vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

226 επισκέπτες, 6 χρήστες
karmakoma, Tem, billaras, razen, SEB, paulxan

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος WishmasteR

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #570 στις: Μαρτίου 10, 2014, 00:56 »
εξαρταται τι ψαχνεις...
εχω παρει κλωνους αλλα ποτε οτι ναναι...μονο της hcigar που κανει σοβαρη δουλεια στους κλωνους.
απο fasttech μονο μπιχλιμπιδια εχω αγορασει, οχι κατι για καθημερινη χρηση.
παιζουν πολλες μουφιες στις ποιοτητες μεταλων και πολλες κακοκατασκευες ειδικα παο κινα. πρεπει παντα πριν την αγορα κλωνου να διαβαζεις reviews και να ρωτας ατομα που τον εχουν ηδη για γνωμες.
ποτε αγορες κλωνων στα τυφλα.

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #571 στις: Μαρτίου 10, 2014, 04:56 »
Απορω προς τι η διαφωνια. Υπαρχουν νομοι και τηρουνται, τι σχεση εχει η ηθικη;;; Αν ειναι πατεντα δεν αντιγραφετε, τελος. Αμα ο αλλος βγαλει κλωνο και τον δινει και φτηνοτερα τοτε με γεια του με χαρα του, στο κατω κατω ετσι λειτουργει η αγορα και οποιος αντεχει, οποιος δεν αντεχει να μπει στο παιχνιδι και να βγαλει λεφτα πολυ απλα να παει σπιτακι του  ;D  Καπιταλισμο δεν θελετε κυριοι; Ε λουστειτε τον, ετσι δουλευει η αγορα. Και να σημειωσω το εξης, σωληνα απο χαλκο με 200 ευρω ΔΕΝ θα παρω, και ας εχει κανει ο οριτζιναλ δημιουργος ταμα στην παναγια για να του ερθει εμπνευση, θα παρω τον κινεζικο με 20. Αγοραστης δεν ειμαι; Δικαιωμα να δωσω τα λεφτα μου οπου θελω δεν εχω; Οποιος δεν με σεβεται και μου βαζει τιμες υπερογκες, αναλογως θα εισπρατει και τον δικο μου "σεβασμο".


Καλους κλωνους να εχουμε και φετος.


υσ. Και οχι απλα δεν εχω τυψεις, αλλα ειμαι και ευτυχισμενος που πλεον μπορω να εχω και εγω κανα μοντακι.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #572 στις: Μαρτίου 10, 2014, 08:59 »
Η αλήθεια είναι ότι αν είχαμε τύψεις για τα... αντίγραφα που αγοράζαμε, θα έπρεπε να είχαμε τύψεις για χιλιάδες είδη, οι γραμμές παραγωγής των οποίων έχουν μεταφερθεί εδώ και χρόνια στην Κίνα, όπου παράγονται με πολύ μικρότερο κόστος (βλ. σχεδόν ότι κυκλοφορεί στην αγορά)

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, των ηλεκτρονικών τσιγάρων, το όφελος/μή όφελος της διαφοράς το επωφελείται ο τελικός καταναλωτής κι ο έμπορος, κι όχι ο κατασκευαστής του αρχικού σχεδίου...

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2014, 09:06 από vantamis »

Αποσυνδεδεμένος WishmasteR

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #573 στις: Μαρτίου 12, 2014, 08:27 »
θεωρω πως ειναι θεμα τυψεων και ουτε θα επρεπε. η αγορα ειναι ελευθερη.
οι ιδιοι οι κατασκευαστες θα επρεπε λιγο να ριξουν τις αρχικες τους τιμες για να μειωθει η προτιμιση στους κλωνους.
αλλα και η προτιμιση στους κλωνους εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον μεσο ατμιστη.
προσωπικα οσο περναει ο καιρος απομακρυνομαι σιγα σιγα απο την αγορα κλωνων και κατασταλαζω σε 2-3 συνδιασμους mod original.

Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #574 στις: Μαρτίου 12, 2014, 11:01 »
Αδέρφια Ατμιστές,

Πολύ "μελάνι" έχει χυθεί στο θέμα του παρόντος νήματος και παρεμφερών άλλων θεμάτων του Φόρουμ.

Αναλωνόμαστε σε ένα διάλογο περί αντιγραφών, κλώνων, ιμιτασιόν, μαϊμούδων, κλεψίτυπων ... και καλώς κάνουμε, γιαυτό υπάρχουν τα φόρα, για την ανταλλαγή απόψεων, θέσεων, προτάσεων, , κριτικών, εμπειριών...

Σε έναν τέτοιο διάλογο φυσικό είναι οι απόψεις μας να διαφέρουν να συγκλίνουν κ.ο.κ.

Μήπως όπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος;

Στο θέμα αυτό έχει απαντήσει η Πολιτεία με νόμους και Προεδρικά διατάγματα.

Σας παραπέμπω στην ιστοσελίδα ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ( http://lawandtech.eu/2013/10/17/industrial_designs/ ), καθώς και στο σχετικό Προεδρικό Διάταγμα ( http://www.obi.gr/obi/?tabid=196 ).

Κατά την άποψή μου λοιπόν, η αγορά και η χρήση ουδεμία σχέση έχει με την ηθική και τις τύψεις των καταναλωτών αυτών των προϊόντων (υποπροϊόντων κατά τη γνώμη άλλων). Έχει αναφερθεί πολλάκις σε διάφορα νήματα πως δεν υπάρχει ακριβές αντίγραφο του provari. Αυτό από μόνο του λέει πολλά!

Επομένως εμάς ως ατμιστές, ως καταναλωτές, αυτό που (κατά τη γνώμη μου) θα έπρεπε να μας απασχολεί, είναι η "επίδοσή" μας στο "σπορ" που μας αρέσει, να γίνεται όσο το δυνατόν με τα πιο ασφαλή ατμιστικά είδη (μοντ, ατμοποιητές, μπαταρίες, φορτιστές κλπ) και ασφαλώς με το μεγαλύτερο οικονομικό μας όφελος!

Και τελειώνοντας, δεν με απασχολεί καθόλου η πολιτική τιμολόγησης του κάθε κατασκευαστή, εάν πρωτίστως αυτός, δεν είναι σύμφωνος με την ισχύουσα νομοθεσία, Εθνική, Διεθνή, εξυπακούεται και της φορολογικής.

Καλημέρα σας




 

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #575 στις: Μαρτίου 12, 2014, 12:28 »
Αγαπητοί συνατμιστοφορουμίτες
 
 Συμφωνώ με τους τελευταίους «συναδέλφους» : Αυτά τα τρελά ποσά που ζητούν οι κατασκευαστές πρωτότυπων δε θα τους τα δώσω ποτέ…
 Πέρα από το ότι το θεωρώ αισχροκέρδεια ξέρω πως , όσο ευχαριστημένος και αν είμαι από ένα προϊόν,  σύντομα θα ψάχνω κάποιο καλύτερο. Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο… ( Ξέρω, ξέρω: Πάσχω από έλλειψη καταναλωτικής αγωγής αν και τη διδάσκω στα παιδιά).
  Είμαι, εξ΄άλλου πολύ ικανοποιημένος από τα προϊόντα του Fasttech. (Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει τα αυθεντικά, θα μου πει κάποιος. Πιθανώς αλλά …δε με απασχολεί)           
 Ατμοευτυχείτε
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2014, 20:50 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #576 στις: Μαρτίου 12, 2014, 20:40 »
Μπορουμε να κανουμε το νημα ατελειωτο ταξιδι............


Για 'μενα , αν εχεις τα λεφτα και μπορεις να τα δωσεις , παρε το αυθεντικο.
Αν δεν τα εχεις και θελεις να παρεις κατι καλο , ψαξου λιγο και θα βρεις αν οχι αυτο που θελεις , κατι αναλογο με καποια χρηματα λιγοτερα.
Αν δεν '''  εχεις ''' ομως ουτε γι'αυτο , τοτε κανεις δεν μπορει να σου πει τι να κανεις ή αν ειναι σωστο ή οχι.


Το θεμα ειναι να εχεις κατι στα χερια σου που να σου αρεσει και να απωδιδει σωστα , ωστε να μην βλεπεις τσιγαρα να περπατανε γυρω σου...και να σου χαμογελουν.... 8) :))




Αν κατι μου αρεσει και θελω να το παρω , ειτε ειναι κλωνος , ειτε ειναι αυθεντικο , ειναι θεμα καθαρα δικο μου και δεν υπαρχει υποχρεωση να δωσω σε κανενα αναφορα.


Η τσεπη και τα χρεη που εχω ειναι δικα μου και μόνο.
Αν καποιος πουλαει ακριβα ή φτηνα , ειναι δικο του θεμα και μόνο.  Στο χερι το δικο μας ειναι αν του τα δωσουμε ή οχι.



Ειμαι υπερ των αυθεντικων , αλλα δεν θα αφησω το μωρο χωρις κρεμα , ουτε τον μεγαλο  μου γιο χωρις ρουχα.....

Αν μπορω να το παρω , θα το παρω .  Αν δεν μπορω , μπορει να περιμενω ή να το βρω 2ερο χερι ή μπορει να παρω και κλωνο.
Αναλογα πως θα το δω εκεινη τη στιγμη το θεμα και κανεις δεν μπορει να μου πει αν κανω καλα ή οχι.








Αυτα απο 'μενα και δεν τη λεω σε κανενα.


Απλα , αυτο εκφραζει εμενα και μόνο.


Αποσυνδεδεμένος tearsforfear

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #577 στις: Μαρτίου 12, 2014, 22:48 »
συμφωνω με τον προλαλυσαντα και επευξανω. σωστο ο καθενας την φτωχεια του ξερει και τις δυσκολειες που παιρνα και εκεινος και η οικογενεια του.
θα διαφωνησω σε ενα θεμα μονο αντι να λεω αυθεντικο και απομιμηση θα το ελεγα ελληνικο προιον και ξενο.
Τωρα καποιος μπορει να αναρωτηθει τι ειναι ελληνικο. ειναι το ελληνικης κατασκευης η το εισαχθεν προιον που πουλειτε σε ελληνικο καταστημα ? αυτο στη κριση του καθενος.
μπορει να αναλυθει με πολλους τροπους μπορει καποιος να πει οτι καποιος που εισαγει, εισαγει με πιο χαμηλο κοστος απο εμας ( whole sale ) εργοδοτει υπαλληλους απασχολει υπηρεσιες κτλ. και πουλει με λιγο πιο πανω απο αυτα που βρησκουμε σε μια αλλη χωρα.
οπως και να εχει ο καθενας μας μπορει να δωσει και ενα επιχηρημα το οποιο μπορει να ειναι και σωστο κατα καποιον τροπο.


Εγω παντως δεν με ενδιαφερει και ουτε το βλεπω αν ειναι αυθεντικο η οχι αλλα κατα πρωτο λογο ναι πρωτειμω τα Ελληνικα - Κυπριακα προιοντα παρα τα οποιαδηποτε αλλης χώρας.

Αποσυνδεδεμένος omiros35

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Κατασκευές μεταλλικών και μη εξαρτημάτων
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #578 στις: Μαρτίου 12, 2014, 23:34 »
         Μου αρέσει που όλοι έχετε άποψη περί τιμών και κατασκευαστών. Δεν μπορείτε να ξέρετε πόσο κοστίζουν στον έλληνα κατασκευαστή όλα αυτά στην χώρα του και πόσο μάλλον στον ελληνικό χώρο και με το καθεστώς που επικρατεί. Επίσης απορώ πως οι κατασκευαστές και δη πολύ περισσότερο οι έλληνες κατασκευαστές που δεν ασχολούνται στο να σας απαντήσουν.  Οπότε η λογική μου λέει δεν σας απαντάνε για τον απλούστατο λόγο, ότι και να σας πούνε εσείς κάτι θα έχετε να απαντήσετε. Ακριβά, δεν σας υπολογίζουν κτλ κτλ.


         Απορία άξιον αποτελεί το γεγονός ότι μέχρι πρότινος οι περισσότεροι εξ' υμών δίνατε με περίσση ευκολία τα όμορφα ευρώ σας για ένα πακέτο καπνό (που όντως γινόταν καπνός), άλλα για την υγεία κοιτάτε και το λεπτό στο τι σας προσφέρει ο κατασκευαστής που στο φινάλε τα περισσότερα είναι για να τα έχετε μια ζωή που λέει ο λόγος. Όσον αφορά για την ηθική που οι περισσότεροι διαθέτε είναι υπό του μηδενός.


        Δώστε λοιπόν τα όμορφα ευρώ σας στους κινέζους ή σε όποιους άλλους τριτοκόσμικους, που αντιγράφουν με περίσσεια ευκολία τον κόπο αλλου, (που έχει δημιουργηθεί μέσα από μελέτη πειραματισμούς, δείγματα κτλ κτλ μέχρι να βγει το τελικό προϊόν) και τα κατασκευάζουν σε χώρες με άλλους συντελεστές ανάπτυξης, άλλους φορολογικούς κανονισμούς, άλλα εργατικά, και φτηνές και υποδιαίστερες πρώτες ύλες.


        Οπότε η λογική, βάσει των δικών σας λόγων και εφόσον η ηθική δεν παίζει ρόλο, καλά κάνουν και οι λίγοι "καλοί"  εργοδότες που παίρνουν φτηνότερα εργατικά χέρια, δεν δίνουν τους φόρους τους στο κράτος και γενικά δεν δίνουν δεκάρα σε κανέναν και απολύουν τους έλληνες, όπως καλή ώρα πολλούς από εσάς για καλύτερο και περισσότερο κέρδος.


         Γι΄αυτό και δημιουργούν και τις λίστες, γιατί για να συμφέρει η κατασκευή τους πρέπει να μαζευτούν κάποια τεμάχια, αλλιώς δεν βγαίνουν τα έξοδα τους προς παρασκεύη. Αλλά δυστηχώς όταν βγαίνουν οι λίστες όλοι διαμαρτύρονται και εναντιώνονται. Στην ζωή μας λοιπόν παίρνουμε ότι μας αξίζει. Στο τέλος ότι πληρώνουμε παίρνουμε και έτσι όταν οι εγχώριοι κατασκευαστές πάψουν να παράγουν, γιατί δεν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν στις ανάγκες τους, όλοι μαζί θα έχετε βάλει το χεράκι και μετά ότι και να σας δίνουν οι άλλοι ακόμη και να μην σας αρέσει θα το καταπίνετε. Έτσι και αλλιώς ο θεμιτός ή αθέμιτος ανταγωνισμός δεν θα υφίσταται.


           Πριν αρχίσετε να με βάλλετε με υβριστικά και με άλλα, μόνο και μόνο για να δικαιολογήσετε τις πράξεις σας, εννοείτε ότι δεν συμφωνώ ούτε και με την αισχροκέρδεια, άλλα ούτε και με την αγορά ενός κλεμένου προϊόντος. Αν δεν έχετε τα χρήματα καλό είναι να μην τον αγοράζετε, αλλά αν πάλι τον θέλετε, να το αγοράζετε από αυτόν που το δημιούργησε αρχικά, κάνοντας οικονομίες... Γνώμη μου. Τουλάχιστον υποστηρίξτε και τους εγχώριους κατασκευαστές, έτσι δίνεται και δουλειά σε πολύ κόσμο και οικογένειες που έχουν ανάγκη αυτές τις δύσκολες μέρες. Από εκεί και πέρα όλοι ας βάλετε την λογική και το χέρι στην καρδιά σας, πριν το βάλετε στην τσέπη σας. Εντελώς φιλικά......

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #579 στις: Μαρτίου 12, 2014, 23:56 »
Φιλε μου, δε νομιζω πως ειναι η θεση σου να κρινεις τους γυρω σου και να τους χαρακτηριζεις ανηθικους.
Κριτης του καθενος ειναι ο εαυτος του και κανεις αλλος.
Το πως θα κανει καθεις κουμαντο στο χρηματα του, ειναι δικο του θεμα.
Αν οι καταστασεις εχουν οδηγησει ορισμενους στην πειρατεια οπως πιστευεις,
αυτο ειναι μια αποφαση που την πηραν μονοι τους και δε χρειαζονται καποιον να τους κατακρινει γι' άυτο.
Παρεθεσε σε παρακαλω τις αποψεις σου αν θες, χωρις να χαρακτηριζεις και να προσβαλεις οποιους δε συμφωνουν με αυτες.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #580 στις: Μαρτίου 13, 2014, 00:09 »
Φίλε Όμηρε καλησπέρα! :bye:
Φιλικά να σου απαντήσω και εγω σε ορισμένα πράγματα...


       
        Απορία άξιον αποτελεί το γεγονός ότι μέχρι πρότινος οι περισσότεροι εξ' υμών δίνατε με περίσση ευκολία τα όμορφα ευρώ σας για ένα πακέτο καπνό (που όντως γινόταν καπνός), άλλα για την υγεία κοιτάτε και το λεπτό στο τι σας προσφέρει ο κατασκευαστής που στο φινάλε τα περισσότερα είναι για να τα έχετε μια ζωή που λέει ο λόγος.     

Προσωπικά, Όταν κάπνιζα, δεν ειχα ούτε 2 παιδιά, ούτε μείωση το 1/3 του μισθού μου είχαν κάνει. Οπότε η "περισσή ευκολία", σε κάποιους απο μας, κάποια στιγμή κόβεται, και ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Όσον αφορά για την ηθική που οι περισσότεροι διαθέτε είναι υπό του μηδενός.     
Πίστεψε με, οτι η ηθική κανενός, δεν προκειται να κριθεί, με την επιλογή στα "ατμιστικά του εργαλεία", και σίγουρα σε αυτό το θέμα δεν πρόκειται να γίνει κριτική ούτε απο εσένα ούτε απο κανέναν μιας και προσβάλει και την προσωπικότητα του οποιουδήποτε.


         
        Οπότε η λογική, βάσει των δικών σας λόγων και εφόσον η ηθική δεν παίζει ρόλο, καλά κάνουν και οι λίγοι "καλοί"  εργοδότες που παίρνουν φτηνότερα εργατικά χέρια, δεν δίνουν τους φόρους τους στο κράτος και γενικά δεν δίνουν δεκάρα σε κανέναν και απολύουν τους έλληνες, όπως καλή ώρα πολλούς από εσάς για καλύτερο και περισσότερο κέρδος.
Για να μιλάς, πιστεύω θα ξέρεις και ποιοι δινουν τους φόρους τους στη Βουλγαρία κτλ... :D

Δεν θα μπώ στην διαδικασία να αναλύσω και όλα τα υπόλοιπα..Απλά μια ερώτηση θα ήθελα να σου κάνω και χωρίς παρεξήγηση...

Άτμίζεις?
Είσαι σε ενα φόρουμ ατμιστών, χωρίς να έχεις συμμετάσχει πουθενά, και σε καμία κουβέντα, και μπήκες ξαφνικά σήμερα, να μας πείς όλα τα παραπάνω?

Μήπως είσαι επηρεασμένος λίγο και λόγω του επαγγέλματος (Χειριστής-προγραμματιστής εργαλειομηχανών CNC), και έτσι η κρίση σου "γέρνει" λίγο? :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2014, 01:00 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος Panosbek

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #581 στις: Μαρτίου 13, 2014, 00:11 »
Φίλε, εν μέρει συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά θα σου πω ευγενικά, ότι το κόστος ανάπτυξης και κατασκευής-παραγωγής μιας ιδέας δεν μπορείς και δεν πρέπει να το χρεώσεις στους πρώτους πελάτες εξολοκλήρου..


Πουλάς σε λογική τιμή και σιγά σιγά όσο κατακτάς την αγορά κάνεις και την απόσβεσή σου..
Και όσο από κόστος κάτι ξέρουμε και εμείς. Δεν ξέρεις ας πούμε τι δουλειά κάνω εγώ..


Και αν δεν μπορεί ένας κατασκευαστής να καλύψει την αγορά των απαιτούμενων μηχανημάτων π.χ. τόρνος, φρέζα, δράπανο κ.λ.π. από μόνος του ώστε να ξεκινήσει μια επιχείρηση, πουλάει το αυτοκίνητο του ας πούμε η κάνει ένα δάνειο.. η συνεργάζεται με κάποιον ακόμα για να μοιραστούν τα έξοδα.


Σε καμία περίπτωση δεν χρηματοδοτείται από τον αγοραστή.
Αν δεν μπορείς να καλύψεις το κόστος μιας επιχείρησης και να είσαι ανταγωνιστικός κάνε άλλη δουλειά μέχρι να έλθει η ώρα.


Επέτρεψε μου να σου πώ επίσης ότι αν το πρώτο σου μήνυμα στο φόρουμ είναι αυτό, τότε ίσως γράφτηκες για να μας τα ''χώσεις''..δεν πειράζει!
Καλώς όρισες στην παρέα μας :respect:

Αποσυνδεδεμένος omiros35

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Κατασκευές μεταλλικών και μη εξαρτημάτων
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #582 στις: Μαρτίου 13, 2014, 00:16 »
       Φίλε μου δεν κρίνω κανέναν και πίστεψε με δεν έχω καν τέτοια πρόθεση. Και αν το διάβασες το τόνισα, ο καθένας κάνει ότι νομίζει, απλά παίρνει ότι αξίζει. Και στα οικονομικά του καθενός δεν όριζω εγώ τι θα κάνει. Το διάβασες, αλλά είδες? ήθελες να δεις αυτό που εσύ ήθελες να δεις. Εννοείται πως τα οικονομικά όλων είναι χάλια, αλλά καλό είναι να βοηθάμε τους εγχώριους παραγωγούς, αλλά και οι εγχώριοι παραγωγοί στο μέτρο του δυνατόν τους χρήστες ή αγοραστές.  Εγώ δεν είμαι με κανέναν.


        Τέλος πάντων η κουβέντα είναι μεγάλη και δυστηχώς η οικονομία μας έχει γίνει τόσο χάλια, που πλέον για τους περισσότερους η αγορά από έξω έχει γίνει μονόδρομος. Το μόνο που λέω είναι να σεβαστείτε τους αρχικούς κατασκευαστές. Αυτό και μόνο και τίποτα παραπάνω. Αν το πήρες ως κριτική άσχημη, ζητάω συγνώμη δεν είχα επουδενί τέτοιο σκοπό. Δεν το συνεχίζω, είπα την γνώμη μου και αν με κρίνετε για αυτό, τότε εγώ σωπαίνω. Δεν θέλω να δημιουργώ θέματα......

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #583 στις: Μαρτίου 13, 2014, 00:23 »
Κανένα θέμα φίλε μου...Ίσα ίσα έγραψες και στο σωστό νήμα. ;D


Απλά ¨ακούγεται¨ διαφορετικά η γνώμη κάποιου, ο οποίος έχει συμμετάσχει και γνωριστεί (ιντερνετικά) με τους υπόλοιπους, και διαφορετικά κάποιου που ξαφνικά εμφανίζεται κάνοντας "υποδείξεις" σε μια ολόκληρη κοινότητα ανθρώπων.


Όπως και να 'χει, θα χαρώ να σε δω να συμμετέχεις και στα υπόλοιπα νήματα του φόρουμ μας, λέγοντας μας τις ατμιστικές σου προτιμήσεις, αλλά και όποιες απορίες μπορεί να έχεις...


Κάνε αν θες μια βόλτα και απο το καταλληλο νήμα να σε γνωρίσουμε κιόλας...
Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος omiros35

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Κατασκευές μεταλλικών και μη εξαρτημάτων
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #584 στις: Μαρτίου 13, 2014, 00:26 »
     Καταρχής έχετε δίκιο. Καλώς σας βρήκα. Έχετε επίσης δίκιο, όντως είμαι χειριστής και ξέρω πολλά πράγματα περισσότερα στο θέμα κατασκευής. Δεν μιλάω για όλους τους κατασκευαστές και δεν είμαι ούτε με αυτούς, ούτε με τους χρήστες. Επενέβη ίσως όχι σωστά, γιατί διαβάζω καιρό αυτές τις απαντήσεις και κανένας δεν λέει τίποτα το αντίθετο, ούτε οι κατασκευαστές. Αυτό και μόνο με παραξενεύει. Τι να πω δεν σας δίνουν αξία?? Καλό είναι να έκανε και ένας κατασκευαστής διάλογο εδώ μέσα. Κυρίως για να ακουστεί και η αντίθετη άποψη. Επίσης δεν συμφωνώ με αυτούς που την κάνουν σε άλλες χώρες πχ βουλγαρία κτλ ή άλλες κομπίνες με σκοπό περισσότερο κέρδος. Να μένουν και αυτοί εδώ και να περνάνε ότι περνάνε όλοι οι έλληνες που ζουν εδώ. Αν έχεις τέτοια δείγματα για κάποιους κατασκευαστές καλό είναι να τους στοχοποιήσεις για να ξέρουμε ποιοί τα κάνουν αυτά....



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 342880 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542085 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31230 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50397 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358350 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11860 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593452 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios