vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

211 επισκέπτες, 6 χρήστες
Giannis.B, manoslykos, john67, azografos, camber, Mulder

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #990 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 23:58 »
Εννοείται ότι το διασκεδάζεις αν συνειδητοποιείς ότι στοχοποιείσαι μόνο και μόνο επειδή δεν τους τα στάζεις.
γι΄αυτό και το παρουσίασα ήπια παρά το γεγονός ότι ουσιαστικά είναι επίθεση στους μη πελάτες τους.

Ας μην το προσωποποιούμε, απλά είναι καλό να αντιλαμβανόμαστε τις προθέσεις τους. Αμφότερων κατηγοριών κατασκευαστών.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #991 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 00:35 »
Αν σε πείραξαν αυτά που γράφω, μορφωμένος δειχνεις, πιάσε ένα σχετικό βιβλίο διαφήμισης και μάρκετινγκ και διάβασε. Οπως έκανα κι εγώ.
Η ειρωνεία δε σε τιμά. Οι λέξεις έχουν ενίοτε πολλαπλή σημασία. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι, δείχνεις περισσότερο αδαής όταν το ειρωνεύεσαι.

Παραβλέπω για ακόμη μια φορά τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς (αδαής κλπ) και σ’ ευχαριστώ για την προτροπή για μελέτη.
Έχω διαβάσει όχι ένα, αλλά περισσότερα βιβλία όταν έκανα το MBA μου.

Πουθενά όμως δεν θυμάμαι να διάβασα ότι ο καταναλωτής είναι ή πρέπει να θεωρείται ένοχος επειδή αγοράζει προϊόντα (π.χ. κλώνους) που πωλούνται ελεύθερα στην αγορά, αλλά κάποιοι, για τους δικούς τους (ηθικούς, ιδιοτελείς ή άλλους) λόγους, δεν "γουστάρουν" την ύπαρξή τους.

Όσο για τις λέξεις, κάλλιστα προσδίδουν μονοσήμαντη σημασία αν ξέρει κανείς να τις χρησιμοποιεί.


ΥΓ. Καλό θα ήταν να ξεχωρίζουμε την ειρωνεία από το χιούμορ.

Καλό Βράδυ

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #992 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 05:16 »
ακόμα κρατάει αυτη η συζήτηση για κλωνους και γνησια ρε παιδια?  :o
Ακόμα και τώρα? Μετά την ολοκληρωτική επικράτηση των φτηνών και καλοκατασκευασμένων κλώνων παγκοσμίως? :confused1:


Ειμαστε σε ενα σημειο που οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) ξερουμε ακριβως ποιοι Κινέζοι φτιάχνουν καλούς κλώνους και ποιοι λιγότερο καλόυς ή κακούς.
Ξέρουμε πως η Hcigar π.χ. κλωνοποιεί το τάδε mod με τεραστια επιτυχια και πολυ καλη ποιότητα ενώ η Ehpro κλωνοποιεί το τάδε Mod καλύτερα απο την Hcigar.
Ξέρουμε πως αυτη η επικράτηση των κλώνων δεν έχει κανει ουσιαστικη οικονομικη ζημιά στους κατασκευαστές ακριβών,αυθεντικών mod,κάθε άλλο, μαλλον διαφήμιση τους εχει κάνει αφού ο αγοραστής που θέλει το γνήσιο θα το πάρει όπως και να έχει ενω υπάρχουν και κάποιοι που θα πάρουν το γνήσιο ακριβώς επειδή οι κλώνοι είναι τόσο διαδεδομένοι.
Ξέρουμε πως οι τιμές αρκετών ακριβων mod διατηρούνται σε λογικά επίπεδα (αν μπορει να χαρακτηριστεί "λογική τιμή" το 160 ευρώ για εναν ατσάλινο σωλήνα μήκους μερικών εκατοστών) λόγο των κλώνων.
Ξέρουμε πως ένας νεοεισερχόμενος στο άτμισμα δεν έχει ιδέα τι είναι mod και πως το πιθανότερο είναι πως θα αγοράσει κανένα πακέτο eGo με Aspire άρα δεν υφίσταται "εξαπάτηση" των νέων και άσχετων καταναλωτών.
Ξέρουμε πως το άτμισμα γίνεται πολύ ευκολα χόμπι και πως οι κλώνοι δίνουν την δυνατότητα σε κάποιον με περιορισμένο μπάτζετ να αποκτήσει 3-4 κλώνους πολύ ακριβών συσκευων ή να αποκτήσει κλώνους 1:1 συσκευών που δέν υπάρχουν επειδή ειναι πολύ σπάνια και βγήκαν σε περιορισμένα κομμάτια!

clones rulezzzzz!!!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #993 στις: Οκτωβρίου 12, 2014, 11:56 »
Όλη η ιστορία συνεχίζεται ανάλογα με την εμπειρία που έχει ο καθένας με κλώνους. Εγώ έναν πήρα και βγήκε χρυσάφι. Άλλος μπορεί να έχει πάρει δέκα και να βγήκαν κάρβουνο. Σου κατσε? Λες τα καλύτερα. Όχι? Τα χώνεις. Στην πραγματικότητα όσον αφορά τους κλώνους, είναι παιχνίδι πιθανοτήτων. Από την άλλη, ιδιαίτερα όσον αφορά ατμοποιητές, με τις τιμές που βαράνε οι νέοι εργοστασιακοί, οι κλώνοι φαίνονται θεοί. Για τον δικό μου, έχω ξοδέψει €50. 3.1ES: 16.84. 7 μεσαία τανκ, 4 full clear, 1 pmma με διάφανο τοπ καπ και καμπάνα:€9.99. Σετ ανταλλακτικών oring και βίδες: €2.5(Original). 11ml tank και μακριά καμινάδα: €20 original. Αν τα έπαιρνα όλα αυθεντικά, ακόμα και τα τζαμάκια, εύκολα θα χαλούσα 250. Μόνο ο ατμοποιητής κοστίζει 130 αν τον βρεις. Εμένα μου έκατσε. Σε άλλον μπορεί όχι. Κάτσε να έρθει και ο Erlκολιγκλιννταντιντον ή όπως τον λένε τέλος πάντων και βλέπουμε αν γίνει το 2/2.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #994 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 15:06 »
Πλέον δεν σκέφτομαι καν ότι οι ατμο και τα mod μου είναι κλώνοι.


Όταν αγοράζω π.χ. τον orchid από fasttech δεν σκέφτομαι ότι αγόρασα έναν κλώνο, αλλά απλά έναν orchid (ο οποίος σκοτώνει btw)


 :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #995 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 15:12 »

Οριστε ποια η πεμπτουσια του απενοχοποιημενου κλωνογιούζερ
Εγω δε μπερδευω τους κλωνους με τα γνησια αλλα αμα ο κλωνος σκοτωνει ειμαι με τους κλωνους , χεχε
Μια φορα εκανα μια αμαρτια ομως , Καποιος που περασε ενα κλωνο κεϊφαν που ειχα για γνησιο δε του ειπα οτι ηταν κλωνος για να μη με περασει για φτωχο  :))

Τετοια λεγε μας για τον Oρχιντ γιατι περιμενω τον v3 στη γωνια ...

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #996 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 15:22 »
Οι Πολέμιοι των κλώνων θα έχουν μια κάποια δυσκολία με την παραγωγή και διάθεση στο ατμιστικό κοινό του erlprinz ...
Όσον αφορά λοιπόν τον erlprinz, κατά δήλωση του κατασκευαστή της μαμάς erlokoenigin, μέρη του έχουν παρασκευαστεί σε ΑΛΛΕΣ χώρες (βλ. CINA μεριά).
Προσθέτω (αυθαίρετα ) και το modieren (γερμανιστί), δλδ εξ΄ ολοκλήρου ... κατασκευάστηκε προφανώς στην Άπω Ανατολή.
Αναμένω αυτούς που υπερακόντιζαν και "αναθεμάτιζαν" κλωνοποιούς και αγοραστές κλώνων για ανηθικότητα κλπ, να μιλήσουν για την ηθικότητα των κατασκευαστών ...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #997 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 15:34 »
H σχετική συζήτηση έχει ήδη γίνει στο νήμα του erlprinz.
Ας μην αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια σε άλλο νήμα.
Μπορείς να διαβάσεις εκεί τη συζήτηση, να δεις ότι ήδη έχει απαντηθεί αυτό που θέτεις κι αν θέλεις, να συμμετάσχεις εκεί.

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #998 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 15:44 »
Η αναφορά μου στον erlprinz έγινε ως παράδειγμα στη συζήτηση περί κλώνων και μόνο γιαυτό, Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.
Να μας συγχωρείτε λοιπόν... να μιλάμε στον αέρα, χωρίς παραδείγματα, γιατί θα μας κρίνετε εκτός θέματος ...
Εκλαμβάνω την παρατήρησή σου μόνο ως άστοχη και δεν θα ήθελα συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #999 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 15:48 »
Απλά αποφεύγουμε να συζητάμε τα ίδια πράγματα σε διαφορετικά θέματα γιατί μετά δημιουργείται σύγχυση.
Καθόλου άστοχη η παρατήρηση. Ήταν ακριβώς για να μην ξεκινήσει κι εδώ η συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1000 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 16:53 »
Οι Πολέμιοι των κλώνων θα έχουν μια κάποια δυσκολία με την παραγωγή και διάθεση στο ατμιστικό κοινό του erlprinz ...
Όσον αφορά λοιπόν τον erlprinz, κατά δήλωση του κατασκευαστή της μαμάς erlokoenigin, μέρη του έχουν παρασκευαστεί σε ΑΛΛΕΣ χώρες (βλ. CINA μεριά).
Προσθέτω (αυθαίρετα ) και το modieren (γερμανιστί), δλδ εξ΄ ολοκλήρου ... κατασκευάστηκε προφανώς στην Άπω Ανατολή.
Αναμένω αυτούς που υπερακόντιζαν και "αναθεμάτιζαν" κλωνοποιούς και αγοραστές κλώνων για ανηθικότητα κλπ, να μιλήσουν για την ηθικότητα των κατασκευαστών ...
Την τελευταία φορά που ρώτησες (και απάντησα εγώ) την έστριψες δια του αρραβώνος, γιατί μάλλον δεν είχες κανένα επιχείρημα.
Αυτό που λες δεν έχει σχέση με κλώνους. Το πού θα κατασκευάζει ο κάθε δημιουργός τα προϊόντα του είναι δικό του θέμα. Δεν αλλάζει το γεγονός πως τα προϊόντα είναι δικά του. Αφού σε καίει τόσο, μπορείς να ανοιξεις κάποιο νήμα για τους κατασκευαστές και την αμφισβητούμενη ορθότητα των επιλογών τους. Πάρε την ευθύνη σου και άνοιξέ το, και πές την άποψή σου -αντί γι αυτή την έμμεση επιθετικότητα. Προσωπικά θα γράψω εκεί ό,τι πιστεύω χωρίς πρόβλημα.
Αν θεωρείς πως όποιος έχει διαφορετική άποψη είναι (με το ζόρι) "φίλος" των "εχθρών" σου και θα πρέπει να απολογείται για οτιδήποτε θεωρείς πως είναι "αμαρτίες" τους, αυτό αφορά μόνο εσένα. Και δεν καταλαβαίνω γιατί βάζεις φυτιλιές σε μια κουβέντα που έχει ηρεμήσει.
Εδώ κανείς δεν είναι Γραφείου Τύπου κατασκευαστών και, τελικά, η στάση σου είναι έμμεσα προσβλητική γιατί υπονοεί σαφώς πως κάτι τέτοιο συμβαίνει.

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1001 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 17:02 »
Μακρυά από μένα οι κακοβουλίες αγαπητέ!
Ούτε επιδιώκω να συμφωνήσεις μαζί μου, μα ούτε να διαφωνήσεις.
Το αν θα ανοίξω νήμα, θα το αποφασίσω εγώ και όχι κατόπιν υποδείξεών σου.
Δεν κρύβομαι από κανέναν και δεν τη στρίβω ούτε με αρραβώνες, ούτε προξενιές.
Μάθαμε όλοι εδώ μέσα να λογοκρίνουμε και να στοχοποιούμε πρόσωπα και απόψεις.
Αν πρόσβαλα κάποιον ... εδώ είμαι για να του απαντήσω κι αν είχα άδικο κρίνοντας κάποιον να του ζητήσω και συγνώμη.
Όλοι με απλωμένο το ζωνάρι ... κουλάρετε!


Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1002 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 17:06 »
Παιδιά αυτό δεν έχει την παραμικρή σχέση με το θέμα μας.


Οι Κινέζοι έχουν την τεχνογνωσία και τα μηχανήματα για να φτιάξουν προϊόντα όχι μόνο ίδιου επιπέδου αλλά και καλύτερα από τον ανταγωνισμό.


Η ποιότητα των κλώνων είναι άμεσα συνδεδεμένη με την τιμή τους.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1003 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 17:24 »
Σε τι είναι ανήθικο να κατασκευάζεται κάτι στην Κίνα;
Γιατί είναι ανήθικο να προλαβαίνει ή να συνοδεύει την αντιγραφή κάποιος κατασκευαστής δίνοντας στο κοινό 2 μοντέλα, ένα ακριβό και ένα φτηνό - ελεγμένα πάντα ποιοτικά;


Καλά λέει ο bigsur, κάποιοι απλά θέλουν να βάλουν φιτίλια.
Και να ήταν αυτοί που χρυσοπλήρωσαν τον πρώτο ατμοποιητή, τους καταλαβαίνω.
Αλλά αυτοί που ψάχνουν οικονομικές λύσεις γιατί να έχουν πρόβλημα;




Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #1004 στις: Οκτωβρίου 13, 2014, 17:29 »
Συμπέρασμα:
Αυτοί που ψάχνουν να βρουν οικονομικές λύσεις, αυτοί που δεν διαθέτουν τα τάλαρα λέω εγώ ... δεν έχουν δικαίωμα να ομιλούν.
Τι διάολο έπαθε η λογική μου ρε γμτ;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246363 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572257 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122086 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298066 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511841 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios