vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

395 επισκέπτες, 1 χρήστης
JohnDag

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #975 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 16:56 »
H χιουμοριστική διάθεση στο μάρκετινγκ πάντα χρησιμοποιείται ως εργαλείο διείσδυσης.
Εδώ έχουμε επιθετικότατο και πονηρότατο μάρκετινγκ.
Βασική ανθρώπινη ανάγκη που όλοι οι διαφημιστές αφυπνίζουν είναι αυτή του να ανήκεις σε ένα κοινωνικό σύνολο και να γίνεσαι αποδεκτός από αυτό (συνήθως μέσω της ομογενοποίησης)
Απενοχοποιεί λοιπον τους χρήστες κλώνων εντάσσοντάς στους σε μια κοινωνική ομάδα αφυπνισμένων και έξυπνων καταναλωτών.


Οσο για την πρόταση που κάνεις να αλλαχτούν οι βίδες, μάλλον δεν πρόκειται επίσημα ποτέ να κυκλοφορήσει σε αφίσα του συνδικάτου μαιμουδοποιών.  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #976 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 17:11 »
Screws are cheap.
What the rust does to your lungs may not be f***ing cheap.

Χιούμορ ή όχι, αυτή η πόλωση ανάμεσα σε "ελιτιστές" και "φτηνιάρηδες" είναι ψεύτικη και δεν μας βοηθάει. Ανάμεσα στα δυο αυτά άκρα είμαστε εμείς, το 80% των ατμιστών που προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη για κάτι που να μας βολεύει, να φτουράει, να είναι ασφαλές και να το αντέχει το πορτοφόλι μας.

[Κι εγώ προσθέτω (όπως το βλέπω, υποκειμενικά): όταν γίνεται, όσο μπορώ, να μην ξεφτιλίζει τον κόπο των άλλων.]

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #977 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 17:20 »
Για το πρωτο σκελος της απαντησης σου δε διαφωνω
Το μαρκετινγκ χρησιμοποιει πολλες φορες υπουλους τροπους για να ανοιξει πορτες και να τρυπωσει στην αγορα

Σε αυτο που διαφωνω μαλλον ειναι οτι ο κλωνογιούζερ δε πρεπει να κρινεται ενοχος αφου τυχγανει  να ειναι κι αυτος ενα κομματι της αγορας και ως "ελευθερη κοινωνια" οφειλουμε να σεβομαστε τις προτιμησεις καθε ανθρωπου ιδιαιτερα αυτες που χαρακτηριζονται ως "κατ αναγκη"

Ξερεις καποιον που δε θα ηθελε να κραταει αυτο ; http://img.tapatalk.com/d/14/07/04/5egedyza.jpg

η αυτο ; http://www.ukecigstore.com/vicious-ant-the-variant.html

τα παραδειγματα ειναι τυχαια  ;D

Το οτι υπαρχουν κλωνοι πολυ επιτυχημενοι που αναλογως της τιμης η της εξελιξης τους  τους βαζουν κατω τα πρωτοτυπα δε το συζηταω γιατι θα γυρισουμε τη συζητηση πισω
Πολλα παραδειγματα δεν εχω να σου αναφερω αλλα για αυτα που εχω προσωπικη αποψη ειμαι πεπεισμενος αφου εχω την εμπειρια..

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #978 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 17:37 »
Φυσικά και ξέρω. Εμένα. Δε μου κάνουν καμία αίσθηση τα ακριβά καλούδια που ποστάρεις.


Ξαναδιάβασε επίσης τι είπα:




Από την υπερβολή κάποιων κατασκευαστών ας μην πηγαίνουμε στην υπερβολή των μαϊμουδοποιών. 


Η αλήθεια πάντα είναι κάπου στη μέση. Το κουτάκι που πόσταρες είναι εξωφρενικά ακριβό, αντίστοιχα ένας οριτζιναλ καυφούν λαιτ είναι μια χαρά προσιτός.
Οταν οι κλωνοποιοί αναφέρουν το κουτάκι ως παράδειγμα αισχροκέρδειας, πλήττουν ταυτόχρονα και τη svoemesto που έχει μια πολύ πιο τίμια καταναλωτική αντιμετώπιση των ατμιστών


Σε κλώνους πάλι, έχουμε τον καυφουν σταιλ του cruiser που είναι από τους καλούς και σχετικά ακριβούς κι έναν φτηνό κλώνο που κατά βρέθηκε στο γραφείο μου χωρίς να τον πληρώσω και που με το χέρι στο ευαγγέλιο δηλώνω ότι είναι η ντροπή των κλώνων. Δε βιδώνει μέχρι τέρμα ο πολος του, η μια βίδα που πιάνει την αντίσταση είναι σπαραλιασμένη και όχι, δεν είναι συμβατή με αυτές του οριτζιναλ, η βίδα πλήρωσης έχει γρέζια και μονο το 1/3 των εξαρτημάτων του βιδώνουν και ξεβιδώνουν. Τα υπόλοιπα έχουν αθλια πάσα και είναι σφηνωμένα (α, ούτε το μεσαίο τανκ του οριτζιναλ είναι συμβατό με τον κλώνο, καθώς βιδώνει μια σπείρα και μετά το χάος)
Οταν λοιπον, με λάβαρο τον καιφουν του cruiser αγιοποιούνται όλοι οι κλώνοι από το συνδικάτο, τότε ταυτόχρονα επιβραβεύεται και ο κατασκευαστής του βδελυρού αυτού κλώνου που μόνο ως πρες παπιέ έχει αξία.


Η λύση είναι έρευνα αγοράς και δυσπιστία απέναντι σε όσους δηλώνουν ότι κάνουν τα πάντα για το συμφέρον μας. Λες και πάνε τέλος του μήνα με το συμφέρον μας στα χέρια για να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους.

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #979 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 18:30 »
Λολ  :))



Κλωνοι η ημιτασιον καπου διαβασα οτι στο UK απο τον αλλο μηνα θα επιτρεψουν  υπο προϋποθεσεις
τις διαφημισεις η.τ. στη TV
 :thumpup:


Κάποιο λάθος έχετε κάνει. Το παραπάνω μήνυμα είναι από τον Διαχειριστή στο Vapor wall
προκειμένου να τονίσει πως: ότι και να διαλέξεις είναι καλό αρκεί να παραμείνεις μακρυά από το συμβατικό τσιγάρο. Δεν αφορά κλώνους

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #980 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 18:42 »
Φυσικά και ξέρω. Εμένα. Δε μου κάνουν καμία αίσθηση τα ακριβά καλούδια που ποστάρεις.
Κι εμένα.
Μου αρέσουν αρκετά καλά/όμορφα πράγματα που συχνά είναι ακριβά.
Αλλά βαρέθηκα να κάνω σαν το σκύλο που του τρέχουν τα σάλια όπου του κρεμάνε κόκκαλο. Δεν γνωρίζω το πρώτο μοντ (συμπαθητικό αλλά δεν κόβω φλέβες). Το δεύτερο είναι ένα κτηνωδώς υπερτιμημένο κουτί, με ισχύ άχρηστη σε όλους, φτιαγμένο από ανθρώπους που ψάχνουν κορόϊδα. Από μαστοριά, αισθητική και ιδέα βρίσκω καλύτερο το Billet Box, που δεν σε εξαπατά κι όλας.

@GiannisPap
Δεν πιστεύω πως κάναμε λάθος. Όποια και να ήταν η πρόθεση, για κλώνους μιλάει και τους αντιπαραβάλλει με τα "άλλα" που θέλουν οι "ελιτιστές". Προφανώς για χιούμορ αλλά... αντανακλά υπαρκτές νοοτροπίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2014, 19:24 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #981 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 19:02 »

Κάποιο λάθος έχετε κάνει. Το παραπάνω μήνυμα είναι από τον Διαχειριστή στο Vapor wall
προκειμένου να τονίσει πως: ότι και να διαλέξεις είναι καλό αρκεί να παραμείνεις μακρυά από το συμβατικό τσιγάρο. Δεν αφορά κλώνους
Aφου το λεει καθαρα πιο καθαρα δε γινεται

Τα παραδειγματα που εβαλα πιο πανω ειναι τυχαια (περιπου) θα μπορουσα να βαλω κι αλλα κι αλλα αλλα αυτα βρηκα μπροστα μου οταν εγραφα το ποστ .

Για το πρωτο... κατα τα γουστα μου ειναι απο τα καλυτερα που εχω δει

Για το δευτερο το εβαλα λογω τιμης γιατι δε θυμαμαι καποιο ακριβοτερο

Για τα υπολοιπα οπως βολευεται ο καθενας μας κι οπως μπορει αναλογα με τα γουστα και τη στεπη του  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #982 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 23:04 »
Μια διευκρίνηση μόνο! Ο κλώνος μου δεν είναι ακριβός. €16.84 κόστισε σε σχέση με τα 130 που κοστίζουν τα τελευταία κομμάτια του αυθεντικού. Ο Πολυκράτης που πήρε τον ίδιο, του βγήκε μάπα. Ήμουν απλά τυχερός.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #983 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 23:14 »
Απενοχοποιεί λοιπον τους χρήστες κλώνων εντάσσοντάς στους σε μια κοινωνική ομάδα αφυπνισμένων και έξυπνων καταναλωτών.


Ένοχος! Ένοχος κύριε πρόεδρε!

Ομολογώ ότι κυκλοφορώ έχοντας στην κατοχή μου μικροποσότητα κλώνων. Είμαι ένοχος για το αποτρόπαιο έγκλημά μου και μάλιστα αμετανόητος, γιατί παρά την αγορά και χρήση του, δεν αισθάνομαι και τύψεις.
 
Δέχομαι την καταδίκη ομού με την λαϊκή κατακραυγή για την βδελυρή πράξη μου.

Παρακαλώ αλυσοδέστε με, γιατί έχω την τάση να υποτροπιάζω και να παρασύρω και άλλους στον εγκληματικό κατήφορο παροτρύνοντάς τους να διαπράξουν παρόμοιες καταχθόνιες πράξεις, όπως η χρήση κλώνων.


ΥΓ. Cruiser, άσε τις δικαιολογίες. Ακριβός ή φθηνός δεν έχει σημασία, η πράξη μετράει. Είσαι κι' εσύ ένοχος!  ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #984 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 23:19 »
Αν σε πείραξαν αυτά που γράφω, μορφωμένος δειχνεις, πιάσε ένα σχετικό βιβλίο διαφήμισης και μάρκετινγκ και διάβασε. Οπως έκανα κι εγώ.
Η ειρωνεία δε σε τιμά. Οι λέξεις έχουν ενίοτε πολλαπλή σημασία. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι, δείχνεις περισσότερο αδαής όταν το ειρωνεύεσαι.


Για την ιστορία, ξέχασα να αναφέρω ότι η επίμαχη αφίσα "ενοχοποιεί" τους χρήστες αυθεντικών, ορίζοντάς τους έμμεσα ως fashion victims.




Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #985 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 23:37 »
δηλαδη με τις τιμες που μας ζητανε για τα γνησια ...τουλαχιστον αυτοι που τα σκανε και μετα πουλανε μουρη " εχω γνησιο!" δεν ειναι Fashion victims??

ολα ειναι ενας μυλος για το κερδος νομιζω ...παρα για την υγειας μας ...(γνωμη μου παντα) :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #986 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 23:43 »
Υπάρχουν σαφέστατα κι αυτοί. Και οι "συλλέκτες"
Οπως υπάρχουν κι αυτοί που επιλέγουν τα ορίτζιναλ για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο κι επειδή τους αρέσει η λειτουργία τους. Εχουν 2-3 καλά κομμάτια κι αυτό είναι όλο. Αυτούς δεν μπορείς να τους πεις fashion victim.
Ανάλογα με τις τάσεις, fashion victim μπορεί να θεωρηθεί και κάποιος που έχει συλλογή από πολλά ατμιστικά προιόντα, ακόμη κι αν είναι κλώνοι.


Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #987 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 23:44 »

Για την ιστορία, ξέχασα να αναφέρω ότι η επίμαχη αφίσα "ενοχοποιεί" τους χρήστες αυθεντικών, ορίζοντάς τους έμμεσα ως fashion victims.
Λεει και πολυ χειροτερα αλλα μαλλον δε το προσεξες η δεν εκανες τους απαραιτητους αναγραμματισμους  ;D

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #988 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 23:49 »
Μια χαρά τα κατάλαβα όλα.
Το ρεζουμέ σε ήπια μορφή έδωσα.
Σαφέστατα είναι υποτιμητικό και προσβλητικό για όλους αυτούς που αγοράζουν γνήσια. 

Αποσυνδεδεμένος Lux

  • ***
  • 801
  • im Proud for my cloud
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #989 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 23:51 »
χαχα ... οκ μη κανεις ετσι
κι εγω εχω 5-6 γνησια αλλα το διασκεδαζω  :))




Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2014, 01:01 από Vrs5 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206526 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597277 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357803 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592009 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios