vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

256 επισκέπτες, 1 χρήστης
razen

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #585 στις: Μαρτίου 13, 2014, 00:32 »
Φίλε μου, δεν στοχοποιώ κανέναν. Όπως και ο ατμιστής κάνει την επιλογή του βάση της τσέπης του, το ίδιο κάνει και ο κάθε κατασκευαστής, και είναι και λογικό, και έτσι απλά ο καθένας μας κάνει κουμάντο στην δικιά του τσέπη, και στο δικό του "νοικοκυριό"....

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #586 στις: Μαρτίου 13, 2014, 00:40 »
Φίλε Όμηρος ανέπτυξες τη μία πλευρά του νομίσματος, αυτή από την πλευρά του κατασκευαστή. Έχω την εντύπωση πως εδώ μέσα αυτό το forum αφορά το άτμισμα. Τώρα αν εγώ κρατάω το προτότυπο ή το ιμιτασιόν τι σημασία έχει όταν ξεφεύγω από το τσιγάρο; Χρειάστηκε ποτέ να κατεβάσεις ταινία μουσική κάποιο πρόγραμμα, λειτουργικό παράνομα-πειρατικό; Αν η απάντησή σου είναι ναι τότε όλα αυτά που έγραψες περί ηθικής δεν στέκουν. Φιλικά και με το χέρι στην καρδιά....

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #587 στις: Μαρτίου 13, 2014, 00:49 »
Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν. Ο καθένας μπορεί να πει την γνώμη του, χωρίς όμως να προσβάλλει τους υπόλοιπους. Αν δεν συμφωνείτε με κάτι που έχει πει κάποιο μέλος, κάνοντας διάλογο σίγουρα θα υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα και με οφέλη προς όλους


Αποφύγετε καυγάδες, προσωπικές αντιπαραθέσεις, υπονοούμενα και χαρακτηρισμούς

Αποσυνδεδεμένος VAPOR TRAIN

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #588 στις: Μαρτίου 13, 2014, 00:51 »
       


         

        Δώστε λοιπόν τα όμορφα ευρώ σας στους κινέζους ή σε όποιους άλλους τριτοκόσμικους, που αντιγράφουν με περίσσεια ευκολία τον κόπο αλλου, (που έχει δημιουργηθεί μέσα από μελέτη πειραματισμούς, δείγματα κτλ κτλ μέχρι να βγει το τελικό προϊόν) και τα κατασκευάζουν σε χώρες με άλλους συντελεστές ανάπτυξης, άλλους φορολογικούς κανονισμούς, άλλα εργατικά, και φτηνές και υποδιαίστερες πρώτες ύλες.





1. Τριτοκοσμικοι οι ΚΙΝΕΖΟΙ? ???


2. ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΦΙΛΑΡΑΚΟ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ! ΑΠΛΑ Ο ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΤΥ!! :hapy_jump: :yahoo:






Παρακαλούμε: Μην γράφετε ολόκληρα μηνύματα με κεφαλαία.Είναι σαν να φωνάζετε αλλά και κουραστικά στην ανάγνωση.

Όχι ολόκληρα μηνύματα με κεφαλαία
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2014, 00:55 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος omiros35

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Κατασκευές μεταλλικών και μη εξαρτημάτων
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #589 στις: Μαρτίου 13, 2014, 01:05 »
Σε προηγούμενο μήνυμα μίλησα για την ηθική, γιατί την χρησιμοποίησαν πιο πριν κάποια μέλη. Λογικά παρεξηγήθηκα γιατί δεν το έθεσα σωστά. Ανήθικος δεν είναι κανείς, ακόμη και αυτός που παίρνει ένα αντιγραμμένο προϊόν. Είτε αυτό λέγεται τσιγάρο, είτε τηλεόραση. Ότι μπορεί να αγοράσει ο καθένας παίρνει. Πρέπει και ο κατασκευαστής να σέβεται τον πελάτη του και ο πελάτης, τον κατασκευαστή. Ότιδηποτε άλλο και από τις δυο μεριές είναι ανήθικο. Αυτός που κάνει υπερκοστολόγηση, είτε λέγεται κατασκευαστής, είτε έμπορος, είναι αισχροκερδής και δεν σέβεται τον πελάτη του. Το ίδιο και απο τον πελάτη που κρίνει βεβιασμένα χωρίς να έχει όλα τα δεδομένα ένα προϊόν και τρέχει και το παίρνει απο αντιγραφή και μετά σχολιάζει κοροιδευτικά τον αρχικό κατασκευαστή. Αυτό πως κρίνεται?? 'Αμα κάποιος κατασκευαστής θεωρείτε από πολλούς αισχροκερδής τότε τιμωρείστε τον, αλλά το θεώρω ειρωνία να το αγοράζεις από έναν άλλον επίσης αισχροκερδή μόνο και μονό που στο προσφέρει φτηνότερα. Μεταξύ των δύο κατασκευαστών, όταν έχετε όλα τα δεδομένα, αυτός που κονομάει στις πλάτες όλων, είναι αυτός με τα λιγότερα έξοδα και με τα περισσότερα κέρδη.... Ο νοών νοείτω....

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #590 στις: Μαρτίου 13, 2014, 01:15 »
...βλέπω πως άρχισες να στρογγυλεύεις τις απόψεις σου φίλε 'Ομηρε ... σε καλή κατεύθυνση πορεύεσαι!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2014, 08:29 από psvag »

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #591 στις: Μαρτίου 13, 2014, 01:37 »
  Φίλτατε Όμηρε,
Κανένα πρόβλημα ούτε από εμένα. Γι΄αυτό υπάρχει το φόρουμ, έτσι λειτουργεί, για να ακούγονται όλες οι απόψεις (αρκεί να είναι καλοπροαίρετες, απέδειξες πως ήταν καλοπροαίρετα τα αρχικά που έγραψες).
  Με αφορούσε η πρώτη σου ανάρτηση, με έθιγε κι εμένα, δεν απάντησα όμως άμεσα (αν και συνήθως αντιδρώ, κακώς, παρορμητικά). Ήξερα πως θα έχεις απαντήσεις κι από άλλους παλιότερους εδώ μέσα. 
  Έχεις τα δίκια σου κι εσύ. Ο εμπνευστής-κατασκευαστής δε μπορεί να έχει «οικονομίες κλίμακας» , «οικονομίες μεγέθους». Κατασκευάζει λίγα κομμάτια με υψηλό κόστος. Δε μπορεί να τα πατεντάρει, είναι χαμένος από χέρι…
  Κακή κίνηση από επιχειρηματική άποψη αλλά άριστη-απαραίτητη-υποστηρικτική για ΄μας. Χωρίς εκείνους θα είμαστε ακόμα με ego-t ή θα είχαμε γυρίσει στο τσιγάρο.
  Χάνει εκείνος αλλά μας βοηθά πολύ εμάς. Σίγουρα δεν είναι η πρόθεσή του η αισχροκέρδεια και, αν δεν υπερτιμολογήσει την προστιθέμενη αξία του. δε βγαίνει.
 Καταλήγει να πουλά όμως ένα προϊόν το οποίο δεν είναι διατεθειμένοι όλοι να αγοράσουν.
 Δε θα βγει η ελληνική οικονομία από την ύφεση με οικοτεχνίες ή έστω βιοτεχνίες ατμιστικών προϊόντων. Δεν αδειάζεις τη λίμνη του Μαραθώνα με κουταλάκι γλυκού…
  Αισχροκέρδεια το χαρακτήρισα «ποιητική αδεία», μάλλον για συντομία… Η διαφορά τιμής μεταξύ ελληνικού και κινέζικου είναι δυσανάλογα μεγάλη σε σχέση με τη διαφορά ποιότητας (η οποία μπορεί να μην υπάρχει καν). Αυτό και μόνο…
  Εν κατακλείδι. Μην αποθαρρυνθείς. Συνέχισε να συμμετέχεις με τις θέσεις και τις απόψεις σου. Όλοι βάζουμε ένα χεράκι στον πλουραλισμό του φόρουμ.
  Καλώς μας ήρθες.
 
Ατοευτυχείτε άπαντες.     


Διεγράφη το υστερόγραφο
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2014, 10:09 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος VAPOR TRAIN

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #592 στις: Μαρτίου 13, 2014, 02:10 »
Δειτε αυτο:





Ενσωμάτωση του video
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2014, 08:23 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #593 στις: Μαρτίου 13, 2014, 02:46 »
Κολλάμε τόσο πολύ σε κάτι ενώ συγρόνως μιλάμε τόσο γενικά....
Αν είναι η κατασκευή ενός προϊόντος το συναισθηματικό σου "παιδί". Και το βλέπεις να κλωνοποιείται. Στεναχωριέσαι επειδή;; Χάνεις τη δόξα;, το αντίθετο μέχρι και το όνομά σου βάζουν πάνω. Τι στεναχωρεί και προσβάλει ακριβώς τον κατασκευαστή όταν κλωνοποιούν το προϊόν του; Γιατί το δημιούργημα δεν είναι η μηχανή που αντιγράφει το σχέδιο, αλλά η διαδρομή που ακολούθησες μέχρι να φτάσεις σε αυτό. Η επανάληψη που κάνει η μηχανή είναι για να βγάλεις λεφτά. Πες πως είσαι μουσικός, κι αντιγράφουν τα cd σου. Δεν είναι το cd το δημιούργημά σου όμως, το τραγούδι είναι, κι αυτό δεν μπορεί να στο πάρει κανένας. Μη τίθονται ζητήματα προσβολής (και αηδίας, υπερβολή κατά την άποψή μου) για λεφτά μιλάμε, όχι για τη δημιουργία. Κανείς κλωνοποιός δεν είπε πως το δημιούργησε.

Συν το ότι το βιντεάκι αυτό είναι πολύ παλιό. Αν παρακολουθεί κάποιος τον RIP είπε πρόσφατα κάτι σε "οι τιμές είναι υπερβολικές, τόσο που αναγκάζουν τον ατμιστή να πάει σε κλώνο. Δηλαδή όταν αντιλαμβάνεσαι πως η αγορά γινεται από σχεδόν δυλλεκτικούς σκοπούς, αλλά μπορεί να πάρει κάτι ίδιο σε ένα μήνα σε αντίγραφο, πρέπει να ρίξουν κι οι κατασκευαστές τις τιμές τους γενικά γιατί έχουμε ξεφύγει." Από το περίπου που το θυμάμαι σε άντε να είναι δύο εβδομάδων βίντεο (με μούσι αντρίκιο)

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #594 στις: Μαρτίου 13, 2014, 07:41 »
Ο φιλος συνατμιστης exispathi τα ειπε χυμα και ωραια, αυτη ειναι η πραγματικοτητα "χρημα" και αυτη η πραγματικοτητα δεν αφηνει να πεσουνε οι τιμες, και αυτο οχι γιατι θελουν να τα οικονομανε πουλωντας ακριβα τα δημιουργηματα τους αλλα επειδη τα εχουν ηδη πουλησει σε καποιους ακριβα!! Αυτο ειναι το "μεγαλο" προβλημα, φανταζεστε αυριο να πεφταν οι τιμες στο μισο για καινουργιο; Τι θα καναν αυτοι που τα αγοραζαν εδω και χρονια πανακριβα; Θα ξανατολμουσε κανεις να δωσει 100 ευρω για καποια συσκευη; Εκει ειναι το προβλημα γι αυτο θα πουλιουντε 10 original στους 200-400 κλωνους, επειδη και καλα θελουν να προστατεψουν τους πρωτους αγοραστες τους (οτι ειχαν να βγαλουν απο τις πατεντες τους τα βγαλανε αλλωστε). Και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι κατι που αγορασες πριν 1-2-3 χρονια θα πρεπει να το πουλησεις κοντα στην αρχικη του τιμη; Αυτο με τα ηλεκτρονικα τσιγαρα εχει γινει ανεκδοτο στην αγορα προσωπικων συσκευων!! Μας εχουν παρει χαμπαρι οι κινεζοι και μας ξεπουλανε!!         

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #595 στις: Μαρτίου 13, 2014, 09:30 »
Πω, πω στην τσίτα όλοι πρωί - πρωί. Τι έχουμε πάθει και είμαστε μες στα νεύρα. Πρέπει να βρούμε κάποιο λαδάκι να ρίχνουμε μεσα στα υγρά μας να μας ηρεμεί.


Θεωρώ ότι υπάρχουν 2 αλήθειες , 2 πλευρές του νομίσματος κάθε φορά. Δεν υπάρχει άσπρο - μαύρο μόνο υπάρχει και γκρίζο.


Ο κατασκευαστής ο οποίος έχει την ιδέα, του κοστίζει να την υλοποιήσει και βλέπει μέσα από αυτό τους καρπούς του να αποδίδουν, ο οποίος θεωρεί το προϊόν πνευματικό του παιδί και ο οποίος πιθανόν στηρίζει την Ελληνική αγορά και δεν πάει σε ένα CNC στην Βουλγαρία, έχει και αυτός τα δίκια του, πιστεύω ότι όλοι στην θέση του θα αντιδρούσαμε.


Ο καταναλωτής - εγώ π.χ. - από την άλλη, στην περίοδο κρίσης, βλέπω τον κλώνο ως πολύ μεγάλη ευκαιρία και ίσως τον μοναδικό τρόπο να αποκτήσω κάτι που μπορεί να μην έχω 150 ευρώ αλλά θα βρω 40 ευρώ.


Η πραγματικότητα από μια τρίτη σκοπιά λέει τα εξής: Αν κάτι είναι εύκολο να αντιγραφεί και να παραχθεί με τόσα χρήματα ώστε με 40 ευρώ το προϊόν να είναι εφάμιλλο με αυτό των 150 ευρώ, καλώς αντιγράφεται. Η λογική διαφορά που αντιστοιχεί στο μεγαλύτερο κόστος λόγω εργατικών, έρευνας, δοκιμών κ.λπ. θα ήταν π.χ. 50% πάνω άρα αυτό που αντιστοιχεί στον κλώνο των 40 θα έπρεπε να έχει 60 ευρώ στην Ελλάδα και τότε εγώ προσωπικά θα το προτιμούσα από το να μπαίνω στην περιπέτεια της Slowtech παραγγελίας. Το ότι αυτό κοστίζει 150 ευρώ κάτι λάθος γίνεται. Είτε το κόστος παραγωγής έχει ξεφύγει είτε το περιθώριο κέρδους είναι πολύ μεγάλο.


Τέλος:
α) κάτι το οποίο είναι πολύ καλό και δύσκολο να αντιγραφεί, απλά δεν αντιγράφεται. Όπως και κάποιος συνατμιστής είπε παραπάνω κλώνος προβάτου δεν υπάρχει !!
β) Γνωστός μας κατασκευαστής μου είχε πει ότι ναι μεν τον τσαντίζει το θέμα του κκλώνου, αλλά μέχρι να τον αντιγράψουν οι κινέζοι θα έχει πάει στο επόμενο - αναβαθμισμένο προϊόν. Οι Νόμοι στην ελέυθερη αγορά είναι αυτορυθμιζόμενοι και σίγουρα δεν βασίζονται στην ηθική. Επίσης ότι νόμιμο δεν είναι κατ' ανάγκη ηθικό (όπως είχε πει ένας πολύυυυυ μεγάλος - σε βλακεία - πολιτικός) και αντίθετα.


Υ.Γ. Πάω να κατεβάσω καμιά ταινία από το διαδίκτυο !!

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #596 στις: Μαρτίου 13, 2014, 09:44 »
Ενα ειναι σιγουρο, αν τα προιοντα της FT τα πουλουσε καποιος εδω στην Ελλαδα ακομα και με 50% πανω στην τιμη τους εγω δεν θα ξαναμπαινα στο site της FT και της καθε FT να δω για νεα προιοντα!! Οχι μονο για λογω του οτι η fast τελικα ειναι slow αλλα και για πολλους αλλους επισης λογους!


Και μην μου πειτε "αδυνατον γιατι κτλ...", επειδη πολλα αμερικανικα site λανσαρουν προιοντα που πουλαει σε πολυ φθηνες τιμες η FT, στις ιδιες ή σε λιγο μεγαλυτερες ή ακομα και σε λιγο μικροτερες τιμες πολλες φορες!! π.χ. 101vape.com, vapordna.com κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #597 στις: Μαρτίου 13, 2014, 10:13 »
Γίνανε κάποιες τροποποιήσεις και διαγράφες σε πόστ.
Να θυμίσω οτι υπάρχουν και τα πμ, τα οποία μπορούν να στέλνουν τα μέλη μεταξύ τους.

Ας επιστρέψουμε στο θέμα μας με ήρεμους τόνους, και να μείνουμε και στο θέμα μας.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #598 στις: Μαρτίου 13, 2014, 10:22 »
Φίλε μου καλημέρα και καλώς μας ήρθες και επισήμως. Πρέπει να σου πω και εγώ ότι χτες το βράδυ που πρωτοδιάβασα το ποστ σου, μου φάνηκε αρκετά επιθετικό. Το άφησα λοιπόν στην άκρη να το διαβάσω ξανά το πρωί με ηρεμία. Και θέλω να σταθώ σε μερικά σημεία του.

         Μου αρέσει που όλοι έχετε άποψη περί τιμών και κατασκευαστών. Δεν μπορείτε να ξέρετε πόσο κοστίζουν στον έλληνα κατασκευαστή όλα αυτά στην χώρα του και πόσο μάλλον στον ελληνικό χώρο και με το καθεστώς που επικρατεί. Επίσης απορώ πως οι κατασκευαστές και δη πολύ περισσότερο οι έλληνες κατασκευαστές που δεν ασχολούνται στο να σας απαντήσουν.  Οπότε η λογική μου λέει δεν σας απαντάνε για τον απλούστατο λόγο, ότι και να σας πούνε εσείς κάτι θα έχετε να απαντήσετε. Ακριβά, δεν σας υπολογίζουν κτλ κτλ.

Φυσικά και έχουμε άποψη. Θέλω να πιστεύω πως όλοι μας είμαστε ελεύθερα σκεπτόμενοι άνθρωποι, με αρκετές γνώσεις πάνω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο και με τη δυνατότητα αξιοποίησης του διαδικτύου για σκοπούς έρευνας όταν αυτό είναι απαραίτητο. Ξέρουμε πόσο κοστίζουν στους κατασκευαστές, γιατί πολύ απλά λόγω αυτού του φόρουμ, πολλοί από εμάς έχουμε γνωριστεί και προσωπικά με κατασκευαστές, και έχουμε συζητήσει για πολλά. Το ότι δεν ασχολούνται, είναι ίσως γιατί πιστεύουν ότι έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν, και εν μέρει συμφωνώ μαζί τους. Ιδιαίτερα όταν εκτός Ελλάδας η αγορά είναι πολύ πιο ανεκτική.

         Απορία άξιον αποτελεί το γεγονός ότι μέχρι πρότινος οι περισσότεροι εξ' υμών δίνατε με περίσση ευκολία τα όμορφα ευρώ σας για ένα πακέτο καπνό (που όντως γινόταν καπνός), άλλα για την υγεία κοιτάτε και το λεπτό στο τι σας προσφέρει ο κατασκευαστής που στο φινάλε τα περισσότερα είναι για να τα έχετε μια ζωή που λέει ο λόγος. Όσον αφορά για την ηθική που οι περισσότεροι διαθέτε είναι υπό του μηδενός.

Αν σου φαίνεται άξιον απορίας το ότι την τελευταία εξαετία στην Ελλάδα έχουν έρθει τα πάνω κάτω στην ταμειακή θέση του καθενός μας, τότε προφανώς κάτι σου διαφεύγει. Όσο για το τι μας προσφέρει ο κατασκευαστής, αυτό είναι προσωπικό γούστο του καθενός. Το ηλεκτρονικό τσιγάρο, και δη τα μοντάκια, αποτελούν καταναλωτικό αγαθό και ως τέτοιο απευθύνεται σε συγκεκριμένο μεν target group, που διαφοροποιείται αισθητά στους κόλπους του δε. Άλλος μπορεί να ψάχνει για ομορφιά, άλλος για χρηστικότητα, άλλος τη χρυσή τομή. Το θέμα είναι ότι αυτές οι κατασκευές απευθύνονται στο "θέλω" και όχι στο "χρειάζομαι". Μπορεί να "θέλεις" το συνδυασμό μοντ - ατμοποιητή των €6.000,00 (ακραίο παράδειγμα) αλλά στην πραγματικότητα αυτό που χρειάζεσαι κοστίζει πολύ λιγότερο. Γι αυτό και συμφωνώ εν' μέρει με τις σχετικά υψηλές τιμές των κατασκευαστών. Είναι λογικό κάποιος να προτιμά να πουλήσει 100 κομμάτια προς €300 έκαστο παρά 1000 κομμάτια προς €30 έκαστο. Και όσο υπάρχουν άτομα που τα αγοράζουν, και συντηρείται και μια λογική Χρηματιστηρίου προσπαθώντας να διατηρήσεις υψηλή μεταπωλητική αξία, αυτό θα συνεχίσει. Θα σου φέρω ως παράδειγμα τον ατμοποιητή της χρονιάς, τον Kayfun. Κυκλοφορεί ο πρωτότυπος, ένα αντίγραφο με δικό του όμως όνομα (Russian 91%) και πολλοί κλώνοι και τον δύο. Η Fasttech μόνο στα τέλη του 2013 δεν προλάβαινε να στοκάρει, φύγανε εκατοντάδες χιλιάδες κομμάτια. Αυτό σημαίνει ότι αν δεν υπήρχε η Fasttech και οι κλώνοι, ο Kayfun και ο Russian θα πούλαγαν εκατοντάδες χιλιάδες κομμάτια? Ή ότι επειδή υπάρχει ο κλώνος, έχασαν τα τρελά λεφτά?

        Δώστε λοιπόν τα όμορφα ευρώ σας στους κινέζους ή σε όποιους άλλους τριτοκόσμικους, που αντιγράφουν με περίσσεια ευκολία τον κόπο αλλου, (που έχει δημιουργηθεί μέσα από μελέτη πειραματισμούς, δείγματα κτλ κτλ μέχρι να βγει το τελικό προϊόν) και τα κατασκευάζουν σε χώρες με άλλους συντελεστές ανάπτυξης, άλλους φορολογικούς κανονισμούς, άλλα εργατικά, και φτηνές και υποδιαίστερες πρώτες ύλες.

Αυτό το σημείο με κοκκίνισε. Χωρίς την παραμικρή παρεξήγηση, τα ωραία μας ευρώ (που τα βλέπουμε με το κυάλι και κυνηγάμε πελάτες με όπλο για να τα πάρουμε), δικαιούμαστε να τα διαθέτουμε όπως, όπου και όσο θέλουμε, έχοντας την υποχρέωση να δικαιολογήσουμε μόνο την προέλευσή του, και αυτή στις Φορολογικές Αρχές. Θες να στο πάω και ένα βήμα παραπάνω ως καλός επαγγελματίας λογιστής που είμαι, ώστε να παραμείνω ηθικός και πατριώτης, φροντίζοντας το κράτος μου να εισπράξει φόρους όπως προβλέπεται από τον κώδικα δεοντολογίας του επαγγέλματός μου? Να κάνουμε μία πρόταση στον κο Στουρνάρα, όταν ολοκληρωθεί το περιουσιολόγιο, να δηλώνονται και τα μοντάκια εργοστασιακής αξίας άνω των €150, ως κινητές αξίες, αφού έχουν και υψηλή μεταπώληση, ίσως να επιβληθεί και ένας φόρος υπεραξίας.

        Οπότε η λογική, βάσει των δικών σας λόγων και εφόσον η ηθική δεν παίζει ρόλο, καλά κάνουν και οι λίγοι "καλοί"  εργοδότες που παίρνουν φτηνότερα εργατικά χέρια, δεν δίνουν τους φόρους τους στο κράτος και γενικά δεν δίνουν δεκάρα σε κανέναν και απολύουν τους έλληνες, όπως καλή ώρα πολλούς από εσάς για καλύτερο και περισσότερο κέρδος.

Αυτό δεν θα ξεκινήσω καν να το αναλύω, θα φάμε ώρα με τεχνοοικονομικούς όρους, άσε που μπορεί να με πουν οι μισοί "φασίστα" ενώ οι άλλοι μισοί "ακραίο αριστερό". Και δεν είναι εδώ ο κατάλληλος τόπος.

         Γι΄αυτό και δημιουργούν και τις λίστες, γιατί για να συμφέρει η κατασκευή τους πρέπει να μαζευτούν κάποια τεμάχια, αλλιώς δεν βγαίνουν τα έξοδα τους προς παρασκεύη. Αλλά δυστηχώς όταν βγαίνουν οι λίστες όλοι διαμαρτύρονται και εναντιώνονται. Στην ζωή μας λοιπόν παίρνουμε ότι μας αξίζει. Στο τέλος ότι πληρώνουμε παίρνουμε και έτσι όταν οι εγχώριοι κατασκευαστές πάψουν να παράγουν, γιατί δεν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες τους, όλοι μαζί θα έχετε βάλει το χεράκι και μετά ότι και να σας δίνουν οι άλλοι ακόμη και να μην σας αρέσει θα το καταπίνετε. Έτσι και αλλιώς ο θεμιτός ή αθέμιτος ανταγωνισμός δεν θα υφίσταται.

Οι λίστες βγαίνουν πολύ απλά επειδή άλλο το "κατασκευάζειν" και άλλο το "επιχειρείν". Και το δεύτερο, απαιτεί και ένα ρίσκο. Το οποίο αν αποφασίσεις να το πάρεις, και πετύχεις, μετά καθιερώνεσαι. Όταν κάποια χρόνια πριν, με την αγορά του ητ σαφώς πιο μικρή σε σχέση με τώρα, η Provape διέθετε το Provari στις ίδιες περίπου τιμές με σήμερα, δεν νομίζω να υπήρξε καμία λίστα. Η εταιρεία σκέφτηκε, υλοποίησε, διέθεσε, το προϊόν απέδωσε στους χρήστες ότι υποσχέθηκε και καθιερώθηκε. Αυτό, λέγεται επιχειρείν. Οι άλλοι κατασκευαστές, πράττοντας καλώς κατά τη γνώμη μου, απευθύνονται στην επιθυμία του οποιουδήποτε να έχει κάτι. Αν κάποιος έμπαινε σε ένα μοντάδικο και έβλεπε πχ διαθέσιμα 1000 Just GG προς πώληση, και το στοκ να ανανεώνεται συνεχώς, α) το εν λόγω θα σταματούσε να αποτελεί σκοτεινό αντικείμενο του πόθου αφού όλοι θα μπορούσαν να το έχουν, β) η αρχική του αξία θα έπεφτε καθώς θα μειωνόταν η ζήτηση και γ) η μεταπωλητική αξία των ήδη κυκλοφορούντων θα κατακρημνιζόταν. Σαν να έπεφτε στην αγορά ο χρυσός του Fort Knox ένα πράμα. Το μοντ που ανέφερα είναι τυχαίο παράδειγμα, αν σας κακοφαίνεται, μπορείτε να θεωρήσετε ότι έγραψα ότιδήποτε άλλο.

           Πριν αρχίσετε να με βάλλετε με υβριστικά και με άλλα, μόνο και μόνο για να δικαιολογήσετε τις πράξεις σας, εννοείτε ότι δεν συμφωνώ ούτε και με την αισχροκέρδεια, άλλα ούτε και με την αγορά ενός κλεμένου προϊόντος. Αν δεν έχετε τα χρήματα καλό είναι να μην τον αγοράζετε, αλλά αν πάλι τον θέλετε, να το αγοράζετε από αυτόν που το δημιούργησε αρχικά, κάνοντας οικονομίες... Γνώμη μου. Τουλάχιστον υποστηρίξτε και τους εγχώριους κατασκευαστές, έτσι δίνεται και δουλειά σε πολύ κόσμο και οικογένειες που έχουν ανάγκη αυτές τις δύσκολες μέρες. Από εκεί και πέρα όλοι ας βάλετε την λογική και το χέρι στην καρδιά σας, πριν το βάλετε στην τσέπη σας. Εντελώς φιλικά......

Κανείς δεν προτίθεται να σε διαπομπέψει δημόσια, κρεμώντας σου ταμπέλα "Είμαι τέντυ μπόϋς" σύμφωνα με το Ν.4000. Γι αυτό ελπίζω και εσύ να καταλάβεις το ύφος αυτών που σου γράφω και να μην το θεωρήσεις ώς επίθεση επί προσωπικού. Το θέμα κλώνων - αντιγράφων - κλεψίτυπων, έχει κουβεντιαστεί πολλάκις, και θα συνεχίσει. Όλοι έχουμε το δικαίωμα να εκφράσουμε άποψη, αρκεί να μην προσβάλλουμε τους συνομιλητές μας.

Καλημέρα να έχουμε!

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #599 στις: Μαρτίου 13, 2014, 11:22 »
οταν μιλαμε για ηθικη και αντιγραφες καλο ειναι να περνουμε σαν βαση μια και μονο παραμετρο..............




εχει κανενας κατωχυρωσει τιποτα και δεν το ξερουμε?

γιατι βλεπουμε τιμες κατωχυρωσης σε πολλα μοντ ελληνικα και ξενα ...............!!


μαλλον μας εχει μεινει το κουβαρνταλικι που ειχαμε ολοι προ κρισης και κανουμε τοποθετησεις με βαρυγδουπες εκφρασεις του τυπου ηθικη , αντιγραφη , κλεψιμο κ.λ.π παραβλεπωντας την σημερινη πραγματικοτητα!!!!!!!!!




ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ!!!!




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597654 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358223 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1400 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios