vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 7 χρήστες
gstamatos, Buliwyf, hellfire, saltcity, Milarepa, Mimhsdr, manoslykos

Twitter

Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #60 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2010, 22:35 »
Φίλε τις τελευταίες μέρες έχω έναν 901 LR ο οποίος είχε τέτοιο ελαφρύ τράβηγμα που με κούρασε.Έκλεισα λοιπόν την τρυπα του ατμό με κομματάκι μονωτική και με μια καρφιτσα ανοιξα στο ιδιο μερος μια πιο μικρη τρυπα απο οτι ειχε ο ατμο.Τωρα εχω πιο σφιχτο τραβηγμα και καλυτερο χτυπημα. ;)
Αυτά είναι τα εύκολα, εγώ βάζω ροδέλα από σιλικονένιο καπάκι cartomizer (ή ακόμα και oring). Όταν είναι σφιχτή η τζούρα δεν αλλάζει, όχι όταν είναι ελεύθερη (εντάξει, στους 901 με ένα καρφί και ένα σφυρί ρυθμίζεται κι αυτό αλλά σε μασίφ μέταλλο;).

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #61 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2010, 22:37 »
. Όταν είναι σφιχτή η τζούρα δεν αλλάζει,
Αλλάζει συνθαλαμιτη ανοίγοντας και άλλη τρύπα η μεγαλώνοντας την διατομή της ηδη υπαρχουσας  :yes:
Και το λέω γιατι το έκανα σε 901 νορμάλ που απο το ρούφα ρούφα κατέβηκα καλλιστεία σιαγόνων  :laugh1: :laugh1:
Και μόλις είδα ότι συμπλήρωσες για το μασίφ μέταλλο και εκεινο ανοιγει με τρυπανακι ..........και αυτο το εκανα :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2010, 22:43 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #62 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2010, 22:42 »
Αλλαζει συνθαλαμιτη ανοίγοντας και αλλη τρυπα η μεγαλωνοντας την διατομη της ηδη υπαρχουσας  :yes:
Μπορείς να κυκλώσεις με κόκκινο την περιοχή που θα μεγαλώσεις τη διατομή της τρύπας; ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #63 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2010, 22:45 »
Μπορείς να κυκλώσεις με κόκκινο την περιοχή που θα μεγαλώσεις τη διατομή της τρύπας; ;D ;D ;D

(Image removed from quote.)
Δεν χρειαζεται.Θα τις ανοιξω δεξια και αριστερα  οπως βλεπεις το τσουνι του,οπως ειναι δηλαδη και στον vr4
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 27, 2010, 22:57 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #64 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2010, 22:47 »
Δεν χρειαζεται.Θα τις ανοιξω δεξια και αριστερα  οπως βλεπεις το τσουνι του,οπως ειναι δηλαδη και στον vr4
Εντάξειειειειει, πάσοοοοοο :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #65 στις: Σεπτεμβρίου 27, 2010, 23:52 »
Αλλη μια απορία
Τα μικρά φιλτράκια που μπαίνουν στο πιπάκι, είπε ο Φώτης ότι είναι καλύτερα ή τέλος πάντων πιό πρακτικά αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή ο Α1 μπορεί να δεχθεί και τα μεγάλα και τα μικρά φίλτρα ?
Τα μικρά φίλτρα  πως έρχονται σε επαφή με το φιτίλι ? Αφού είναι μέσα στο πιπάκι έχουν αρκετή απόσταση απο το φιτίλι , ε ?
Και τέλος, και τα δύο δουλεύουν με τον κλασικό πολυεστέρα ?  Δηλ μπορούμε να τα φτιάχνουμε μόνοι μας ? (είδα ότι το μεγάλο έχει ειδική θήκη, οπότε εννοώ τον πολυεστέρα που είναι μέσα στη θήκη και επιπλέον έχουν μεγάλη ομοιότητα με τα 801 cartiges μήπως είναι ίδια  χωρίς το πιπάκι του 801 ?)
 - εντάξει δεν είναι μία μόνο η απορία sry  ;D    -
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 00:04 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #66 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 01:33 »
Αλλη μια απορία
Τα μικρά φιλτράκια που μπαίνουν στο πιπάκι, είπε ο Φώτης ότι είναι καλύτερα ή τέλος πάντων πιό πρακτικά αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή ο Α1 μπορεί να δεχθεί και τα μεγάλα και τα μικρά φίλτρα ?
Τα μικρά φίλτρα  πως έρχονται σε επαφή με το φιτίλι ? Αφού είναι μέσα στο πιπάκι έχουν αρκετή απόσταση απο το φιτίλι , ε ?
Και τέλος, και τα δύο δουλεύουν με τον κλασικό πολυεστέρα ?  Δηλ μπορούμε να τα φτιάχνουμε μόνοι μας ? (είδα ότι το μεγάλο έχει ειδική θήκη, οπότε εννοώ τον πολυεστέρα που είναι μέσα στη θήκη και επιπλέον έχουν μεγάλη ομοιότητα με τα 801 cartiges μήπως είναι ίδια  χωρίς το πιπάκι του 801 ?)
 - εντάξει δεν είναι μία μόνο η απορία sry  ;D    -

Abet τα μικρά φιλτράκια είναι μακριά και ακουμπάνε πάνω στο fiberglass. Είναι όμως πιο στενά ώστε να μπορούν να βγαίνουν από πάνω (ξεβιδώνονται) και να κάνεις εύκολα refilling.
Τα μεγάλα φίλτρα είναι σαφώς πιο μεγάλα, παίρνουν 50% περισσότερο υγρό αλλά πρέπει να ξεβιδώνεις το Α1 atomizer κάτω από τη βάση του. Μετά να βάζεις με προσοχή το  fiberglass μέσα και γενικώς θέλει λίγο μεγαλύτερη προσοχή.

<< έχουν μεγάλη ομοιότητα με τα 801 cartiges μήπως είναι ίδια  χωρίς το πιπάκι του 801 ? >>
Όχι είναι μεγαλύτερα από τα 801.
Εγώ δεν το είχα παρατηρήσει αλλά ο Κώστας παρατήρησε ότι είναι ίδια με τα φιλτράκια του e-pipe 601.

Βέβαια τα φιλτράκια του Α1 κουμπώνουν με το μαύρο στενό πιπάκι και το βγάζεις ολόκληρο. Ενώ στα 601 δε νομίζω να διαθέτουν κούμπωμα.

Πάντως εγώ με το Α1 atomizer έχω πάθει εξάρτηση και οποιοδήποτε άλλο τώρα μου φαίνεται πολύ λίγο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #67 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 02:24 »
Παιδιά sorry αλλά έχω μπερδευτεί άσχημα και η επίσκεψη στο γερμανικό site δεν με ξεμπέρδεψε
Αν αγόραζα το Bullir Extreme  (περιμένω κληρονομιά απο μια θεία απο την Αμερική :laugh1:  :laugh1:) θα είχε επάνω τον Α1, στον οποίο θα μπορούσα να αλλάξω
την αντίσταση και το φυτίλι όποτε καούν/πέσουν σε απόδοση και όλο το σύστημα θα παίζει απροβλημάτιστα ή θα πρέπει να πάρω τον Α1 atomizer σκέτο
 και να δοκιμάσω την τύχη μου σε κάποιο mod σε συνεργασία με NOKIA?

O Α1 μοιάζει με γόπα απο πούρο ή είναι μεταλλικός, και αυτός που είναι σα γόπα είναι ο cartomizer ή έχει 2 εκδοχές?

επίσης μήπως κανένα site έχει έτοιμο adaptor A1 ---> XXX όπου ΧΧΧ =  οποιαδήποτε ευρέως κυκλοφορούσα κινεζιά (901, 510, 801, 401, Οδύσσεια 2001 κτλ?)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #68 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 07:23 »
Και ένας ακόμα λόγος είναι ότι μπορείς να πειραματιστής με τις σπείρες του σύρματος και την αντίσταση έτσι ώστε να πετύχεις τον προσωπικό σου ατμοποιητη απο χτυπημα,σφιξιμο τζουρας κτλ κτλ  :yes:
Έτσι ακριβώς.
Όπως ξέρω όμως από άλλους στην αρχή θα δυσκολευτούμε μέχρι να φτάσουμε σ' αυτό το σημείο.
Μετά όμως ποιος μας πιάνει.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #69 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 16:23 »
Έτσι ακριβώς.
Όπως ξέρω όμως από άλλους στην αρχή θα δυσκολευτούμε μέχρι να φτάσουμε σ' αυτό το σημείο.
Μετά όμως ποιος μας πιάνει.  :thumpup:
Κώστα μου οτιδήποτε καινούργιο πάντα μας δυσκόλευε και επιμέναμε, τώρα που θα εχουμε καλο κινητρο (απο τα λεγομενα παντα των fun του Α1)δεν θα επιμείνουμε.  :D :yes:
Kωστα θερμη παρακληση αν μπορεις να μου πεις τα μεταφορικα της bulli ποσα ειναι για Ελλαδα?
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 21:30 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #70 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 21:43 »
Κώστα μου οτιδήποτε καινούργιο πάντα μας δυσκόλευε και επιμέναμε, τώρα που θα εχουμε καλο κινητρο (απο τα λεγομενα παντα των fun του Α1)δεν θα επιμείνουμε.  :D :yes:
Δεν έχω ακούσει κανένα που δεν είναι ικανοποιημένος με τον Α1.
Προσωπικά όμως δεν τον δοκίμασα.
Δεν πιστεύω βέβαια ότι θα κάνεις λάθος αγορά.
Και μόνο η δυνατότητα να αλλάζεις το σύρμα και το φιτίλι αρκεί  :thumpup:

Kωστα θερμη παρακληση αν μπορεις να μου πεις τα μεταφορικα της bulli ποσα ειναι για Ελλαδα?
Από τη σελίδα του κατασκευαστή η αποστολή στην Ευρώπη κοστίζει 6,99€.
Δες εδώ (κάνε click στο shipping costs):
http://www.bulli-smoker.com/safedataframe.html?fsrc=http://www.bulli-smoker.com/verdampfer-atomizer/bulli-smoker-a1-atomizer.html


Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #71 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 22:59 »
Τελικά καλά θυμόμουν.
Δεν είναι μόνο το Bulli Extreme που παίρνει A1 Atomizer.

Είναι και το Kameleon.

Δείτε εδώ: και αυτό γίνεται με τον κατάλληλο adapter όπως: και είναι ο επάνω που παίρνει atomizer A1 - VR3 ή R120 - G500 (αυτόν της πίπας) 

Μπορούμε να τα βρούμε :
1. http://www.partysmoker.nl/verlengbuisje-kameleon.html είναι το κάλυμμα.
    http://www.partysmoker.nl/adapters-kameleon.html        είναι ο adapter

2. http://www.partynebula.de/bus2/index.php?a=799          είναι το κάλυμμα
    http://www.partynebula.de/bus2/index.php?a=751          είναι ο adapter

Το  Kameleon μπορούμε να το παραγγείλουμε από το IKENVAPE http://ikenvape192.corecommerce.com/The-Chameleon-Line-c6/ γιατί είναι φτηνότερο λόγο δολαρίου μαζί με το Extension Sleeve      ώστε να παίρνει μεγαλύτερη μπαταρία http://ikenvape192.corecommerce.com/The-Chameleon-Line/Chameleon-Extension-Sleeve-p31.html Παίρνει ή μία  14670 ή δύο cr123a (6V)

Βέβαια εδώ είναι και το θέμα. Κατά πόσο καλυπτόμαστε με μια AW ICR 14670 1100mah 3.7V . Δεν βλέπω να παίρνει 18670 αλλά από την άλλη λογικά θα είναι λεπτότερο και μικρότερο.

Άλλο θέμα είναι ότι ναι μεν ο διακόπτης του KAMELEON είναι ξεχωριστός άρα και επισκευάσιμος αλλά παρόλα αυτά δεν είδα να πουλιέται ξεχωριστά.

- Επίσης όπως έγραψα και παλιότερα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,573.0.html μπορούμε να βάλουμε και τον atomizer της πίπαςGreenworld G500 
 Ο atomizer αυτός λέγεται VR5 ή G500
Το  kameleon δεν το ξέρω δεν το έχω πάρει αλλά αυτά είναι νέα που μπορούμε να τα λάβουμε υπόψη μας.
 ;)

 

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #72 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 23:05 »
Το Kameleon ετοιμάζεται σε νέα έκδοση με πλήρως μηχανικό διακόπτη (και σχεδόν ολόιδιο με το prodigy v3). Οπότε περιμένετε το καινούργιο αν σας ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #73 στις: Σεπτεμβρίου 28, 2010, 23:26 »
Πολύ κατατοπιστικός όπως πάντα 5557, ευχαριστούμε
1100mah 3.7V δεν είναι και άσχημα, βέβαια εξαρτάται τι ρεύμα καταναλώνει ο Α1, είναι πιό "φαγανός" από τους άλλους? Επίσης μικρότερη μπαταρία = πιό σουλουπωμένη συσκευή, πράγμα που είναι υπέρ. Και επι πλέον ο cameleon δέχεται κι άλλους ατμοποιητές
το σταρτερ κιτ περιλαμβάνει
1 x Kameleon Shell.
1 x atomizer penmodel + adapter
1 x atomizer 901 + adapter
1 x atomizer 510 + adapter
1 x charger 220V
2 x battery LC16340

ψιλοακριβός όμως !

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #74 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2010, 00:24 »
Πολύ κατατοπιστικός όπως πάντα 5557, ευχαριστούμε
1100mah 3.7V δεν είναι και άσχημα, βέβαια εξαρτάται τι ρεύμα καταναλώνει ο Α1, είναι πιό "φαγανός" από τους άλλους?

ψιλοακριβός όμως !

Αν είναι λέει πιό "φαγανός" :))   . Να φανταστείς ότι μια μπαταρία 18650 την καταναλώνει σε 10 ώρες αλλά ίσος και λιγότερο.
Βέβαια αυτό εξαρτάται και από τις πόσες βόλτες θα κάνεις το σπείρωμα της χρωμονικελίνης. Αυτό που κάνω εγώ και συνιστά και ο κατασκευαστής είναι 5 βόλτες επάνω στο fiberglass. Όπως όμως λέει και ο Κώστας άλλοι πειραματίζονται με λιγότερες βόλτες - οπότε έχουμε πιο λίγη κατανάλωση αλλά και λιγότερο χτύπημα αλλά και άλλοι με περισσότερες βόλτες - οπότε θα έχουμε πιο πολύ κατανάλωση και περισσότερο χτύπημα.

Τώρα το ''ψιλοακριβός'' είναι σχετικό. Παρέχει πολλά και αν έχει και ποιότητα κατασκευής τότε είναι καλά.

Να φανταστείς ότι το Bulli Extreme που τελικά κατάφερα και το άνοιξα με κάβουρα, είχε μέσα ένα διακόπτη αξίας του ενός cents. Σκέτη πλαστικούρα που είχε λιώσει στην κυριολεξία.Παράξενο μου φάνηκε γιατί έχει στιβαρή κατασκευή με καλής ποιότητας αλουμίνιο και να χρησιμοποιεί διακόπτη της πεντάρας; 100 ευρώ και δε μου κράτησε ούτε μήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2010, 01:07 από 5557 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12138 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499683 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20987 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194941 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1724 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos