπαταρίες και mod να λέγονται Joyetech για να τη "διαφημίσουν"?

Ας μη γελιόμαστε. Ο κλωνοκατασκευαστής προσπαθεί να πουλήσει ένα αντίγραφο εκμεταλλευόμενος το καλό όνομα που έχει το γνήσιο. Κάνει δυσφήμιση και όχι διαφήμιση στον κατασκευαστή αν βάζει μέσα σκουριασμένες βίδες ή κλωτσημένα σπειρώματα. Ή μήπως θα έπρεπε να ονομάζεται Kayfun ο καλός κλώνος και ο κακός όχι? Ποιος θα κρίνει αν ένας κλώνος είναι καλός για να φέρει το όνομα Kayfun?

Η eLeaf (και η κάθε eLeaf) που βγάζει μια παραλλαγή ενός προϊόντος με άλλο όνομα, δεν προσπαθεί να εξαπατήσει κανένα. Αντίθετα, το προϊόν για να πουλήσει θα πρέπει να διαφημιστεί (άρα έξοδα) και θα πρέπει να είναι καλό (ρίσκο αφού είναι παραλλαγή).

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1019 στις: Οκτωβρίου 27, 2014, 15:42 »

Μιας και διαφωνώ κάθετα θα σου απαντήσω.
Η συζήτηση αναφερόταν στον Alpha της eLeaf και τον Russia της eCig.
......
Γιώργο, μιας και η συζήτηση έγινε μαζί μου, αφορούσε τον Alpha και τους επώνυμους κλώνους kayfun. O russia της eCig, ήτανε ενα παράδειγμα που αφορούσε άλλο κομμάτι της συζήτησης αλλά και χωρίς λόγω σύγκρισης, αφού δεν βρεθήκανε και πουθενα και χαρούμενοι αγοραστές.

Μιας και είμαστε και στο σωστό νήμα, να σου απαντήσω και στο αρχικο μήνυμα που ξεκίνησε την κουβέντα:
Γιατί αν είναι καλός η ποιότητα θα είναι σταθερή σε όλα τα κομμάτια του και όχι ότι λάχει.

Αυτο αφορούσε το σχόλιο μου γιατί να μην πάρει κλώνο και να πάρει αυτόν.


Από τη στιγμή που διαβάζεις πχ ότι ο κλώνος chi you της fastech είναι ίδιος με το πρωτότυπο όσα και να πάρεις το ίδιο καλά θα παίξουν. Από μήτρα βγαίνουν και μαζική παραγωγή. Δε θα σου παίξει το πρώτο μόνο και τα άλλα θα είναι μούφα.

Τώρα αν κάποιος είναι άρρωστος και αγοράζει όποιο κλώνο βρει μπροστά του από οποιοδήποτε μαγαζί, τότε αλλάζει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246357 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572256 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122085 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298066 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511840 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios