vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

304 επισκέπτες, 5 χρήστες
highland, mathimatikos1966, camber, ZoeM, razen

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #615 στις: Ιουνίου 12, 2014, 21:36 »
Πριν λίγες μέρες ήρθε στα χέρια μου ένα γνωστό μηχανικό Μοντ ελληνικής κατασκευής αλλά κλώνος τις hcigar αγορασμένος από ελληνικό κατάστημα ( προφανώς καταλάβατε όλοι για πιο μιλάω ) . εγώ προσωπικά δεν είχα τα χρήματα για να πάρω το αυθεντικό με βάση τα οικονομικά μου  . Έχοντας στη κατοχή μου αυτό το μοντοκλονο είδα μια απίστευτη κατασκευή σε όλα φινίρισμα , υλικό , αφή κτλ και από ρεύματα τρελά με τις λίγες γνώσης που έχω επάνω στο άθλημα … 18500 μπαταρία 8 ώρες συν και ατμιζω όλη μέρα… όποτε υπάρχουν και κλώνοι που δεν πρέπει να είναι αδιάφοροι .
Ναι λοιπόν στα γνήσια όταν μας το επιτρέπει η τσέπη μας ( ακόμη και σε μεταχειρισμένο γνήσιο που πολλές φορές ακόμη και το μεταχειρισμένο δε το φτάνουν όλοι σε τιμή ) αλλά ναι και στους καλούς κλώνους όταν υπάρχουν ….

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #616 στις: Ιουνίου 12, 2014, 21:54 »
Eπειδη εγω δεν καταλαβα  :hmmm: μηπως μπορεις να γραψεις για πιο λες?
Μπορει να ενδιαφερει η περιπτωση και αλλους.
Δεν ειναι ντροπη!!
Πετρος  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος stesmax

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • ολοι περαστικοι ειμαστε
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #617 στις: Ιουνίου 12, 2014, 22:56 »
μιλατε για την ηθικη του ελληνα καταναλωτη(αν και δεν καταλαβαινω που κολλαει η ηθικη στην αγορα ενος μοντ ή ενος ατμοποιητη) ομως δεν λετε τπτ για την ηθικη του ελληνα κατασκευαστη.
πως κοστολογει την αξια του προιοντος του?
με ποια κριτηρια?
σε ποια αγορα απευθυνεται?
τον ενδιαφερει ο απλος ελληνας ατμιστης ή μονο η ελιτ?

Υ.Γ.
αν ο κλωνος ηταν ελληνικης κατασκευης θα ημασταν ενταξει απο πλευρας ηθικης?

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #618 στις: Ιουνίου 12, 2014, 23:40 »
@TSARLY
Λογικά μιλάει για κλώνο Nemesis.
CHemesis που λέμε... ;D

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #619 στις: Ιουνίου 13, 2014, 12:36 »
Επειδή ακούγεται συχνά πως παίρνεις ότι βαστάει η τσέπη σου.. (και όποιος ανατρέξει στο νήμα θα καταλάβει έυκολα την υποστήριξή μουμ στους κλώνους)

Δεν αγοράζω κλώνους γιατί υπάρχει κρίση και βγάζω ελάχιστα. Αν έβγαζα 10000 € το μήνα, και μου πουλούσε κάποιος έναν ατμοποιητή 100 € πάλι δε θα τον αγόραζα, γιατί πάλι θα τον θεωρούσα υπερτιμημένο. Το πρόβλημα θα ερχόταν αν δεν υπήρχαν οι κλώνοι, όπου θα αναγκαζόμουν να πληρώσω κάτι (για την άποψή μου) υπερτιμημένο, γιατί απλά δε θα είχα επιλογή. Εκεί είναι που διαφωνώ με τους πολέμιους, γιατί δε θες να υπάρχουν κλώνοι; Είναι κακό που έχω την επιλογή να μην πληρώσω κάτι που θεωρώ υπερτιμημένο;

Αποφεύγω(σε λιγότερο από μία το χρόνο) να παίρνω ταξί γιατί το θεωρώ υπερτιμημένο, προτιμώ το λεωφορείο, το μετρό, ή ακόμα και το περπάτημα. Παλιότερα που πληρωνόμουν, ε ναι! Και πάνω από χιλιάρικο όταν έβγαζα προτιμούσα τα μέσα και το περπάτημα! Αλλά το ελληνικό κράτος δυστυχώς αρνείται να πληρώσει δικαιώματα στον Καρλ Μπεντς (νομίζω κατασκευαστής του πρώτου λεωφορείου), και το περπάτημα κρίθηκε ανήθικο για να πηγαίνεις στη δουλειά σου, μιας και φτάνεις ήδη κουρασμένος και μειώνεται η αποδοτικότητά σου, οπότε υποχρεούμαι πλέον να παίρνω ταξί.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #620 στις: Ιουνίου 13, 2014, 13:33 »
Mιας και λεμε γιατο εμποριο φυσικα και δεν υπαρχει καμια ηθικη αξια!!
Αν μπορεσω και <φτιαξω> ονομα τοτε πουλω οσο θελω. ;D
Δεν μπαινει θεμα κοστους!! :dontknow:
Παρτε παραδειγμα ολα τα επωνυμα ρουχα,παπουτσα ειναι Κινεζικα του κερατα (βρειτε το P.R.C.) Λαικη Δημοκρατια Κινας,στα περισσοτερα η ποιοτητα μαπα ,αλλα πανακριβα! :wall:
Γιατι?
Μα ειναι <φιρμα>.
Ετσι βγαινουν τα κοστολογια.ΔΥΣΤΥΧΩΣ
Για τα αντιγραφα.
Ειναι κανονας ο ενας να αντιγραφει τον αλλον χωρις καμια ηθικη συστολη!
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #621 στις: Ιουνίου 13, 2014, 13:52 »
Νομίζω ότι έχουμε αρχίσει και το αναλύουμε το θέμα, σε βάθος κουάρκ... Παρόλα αυτά, έχω να εκφράσω την εξής σκέψη: ειπώθηκε ότι είναι ανήθικο να αντιγράφεται το λογότυπο με σκοπό την παραπλάνηση του καταναλωτή. Πραγματικά, έχει πέσει στην αντίληψη κανενός από εμάς έμπορος να προσπαθεί να πουλήσει κλώνο για αυθεντικό? Νομίζω ότι όσοι από εμάς αγοράζουν κλώνους, εν γνώση τους το κάνουν και δεν νομίζω να προσπαθούν να πλασάρουν την κλωνοvella για αυθεντική! Και μένα με χάλασε το λογότυπο πάνω στον κλώνο kayfun. Δεν ήμουν ποτέ άνθρωπος του λογότυπου έτσι κι αλλιώς, και επιπλέον ζω σε μια κοινωνία που ελάχιστοι γνωρίζουν τι είναι αυτό που κρατάω. Για τους περισσότερους είναι το "μαρκούτσι", χωρίς πολλά πολλά.

Όσο για το κόστος των αυθεντικών, έκανα μια έρευνα για προσωπικούς λόγους, και το κόστος είναι όντως αρκετό. Περισσότερο μέχρι να βγει το πρωτότυπο. Πιστεύω ότι με την τεχνολογία τρισδιάστατης εκτύπωσης, αυτό πάει να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #622 στις: Ιουνίου 13, 2014, 15:03 »
Δεν θυμάμαι αν υπήρχε κι από άλλον, αλλά εγώ έκανα μια αναφορά στην κλοπή της ονομασίας και του λογότυπου ενός προϊόντος.

Κι εμένα cruiser , δεν μ'απασχολεί αν κάτι θα είναι επώνυμο ή αν θα έχει το τάδε λογότυπο ή όνομα πάνω του. Μου αρκεί να κάνει την δουλειά για την οποία προορίζεται. Συμφωνούμε απόλυτα.

Παρόλα αυτά, δεν θεωρώ έντιμο όταν αντιγράφεις ένα προϊόν (που δεν είναι κακό, ειδικά όταν το προσφέρεις μέ καλύτερους όρους στην αγορά) να εκμεταλλεύεσαι το όνομα ή το λογότυπο που δημιούργησε κάποιος άλλος, άσχετα αν το προϊόν είναι ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο κατά τα άλλα.

Σίγουρα οι περισσότεροι αν όχι όλοι όσοι αγοράζουν (συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ μέσα) κλώνους ατμοποιητών ή mods, γνωρίζουν καλά από ποιόν είναι κατασκευασμένο, όμως προσωπικά θα προτιμούσα τον κλώνο μου "γυμνό" από ονομασίες και λογότυπα άλλων...

Για παράδειγμα, τί κακό έχει δηλαδή το όνομα sanemesis ή το memesis ή και χωρίς όνομα;

 :yes:

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 13, 2014, 15:29 από vantamis »

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #623 στις: Ιουνίου 13, 2014, 15:31 »
Προσωπικα, αν και ξερουν ολοι τις αποψεις μου πλεον, ουτε λογοτυπο ουτε σημα θελω στα ιμιτασιον. Οχι λογω ηθικης, απλα και μονο γιατι ειναι αισθητικα γελειο το να εχεις απομιμηση με λογοτυπο. Παπουτσι "mike" δεν θα φορουσα ποτε, αν δεν γραφει τιποτα τοτε θα το φορεσω. Το κακο ειναι οτι σε μερικες περιπτωσεις ομως δεν μπορεις να το αποφυγεις. Αν και ρε παιδια, φταιει και ο κατασκευαστης, γιατι δεν βλεπουμε κλωνους απο συγκεκριμενα μοντ; Μηπως, λεω μηπως, η κοστολογηση απο τον κατασκευαστη ειναι απλα καλη και δεν συμφερει η κλωνοποιηση; (γνησια απορια ειναι αυτο, δεν ειναι ρητορικη η ερωτηση. Το λεω γιατι δεν βλεπω να υπαρχουν κλωνει του Gus Lord, αλλα ακομα να υπηρχαν το γνησιο με 80-100 ευρω δεν το λες και ακριβο, και ας μην εχω να το παρω).

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #624 στις: Ιουνίου 13, 2014, 16:32 »
Πραγματικά, έχει πέσει στην αντίληψη κανενός από εμάς έμπορος να προσπαθεί να πουλήσει κλώνο για αυθεντικό? Νομίζω ότι όσοι από εμάς αγοράζουν κλώνους, εν γνώση τους το κάνουν και δεν νομίζω να προσπαθούν να πλασάρουν την κλωνοvella για αυθεντική!
Μην παίρνεις όρκο γι αυτό  :))
Έχουν αναφερθεί site σε άλλα νήματα που δεν αναγράφουν τη λέξη κλώνος στα προϊόντα τους. Έχουν μάλιστα και τις αυθεντικές φωτογραφίες του κατασκευαστή.

Έτυχε να βρίσκομαι μπροστά σε πώληση που το μαγαζί προσπαθούσε να πείσει τον πελάτη ότι ο κλώνος είναι πολύ ανώτερος από το αυθεντικό γιατί οι Κινέζοι είναι μάστορες και αυθεντίες σ' αυτά. Γι αυτό το λόγο όλος ο κόσμος κατασκευάζει πλέον στην Κίνα.  :idiot1: Ο ίδιος πωλητής έλεγε πριν 2-3 μήνες σε πελάτη που παραπονιόταν ότι όλα κινεζιές είναι χωρίς εγγύηση και δεν μπορούσε να του αλλάξει τις κεφαλές.

Εμείς εδώ στο φόρουμ είμαστε ενημερωμένοι, αλλά στην αγορά εκεί έξω υπάρχουν πολλοί άσχετοι και εντελώς διαφορετικό κλίμα.

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #625 στις: Ιουνίου 14, 2014, 00:05 »
Ωραιος πωλητης να σου τυχει, ελεος δηλαδη. Ειναι τυχεροι ορισμενοι που υπαρχει κοσμακης που δεν εχει ιδεα. Παντως οταν καταφερω να παρω οριτζιναλ θα ειναι μονο ελληνικο, οχι γιατι εχω καμια καψα με την "υποστηρηξη" της εγχωριας αγορας που δεν με αγγιζει καθολου γιατι εγω και παλι ανεργος θα ειμαι, εκτος και αν με προσλαβει κανενας ελληνας κατασκευαστης μοντ δηλαδη, αλλα γιατι θα ηθελα να το δω απο κοντα πριν δωσω τοσα χρηματα.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #626 στις: Ιουνίου 14, 2014, 00:17 »
Για το λογότυπο πράγματι δεν έχω πει ποτέ..
Αν λοιπόν φορέσω μία μπλούζα με την ατμομηχανή ή το Provari® (ή το αλογάκι της Ferarri, δεν έχει διαφορά) πάνω, πρέπει να κάνει κάποια δουλειά; Η δουλειά που κάνει το λογότυπο είναι μία, να φαίνεται. Πρόκειται για διαφήμιση και το σχεδιάζουν μαρκετίστες, όχι κατασκευαστές κι εφευρέτες.

Προσωπικά δε θέλω λογότυπα σε κανένα προϊόν που χρησιμοποιώ (ok, εκτός του Jack Daniels, πριν γίνει κι αυτό trendy). Όταν όμως κουβαλάω κάτι που το έχει, έχω την άμεση επίγνωση γιατί βρίσκεται εκεί. Τώρα αν αντιγράφουν τα λογότυπα δεν είναι για να σε πείσουν για την ποιότητα, είναι για τον ματαιόδοξο (κατά την άποψή μου πάντα) που θέλει να υποκριθεί πως χρησιμοποιεί το γνήσιο, ή φοράει lacoste. Δεύτερος λόγος αν το λογότυπο είναι όμορφο (όπως του Jack Daniels!) όπου τότε προφανώς δεν παίζει το ρόλο του λογότυπου αλλά του σχεδίου, και αντιγράφεται για να είναι κι ο κλώνος όμορφος με ωραίο σχέδιο!

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #627 στις: Ιουνίου 14, 2014, 01:15 »
Χαχαχαχαχα, ρε exispathi, εχεις απολυτο δικιο, και το ειπες και με τον καλυτερο τροπο  :))

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #628 στις: Ιουνίου 14, 2014, 01:16 »
Ειναι απιστευτο το πόσο μπορουμε να ξεφυγουμε για να εχουμε την συνειδηση μας ησυχη.
Δεν μιλαμε για κονσερβες, ουτε για ντοματες. Μιλαμε για μοναδικες δημιουργιες καποιων ανθρωπων, στις οποιες εχουν ριξει χρονο, ψαξιμο, λεφτα, και δικαιως τις πουλανε οσο τις πουλανε. Αν δεν σας αρεσουν γιατι δεν παιρνετε κατι "ουδετερο"? Αλλά οχι, και ειναι καταπληκτικα τα προιοντα τους (αλλά σε κλωνο), και τους βριζετε που ειναι "ακριβοι'.
Μη μου λετε τωρα οτι πχ ο καηφουν με τα 75 ευρα ειναι "ακριβος" και χαζα. Αν εκανε 40 παλι τον κλωνο θα παιρνανε καποιοι με 20. Πιο τιμιο θεωρω αυτον που λεει οτι "εγω 15 μονο διαθετω, κλωνο θα παρω", παρα τις θεωριες περι του αν ειναι νομιμον ειναι και ηθικον και διαφορα χιπικα και σε δουλια να βρισκομαστε.
Οι νομοι εχουν τρομακτικα εμποδια για εναν δημιουργο που δεν ειναι εταιρεια τυπου προβαρι για να κατοχυρωθει, οι κινεζοι πατανε σε αυτο και κλεβουν ασυστολα. Ειναι τοσο απλο. Κλεψια ειναι κι ας μην το λεει ο νομος ετσι.
Και αρκετοι εν δυναμει δημιουργοι, δεν εγιναν και δεν θα γινουν ποτε, γιατι δεν εχει νοημα - αυτο ειναι και το χειροτερο.

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #629 στις: Ιουνίου 14, 2014, 01:22 »
Δεν εβρισε κανενας τους δημιουργους. Απλα υπαρχουν οι νομοι της αγορας, οταν πουλας κατι το οποιο ειναι υπερτιμημενο τοτε δεν το αγοραζει ο κοσμος. Δικιο εχεις, ειναι ωραιες κατασκευες, και εχουν και το δικαιωμα να τις πουλανε οσο θελουν, αλλα ο αγραφος νομος δεν αλλαζει. Οταν πουλας κατι παραπανω απο αυτο που πρεπει, υποχρεωτικα θα εμφανιστει κατι για να καλυψει το κενο. Σιγα μην νιωσω και ντροπη επειδη θεωρω τα 130 ευρω του νεμεσις πολλα. Εγω δεν χαρακτηρισα κανεναν ηλιθιο και πανιβλακα επειδη αγοραζει γνησια, και κανενας δεν το εκανε. Το να μας αποκαλουν καποιοι με  "ευγενικο" τροπο "ανηθικους" δεν ειναι και οτι καλυτερο.


Και κατι ακομα. Ο νομος ειναι σκληρος, η αγορα ειναι σκληρη. Ο δυνατος επιβιωνει, ετσι παει. Οποιος δεν μπορει τοτε δεν ειναι καλος επιχειρηματιας και να παει σπιτι του. Δεν το γουσταρω αυτο το συστημα, αλλα αυτο εχουμε, τι να κανουμε τωρα. ΑΝ το θεωρει καποιος ανηθικο(και ειναι πραγματι ανηθικο αυτο το συστημα), ας κανει αγωνα να το αλλαξει, γιατι να το αλλαξει επι μερους, εκει που μονο θελει ΔΕΝ γινεται. Το λεω αυτο γιατι ολη η κουβεντα περι ηθικης και ανηθικοτητας ειναι ακυρη, οι κατασκευαστες κανουν οτι μπορουν και λυπαμαι αν χανουν χρηματα, αλλα εμενα ποιος με λυπαται και ποιος με ρωταει αν μου περισσευουν;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 14, 2014, 01:32 από Vagelas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206720 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597655 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358224 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1402 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios