vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

146 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #240 στις: Ιουλίου 09, 2013, 19:09 »
Μιλάω για τον δημιουργό που πχ δεν διαθέτει χρήματα για να παράγει το προϊόν του στα κομμάτια που χρειάζεται για να πετύχει καλύτερη τιμή στον τελικό αποδέκτη ή ακόμη και να κατοχυρώσει την εφεύρεσή του ή τη πατέντα του και το προϊόν αναγκαστικά είναι ακριβό και ίσως εκτός ανταγωνισμού. Αποτέλεσμα να εμφανίζεται η Χ εταιρία, να του κλέβει την ιδέα κ λόγω που ήδη διαθέτει το εργαστάσιο, παράγει και πουλάει το ίδιο προϊόν πολύ φθηνότερα και ο δημιουργός-εμπνευστής της ιδέας ζει με ψίχουλα σε σχέση με τον κλέφτη.
Και σαν παράδειγμα θα σου πω ένα ακόμη. Σαν μουσικός δημιουργώ ένα κομμάτι. Δεν έχω γνωριμίες και πρόσβαση στις δισκογραφικές. Ο χ συνάδελφος μουσικός, το ακούει, του αρέσει, έχει πρόσβαση στις δισκογραφικές, το κάνει cd και πουλάει τρελλά. Εγώ πως αισθάνομαι?
Αυτό εννοώ (τα λέω λίγο χοντροκομένα για να γίνω κατανοητός) και το κλείνω γιατι ανοίγει συζήτηση οφ τόπικ....

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #241 στις: Ιουλίου 09, 2013, 19:37 »
Τη μουσικη σου μπορεις ανεξοδα και ευκολοτατα να την κατοχυρωσεις στην ΑΕΠΙ προτου την ακουσει δευτερο ζευγαρι αυτια.

Δυστυχως δεν συμβαινει το ιδιο με τους δημιουργους-κατασκευαστες τετοιων προιοντων, οπου η γραφειοκρατια το κανει απελπιστικα χρονοβορο και το εξοδο τετοιο που να το σκεφτονται, ειδικα στην κλιμακα παραγωγης για την οποια μιλαμε.

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #242 στις: Ιουλίου 09, 2013, 21:52 »
 Ξέρω ότι θα ακουστεί κάπως αλλά για μένα η εφεύρεση είναι το η.τ. όλα τα άλλα είναι προσπάθεια τελειοποίησης της εφεύρεσης …
Φιλικά προς όλες τις απόψεις . :yes:
 

Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #243 στις: Αυγούστου 25, 2013, 17:37 »
παιδια ... εχει κανεις και τα δυο ? ειναι εναλλαξιμα τα ανταλακτικα τους?

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #244 στις: Αυγούστου 25, 2013, 18:18 »
Άλλο ειναι το θεμα της συζητησης  :)
Καλυτερα να ερωτηθει αυτο στο νημα του προιοντος (δεν ειμαι και σιγουρος ποιανου) για το οποιο ενδιαφερεσαι.
(Και να καταστραφει αυτο μαζι με το δικο μου)

Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #245 στις: Αυγούστου 25, 2013, 18:31 »
Ειμαι ακριβως στο θεμα φιλε μου ... αν ειναι εναλλαξιμα τα ανταλακτικα υπαρχει πιθανοτητα και μπορει να δικαιωθει ο δημιουργος  ... αν υπαρχει εστω και μια μικρη τεχνικη διαφορα τοτε μιλαμε για ενα διαφορετικο προιον ... οποτε οτι και να λετε ειναι αμπελοφιλοσοφιες  .. .

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #246 στις: Αυγούστου 25, 2013, 18:33 »
Ευχαριστουμε πολυ  :)
Ας αμπελοφιλοσοφησουμε τοτε.
Γιατι θα δικαιωνοταν ο δημιουργος αν θα ηταν συμβατα τα ανταλλακτικα?

Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #247 στις: Αυγούστου 25, 2013, 18:43 »
Μπορει  ... αλλα σιγουρα θα ειχε καθε δικαιωμα να το πραξει  ... και να δικαιωθει  ..
απο την στιγμη ομως που εβγαλε το Χ προιον στην αγορα σιγουρα ηταν γνωστης για το τι θα επακολουθουσε  ...
Μηπως βασιζετε σε αυτο σαν μεσο διαφημησης ? προωθωντας το δικο του σαν το μονο αυθεντικο ?

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #248 στις: Αυγούστου 25, 2013, 19:04 »
Σε αντιγραφές λοιπόν τύπου Russain Nautilus, αν και σεν είμαι κάτοχος, έχω δει τους κατόχους να λένε πως είναι ανταλάξιμα. Κοίτα μερικές σελίδες και θα δεις πως δεν είναι εύκολο να δικαιωθεί κάποιος ακόμα και σε 1:1 αντίγραφο. Και για να μην παρεξηγηθώ, εγώ δεν το λέω αυτό για να δηλώσω κατά των αντιγραφών. Από την άλλη θα σημειώσω ξανά αυτό που έχει ειπωθεί από άλλους. Από το γνήσιο δεν είδα ποτέ περίσσευμα. Που του κόβει δουλειά οπότε...;

Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #249 στις: Αυγούστου 26, 2013, 00:55 »
φιλε μου ... ουτε εγω ειμαι κατα των αντιγραφων  ..... για να μην πω το αντιθετο με την τεραστια διαφορα τιμης που εχουν ... ;D

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #250 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 09:37 »
Οι αντιγραφές συνεχίζονται σε μηχανικά mods και όχι μόνο !!
Οι Κινέζοι αντεπιτίθενται !

steampunk
Avenger
Panzer
Roller
GP Lux
Precise Ela
Bagua
Chi_You
Caravela
Nemesis
Poldiac
N-Zonic

και άλλα πολλά  :D
Οπότε θα τα δούμε σύντομα και από Fasttech με λίγα ευρό  :yes:

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #251 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 10:23 »
Αυτή την εταιρεία δεν έπρεπε να την λένε vapetech αλλά vapeclopy

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #252 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 10:34 »
Ημουν κατα στις αντιγραφες,αλλα εδω και λιγο καιρο,κοιταω με αλλα ματια τις μα'ι'μουδες.
Οχι οτι ειναι και οτι καλυτερο κατι τετοιο,αλλα αν το δεις απο ρευστοτητα και μονο,ειναι καλα να υπαρχουν και τα φτηνα γιατι ποτε δεν ξερεις τι θα γινει με τις δουλειες μας τις σταθερες...
 

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #253 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 11:45 »
To Steampunk θέλω να δω!

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #254 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 11:49 »
Διευκρινίζω: προσωπικά δεν λέω όχι στα φτηνά (κι εγώ φτηνά έχω άλλωστε), αντί όμως να κλέβουν την δουλειά κάποιου άλλου, ας το ψάξουν και ας βγάλουν κάτι άλλο, δύσκολο είναι ? Τρία πιάτα φαϊ παραπάνω την ημέρα θα ξοδέψουν για R&D...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151693 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11085 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345688 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147376 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8114 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208971 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545233 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52537 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600535 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360981 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13389 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos