vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #75 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2010, 19:25 »
Δεν έχω ακούσει κανένα που δεν είναι ικανοποιημένος με τον Α1.
Προσωπικά όμως δεν τον δοκίμασα.
Δεν πιστεύω βέβαια ότι θα κάνεις λάθος αγορά.
Και μόνο η δυνατότητα να αλλάζεις το σύρμα και το φιτίλι αρκεί  :thumpup:
Από τη σελίδα του κατασκευαστή η αποστολή στην Ευρώπη κοστίζει 6,99€.
Δες εδώ (κάνε click στο shipping costs):
http://www.bulli-smoker.com/safedataframe.html?fsrc=http://www.bulli-smoker.com/verdampfer-atomizer/bulli-smoker-a1-atomizer.html
Θα συμφωνήσω κ εγώ!!!  :thumpup:
Εκπληκτικόόοοοοοοοοός ο Α1 κ σε ντουμάνι κ σε χτύπημα κ σε γεύση :thumbsup_move_1: ( καμμιά στιγμή καμμένη γεύση από το μεσημέρι που ξεκίνησα να τον χρησ/ώ με υγρό low Vegas tobacco της ΟκSmokey.
Eυχαριστώ τον φίλο Φώτη (5557) που μου άνοιξε τα μάτια κ τελικά τον παρήγγειλα , αλλά κ τον Κώστα για τις επιπλέον πληροφορίες που μας παρείχε. 
Παιδιά αυτός ο ατομ είναι Καταπληκτικός, ΑΠΑΙΧΤΟΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ ΕΞΕΛΙΞΗ :yahoo:

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #76 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2010, 19:32 »
...... Όπως όμως λέει και ο Κώστας άλλοι πειραματίζονται με λιγότερες βόλτες - οπότε έχουμε πιο λίγη κατανάλωση αλλά και λιγότερο χτύπημα αλλά και άλλοι με περισσότερες βόλτες - οπότε θα έχουμε πιο πολύ κατανάλωση και περισσότερο χτύπημα.


Ακριβώς το αντίστροφο ισχύει φίλε Φώτη:
Περισσότερες βολτες --> μεγαλύτερο μήκος-->μεγαλύτερη αντίσταση-->λιγοτερο ρευμα & λιγότερη κατανάλωση --> μικροτερο χτυπημα & ατμός

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #77 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2010, 19:36 »
εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι με αυτον τον ατμο.πως ερχεται σε επαφη με μπαταρια?το τσουτσουνακι που εχει μπροστα βυσματωνει καπου?

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #78 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2010, 19:44 »
Ναι, στο θηλυκο των παλιών Νοκια κινητων. Το βυσματακι του Α1 ειναι το ίδιο ακριβως με το τσουτσουνάκι των παλιων φορτιστων Νοκια ;)

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #79 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2010, 19:54 »
σε ευχαριστω Ταξιαρχη

Αποσυνδεδεμένος 5557

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
  • MAYHEM
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #80 στις: Σεπτεμβρίου 29, 2010, 21:52 »
Ακριβώς το αντίστροφο ισχύει φίλε Φώτη:
Περισσότερες βολτες --> μεγαλύτερο μήκος-->μεγαλύτερη αντίσταση-->λιγοτερο ρευμα & λιγότερη κατανάλωση --> μικροτερο χτυπημα & ατμός

Ήμουν σίγουρος ότι θα σε ικανοποιούσε ο Α1 φίλε. Πολύ γρήγορα σου ήρθε κι όλας. Νομίζω πως όπως και εγώ έτσι και εσύ θα κολλήσεις στον Α1.  Δεν είπες ώμος τον πήρες μαζί με το Bulli Extreme VR4 ή έκανες Mod με φορτιστή Nokia; 

- Όσο για τις βόλτες ίσως να έχεις δίκιο. Δεν είμαι και τόσο ειδικός στα ηλεκτρονικά
  Αλλά μήπως ισχύει  το Περισσότερες βολτες --> μεγαλύτερο μήκος-->μεγαλύτερη αντίσταση-->περισσότερο ρεύμα-->περισσότερη κατανάλωση;
  Για παράδειγμα οι LR atomizers νομίζω ότι έχουν περισσότερο σπείρωμα από τους κανονικούς και κατά γενική ομολογία καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα. Γίνεται να έχουμε λιγότερη κατανάλωση όταν το ρεύμα έχει να διανύσει περισσότερη απόσταση από όταν έχει να διανύσει πολύ λίγη;
Δηλαδή αν κάναμε μόνο 2 βόλτες στον Α1 τότε θα γινόταν ακόμα πιο δυνατό;  (δηλαδή πόσο παραπάνω έλεος. Εμένα με 5 βόλτες μου φαίνεται πολύ βαρύ).
Βέβαια δεν επιμένω αν είσαι ειδικός σίγουρα ξέρεις περισσότερα από μένα. Εγώ απλώς θέτω μερικές απορίες μου.
 :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #81 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2010, 00:13 »
και 'γω άσχετος είμαι, αλλά απ ότι κατάλαβα μικρότερη αντίσταση (πχ LR) σε σταθερή τάση (3.7v) = μεγαλύτερη θερμότητα = περισσότερη ενέργεια =  περισσότερη κατανάλωση ρεύματος.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #82 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2010, 00:43 »
Μας ενδιαφερει το μηκος αλλα και το παχος του συρματος. Αν ομως 2 συρματα εχουν ιδια διαμετρο τοτε το μεγαλυτερο εχει και μεγαλυτερη αντιστασυη, οποτε καταναλωνει λιγοτερη ενεργεια.

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #83 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2010, 00:46 »
abet, μικροτερη αντισταση δεν σημαινει μεγαλυτερη θερμοτητα αλλα μικροτερη, οχι ομως παντα. Θα σου πω ενα παραδειγμα. Το σωμα μας εχει τεραστια αντισταση σε σχεση με το ρευμα των μπαταριων που χρησιμοποιουμε οποτε η θερμοτητα που παραγεται ειναι μηδεν. Το ιδιο ομως θα συμβει εαν ενα συρμα εχει μηδεν αντισταση, διοτι το ρευμα θα περναει ευκολα απο μεσα του οποτε παλι θερμοτητα μηδεν.

Το θεμα λοιπον ειναι να βρουμε την σωστη αντισταση για τα σωστα βολτ.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #84 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2010, 00:49 »
Διαφωτιστικος Θανάση,

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #85 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2010, 01:02 »
βεβαια με μηδεν αντισταση το ρευμα που θα περασει θα ειναι τεραστιο με αποτελεσμα να λιωσουν ολα τα καλωδια μεσα σε ενα mod. Επισης η μπαταρια θα αποφορτιστει αμεσα. Παντως το αποτελεσμα που θελουμε δεν θα το εχουμε ετσι η αλλιως γιατι δεν υπαρχει αντισταση η οποια θα μας δωσει την επιθυμητη θερμοκρασια

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #86 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2010, 12:24 »
Ήμουν σίγουρος ότι θα σε ικανοποιούσε ο Α1 φίλε. Πολύ γρήγορα σου ήρθε κι όλας. Νομίζω πως όπως και εγώ έτσι και εσύ θα κολλήσεις στον Α1.  Δεν είπες ώμος τον πήρες μαζί με το Bulli Extreme VR4 ή έκανες Mod με φορτιστή Nokia; 

- Όσο για τις βόλτες ίσως να έχεις δίκιο. Δεν είμαι και τόσο ειδικός στα ηλεκτρονικά
  Αλλά μήπως ισχύει  το Περισσότερες βολτες --> μεγαλύτερο μήκος-->μεγαλύτερη αντίσταση-->περισσότερο ρεύμα-->περισσότερη κατανάλωση;
  Για παράδειγμα οι LR atomizers νομίζω ότι έχουν περισσότερο σπείρωμα από τους κανονικούς και κατά γενική ομολογία καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα. Γίνεται να έχουμε λιγότερη κατανάλωση όταν το ρεύμα έχει να διανύσει περισσότερη απόσταση από όταν έχει να διανύσει πολύ λίγη;
Δηλαδή αν κάναμε μόνο 2 βόλτες στον Α1 τότε θα γινόταν ακόμα πιο δυνατό;  (δηλαδή πόσο παραπάνω έλεος. Εμένα με 5 βόλτες μου φαίνεται πολύ βαρύ).
Βέβαια δεν επιμένω αν είσαι ειδικός σίγουρα ξέρεις περισσότερα από μένα. Εγώ απλώς θέτω μερικές απορίες μου.
 :)
Χρησ/ω τον Α1 με mod με 18650 με τροφοδοσία από Νοκια .
R=ρ L/A ,όπου ρ : σταθερά(εξαρτάται από το είδος του υλικού) ,
                   L: το μήκος της αντίστασης(σύρματος)
                Α: το εμβαδό της διατομής του (για κυλινδρικό σύρμα π.χ χρωμονικελίνη σχετίζεται αμεσα με τη διάμετρό του : Α = πR2

Ι= V/R, N. Ohm ,
Ι: το ρεύμα, V η ταση και R h antistash
W = V. I. t , W: η ενεργεια που καταναλωνεται στην αντισταση (ηλεκτρικη) κ κατα συνεπεια η θερμοτητα που αποδιδεται στο περ/λλον     και t: ο χρονος που παταμε τον διακοπτη
ΑΡΑ όσο μεγαλωνει το μηκος τυο συρματος (περισσοτερες βολτες) και όσο μικραίνει η διάμετρος τόσο μεγαλώνει η αντισταση κ αρα απο το ν. του Ωμ το ρεύμα που διαρρεει το κυκλωμα μειωνεται (μικραίνει) κ απο τον 3ο τυπο η ενεργεια (ηλεκτρική κ θερμικη) μειωνεται (τρωει πιο αργα την μπαταρια κ αποδιδει λιγοτερη θρμοτητα στο περιβαλλον)  .Ολα αυτα για σταθερη ταση λειτουργιας  


     


Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #87 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2010, 14:06 »
Στο Chameleon Για να χωρέσει η 14670 1100mah 3.7V  χρειάζεται και το Extension sleeve που κάνει 20 $, επίσης το σετ για Α1 αντάπτορα είναι extra, οπότε η τιμή ανεβαίνει στα 125-130 ευρώ  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #88 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2010, 14:25 »
Παιδιά αυτός ο ατομ είναι Καταπληκτικός, ΑΠΑΙΧΤΟΣ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΉ ΕΞΕΛΙΞΗ :yahoo:
:thumpup: :thumpup:
Καταστροφή είσαι...  Με βλέπω να τα ξοδεύω το 50€... :laugh1:

Στο τράβηγμα είναι ελαφρύς?
Σε σχέση πάντα με 901 και 510

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Bulli Extreme VR4 - A1 Atomizer
« Απάντηση #89 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2010, 14:58 »
Παράθεση
Καταστροφή είσαι...  Με βλέπω να τα ξοδεύω το 50€... (Image removed from quote.)
55 ευρώπουλα με τα έξοδα αποστολής, συμπεριλαμβάνεται και 1m σύρμα και 1m υαλόνημα απ ότι κατάλαβα με τα μηδέν γερμανικά μου  :laugh1:
Μόλις τον παράγγειλα  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209578 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315766 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126961 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem