vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 7 χρήστες
ZoeM, manoslykos, enyalios21, camber, mathimatikos1966, Αράπης, I.P

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #345 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 19:15 »
Δεν εχεις αδικο,ομως επιλογες παντα θα εχουμε απο την στιγμη που υπαρχει ανοιχτη αγορα.Λεφτα δεν υπαρχουν,οποτε στενευουν και οι επιλογες μας και κλεινουν προς τα φθηνα προιοντα που και με αυτα μπορεις να ατμισεις μια χαρα!
Βλεπω να ξεκιναμαι ολοι απο εκει που αρχισαμε και για τους λογους που αρχισαμε ;)





Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #346 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 22:19 »
Απλά μου φαίνεται Στάθη οτι εμείς θα είμαστε στη φθήνια κ οι ξένοι θα κάνουν πάρτι με τα γνήσια που θα φεύγουν προς τα έξω μιας κ η ντόπια αγορά δε θα μπορεί να τα απορροφήσει  :(

Αποσυνδεδεμένος Christos_Tz

  • **
  • 467
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini Titanium White+Russian 91%
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=573023804&ref=tn_tnmn
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #347 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 01:05 »
Ποτε μα ποτε δεν θα επιτρεψω στον εαυτο μου να μου πιασουνε τον πισινο ειτε Γερμανοs..ειτε Γαλλοs ειτε Πορτογαλλοs και εξηγουμε,,ολοι μαs εδω μεσα εχουμε εναν κοινο σκοπο..να μην ξανακαπνισουμε αναλογικα τσιγαρα..με οποιον τροπο ο καθεναs βολευετε,,αλλωs με προβαρι 200 ευρω απο ελληνικο καταστημα + Foggatti που τον πηρε μεταχειρισμενο απο Γαλλο..Πορτογαλλο αλλα 300 ευρω..και αλλοs με ταπεινη Ego+C4,,,ολοι μαs εχουμε τον ιδιο σκοπο,,,σεβαστη η μεριδα ανθρωπων που τα χωνουνε για τοπ εργαλεια....σιγουρα αυτα προσφερουνε το συννεφοντουμανι+ την πολυ καλη υγρογευση στον ουρανισκο αλλα οχι να παει και ο κουκοs αηδονι...θα μου πειs τωρα 2 πακετα την μερα σε λεφτα τωρα σε χαλασε??Μα το θεμα ειναι να γλιτωσειs και χρημα μαζι με την υγεια σου,,,οκ..αλλα μια φορα το παιρνειs το Τοπ εργαλειο..συμφωνοι και εδω,,οταν ομωs βλεπω κλονο να χτυπαει το ιδιο στο λαρυγγι μου με το οριτζιναλ,,,δεν εχω καμια ντροπη να ξεχαρμανιαζω με τον κλονο,,,,γυρισανε οι εποχεσ μπουμερανγκ,,,λισμονο τισ εποχεs στα ξενα φορουμ που οτι τιμη εβαζεs για τιs δικεs μαs μοντεs,,ειχεσ pm...τωρα ειμαστε εμειs τα θυματα,,,οποτε μιση ντροπη δικη μαs μιση ντροπη δικοι τουs!ταπεινη μου γνωμη,,,,,

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #348 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 01:46 »
Ο καθένας μπορεί να συμφωνήσει με όλους και να διαφωνήσει την ίδια στιγμή.
Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα μια τέτοια συζήτηση, αφού μιλάμε για προσωπικές προτιμήσεις και τρόπο σκέψης.
Η ίδια συζήτηση μπορεί να γίνει για αυτοκίνητα, ρούχα, σπίτια, φαγητά κλπ
Ο καθένας αγοράζει σύμφωνα με δικά του κριτήρια και προτιμήσεις.
Υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια π.χ. κόστος, υπάρχουν όμως και υποκειμενικά, όπως το γούστο.

Κάποιοι, όσο φθηνό, ακριβό, γνήσιο ή μαιμού είναι ένα mod, δεν θέλουν να κρατάνε τίποτα μεγαλύτερο από ένα ego, όσο κι αν κοστίζει ή δεν κοστίζει. Άλλοι θέλουν επισκευάσιμους κι ας παιδεύονται, άλλοι πάλι ακόμη κι αν πιάνουν τα χέρια τους, δεν θέλουν να ασχολούνται και προτιμούν τους εργοστασιακούς.

Αλλοι ψάχνουν το status, άλλοι το θέλουν γυαλιστερό ή ματ, άλλοι πάλι κοιτάνε μόνο και μόνο το κόστος, άσχετα με το πόσο χρήμα μπορούν να διαθέσουν κτλ κτλ κτλ

Αν τώρα τα "γνήσια" είναι καλύτερα από τις μαϊμούδες.... πιθανόν να είναι ή να είναι και χειρότερα.
Το ακριβότερο ή το επώνυμο είναι πάντα καλύτερο; Όχι φυσικά!
Συνήθως είναι γιατί τις περισσότερες φορές κάτι είναι ακριβότερο επειδή έχει μεγαλύτερο κόστος στο να φτιαχτεί, που σημαίνει καλύτερα υλικά και κατασκευή, αυτό όμως δεν είναι πάντα κανόνας.

Υπάρχουν αμέτρητα προϊόντα που πωλούνται ακριβά, μόνο και μόνο επειδή υπάρχει μια αναγνωρίσιμη φίρμα τυπωμένη ή ραμμένη πάνω τους και την ίδια στιγμή πωλούνται πολύ καλύτερα ποιοτικώς προϊόντα σε πολύ χαμηλότερη τιμή επειδή δεν τα γνωρίζει κανένας και μάλιστα δεν πουλάνε κι όλας όσο τα χειρότερα επώνυμα.
Μπορεί κάποιος να αγοράσει ένα επώνυμο προϊόν, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι είναι χειρότερο από την κόπια, αλλά είναι το όνομα που τον ενδιαφέρει και μόνο, οπότε το αγοράζει.

Δεν υπάρχει χρυσή τομή στις προτιμήσεις του καταναλωτή.

Καλή η κουβέντα που γίνεται, ανταλλάσονται απόψεις και εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας ή και γνωριζόμαστε μεταξύ μας, όμως καλό είναι επίσης να γνωρίζουμε ότι ούτε αντιπάραθεση είναι, αλλά ούτε και πρόκειται να καταλήξουμε πουθενά. Μόνο στατιστικά μπορούμε να βγάλουμε για τις προτιμήσεις των μελών του forum.

Κι εγώ προσωπικά έχω και "γνήσια" προϊόντα και "μαϊμούδες". Ψωνίζω κι από τοπικά μαγαζιά κι από το εξωτερικό. Άλλες φορές αναρωτιέμαι μήπως το γνήσιο ατμίζει καλύτερα από την κόπια μου και λέω ότι κακώς τσιγγουνεύτηκα, κι άλλες αναρωτέμαι αν βιάστηκα ή πιάστηκα κώτσος πληρώνοτας έναν σκασμό λεφτά για το γνήσιο. Άλλες φορές λέω ότι πρέπει να στηρίζω την εγχώρια αγορά και τα κατ/τα της "γειτονιάς" μου και το κάνω, κι άλλες λέω ότι έκανα χαζομάρα που πλήρωσα κάτι πολλαπλάσια ενώ μπορούσα να το έχω πολύ φθηνότερα από το εξωτερικό.

Πολλά τα μήπως, πολλά τα γιατί... το μόνο σίγουρο είναι ότι είμαι ευχαριστημένος για την γενικότερη επιλογή του να αρχίσω να ατμίζω και να το στηρίξω με νύχια και με δόντια μέχρι να με ικανοποιήσει σε τέτοιο βαθμό που να πω ότι δεν έχω ανάγκη να ξαναβάλω κανονικό τσιγάρο στο στόμα μου. Χαίρομαι γι'αυτό, και το έχω πετύχει, με μεγάλη βοήθεια από το forum που μου έδειξε ότι εκεί έξω (και δεν εννοώ το εξωτερικό) υπάρχουν πολλές επιλογές, την στιγμή ακριβώς που ήμουν έτοιμος να αρχίσω να σκέφτομαι να παραιτηθώ.

Υ.Γ.
Πώ! Πώ! Όταν έγραφα, δεν φανταζόμουν ότι θα προκύψει τόσο κείμενο!!!
Ακόμη κι εγώ δεν ξέρω αν θα το διάβαζα όλο αυτό!


Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #349 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 03:00 »
Η Ιδεολογία δεν μπαίνει στο εμπόριο. Μπαίνει στην κατανάλωση. Το ερώτημα είναι αν θελουμε να εχουμε την οποια ιδεολογία ΚΑΙ ηθική εμείς ως αγοραστές, ή αν εχουν καταφέρει να μας κανουν αυτό το οποιο χρησιμοποιούμε και οι ίδιοι πλεον ως αυτοπροσδιορισμο μας. Καταναλωτές. Μηχανες κατανάλωσης. Προβατα. (Οχι προβάρια)
οσο περισσότερο αυτοπροσδιοριζόμαστε ωςκαταναλωτές, τοσο περισσότερο παίζουμε το δικο τουςπαιχνίδι, στο δικο τους γήπεδο, με δική τους μπαλλα. Αν εμεις ως αγοραστες αρχίσουμε να εχουμετην οποια ηθική, (και κοψουμε τις αρπαχτές ας πουμε, κόψουμε τις τρελλες υπερτιμολογήσεις στην μαυρη αγπρά του μεταχειρισμενου με 500% επανω στην τιμή, με την δικαιολογια του "αφου τα δίνει να μην τα παρω?") θα βαλει και ο κινεζος ακομα τον κώλο του κάτω και θα παρουσιάσει κατι δικο του και πρωτότυπο αντί να λυμαίνεται ως καλος καπιταλιστής την δουλειά και τον κοπο καποιου αλλου. Και τοτε θα εχουμε παει και ενα βήμα μπροστά.
Ο κινεζος θα μου επιτρεψεις να υπογραμμισω οτι βασικα λυμαινεται τη δουλεια και τον κοπο των αλλων κινεζων που δουλευουν με 80$ το μηνα(οι καλοπληρωμενοι)με συνθηκες δουλείας κατα τα λοιπα.Και ουσιαστικα ολη η υφηλιος αυτο κανει οπως και εμεις οι ιδιοι εμμεσως πλην σαφως.Συγκριτικα τα περι ηθικης απαξιας για την καπηλευση του μοχθου του καημενου του κατασκευαστη δεν με συγκινουν και πολυ.Πιθανολογω δε οτι ολοι εδω μεσα εχουμε κατεβασει τορρεντς με τη σεσουλα χωρις οχι δευτερη αλλα ουτε πρωτη σκεψη.Θεωρητικα βεβαια εχεις δικιο αλλα το βασικο ζητημα ειναι αν δουλευει σωστα το εργαλειο αυθεντικο η ιμιτασιον.Οταν το ιμιτασιον ειναι εξισου καλο ιδιαιτερα εφοσον μιλαμε για εργαλειο και οχι για πινακα δεν βρισκω κανεναν απολυτως λογο να μην το παρω εφοσον ειναι φτηνοτερο.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #350 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 03:44 »
Σαφέστατα ο Κινέζος λυμαίνεται την δουλειά των εργατών του, αλλα το σχόλιο δεν είχε καμμια πολιτιική χροια για να το πάω προς τα εκεί! Είναι ενα αλλο τεράστιο κεφάλαιο, πλήν όμως εσωτερικό τους.
Ο φαυλος κύκλος εχει ανοίξει, και είμαστε πλέον ολοι μεσα, κατασκευαστές και καταναλωτές. Οι πρώτοι, εαν είναι "ιδιοκατασκευαστές" (που κανεις δεν ειναι, είναι απλά περιορισμένης παραγωγής) απολαμβάνουν την διαφήμιση που τους κανει το αντίγραφο, κάνουν όνομα, και υπερχρεώνουν το "αυθεντικό" στους ψωνισμένους, και στους μαυραγορίτες. Οι δεύτεροι ευθύνονται για το γενικότερο ανέβασμα των τιμών, εφόσον, και ο ίδιος ο κατασκευαστής θελει κομμάτι απο την πίττα της υπερχρέωσης του μεταχειρισμένου. Ο καταναλωτής καθεται και κοιτάει τιμές να ανεβαίνουν, και τελικά συμβιβάζεται με πιθανά ποιοτικά ψεγάδια ή χειρότερα του αντιγράφου. Δεν εχει επιλογές αν δεν εχει το χρήμα. Ουδεμία διαφωνία. Απο εκεί όμως, ητοι απο το σημείο να αναγνωρίζουμε την "αρρωστη" κατάσταση της αγοράς ΗΤ, τις υπερυψηλές πολλές φορές τιμές ανευ λόγου και αιτίας, και την αδυναμία μας να αγοράσουμε, μεχρι του σημείου να ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΜΕ την αντιγραφή, η απόσταση είναι τεράστια. Ενα μοντ, δεν ειναι απλά ενας τρυπημένος σωλήνας, αν ο δημιουργός του εχει προσπαθήσει έστω να το κανει να διαφέρει απο τα αλλα. Και ο ίδιος ο δημιουργός ΕΑΝ κοστολογήσει ενα λογικο περιθώριο κέρδους που θα του επιτρέψει να ξαναασχοληθεί, θα πρεπει να επιβραβευτεί, και όχι να θεωρηθεί κατώτερος του "μάγκα" κινέζου καπιταλιστή, που απλά αντιγράφει τα μηχανολογικά σχέδια καποιου αλλου, που εχει βαλει κοπο και ιδρώτα για να βγαλει. οσο και αν εμας μας συμφέρει να αγοράσουμε το φτηνό, με ελλατώματα ή χωρίς.
Το να παρουμε τελικά ή έστω και ως πρώτη σκέψη το αντίγραφο, πανομοιότυπο ή κακεκτυπο, ΔΕΝ πρεπει να πηγαίνει πακέτο με την απαξίωση του αρχικού κατασκευαστή. Γιατι απλα αν δεν υπήρχαν αυτοί, εστω και με τα ελλατώματα και τις υπερτιμήσεις τους, θα ήμασταν ακομα με ego-T.  Ομαδα που κερδίζει δεν την αλλαζεις. και αν αυτή ηταν η μονη ομάδα εκει θα μεναμε.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #351 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 13:33 »
Η απάντηση είναι απλή, και τη διατύπωσε, μεταξύ πολλών άλλων, σε χαρτί ο Adam Smith (αγιασθήτω το όνομά του)πολλά χρονάκια πριν στην βίβλο των απανταχού απασχολούμενων με Οικονομολογικά επαγγέλματα, τον "Πλούτο των Εθνών": Προσφορά και ζήτηση. Μια χαρά τα λέμε εμείς στην Ελλάδα μας, αλλά μην ξεχνάμε ότι η πλειονότητα των κατασκευαστών δεν απευθύνεται σε περιορισμένο κοινό αλλά κατά πλειοψηφία σε χώρες που το χρήμα ρέει.

Όλοι στην τελική θέλουμε να ατμίσουμε. Αυτό είναι το σίγουρο κοινό που έχουμε μεταξύ μας. Απο κει και πέρα, το πως θα το κάνει ο καθένας, εναπόκειται στις προσωπικές του προτιμήσεις, στο βαλάντιό του και στην "πέκα" του. Σαν το αυτοκίνητο ένα πράμα, και εγώ θα μια RS911 του 67 (είμαι και λάτρεις του κλασσικού ατμοσφαιρικού πανάθεμά με), αλλά και να μου το χάριζαν δεν μπορώ ούτε το τεκμήριο να καλύψω, ούτε να του βάζω €50 βενζίνη κάθε δύο μέρες!

Οι περισότεροι κατασκευαστές, δεν φτιάχνουν πράμα για το μέσο ατμιστή, γνωστό αυτό. Στους περισότερους από μας άρεσε η σειρά από τιτάνιο MarkBugs, αλλά το 400ρι που θέλει είναι αποτρεπτικό. Θα προτιμούσαμε ένα μποξάκι με την ίδια πλακέτα σε λιγότερο από 1/3 της τιμής. Διαφορά δεν θα βλέπαμε καθόλου στο άτμισμα, και ακόμα θα ζαχαρώναμε το τιτάνιο. Ναι κάποιες τιμές είναι απλησίαστες, όμως κανείς δεν έχει πραγματική ανάγκη τα εν λόγω εργαλεία. Αν το θέλουμε και μπορούμε, το παίρνουμε, αλλιώς συμβιβαζόμαστε με κάτι άλλο. Και εδώ έρχεται να χτυπήσει ο Κινέζος. Ιδιαίτερα όσον αφορά τα μηχανικά, από τα οποία ελάχιστη άποψη έχω, αλλά επειδή θεωρώ ότι έχουν φτιαχτεί για να συνεργάζονται κυρίως με επισκευάσιμους και χαμηλής αντίστασης ατμοποιητές θεωρώ ότι είναι έξω από τα ενδιαφέροντά μου, πλην μίας περίπτωσης, No Ma'am μην τα ξαναλέμε, στην ουσία είναι σωλήνες με μπαταρία. Πράγμα που μικραίνει ακόμα περισότερο τις διαφορές με το original. Και δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσεις να με πείσεις ότι το σετάκι GGTS - Ithaka το οποίο χρυσοπλήρωσες είναι καλύτερο από το Vamo μου που πήρα κοψοχρονιά, γιατί έχουμε και οι δύο δίκιο και δεν πρόκειται να βγει άκρη. Γιατί εγώ δεν τα γουστάρω τα μηχανικά και γιατί δεν την παλεύω να στρίβω φυτίλια και να λύνω τον ατμοποιητή σε 3725 κομμάτια. Ούτε θα χρησιμοποιήσω ποτέ το GGTS με Τ3 γιατί ξέρω ότι θα απογοητευτώ, αφού μία Twist θα μου δώσει κάτι κοντύτερα σε αυτό που εγώ ψάχνω. Αν όμως μου τη βαρέσει και αποφασίσω να την ψάξω με μηχανικά και επισκευάσιμο, τη ματιά μου θα τη ρίξω κατά Κίνα, τουλάχιστον για μοντ, γιατί ξέρω ήδη ότι αν παίξω με επισκευάσιμο, η πρώτη μου απόπειρα θα είναι με Spheroid.

Επειδή δεν θέλω να το μετατρέψω το νήμα σε σύγκριση μηχανικών/ηλεκτρονικών, επισκευάσιμων/εργοστασιακών, GGTS/όλου του υπόλοιπου πλανήτη, κλείνω με το εξής:
Ο Κινέζος κάνει την εξής εκπληκτική επιχειρηματική κίνηση, εκμεταλλεύεται το μηδαμινό του κόστος παραγωγής για να καλύψει το κενό που αφήνει η αγορά για προϊόντα εφάμιλλα των ακριβών. Και δεν μας αναγκάζει να τον προτιμήσουμε, μας δίνει την επιλογή. Και καλά κάνει. Γιατί το να κυκλοφορήσω στην Κέρκυρα με τον κλόνο GGTS ή με την Καραβέλα, την ίδια αντίδραση θα συναντήσω "τι μαρκούτσι είναι αυτό?". Το να πάω σε ένα vapefest στις ΗΠΑ όμως, αλλάζει το πλάνο, ανάλογα βέβαια με το τι θέλω να δείξω!

Ελπίζω να μην σας κούρασα και θέλω να διευκρινήσω ότι δεν θέλω ούτε αντιπαράθεση να δημιουργήσω, ούτε να προσβάλλω κανέναν, ιδιοκτήτη ή κατασκευαστή. Για μένα, έχουμε όλοι δίκιο, από την δική μας πλευρά. Και καλά κάνουμε και χαλάμε 20-30-50-100-200-500 ευρώ για κάτι που το γουστάρουμε.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #352 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 14:56 »
Δηλαδή για να καταλάβω και εγώ ο βραδύνους όταν ο κινέζος λυμαίνεται τους εργάτες του για τα αντίγραφα είναι μεμπτό ενώ όταν το κάνει για τα πρωτότυπα (βλ iphone) τότε δεν είναι??
Ναι προφανώς είναι ακαδημαϊκή η ερώτηση. Αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι να κατανοήσω την ύπαρξη του συγκεκριμένου νήματος. Ψυχοθεραπευτική? Υπάρχουν τόσες προεκτάσεις πίσω από το θέμα και δυστυχώς δεν μπορείς να το αποκόψεις από αυτές.
Να αφήσεις την κοινωνική του χροιά απέξω? Χμμμ δύσκολο του στερείς ένα πλήθος επιχειρημάτων όπως γιατί ο κακομοίρης στην άλλη άκρη του κόσμου να παίρνει 10$ μηνιάτικα ενώ εγώ ο άλλος δύσμοιρος 500 (και δεν έχει και κρίση αυτός να φανταστείς)
Την νομική του? Εκεί δύσκολα θέλεις εξειδικευμένες γνώσεις και θα μπλέξεις με αστείες λεπτομέρειες που σε εμάς τους κοινούς θνητούς θα προκαλούσαν γέλια (πχ αλλάζει το βιδάκι ή το σχήμα άρα δεν είναι αντίγραφο)
Την οικονομική του? Άστο χάθηκαμε
Δυστυχώς ή ευτυχώς η αγορά πια είναι παγκόσμια. Ακόμα και το μαγαζί της γειτονιάς μου απέχει όσα κλικ απέχει και ένα που βρίσκεται στην άλλη άκρη του πλανήτη. Δεν σας κρύβω ότι με εκπλήσει ακόμα το γεγονός ότι μπαίνω σε κινέζικο site και βρίσκω κλώνους με τα ίδια ακριβώς ονόματα (με laser χάραξη παρακαλώ) με ελληνικά μαγαζιά και κατασκευαστές. Προφανώς ποτέ δεν θα μπορέσουμε να ανταγωνιστούμε τα άπειρα εργατικά χέρια του απείρως χαμηλού κόστους αλλά αποδεδειγμένα ανταγωνιζόμαστε τα λίγα ευφυή μυαλά της υψηλής αξίας εφευρετικότητας και καινοτομίας. Και δεν περιορίζομαι μόνο στα προϊόντα του ητ. Μιλάω γενικά.
Το θέμα είναι να βρούμε τον τρόπο να το κεφαλαιοποιήσουμε αυτό και όχι απλά να τους παρέχουμε τα σχέδια για να κατασκευάζουν φτηνότερα.
Αντιγραφές υπήρχαν και θα υπάρχουν πάντα, αγοραστές για αυτές ομοίως και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα ηθικής στο εμπόριο ή την παγκόσμια οικονομία. Αυτό που δεν κάνουμε όμως είναι αυτό που κάνουν οι μεγάλες εταιρίες στις πατέντες τους (σε μικρότερη κλίμακα βέβαια για την ώρα) να διασφαλίσουμε δηλαδή τα προϊόντα μας και από κει και πέρα ας την βγάλει την αντιγραφή αλλά θα πληρώσει και τον κατασκευαστή όμως...


Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #353 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 15:00 »
Εγω θα σταθω στο θεμα των ανταλακτικων  ....
ειναι δυνατον να πληρωνεις ενα Ελληνικο 100-200 και να θες ενα κουμπι η ενα τανκακι η ενα βιδακι τελος παντων και να πρεπει να περιμενεις κανα τριμηνο ?? η να σου λεει βρες το απο καμια αγγελια  ..  ;D Για ποιο στατους μιλατε ??
Στην ιδια τιμη και χαμηλοτερη ακομα απο μια βαση παιρνεις το κινεζικο και κανεις τη δουλεια σου  :)

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #354 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 15:06 »
δεν ξερω τι ειναι ηθικο και τι ανηθικο το προβλημα ειναι ταξικο γιαυτο........λαε μην σκυβεις το κεφαλι αντισταση και παλη  :fight_shot_bandana: :fight_shot_thickgun:................ :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #355 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 15:33 »
κατι τελευταιο απο εμενα γιατι ακρη οπως παντα δεν θα βγει...


και η αμστελ μπυρα ειναι και η la trape quadrapel μπυρα ειναι.
σιγουρα η διαφορα στην τιμη ειναι μεγαλη ,αλλα και το αποτελεσμα επισης.
ο καθενας διαλεγει τι θα πιει και τι θα ατμισει.
απλα καλο ειναι να εχεις δοκιμασει κατι πριν το αποριψεις.

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #356 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 16:27 »
ξεχορα την πλακα οι ιδικατασκευαστες εχουν την δυνατοτητα να παραγουν 100-200 κοματια την φορα οταν η ζητηση ειναι χιλιαδες εξου και η στρεβλωση στην τιμη οι κινεζοι εχουν την δυνατοτητα να παραγουν και 5 και 10 χιλιαδες αυτο εκμεταλευονται και καλυπτουν το κενο και ετσι εμεις αγοραζουμε φτηνα ..........και ζησαν αυτοι καλα και μεις καλητερα τερμα το παραμυθι με τις αντιγραφες  ;D

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #357 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 16:57 »
Kαλησπερα σε ολους.
Δεν ειμαι κατα των αντιγραφων,δεν μπορω να πω ομως οτι ειναι καλυτερο ή το ιδιο σε αποδοση με καποιο οριτζιναλ.
Εχω στην κατοχη μου μονο εναν κλωνο (lse tank atomizer,τυπου Α2Τ) και δεν δουλεψε ποτε σαν τον Α2Τ.
Mπορει να μην εκανα εγω κατι καλα.

Απο κλωνους παντος (οχι δικους μου) δεν εχω και τις καλυτερες εικονες.

Ετσι οπως ειναι ομως τα οικονομικα μας ,μαλλον θα αλλαξω γνωμη για τους κλωνους.
Αποτελεσμα λοιπον......αναλωγα με τα οικονομικα του καθενα,το καλυτερο ατμιστικο προ'ι'όν ειναι αυτο που μπορει να αγορασει ο καθενας.


Αποσυνδεδεμένος bokostas

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
    • aqua4fun
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #358 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 17:47 »
Aντιγραφές και κλώνοι... αλλά ποιός αντέγραψε ποιόν. Ποιός έβγαλε το πρώτο ηλεκτρονικό τσιγάρο?
Κανένας Αμερικάνος, Γερμανός ή Έλληνας? Ξεχάσαμε ότι τα πρώτα που κυκλοφόρησαν ήταν ΟΛΑ Κινέζικα.
Τα πρώτα 2-3 χρόνια υπήρχαν μόνο Κινέζικα και όλοι όσοι κόψαμε το κ.τ. τους ευγνωμονούσαμε για
την ανακάλυψη που ίσως μας έσωσε την ζωή. Πόσο εύκολα ξεχνάμε...

Μετά κάποιοι Ευρωπαίοι και Αμερικάνοι έκλεψαν την ιδέα, την ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ, την εξέλιξαν, την βελτίωσαν.
Και μας την χρέωσαν 10 και 20 φορές παραπάνω γιατί "δεν ήταν Κινέζικος κλώνος". Μα τι άλλο ήταν?
Βελτιωμένες αντιγραφές των πρώτων Κινέζικων η.τ. είναι όλες οι πανάκριβες "ιδιοκατασκευές".

Αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά και οι Κιτρινιάρηδες τώρα παίρνουν το αίμα τους πίσω, αντιγράφοντας
με την σειρά τους και πουλώντας στο 1/10 της τιμής. Αν η απόδοση του "κλώνου" είναι στο 60-70% του
"πρωτότυπου" και η τιμή του στο 10-20%, εμάς μας συμφέρει σαν καταναλωτές και κυρίως σαν ατμιστές.

Ξέρω ότι θα διαφωνήσουν οι κατασκευαστές, οι έμποροι, οι "συλλέκτες", οι φίλοι τους και όσοι "έβγαλαν".
Όσοι όμως δεν έχουν μπει ποτέ σε λίστα αναμονής για να πληρώσουν ένα μηνιάτικο για έναν μεταλλικό
σωλήνα με χαραγμένη επάνω μια σκούνα και "καλή αγωγιμότητα", είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβουν.
Για τους ατμιστές, οι πολλές (και κυρίως οι οικονομικότερες) επιλογές είναι καλό να υπάρχουν.

Τώρα ο καθένας μπορεί να κρίνει, να δει τι του κάνει, να κοιτάξει και την τσέπη του και να αποφασίσει.
Κάποιοι θα συνεχίσουν να "τα σκάνε" για "Rolls Roys", δικαίωμά τους, αλλά δεν είναι κακό να κυκλοφορεί
και κανένα "skoda" για τους υπόλοιπους. Αν αυτό έχει το λογότυπο της "Rolls", ας το κοιτάξει η ίδια.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #359 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2013, 17:58 »


Δεν ειμαι κατα των κλωνων ετσι οπως τους ξεραμε. Αλλοστε ουτε οι περισσοτεροι κατασκευαστες δεν ηταν... οπως ειχε πει και ο ZEN  στον Busardo.


Τον τελευταιο καιρο ομως τυπωνονται και λογοτυπα ακομα και σειριακοι αριθμοι.  Αυτο ειναι αλλο πραγμα και με εξοργιζει!!!   :thumpdown: :thumpdown: :thumpdown:









 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131066 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 90 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 109 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 114 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 175 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 118 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249162 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767459 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 204 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181627 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 408 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 374 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem