vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

275 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, ZoeM

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #795 στις: Ιουλίου 10, 2014, 18:17 »
Εχω Νemesis με 3D dripper και kick κλωνο.
Κοστος αγορας γνησιων = 130+110+40= 280 euro.
Κλωνοι = 18+9+5 = 32  euro.

Tο οτι δεν ειναι φτιαγμενοι απο χειρουργικο ατσαλι ποσος με ενδιαφερει γιατι ο ατμο και η μπαταριοθηκη (εστω και σκετο SS) ειναι το σκευος με το οποιο
ατμιζω.
Τα υγρα που βαζω ειναι τα ακριβοτερα της αγορας, καθως και το συρμα με το φυτιλι καλης ποιοτητας.

Συνοψιζοντας πιστευω οτι δεν πρεπει να μας απασχολει τοσο το σκευος με το οποιο αποθηκευουμε την τροφη (μπαταριοθηκη + ατμο) οσο το τι τρωμε (υγρα) καθως και το σκευος με το οποιο τρωμε (αντισταση + φυτιλι)

..τι να το κανω αν εχω πορσελανινο πιατο αλλα τρωω κατεψυγμενο κρεας απο μπαγλαντες, προτιμω να τρωω σε πλαστικο πιατο σολωμο!
Εντάξει και εγώ δεν είμαι κατά των κλώνων αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες , αν  στο 3d σου παράδειγμα χωρίς να το καταλάβεις το γρατσουνίσεις κάπου μέσα και δεν είναι εξολοκλήρου από ατσάλι αλλά επινικιλομενος χαλκός και ατμισης τότε άρχισε να λες τα κάλαντα  :) :)


Για Μοντ συμφωνώ απόλυτα για κλώνο αλλά για ατμοποιητες αν δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι από ss ο κλώνος  καλύτερα με λίγη υπομονή η ένα ακριβότερο και ποιοτικός καλύτερο κλώνο η στο original 
 



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2014, 18:25 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #796 στις: Ιουλίου 10, 2014, 18:23 »
ΑΝ και δεν ειναι το καταλληλο νημα ποιος μπορει με βεβαιωτητα να μας πει αν τρωμε <σολωμο> η <κρεας>ΜΠΑΚΛΑΝΤΕΣ?
Αλλο τεραστιο θεμα.

Και μια γενικη παρατηρηση.
Ολοι χρησιμοποιουν την λεξη <κλωνος> που δεν εχει καμμια σχεση με μεταλλα αλλα με με D.N.A. και την ΒΙΟΛΟΓΙΑ-ΓΕΝΕΤΙΚΗ.Οπως επισης την εκφραση ηλεκτρονικο <τσιγαρο> καμμια σχεση με την πραγματικοτητα.
Πρεπει σιγα-σιγα να χρησιμοποιουμε ποιο καταλληλες λεξεις για να μην μας περνουν για μιμητικα οντα.
Πετρος  :thumpup: .

Αποσυνδεδεμένος Oyk152

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #797 στις: Ιουλίου 10, 2014, 19:49 »
Εντάξει και εγώ δεν είμαι κατά των κλώνων αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες , αν  στο 3d σου παράδειγμα χωρίς να το καταλάβεις το γρατσουνίσεις κάπου μέσα και δεν είναι εξολοκλήρου από ατσάλι αλλά επινικιλομενος χαλκός και ατμισης τότε άρχισε να λες τα κάλαντα  :) :)


Για Μοντ συμφωνώ απόλυτα για κλώνο αλλά για ατμοποιητες αν δεν είμαστε σίγουροι ότι είναι από ss ο κλώνος  καλύτερα με λίγη υπομονή η ένα ακριβότερο και ποιοτικός καλύτερο κλώνο η στο original

http://www.fasttech.com/products/0/10005773/1651001-3d-rda-rebuidable-dripping-atomizer

Stainless Steel (minor parts may be made by non-SS) O 3d ειναι ολος SS συνατμιστη ευχαριστω για την συμβουλη!!! :)
Προς θεου οταν αναφερομασται σε κλωνους ενοηται παντα  SS και στην καλυτερη ποιοτητα κλωνων. Η διαφορα στην τιμη εξαλου ειναι αμελητεα.

Θα ηθελα ομως να αναφερεις ενα παραδειγμα επινικελωμενου ατμο σε κλωνο σαν παραδειγμα αποφυγης....

Αποσυνδεδεμένος stesmax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • ολοι περαστικοι ειμαστε
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #798 στις: Ιουλίου 10, 2014, 20:44 »
Μια μικρη ιστοριουλα που πιστευω οτι ειναι μεσα στο πνευμα του νηματος.

Ειμαι ενας μικρομεσαιος ελληνας επιχειρηματιας.
Ατμιστης απο καιρο και μου μπηκε να κατασκευασω ενα μηχανικο μοντακι.
Ειχα τις ιδεες μου,εκατσα στον υπολογιστη,εφαγα 6 μηνες δουλευοντας μερα νυχτα,εκανα τα δοκιμαστικα,τα πρωτα κομματια,τα εδωσα να τα δοκιμασουν 5-6 φιλοι.
Ολα καλα.Μπορουν να βγουν στην παραγωγη.
Πηγαινω και βρισκω τα καλυτερα υλικα,ss χειρουργικο και βαλε,μονο η NASA χρησιμοποιει τετοιο.
Βρηκα και το CNC.
Ολα συμφωνημενα,ετοιμα.
Με τους πρωτους υπολογισμους που εκανα,για να αποσβεσω και να μου μεινει κερδος,πρεπει να κατασκευασω 1000 κομματια(αριθμημενα) που θα τα πουλησω 120 ευρω το ενα.
Βουρ λοιπον.
Σε ενα μηνα ειναι ολα ετοιμα.
Βγαινουν στην αγορα.
Διθυραμβοι απο τους reviewers,υμνοι απο τους ατμιστες στα φορουμ,κλωνοποιηση απο τους κινεζους(τεραστια διαφημιση).
Τα ξεπουλησα ολα.Πρεπει να ξαναβγαλω γιατι πουλαει σαν τρελο.
Ξαναβγαζω λοιπον,αλλα 5000 κομματια.
Ποσο να τα πουλησω τωρα ομως?
Στην ιδια τιμη?(γιατι οχι?αφου πουλιουνται)
Σε χαμηλοτερη τιμη?
Να τα κανω προσφορα στη μιση τιμη?
Τι θα εκανε αραγε ενας σωστος επαγγελματιας που ζει σε αυτη τη χωρα?

Εσεις τι λετε?

(η ιστορια ειναι φανταστικη και ουδεμια σχεση εχει με προσωπα υπαρκτα)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #799 στις: Ιουλίου 10, 2014, 21:00 »
ακριβώς. Με την πρώτη να πουλήσεις 1000 κομμάτια και να μπορείς να παρεις επαναπαραγγελίες για άλλα 5000... είναι όντως κάτι που κινείται στη σφαίρα της φαντασίας.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #800 στις: Ιουλίου 10, 2014, 21:00 »
Αν και εχει απαντηθει σαν ερωτηση (αποθησαυρισμος),εγω θα εκανα μια παραλλαγη στο θεμα(σχεδιο) και ξανα απο την αρχη.
Δεν θα <καψω> την επιτυχια με πολλα κομματια.
Το ματι <αναβει> ΠΑΝΤΑ με κατι νεο αλλα με επιτυχημενη συνταγη!!!
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος andreashadji

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #801 στις: Ιουλίου 10, 2014, 21:05 »

Μια μικρη ιστοριουλα που πιστευω οτι ειναι μεσα στο πνευμα του νηματος.

Ειμαι ενας μικρομεσαιος ελληνας επιχειρηματιας.
Ατμιστης απο καιρο και μου μπηκε να κατασκευασω ενα μηχανικο μοντακι.
Ειχα τις ιδεες μου,εκατσα στον υπολογιστη,εφαγα 6 μηνες δουλευοντας μερα νυχτα,εκανα τα δοκιμαστικα,τα πρωτα κομματια,τα εδωσα να τα δοκιμασουν 5-6 φιλοι.
Ολα καλα.Μπορουν να βγουν στην παραγωγη.
Πηγαινω και βρισκω τα καλυτερα υλικα,ss χειρουργικο και βαλε,μονο η NASA χρησιμοποιει τετοιο.
Βρηκα και το CNC.
Ολα συμφωνημενα,ετοιμα.
Με τους πρωτους υπολογισμους που εκανα,για να αποσβεσω και να μου μεινει κερδος,πρεπει να κατασκευασω 1000 κομματια(αριθμημενα) που θα τα πουλησω 120 ευρω το ενα.
Βουρ λοιπον.
Σε ενα μηνα ειναι ολα ετοιμα.
Βγαινουν στην αγορα.
Διθυραμβοι απο τους reviewers,υμνοι απο τους ατμιστες στα φορουμ,κλωνοποιηση απο τους κινεζους(τεραστια διαφημιση).
Τα ξεπουλησα ολα.Πρεπει να ξαναβγαλω γιατι πουλαει σαν τρελο.
Ξαναβγαζω λοιπον,αλλα 5000 κομματια.
Ποσο να τα πουλησω τωρα ομως?
Στην ιδια τιμη?(γιατι οχι?αφου πουλιουνται)
Σε χαμηλοτερη τιμη?
Να τα κανω προσφορα στη μιση τιμη?
Τι θα εκανε αραγε ενας σωστος επαγγελματιας που ζει σε αυτη τη χωρα?

Εσεις τι λετε?

(η ιστορια ειναι φανταστικη και ουδεμια σχεση εχει με προσωπα υπαρκτα)
επειδη στη συγκεκριμένη ιστορία προφανως παιζουν κ πωλήσεις,πολλες,εκτος συνόρων για μενα αυτο που θα πρεπε να κανει ο καθε έλληνας κατασκευαστής ειναι να εχει αλλη τιμολόγηση εντός συνόρων.σαν ενα ελάχιστο ευχαριστω στον έλληνα καταναλωτή που διάλεξε κ ανέδειξε το δικο του μοντακι σε σχεση με του Πορτογάλου κορεατη κλπ κλπ.απο δω θα ξεκινήσει η επιτυχια και θα γινει γνωστό.κακα τα ψέμματα πολλοί ελληνες δραστηριοποιούνται σε φορα του εξωτερικού και προωθούν ελληνικές,αξιόλογες,δουλειες.
Προωθούν οχι με τη κακή έννοια...οι πιο πολλοί τουλαχιστον.


Sent from my Kayfun lite + using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #802 στις: Ιουλίου 10, 2014, 22:03 »
Στο εμποριο δεν <παιζει> το συναισθημα.
Αυτο που λες δεν μπορει να γινει εδω αλλα ουτε πουθενα.
Αυτο που θα μπορουσε ,(νομιζω υπαρχει ΕΝΑΣ που ΘΕΛΕΙ ),να βγαλει μια σειρα (σχεδιο)π.χ.με τον Ποσειδωνα(βαζω ιδεες?)για την Ελληνικη αγορα αλλα μην το περιμενεις.
Ο κατασκευαστης πανω απ ολα ειναι επιχειρηματιας κι εχει στοχο το μεγιστο κερδος.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος andreashadji

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #803 στις: Ιουλίου 10, 2014, 22:07 »
Ο λεο το κανει ηδη θα μπορούσαν ολοι.τοσο απλα.δεν ειναι θεμα συναισθήματος ειναι θεμα επιβράβευσης του πελάτη που σε στηρίζει.περιθωριο κέρδους υπαρχει κ αρκετο μάλιστα....αλλο αν το θελουν ολο...


Sent from my Kayfun lite + using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #804 στις: Ιουλίου 10, 2014, 22:13 »
Ενας λογος που δεν κατηγορω τους ελληνες κατασκευαστες ειναι το παραδειγμα που ανεφερε ο stesmax.
Οταν μπορεις να το πουλησεις σε μια υψηλη τιμη (εστω για τα δεδομενα του μεσου ελληνα) κ βλεπεις οτι
πουλαει σαν ζεστο ψωμι, γιατι να μη συνεχισεις ετσι?
Κ γω κ ολοι μας πιστευω, το ιδιο θα καναμε αν ειμασταν στη θεση τους.


Φυσικα, σαν ενας μεσος ελληνας ατμιστης το βλεπω διαφορετικα το θεμα τιμολογησης. 


Το να εχεις διαφορετικη τιμολογιακη πολιτικη μεταξυ ελληνων χρηστων & ξενων ειναι λιγο ρισκο
 για τον επαγγελματια, που εχει σκοπο το κερδος αλλωστε.


Οπως αναφερθηκε, δεν ειναι λιγοι οι ελληνες που εχουν παρε-δωσε με ξενα φορουμ.
Πιστευω μπορει να γινεται κ το αναποδο.


Αν σε μια αψιμαχια, σε μια κακια στιγμη τελοσπαντων, αναφερει ο "εξυπνος" ελληνας (γτ εχουμε πολλους)
οτι "κοροϊδα, εγω το πηρα πχ. 50€ λιγοτερο", μπορειται να φανταστειτε πως θα αντιδρασουν οι υπολοιποι.


Απο τη μια μπορει να δικαιολογηθει, οτι ξερεις κατι μεγαλε? Στηριζω τους ελληνες, γιατι δινω ψωμι σε ελληνες
για να μου φτιαξουν τα μοντακια/ατμοποιητες κ θελω να βοηθησω τους ελληνες ατμιστες με καποιο τροπο,
οπως το να βγαζω λιγοτερο κερδος απο αυτους.


Η αληθεια ειναι οτι το μεγαλυτερο ποσοστο ατμιστων που αγοραζει
αυτα τα προϊοντα ειναι οι ξενοι. Οχι μονο γτ μπορουν, αλλα γτ ειμαστε πολλοι λιγοι οι εγχωριοι αγοραστες.


Αναλογα την οπτικη γωνια του καθενος, πολλα μπορουν να συμβουν.


Αποσυνδεδεμένος spixri

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #805 στις: Ιουλίου 10, 2014, 23:09 »
Να πω και εγω μια σκεψη. Οταν το πουλας εδω φτηνοτερα απο οτι εξω και εχεις και αρκετους μεταπωλητες ντοπιους θα βγαλουν και αυτοι κατι γιατι κακα τα ψεματα οι ξενοι ειναι πιο πολυ συνηθισμένοι στις on line αγορες. Αλλα οπως εχω διαβασει το ακριβοτερο ελληνικο mod πουλιεται πιο φτηνα στην Αμερικη απο οτι εδω Υπαρχουν και αυτα

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #806 στις: Ιουλίου 10, 2014, 23:19 »
Μήπως έχουμε φτάσει σε ενα σημείο που ο καθένας γράφει ότι θέλει, όπου θέλει?

Απλά ρίξτε μια ματιά στα τελευταία μηνύματα.
Έχουν καμία σχέση με το νήμα που γράφετε?

Η συζήτηση για την ελληνική αγορά είναι εδώ και δεν θα συνεχιστεί σε αυτό το νήμα.

Και μια προσωπική άποψη: Ο καθένας μας καλό είναι να κοιτάει την δικιά του τσέπη και να πράττει ανάλογα. Αν φτάσαμε στο σημείο να κοιτάμε τις τσέπες των άλλων και το πώς και με πόσα τις γεμίζουν, όχι άπλα έχουμε βγεί εκτός θέματος, αλλά έχουμε χάσει πολύ περισσότερα...
Φιλικά πάντα..

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #807 στις: Ιουλίου 11, 2014, 00:22 »
Μπα.... κι αυτό το νήμα που τους παραπέμπεις σύντροφε συντονιστή, λάστιχο έχει γίνει.  :yes: :yes:
Από off topic σε off topic!!!!
Εγινε κι εκεί συντονιστική παρατήρηση.

Πάμε πάλι από την αρχή, φίλοι και σύντροφοι συνατμιστές.  :hmmm:
Μια γενικότερη συζήτηση εξελίσσεται παράλληλα σε πολλά νήματα αυτές τις ημέρες, μέσω της οποίας επιχειρούμε να υποδείξουμε στους επαγγελματίες του χώρου πώς να λειτουργούν τα καταστήματά τους. Καλές οι προθέσεις, εύστοχες κάποιες απόψεις, αλλά όχι μόνο ξεφεύγουμε από τα ορθά πλαισια διακριτικότητας ενίοτε, αλλά κυρίως φεύγουμε εκτός θέματος στα νήματα που γράφουμε. Ας ξαναδούμε λίγο τον τίτλο πριν γράψουμε κι ας σκεφτούμε πριν δημοσιεύσουμε. Οσο δελεαστικό κι αν είναι το τελευταίο ποστ για απάντηση, άλλο τόσο μπορεί να είναι εκτός θέματος. Ας μην το συνεχίσουμε. Είμαι σίγουρη ότι καταλαβαίνετε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2014, 01:28 από petra »

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #808 στις: Ιουλίου 11, 2014, 21:59 »
Mιας κ πριν λιγες μερες παρελαβα κλωνο nemesis(hcigar) & με αφορμη τη συντομη επαφη
που ειχα σημερα με το nemi (αυθεντικο), να αναφερω 2 πραματακια.

Εαν το κουμπι του nemesis εχει την ιδια αισθηση με αυτο του nemi, τοτε απλα
το αυθεντικο, με το κλωνοκουμπι ειναι η μερα με τη νυχτα.
Καμια συγκριση.


Κατα τ'αλλα, το logo μου φανηκε σε γενικες γραμμες ιδιο. Του αυθεντικου λιγο πιο εντονο απλα.
Το φινιρισμα ειναι πολυ καλο κ στα 2. Τα σπειρωματα δεν τα τσεκαρα, αλλα κ του κλωνου μου ειναι
παρα πολυ καλα.


Αλλα με το κουμπι επαθα πλακα πραγματικα!!

Αποσυνδεδεμένος Oyk152

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #809 στις: Ιουλίου 11, 2014, 22:58 »
Αξιζει τοτε να δωσει καποιος 110 ευρω παραπανω για ενα κουμπι? ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ???  ???

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206579 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541665 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357861 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11571 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1346 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1343 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592086 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios