vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

310 επισκέπτες, 2 χρήστες
filikos4, jmark

GG Iatty

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #330 στις: Ιουλίου 07, 2013, 15:49 »
Σημερα εκλεισα δυο χρονια απολαυσης ( και οχι μονο... ) με τον king  :)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #331 στις: Ιουλίου 09, 2013, 23:19 »
Μακράν το καλύτερο σετάπ που δοκίμασα εώς τώρα, πάντα σε γεύση, αλλά δεν υστερεί ούτε σε ντουμάνια, αλλά ούτε σε χτύπημα!! :))


Είπα να το μοιραστώ μαζί σας, να σας δώσω καμμία ιδέα, αλλά να με βοηθήσετε να το βελτιώσω επίσης. :)  (Επόμενο σετάπ, θα ήθελα να δοκιμάσω με δυάρι στην αντίσταση, και να βάλω ακόμη λίγο δυάρι στα αυλάκια, μιας και είναι αρκετά ευρύχωρα).


Χρησιμοποίησα το πάνω πλαστικό, αλλά και το κεραμικό από e-steamer, με τα τέσσερα αυλάκια.
Το φυτίλι της αντίστασης είναι τριάρι μονό, ενώ η αντίσταση είναι 1,7 Ω έτοιμη από e-smokeguru.
Τα φυτίλια υποβοήθησης (γύρω από το κεραμικό) ;)  είναι δυάρια.

Το πάνω φυτίλι (τριάρι) μπαίνει στα αυλάκια του ενώ ακουμπά στο φυτίλι υποβοήθησης τροφοδοσίας. ;)
Εννοείται ότι έσπρωξα τα φυτίλια να μπουν πιο καλά στα αυλάκια!! :D

Όσο και να τον ζόρισα, δεν μου έδωσε καμμένο, ούτε στα 4,0 βολτ με απανωτές τζούρες των 5 δεπτερολέπτων, από την αρχή. Αλλά μου αρέσει πιο πολύ να τον ατμίζω με αυτή την αντίσταση στα 3,7 βολτ, όπου και επέστρεψα.


Καμμία μπουρμπουλήθρα, καμμία διαρροή.
Καμπάνα 1 - 1,5 στροφές περίπου, από την αρχή.
Γέμισμα, εώς το μέσο της καμπάνας.

Συνεχίζω τον ατμιστικό παράδεισο του ΙΑΤΤΥ!!!! :tongue_smilie:










Edit : τα φυτίλια γύρω από το κεραμικό τα έβαλα, έχοντας στο νου τους ντριπινγκ ατμοποιητές και ως μια εξτρά αποθήκη υγρού.


Παιδιά... Μου δίνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ γεύση!!!! :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2013, 00:02 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #332 στις: Ιουλίου 10, 2013, 00:51 »
πολυ καλο σεταπ Κωστα!! το ατμιζω κανα μισαωρο  :cigar: :cigar:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #333 στις: Ιουλίου 10, 2013, 00:54 »
Εγω, το έχω εδω και 24 ώρες... :))


Περίμενε... Τα καλύτερα, αύριο!! ;)


Για όσους δεν έχουν το πάνω πλαστικό με τα τέσσερα αυλάκια, έχω μια ιδέα για το κλασσικό πάνω πλαστικό.


Αντί να βάλω το φυτίλι στο αυλάκι που είναι από κάτω του, γύρισμα (με προσοχή μην "σπάσει" το φυτίλι, και πάντα από την ΔΕΞΙΑ πλευρά, έτσι ώστε με το βίδωμα της καμπάνας να μην υπάρχει πρόβλημα) γύρω από το κεραμικό, και τοποθέτηση του φυτιλιού στο ανάποδο (απέναντι) αυλάκι. 8)  Το ίδιο και από την άλλη πλευρά. Ελπίζω να με καταλάβατε.


Θα το ξανακάνω στον ΙΑΤΤΥ Νο 2 και θα το δώσω φωτό...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2013, 01:11 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #334 στις: Ιουλίου 10, 2013, 01:00 »
επειδη δεν κανω διπλες ,το upper του e-steamer το πηρα για καλυτερη τροφοδοσια,και το σεταπ σου δειχνει πολυ καλη και ευκολη λυση. το εβαλα με το απλο κεραμικο και δουλευει τελεια!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #335 στις: Ιουλίου 10, 2013, 01:03 »
Όσο το σκέφτομαι, το σετάπ σου (με το κλασσικό κεραμικό) πρέπει να δίνει ακόμη καλύτερη γεύση... :thumpup:   

Το έπαιξα κορώνα γράμματα, για το πιό κεραμικό να βάλω.


Έτσι και αλλιώς την αντίσταση την έχω πάνω πάνω στο κεραμικό.


Γι αυτό το ανέβασα... Μου βγήκε με την πρώτη, και δουλεύει ΑΨΟΓΑ από την πρώτη στιγμή. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #336 στις: Ιουλίου 10, 2013, 01:12 »
εγω την αντισταση την βαζω μεσα στο κεραμικο αφου ανοιξω το φυτιλι για να μην πνιγεται και τα συρματα απο τις τρυπες.
το κεραμικο με τα 4 αυλακια δεν το συμπαθησα απο την αρχη,γιατι νομιζω οτι κατι κοβει σε γευση. αλλα αυτα ειναι λεπτομερειες .... ο ατμο παιζει χωρις αντιπαλο...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #337 στις: Ιουλίου 11, 2013, 14:06 »
Ξέρω ότι είναι αρκετά κακοφτιαγμένο, αλλά ανεβάζω τη φωτό μόνο για παράδειγμα. Έχω βάλει το φυτίλι μέσα στο κεραμικό, αλλά στο πραγματικό σετάπ το φυτίλι θα συγκρατήται από την αντίσταση οπότε μπορεί να βγει και εκτός κεραμικού. Επίσης, από αυλάκι σε αυλάκι του πλαστικού, και γύρω (και έξω) από το κεραμικό, μπορεί να μπει ένα φυτίλι 1,0 mm με σκοπό να ενωθούν τα αυλάκια του πάνω πλαστικού. Εννοείται ότι το σύνολο των φυτιλιών που περνούν από τα αυλάκια του πλαστικού θα πρέπει να είναι 2,5-3,0 mm.

Μπορεί να γίνει με περισσότερο παίδεμα και χωρίς το 1,0 φυτίλι, αλλά δεν το γράφω ακόμη. ;)

Χρησιμοποίησα το κλασσικό πάνω πλαστικό και κεραμικό.



Edit : άντε να το γράψω...

Η μία πλέξη από το τριάρι το φυτίλι, αντί να κοπεί, έτσι ώστε να μείνει (ας πούμε) 2,5 μέσα στο αυλάκι του πάνω πλαστικού, δεν την κόβουμε. Το ξετυλίγουμε και βάζουμε την πλέξη αυτή, ΚΑΤΩ από το τριάρι φυτίλι που βγαίνει από το κεραμικό και πάει να βρει το ανάποδο αυλάκι του κεραμικού. Αυτό φυσικά το κάνουμε και από τις δυο πλευρές. Δυστυχώς δεν μπορώ να το περιγράψω σωστά. :-[

Με όλα αυτά, έχουμε μια επιπλέον "αποθήκη" υγρού μέσα στην καμπάνα!
Σαν να έχουμε έναν ντριπινγκ ατμοποιητή δηλαδή, μέσα στο τανκ του ΙΑΤΤΥ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2013, 14:26 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #338 στις: Ιουλίου 11, 2013, 17:32 »
Ρε συ... όπως το βλέπω μάλλον υποτροφοδοσία θα έχεις.  :hmmm:
Πολύς ο δρόμος για την αντίσταση.
Πάντως γερά "καψούλια" δεν θα τρως με τόσο φυτίλι μέσα στην καμπάνα :))
Το άτμισες; Τι λέει;

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #339 στις: Ιουλίου 11, 2013, 20:21 »
Στέλλιο...

Δεν είναι μακρύς ο δρόμος... Ενώνονται τα φυτίλια και δημιουργούν έναν κύκλο!
Δυστυχώς δεν είμαι καλός στις περιγραφές.
Αρχικά το είχα κάνει με 1,0 φυτίλι, το να ενώσω τα δυο αυλάκια του πάνω πλαστικού. Σήμερα όμως είχα την ιδέα με το να τοποθετήσω την μια πλέξη του φυτιλιού, κάτω από το άλλο άκρο του φυτιλιού.

Ευτυχώς :)) οι δύο ΙΑΤΤΥ μου δουλεύουν παρά πολύ καλά αυτή τη στιγμή, και δεν θέλω να χαλάσω κάποιον για να τον στήσω έτσι! Ειδικά ο ΙΑΤΤΥ με το στήσιμο μερικά ποστ πιο πάνω, δουλεύει σαν ρολογάκι!! :)

Τον είχα στήσει τον έναν όπως περιγράφω, με το κλασσικό πάνω πλαστικό και μου δούλεψε εξαιρετικά! :yes: Τότε όμως ήταν που αγόρασα το πλαστικό με τα τέσσερα αυλάκια, και τον χάλασα.

Με αυτού του τύπου τα σετάπ, σιγουρεύει κανείς την τροφοδοσία... Αυτό που σίγουρα όμως χρειάζεται, είναι να έχει την εμπειρία της κατασκευής της αντίστασης, έτσι ώστε ούτε χοτ σποτ να έχει, ούτε να πνίγει το φυτίλι.

Αν και σε περίπτωση χοτ σποτ, έχω βρει μια λύση...
Αυτό όμως είναι ένα άλλο κεφάλαιο!! :))
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2013, 21:02 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #340 στις: Ιουλίου 12, 2013, 11:22 »
καλημέρα παιδιά, εδώ και 5-6 μήνες είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με αντίσταση ως εξής: κεραμικό και πάνω πλαστικό από e-steamer με τις τέσσερις εγκοπές, τριάρια φυτίλια και αντίσταση 0,5 ωμ(1 ωμ η καθε μία). Αυτό που θελω να ρωτήσω είναι αν κάποιος έχει δοκιμάσει αντίσταση μικρότερη, δηλαδή 0,2-0,3 ωμ

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #341 στις: Ιουλίου 12, 2013, 11:26 »
προσοχη γιατι με τετοιες αντιστασεις ξεζουμιζεις τις μπαταριες σου ετσι;;

τι μπαταριες χρησιμοποιεις;

για πολυ χαμηλες αντιστασεις θελεις και καλες μπαταριες και να εχουν μεγαλα αμπερ εκφορτησης..

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #342 στις: Ιουλίου 12, 2013, 11:28 »
AW2000 & 1600 και PANASONIC 2250MAH

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #343 στις: Ιουλίου 12, 2013, 11:45 »
Setup διπλών φιτιλοαντιστάσεων στα όρια του βραχυκυκλώματος  (>27W,>7,4A) είναι εξίσου στα όρια του επικίνδυνου για τις μπαταρίες.
Θέλει πολλή προσοχή, απόλυτη γνώση του τι κάνουμε και συνεχή έλεγχο αύξησης θερμοκρασίας της μπαταρίας (και της μπαταριοθήκης με το μπουτόν της).

Είπαμε, IMR υψηλής εκφόρτισης και ασφαλούς χημείας αλλά υπάρχουν και όρια... ::)

Επίσης, στο πάνω πλαστικό που μπαίνει το κεραμικό, ενδέχεται να έχεις θέμα τήξης απ'τις (υπερβολικά υψηλές) θερμοκρασίες, ιδιαίτερα στο σημείο σφήνωσης του σύρματος χωρίς με το θετικό πόλο.


Αποσυνδεδεμένος Tolias

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #344 στις: Ιουλίου 12, 2013, 15:53 »
Παιδια καλησπερα.ειχα μια ατυχια σημερα.καθαρισα τον iatty και εχασα τo o ring που εχει στο πανω καπακι εκει που βιδωνει drip tip.παιζει χωρις αυτο η θα εχω διαρροες;;που μπορω να βρω ;μηπως ξερει κανει αν μπορω να βαλω κατι εναλακτικο εκει;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342266 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541425 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31049 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50160 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597220 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11510 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193050 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591882 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios