vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

84 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, infernity, Milarepa

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #210 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:28 »
συμφωνω..αλλα η συμμετοχη στο παγκοσμιο εμποριο θελει και καποιες θυσιες..ακομα και αν χασεις απο ενα προιον θα κερδισεις στο αλλο......με ημιμετρα δεν γινετε δουλεια.
η κατωχυρωση θα στοιχιζε 40 πηνελοπες ας πουμε σε βαθος 7ετιας ...οχι εφαπαξ.
5,5 πηνελοπες τον χρονο δηλαδη ωστε να εισαι κατοχυρωμενος.......εχω αναρτησει ποιο πισω πως γινετε η κατοχυρωση.

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #211 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:36 »
ναι η διασφάλιση όμως μια τέτοιας καταχώρησης ποια είναι ? διότι αλλάζοντας στο ελάχιστο την κατασκευή , μπαίνεις σε μια διαδικασία όπου θα περνούσαν καμία 10αρια χρόνια να δικαιωθείς ? εάν δικαιωθείς ποτέ?
Θέλω να πιστεύω ότι κανένας τους δεν λυπήθηκε τα χρήματα  ... μπορεί και να κάνω λάθος τι να σου πω.

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #212 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:40 »
Αυτά απασχολούν άλλους και όχι εμάς σαν καταναλωτές . Περιμένω απόψεις όταν την πάρει κάποιος από εδώ. Η Πηνελόπη είναι άριστη σαν ατμοποιητής και καλό είναι για εμάς να ξέρουμε ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Αποσυνδεδεμένος Pstelios

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #213 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:51 »
Για να γινει η Πηνελόπη, κάποιος έκατσε και έβαλε το μυαλό του, το χρόνο του και τα λεφτά του, και γι αυτό πρέπει να πληρωθεί!

Κάποιος άλλος αντέγραψε 1:1 την Πόπη και ζητάει πολλά γι αυτό. Εχει όμως το πλεονέκτημα της έλλειψης του αυθεντικού.

Τόσο απλά, τόσο καθαρά.

Είναι γνωστό ότι με τον ΙΜΕΟ μας χωρίζει άβυσος αλλά το σωστό να λέγεται. . .


Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #214 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:52 »
Αυτά απασχολούν άλλους και όχι εμάς σαν καταναλωτές . Περιμένω απόψεις όταν την πάρει κάποιος από εδώ. Η Πηνελόπη είναι άριστη σαν ατμοποιητής και καλό είναι για εμάς να ξέρουμε ότι υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Εμάς σαν καταναλωτές μας ενδιαφέρει και η τιμή και η χώρα προέλευσης για τα οποία έγινε η κύρια κουβέντα(Προεπισκόπηση λέει το θέμα)  , ότι δεν σου αρέσει έχει κουμπάκι αναφορά προς το συντονιστή .

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #215 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 14:59 »
Να πω κάτι off και εγώ και ίσως συμπερασματικό.


Το όλο θέμα είναι σίγουρα των κατασκευαστών με άγνωστες, ίσως, παραμέτρους σε εμάς για το τι εστί κατοχύρωση ή ποιος είναι τελικά ο στόχος του κάθε κατασκευαστή.


Πέραν τούτου και βλέποντάς το από μια, αν θέλετε, ουδέτερη ματιά, το όλο θέμα έγκειται, όπως σημειώθηκε παραπάνω, σε ένα πράγμα. Δεν είναι άλλο από το ηθικό δίλημμα που μπορεί να έρθει κάποιος.


Μαθήματα ηθικής δεν κάνω, μιας ούτε είμαι σοφότερος κανενός και  είναι κάτι που καλλιεργείται και δεν διδάσκεται. Φυσικά και δεν υπάρχει ζυγαριά ή υπολογιστής που να βάζεις επάνω ηθική και οικονομική δυνατότητα για να σου βγάλει κάποιο αποτέλεσμα, βοηθώντας σε να επιλέξεις το καλύτερο για τον εαυτό σου.


Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει για τον εαυτό του και κανείς δεν έχει δικαίωμα να τον κρίνει ή να προσπαθεί να πείσει τι είναι τελικά καλύτερο. Συζήτηση κάνουμε και είναι από μόνη της ωραία για να αναγνωρίζουμε, ο καθένας με την κρίση του, απόψεις διαφορετικές από του ίδιου.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #216 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 16:19 »
Αν ειχε γινει πατεντα, + 40.000 € δηλαδη, και ειχε κοστος το γνησιο αντι 100€ στα 250€ και δεν μπορουσε να γινει καμια αντιγραφη ισως να ηταν καλυτερα...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Όσο και να είναι το ποσό, αν τα είχε δώσει ο θανάσης και το είχε κατοχυρώσει, δεν είναι απαραίτητο να το έβγαζε από τη τιμή των προϊόντων του. Θα τα έβγαζε δεκαπλά από τις αποζημιώσεις
Κάποιος του είχε κλέψει το logo, και μας έλεγε "καιρός για εύκολα χρήματα"  :)) Προφανώς το logo είναι κατοχυρωμένο. Αν είχε κάνει το ίδιο με τις εφευρέσεις του, πιθανώς τώρα να μη χρειάζονταν να δουλέψει ποτέ στη ζωή του ξανά.

Αποσυνδεδεμένος snot

  • **
  • 126
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #217 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 16:23 »
Εμάς σαν καταναλωτές μας ενδιαφέρει και η τιμή και η χώρα προέλευσης για τα οποία έγινε η κύρια κουβέντα(Προεπισκόπηση λέει το θέμα)  , ότι δεν σου αρέσει έχει κουμπάκι αναφορά προς το συντονιστή .

Φυσικά και μας ενδιαφέρει, δεν αναφερόμουν σε αυτά. Επειδή στο νήμα υπάρχει μόνο μία και αυτή έμμεση αναφορά, απ' ότι διάβασα σε site του εξωτερικού χώρα κατασκευής είνια η Κίνα.

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #218 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 16:31 »
Όσο και να είναι το ποσό, αν τα είχε δώσει ο θανάσης και το είχε κατοχυρώσει, δεν είναι απαραίτητο να το έβγαζε από τη τιμή των προϊόντων του. Θα τα έβγαζε δεκαπλά από τις αποζημιώσεις
Κάποιος του είχε κλέψει το logo, και μας έλεγε "καιρός για εύκολα χρήματα"  :)) Προφανώς το logo είναι κατοχυρωμένο. Αν είχε κάνει το ίδιο με τις εφευρέσεις του, πιθανώς τώρα να μη χρειάζονταν να δουλέψει ποτέ στη ζωή του ξανά.

Το logo και την επωνυμία , τα κατοχυρώνεις στην έναρξη της επιχείρησης .

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #219 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 16:46 »
Παρακολουθοντας την συζητηση περι κατοχυρωσης μου δημιπυργηθηκε μια απορια: Οι διασιμοι οικοι μοδας που αντιγραφονται τρομερα συχνα και ατα λογοτυπα και στα ρουχα, η μεγαλες δισκογραφικες αποζημιωνονται πληρως απο της αντιγραφες; Ειναι λιγο φλου το θεμα με πατεντες και τις αποζημιωσεις ειδικα οταν μπει η κινα στη μεση. Δεν μιλαω σαν γνωστης απλα σαν παρατηρητης.

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος white varadero

  • ***
  • 871
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος.
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #220 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 18:32 »
επισης εχω να συμπληρωσω σε ολα αυτα τα οποια γραφεις που με βρισκουν συμφωνο,οτι το θεμα ειναι πολυ απλο.βγαζω το ιδιο προιον με καποιον και βαζω μια τελεια παραπανω.η κατοχυρωση παει περιπατο.τουλαχιστον οσον αφορα την χωρα μας.


Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2013, 22:15 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #221 στις: Φεβρουαρίου 16, 2013, 21:39 »
Η κατοχύρωση είναι πονεμένη ιστορία .
Πάντως αν έχεις βλέψεις πρός την παγκόσμια αγορά , πρέπει να κατοχυρώσεις διεθνώς και το ελάχιστο που θα πρέπει να έχεις είναι 36.000 € .
Άν σκέφτεται κάποιος να κατοχυρώσει κάτι μόνον Ελλάδα ενώ έχει βλέψεις και για άλλες χώρες , καλύτερα να το ζυγίσει από όλες της μεριές γιατί το ποιό πιθανόν είναι να στεναχωρηθεί αφάνταστα .   
Τα παραδείγματα είναι δεκάδες που μπορώ να σας πώ .
Κάποτε τα πράγματα ήταν διαφορετικά , αν έκανες μία ανακάλυψη χωρίς πολύ και ιδιαίτερο κόπο έβρισκες χρηματοδότη και βιομήχανο που θα παρήγαγε για να πουληθεί γρήγορα .
Τώρα υπάρχει τόσο μεγάλη βιομηχανική κατασκοπεία που πάμπολλες φορές έχουν κατηγορηθεί οι ίδιοι οι οργανισμοί κατοχύρωσης .
Οι πολύ σημαντικές ανακαλύψεις περνάνε κάτω από τα τραπέζια και μεταπουλούνται σε επίπεδο ισχυρών κρατών .
Οι περισσότερες καλές ιδέες είναι κλεμμένες η αγορασμένες με το πιστόλι στον κρόταφο .
Θα μπορούσα να μιλάω ώρες για παραδείγματα αλλά είναι άσκοπο αν δεν καταλάβουμε πως ένα κράτος πρέπει και θα έπρεπε να κάνει αυτονόητη την παρουσία του στα θέματα τεχνολογικής εφευρετικότητας.
Έλληνες στο πολύ πρώιμο παρελθόν κατασκεύασαν πράγματα που ενώ ήσαν πολύ σπουδαία και  Εθνικής σημασίας αυτά πουλήθηκαν με άγνωστα και ύποπτα ανταλλάγματα και ποτέ δεν κέρδισε κάτι από αυτό ο Έλληνας πολίτης .
Κάποιες από της εφευρέσεις αυτές μας της πούλησαν σαν δικές τους με υπέρογκα ποσά .
Τι θέλω να πώ με όλα αυτά ? .....

Έχω κουμπάρο έναν Γερμανό παντρεμένο με , ζεί στην Γερμανία φυσικά , αγόρασε ένα οικόπεδο έχτισε σπίτι και έρχεται διακοπές με την γυναίκα του και τα δύο τους παιδιά .
Κάθε φορά πού έρχεται έχει ένα μεγάλο Βάν και το φορτώνει με 100% γερμανικά προϊόντα - πράγματα , κρατούσε λοιπόν μιά μέρα ένα ολοκληρωμένο φωτοβολταϊκό σύστημα ,  μού λέει θα με βοηθήσεις να το εγκαταστήσουμε , βεβαίως του λέω κι εγώ .

Συζήτηση ...
Κουμπάρε !!! γιατί πήρες αυτά τα πάνελ αφού σου είπα τα καλύτερα και στην ίδια τιμή είναι κάποια Ιαπωνικά ?
                                                          To tsero oti proto kalo JAPAN ala !!! Germania kai people den parei lefta.
Κουμπάρε !!! γιατί πήρες αυτές της μπαταρίες ? αφού σού είπα τι να πάρεις .
                                                        To tsero oti proto kalo USA ala !!! Germania kai people den parei lefta.
Κουμπάρε !!! γιατί πήρες τα καλώδια από την Γερμανία αφού σού είπα οτι έχω τρόπο να τα πάρουμε Ελληνικά πού είναι καλύτερα και ποιο φτηνά , άσε που φόρτωσες και το βαν άσκοπα  .!!!
                                                       To simisika poy eleges ala o ( Adler ) poli filos magazi kai kalitera pari leyta aytos.

Φίλοι μου !!! ακόμα και τα ρόκα που στερεώνουν τα καλώδια έφερε , τα ούπα και τις βίδες .

Πιστεύω να καταλάβατε τι ήθελα να σας πώ .

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #222 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 03:53 »
 :respect:  γι αυτο κι εγω προσπαθω να αγοραζω Ελληνικα προιοντα , γιατι ως τωρα  mono germania eperne money kai go mono ταμειο ανεργκιας.Αργα το καταλαβαμε αδελφια.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #223 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 04:04 »
Πρέπει όμως και οι Ελληνικές εταιρείες και τα Ελληνικά καταστήματα να συμβαδίζουν μ' αυτό το σκεπτικό και όχι π.χ. να πωλούν 10+ € το καπάκι του LavaTube ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2013, 05:53 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #224 στις: Φεβρουαρίου 17, 2013, 13:16 »
Το θέμα που πάμε, ή τουλάχιστον εγώ πάω,  στις αντιγραφές, είναι γιατί μέσα από τα φόρουμ παίρνουν την πρωτότυπη ιδέα 100-200 άτομα, κι υπόλοιποι περιμένουν τον Άγιο Βασίλη. Και επειδή τώρα τά'χω τα φράγκα, αλλά σε τρεις μήνες που θα μου το φτιάξεις δεν ξέρω αν θα τά'χω ή αν θα τα κλαίω και χωρίς το προϊόν στο χέρι ακόμα, πάω για τις ωραίες ιδέες που βγήκαν επιτέλους στα μεταχειρισμένα, και το πουλάνε πιο ακριβά! Στο χωριό μου λοιπόν, αυτούς που αγοράζανε κάτι όταν υπήρχε και μετά το πουλάγανε ακριβότερα επειδή ήταν σε έλλειψη, τους λέγαν μαυραγορίτες. Κι αν κοιτάξεις μέσα στο πηγάδι στο χωράφι μου θα βρεις μπόλικους. Κι όταν μου λένε πάρε ρε το γνήσιο και μετά πούλα το εμένα μου ανάβουνε τα λαμπάκια. Τις κινέζικες αντιγραφές τις γεννάνε οι μαυραγορίτες, και τους μαυραγορίτες η παροχή του προϊόντος σε ελάχιστες ποσότητες σε φόβο μη φτιάξω πολλά και μου μείνουνε, και να τα δώσω πρώτα στους συνατμιστές που με στηρίζουν. Τοποθετήστε το μίσος σας εδώ..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές για τους λάτρεις της σφιχτής "τσιγαρίσιας" τζούρας! Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1275 217873 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:52
από treloneritis
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2918 421399 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 07, 2024, 19:39
από chkontog
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41710 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250325 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158919 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16074 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131574 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 316 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 332 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 337 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 493 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 307 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos