vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

95 επισκέπτες, 2 χρήστες
Milarepa, Tem

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #225 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 15:36 »
ναι συνηθως τα πρωτοτυπα, πχ ο did που εχω,  δε μπορουν να συγκριθουν με τα ψευτικα επινικελωμενα   σε καμια περιπτωση . Στο τελος θα πεταξω το ιμιτασιον διοτι  θα βρωμαει σιδερο .
Απο προσωπικη εμπειρια σχεδον παντα το φθηνο ειναι πιο ακριβο διοτι δε το χρησιμοποιεις.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #226 στις: Φεβρουαρίου 28, 2013, 00:57 »
Ας υποθέσουμε ότι είμαι κατασκευαστής. Βγάζω ένα προϊόν μετά από έρευνα, πειραματισμό, αποτυχίες τροποποιήσεις κλπ ωσότου με ικανοποιεί.
1. Αν έχει ένα κόστος χ προσθέτω τη δουλειά που έχω βάλει και φυσικά πληρώνομαι και ανάλογα την ιδέα μου (αν είναι καινοτομική) και καταλήγω σε ένα Α κόστος. Έχω συνυπολογίσει όλα τα παραπάνω έχω λάβει υπόψη μου προφανώς και την αγορά που απευθύνομαι αλλά και κάτι πολύ σημαντικό την υποστήριξη του προϊόντος για όσο καιρό το πουλάω αλλά και για αρκετά μετά από αυτό (κάλυψη σε ανταλλακτικά αλλά και αναλώσιμα).
2. Είναι σημαντικό το γεγονός ότι δεν κατοχυρώνω την καινοτομία μου για όποιους λόγους μπορεί να έχω (νομικό μέρος).
3. Έχω αποκτήσει τεχνογνωσία και συνεχίζω ακάθεκτος παρουσιάζοντας ολοένα και νέα προϊόντα ακολουθώντας το σφυγμό της αγοράς αλλά και είμαι πάντα ένα βήμα μπροστά αναγκάζοντας τους άλλους να με ακολουθούν. Για μένα είναι κέρδος γιατί εκτός από τη διαφήμιση που μου κάνουν έχω και χωρίς κόπο ανταλλακτικά για τα προϊόντα μου  ;) πράγμα που με απαλλάσσει από ένα σημαντικό κόστος (φύρα) για τον απλούστατο λόγο ότι δεν περιμένω να κερδίσω από εκεί
4. Έχω πληρωθεί (και με το παραπάνω) την πατέντα μου ή την καινοτομία μου ή την ποιότητα της ιδέας μου
5. Εν τέλει εξάντλησα τα περιθώρια του προϊόντος (κατά την δική μου εκτίμηση) και δεν με ενδιαφέρει να μπω σε διαδικασία να "χτυπήσω" τις τιμές αποκομίζοντας ελάχιστο κέρδος.


Σαν κατασκευαστής λοιπόν θα χρώσταγα και ευχαριστώ στον όποιο "κινέζο" ή "Γερμανό" αποφάσιζε να αντιγράψει απόλυτα το προϊόν μου εφόσον πια δεν ενδιαφέρομαι να συνεχίσω να το παράγω εφόσον εγώ δεν ενδιαφέρομαι να συνεχίσω να το κάνω.
Φυσικά έχω το ρίσκο ότι μπορεί εφόσον δεν καλύπτομαι νομικά επειδή δεν έχω καταθέσει πατέντα να με αντιγράψουν πριν προλάβω να αποσβέσω την ιδέα μου αλλά σε τελική αυτά έχει το εμπόριο.
Δεν μιλάμε για μουσική εδώ ούτε για ταινίες δεν πρόκειται περί πνευματικής κλοπής εφόσον ο νόμος με καλύπτει εφόσον πατεντάρω κάτι και έχω την επιλογή να το κάνω εάν και όταν το θεωρώ πρέπων.
Σαν καταναλωτή και εφόσον δεν θεωρώ τον εαυτό μου ηλίθιο έχω το δικαίωμα και την υποχρέωση να ελέγχω αυτό που αγοράζω. Να ξέρω ότι πληρώνω  για μια πρωτότυπη ιδέα ή αν δεν μπορώ να το κάνω να περιμένω για να πάρω μια ταπεινή αντιγραφή. Πραγματικά δεν βλέπω που μπαίνει το ηθικό της υπόθεσης (αν υπάρχει κάτι τέτοιο). Λειτουργώ σαν καταναλωτής με βάση τις ανάγκες μου αλλά και τις δυνατότητες μου. Η έννοια του αγαθού και της αντιγραφής είναι πραγματικά πολύ δύσκολες έννοιες ακόμα και για τους νομικούς. Πόσο περισσότερο για έναν φτωχό (πλην τίμιο  :) ) καταναλωτή σαν εμένα και προτιμώ να αφήσω τέτοιου είδους ανησυχίες στους ειδικούς.
Πραγματικά πάντως πέρα από το σοβινιστικό της υπόθεσης (δλδ πραγματικά πόσο θα το συζητάγαμε αν το είχε κατασκευάσει κάποιος Αμερικάνος ;D ) δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πραγματικό θέμα σε όλο αυτό.


Συγνώμη για το μακροσκελές αλλά είχα έμπνευση (και αϋπνίες)


Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #227 στις: Φεβρουαρίου 28, 2013, 03:28 »
alexgr τα είπες όλα!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #228 στις: Ιουνίου 12, 2013, 21:58 »
Όλα καλά όλα ωραία ...
Αλλά έτσι μας αναγκάζουν να σταματήσουμε την έρευνα , εξέλιξη και κατασκευή νέων ιδεών .

Λυπάμαι που κάποια σχέδια θα μείνουν στα συρτάρια !!!!
Λυπάμαι που κάποιοι επωφελούνται από τη αδυναμία κατοχύρωσης ιδεών , έχεις δεν έχεις χρήματα .

Ελπίζω να καταλαβαίνεται τι λέω .

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #229 στις: Ιουνίου 12, 2013, 22:32 »
Αν και ξαναγίνεται, κι εδώ, συζήτηση για αντιγραφές κι όχι για το προϊόν, θέλω να γράψω γι'αυτό. Μιλάμε για αντιγραφές;; Ποιος λοιπόν πήγε να πληρώσει δικαιώματα στον Κινέζο που εφηύρε το ητ; Ούτε που το σκέφτηκε κάποιος Ευρωπαίος ή Αμερικάνος ή ότι τέλος πάντων. Φτιάξανε μοντάκια ατμοποιητές κι ότι άλλο, κι η δικαιολογία που κλέψαμε (εδώ πονάει μάλλον) χρησιμοποιήσαμε την ιδέα του ήταν το ότι μπορούμε να το κάνουμε καλύτερα. Ε, λοιπόν και κάποιος άλλος αντιγράφει γιατί μπορεί να το κάνει φτηνότερα. Κι αν το "καλύτερα" είναι υποκειμενικό, το φτηνότερο δεν είναι, το τάδε είναι φτηνότερο από το δείνα. Δέχομαι ότι το ζήτημα της κατοχύρωσης δε γίνεται για οικονομικούς λόγους, άρα πρέπει να το ακολουθήσουμε ηθικά. Τότε γιατί κατασκευάσαμε ητ;; Γιατί εκεί την ηθική την πετάξαμε στα σκουπίδια; Γιατί είναι Κινέζοι και δε μας νοιάζει το αν πληρωθεί αυτός που είχε την ιδέα; Γιατί η ιδέα είναι αυτή. Ατμοποιεί υγρό μέσω μίας αντίστασης για να προσομοιώσει το τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #230 στις: Ιουνίου 12, 2013, 23:47 »
Έγραψα παραπάνω .... Ελπίζω να καταλαβαίνεται τι λέω .

Φαίνεται όμως πως δεν καταλαβαίνετε εύκολα .

Η ιδέα δεν κατοχυρώνετε από το 1953 .

Άλλο πράγμα η αντιγραφή - κόπια και άλλο μιά λογική διαφοροποίηση ... και αυτά ακριβός τα θέματα δικάζονται από μηνύσεις που συνήθως χάνονται από τους αρχικούς σχεδιαστές .

Παράδειγμα μία εταιρία αυτοκινήτων δεν θα αντιγράψει ποτέ έναν κινητήρα άλλης εταιρίας , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι ακριβός ίδιας τεχνολογίας , δέν μπορεί να γίνει μήνυση γιατί δεν είναι κόπια .
Τον Οδυσσέα τον φτιάξανε 2 κατασκευαστές όπως γνωρίζετε , στον έναν που είναι κόπια ο θιγόμενος αν έχει κατοχυρωθεί σίγουρα θα κερδίσει , στον άλλον πολύ φοβάμαι ότι μόνο σε έξοδα θα μπεί .
Η νομοθεσία όσο αναφορά της πατέντες και της εφευρέσεις έχει αλλάξει πολλές φορές μέχρι σήμερα παγκοσμίως και το 1953 στην Αμερική αποφασίσανε να χαλαρώσουν τον τότε νόμο ώστε να μπορούν ποιό εύκολα και άλλοι κατασκευαστές να βοηθήσουν στην εξέλιξη και την αποφυγή μονοπωλίων .
Οι δίκες τέτοιον υποθέσεων είναι ποιο πολύπλοκες από οτιδήποτε άλλο μπορέστε να φανταστείτε.
Άρα λοιπόν πρωταρχικό είναι να μην υπάρχει κόπια και από εκεί και πέρα είναι στην κρίση του κάθε ενός πως θα πράξει .

Ε τώρα ελπίζω να καταλάβατε ... γιατί είμαι παθόν και έχω πληρώσει πολλά χωρίς να κερδίσω τίποτα ενώ κάποιοι Ιταλοί μαφιόζοι της βιομηχανίας κερδίζουν εκατομμύρια από την παγκόσμια αγορά , παράλληλα κερδίζοντας το κράτος τους όπως και οι πολίτες εργαζόμενοι .
Ενώ εδώ δεν σε βοηθάει κανείς και αν ζητήσεις στήριξη , όχι λεφτά επαναλαμβάνω στήριξη θα φάς φτύσιμο γιατί ποτέ μα ποτέ δεν προβλέπει τίποτα αυτή η χώρα που που δυστυχώς κυβερνάτε από προδότες ανθέλληνες .
Τί άλλο να πώ ... Κρίμα γιατί το πνεύμα των Ελλήνων είναι διαφορετικό το τονίζω !!! και μην τολμήσει κανείς να αντιπαρατεθεί σε αυτό με εμένα .

Καλό βράδυ για απόψε και εύχομαι καλό ξημέρωμα !!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #231 στις: Ιουνίου 13, 2013, 03:23 »
Και μιλώ ειλικρινά χαίρομαι που μεταφέρθηκαν ώστε να απαντήσω χωρίς να είμαι πάλι εκτός και κουράζω όσους θέλουν να δουν το προϊόν κι όχι την ηθική του.


Τώρα με το νόμο περί μη πατενταρίσματος ιδέας, πάλι μιλάς νομικά και όχι ηθικά. Νομικά πράμγατι πρέπει να κατοχυρωθείς. Γι'αυτό προσπάθησα να το ξεκαθαρίσω. Ηθικά λοιπόν, την ιδέα, την κλέψαν πολλοί. Όχι νομικά. Γιατί νομικά κανένας δεν έκανε και κόπια σε πατενταρισμένο προϊόν.


Ξεκινάς ένα πράγμα που λέγεται άτμισμα, και βλέπεις που κινείται η αγορά, τι δε λειτουργεί σε αυτό και έχεις κάποιες ιδέες. Κι εγώ έχω ιδέες. Δεν έχω λεφτά να τις πραγματοποιήσω. Κάποιος λοιπόν ήδη περισσότερο εύπορος από εμένα πραγματοποιεί με προσωπική του δουλειά τις δικές του ιδέες. Ας τον πούμε Α. Ο Α έχει αρκετά λεφτά να τις πραγματοποιήσει αλλά όχι να τις πατεντάρει. Ένας Β έχει αρκετά λεφτά για να κάνει παραγωγή στην ιδέα του Α, κι αφού δεν την έχει πατεντάρει, τον κλέβει. Κι ο Α που δεν έχει την οικονομική δύναμη για να τον μηνήσει λέει πως αδικείται επειδή από την ήδη πλεονάζουσα οικονομική, σε σχέση μένα πάντα, θέση, η πνευματική αυτή κλοπή δεν το άφησε να πάει στην οικονομική θέση του Β. Σαν ατμιστής/πιθανός αγοραστής & οικομονικά ασθενέστερος και των δύο, θα πάρω ότι είναι φτηνότερο, γιατί κανένας δεν έβγαλε την ιδέα του για μένα. (και πριν ακουστεί το κλέβει τη δουλειά του άλλου, κι εγώ δουλεύω πολλά χρόνια..)


Αν έχεις ιδέες που θες να τις αφήσεις στο συρτάρι ώστε να μην κερδίσεις ούτε εσύ, ούτε κάποιος άλλος ούτε η ατμιστική κοινότητα, δικαίωμα σου. Αν πιστεύεις πως θα μπεις μέσα οικονομικά αν τις πραγματοποιήσεις, (αν και δεν πιστεύω πως ο κάθε Α μπήκε μέσα οικονομικά, απλά δεν έβγαλε όσα υπολόγιζε γιατί τον έφαγε το σύστημα) πάλι δεκτό. Η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της, δεκτό κι αυτό. Να επαναστατήσουμε, τρις δεκτό. Μέχρι τότε, ηθικώς κλέβουμε κι εμείς, νομικώς λίγοι έως κανείς, και όλοι ατμιστές αγοράζουν τα γνήσια, για διλλήματα τύπου αγόρασε το cd και μην το κατεβάσεις. Γιατί;; Δε ζει ήδη ο δημιουργός καλύτερα από μένα, ενώ δουλεύω σαφώς περισσότερο από αυτόν;;;

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #232 στις: Ιουνίου 17, 2013, 22:43 »
Μερικές φορές καταντάει πραγματικά λυπηρό , από τιμή θα είναι όπως όλα, με λίγα ευρό

Δεν ξέρω αν είναι λυπηρό, πάντως είναι απόλυτα λογικό να θέλει κάποιος να αντιγράψει ένα πετυχημένο προϊόν που πουλάει. Κι όσο για το κόστος, σαφώς είναι φθηνότερο να κατασκευάσεις αρκετές χιλιάδες κομμάτια στην Κίνα, απ'ότι μερικές εκατοντάδες στην Ελλάδα.
Ο ανταγωνισμός δεν είναι κακός πάντως...  :nope:
Και με την ταχύτητα της πληροφόρησης και των κοινοτήτων στο διαδίκτυο (βλ. π.χ. το forum τούτο), ο τελικός καταναλωτής μπορεί να κρίνει και να αποφασίσει...

Όπως και να'χει, ειδικά σε πολύπλοκες κατασκευές (βλ. Nautilus, Euforia κλπ), οι τιμές που κυκλοφορούν στις πρωτότυπες κατασκευές είναι βούτυρο στο ψωμί των αντιγραφέων, αφού τα κόστη γι'αυτούς είναι απείρως χαμηλότερα και πουλάνε με αρκετά υψηλό ποσοστό κέρδους, όπως γίνεται και με άλλες κατηγορίες προϊόντων.

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #233 στις: Ιουνίου 18, 2013, 01:58 »
εκτός από το μεγαλύτερο κόστος παραγωγής που θα έχει ένας ελληνας εδώ υπάρχει κ το στάδιο τήσ μελέτης το οποίο είναι χρονοβόρο κ έχει κόστος..+ότι πρέπει να πληρωθεί ο άνθρωπος για την ιδέα του κ τον κόπο του.
παίρνει κ ένα ρίσκο γιατί αν δεν πουλήσει ο ατμό θα μπει μέσα

ο κινέζος απλά πέρνει ένα  πρωτότυπο το βάζει σε ένα μηχάνημα κ την άλλη μέρα έχει 100 κομμάτια που σίγουρα πουλάει..το μόνο κόστος είναι το φτηνό ατσάλι.


το μηχάνημα το έχει κάνει απόσβεση από προηγούμενη αντιγραφή προϊόντος

Αποσυνδεδεμένος nikos tsaf

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #234 στις: Ιουνίου 18, 2013, 07:51 »
Καλά όλα αυτά που λες αλλά πιθανότατα ο Έλληνας να προσπαθεί να κάνει απόσβεση των χρημάτων και του κοπου-χρόνο με λιγότερα κομμάτια γιατί παρουσιάζει κάτι καινούργιο που δεν ξέρει τι απήχηση θα έχει.
Σε αντίθεση με αυτόν που αντιγράφει την ιδέα του.

Στάλθηκε από το U8800 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #235 στις: Ιουνίου 18, 2013, 08:47 »
Η ιδέα και η πρωτοτυπία σαφώς πρέπει να αμοίβεται, αυτό είναι απολύτως λογικό και δίκαιο. Βέβαια, όσο για την απήχηση που μπορεί να έχει ή όχι ένα νέο προϊόν, τις περισσότερες φορές αυτό είναι γνωστό, διότι υπάρχει το σύστημα των προπαραγγελιών που -ειδικά σε μικρής κλίμακας κατασκευαστές- σε γλυτώνει από τυχόν λάθος προβλέψεις στις πωλήσεις, ώστε να μην "μπεις μέσα"! Σε μεγάλος βαθμό, λοιπόν, οι πωλήσεις και η απήχηση που πιθανόν να έχει το προϊόν είναι γνωστά και επιπλέον χρηματοδοτείται και το κόστος κατασκευής του.

Σ'αυτό ακριβώς το στάδιο (των προπαραγγελιών), ο κατασκευαστής μπορεί να έχει μια σαφή εικόνα των μελλοντικών πωλήσεων και να αναπροσαρμόσει τα κόστη και τα περιθώριά του πριν αρχίσει την παραγωγή, ώστε να αποτρέψει ή να κάνει δυσκολότερο το έδαφος των αντιγραφέων.

Επίσης, ως επέκταση των παραπάνω, κάτι που θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει, είναι μια σαφής διαφορά στην τιμή προπαραγγελίας και τελικής τιμής του προϊόντος, έστω και μικρή (10%). Δεν είναι λογικό κάποιος που προπλήρωσε ένα προϊόν και περίμενε 1-3 μήνες για να το αποκτήσει να πληρώνει την ίδια τιμή με τον μετέπειτα αγοραστή, εκτός κι αν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει. Και το αναφέρω αυτό ως... μετέπειτα αγοραστής προϊόντος!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 18, 2013, 08:57 από vantamis »

Αποσυνδεδεμένος dimitris2000

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μου τους κύκλους τάραττε.
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #236 στις: Ιουνίου 18, 2013, 09:02 »
Καλώς υπάρχει το γνήσιο καλώς και το ιμιτασιον ο κάθε νοημον άνθρωπος μπορεί να καταλάβει τις διάφορες αρκεί πάντα να είναι ανάλογες και οι τιμές , δεν μπορείς να πουλάς το ιμιτασιον  σχεδόν ίδια με το γνήσιο . Και αν κρατιέται αυτή η ισορροπία καλώς να υπάρχουν ιμιτασιον για κάποιον που δεν μπορεί να διαθέσει το ποσόν που θα διέθεταν για το γνήσιο  ξεροντας εξ αρχής ότι υπολείπεται  ποιότητας
Πολυ απλά ότι πληρώνεις  να παίρνεις  :idiot1:

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #237 στις: Ιουλίου 09, 2013, 13:41 »
Ειναι τιμη και χαρα οταν απο ενα λαο των δεκα εκατομμυρίων ανθρωπων  αντιγραφουν πραγματα λαοι των  1.354.040.000 κτλ κτλ
 ;D ;D
Και το σκηνικό είναι ότι μόνο οι Guru ατμιστές εντός και εκτός συνόρων, γνωρίζουν το μέγεθος της Ελληνικής εφευρετικότητας και καινοτομίας. 

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #238 στις: Ιουλίου 09, 2013, 14:02 »
Αν ρωτήσουμε όμως τον δημιουργό, τον όποιον δημιουργό, δεν νομίζω να είναι και πολύ ευχαριστημένος όταν κάποιος αντιγράφει το μυαλό, τη φαντασία, το μεράκι και ουσιαστικά την ψυχή του.....

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #239 στις: Ιουλίου 09, 2013, 18:48 »
γιατι να μην ειναι ευχαριστημενος εισα εισα που του κανουν διαφημιση γιατι τα κοματια που βγαζει τα ξεπουλαει σε χρονο ρεκορ εχεις δει ποτε να υπαρχει στοκ στα προιοντα του εγω ποτε αρα καλο του κανουν παρα κακο  :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας! Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1275 217873 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:52
από treloneritis
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2918 421399 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 07, 2024, 19:39
από chkontog
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41710 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250325 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158919 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16074 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131574 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 316 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 332 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 337 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 493 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 307 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos