vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Sergios, camber, ZoeM

Twitter

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #150 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 21:28 »
καλησπερα
εχω απορια τι διαφορα εχει το μακρυ απο το κοντο φυτιλι και πιο ειναι καλυτερο

Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #151 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 22:11 »
Υποτίθεται πως με το μακρύ φιτίλι έχεις καλύτερη τροφοδοσία με υγρό προς την αντίσταση.
Όμως παρόλο που φαινομενικά μπορεί να συμβαίνει αυτό, στη πράξη αν δεν έχεις καλή
ποιότητα φιτιλιού τότε το φαινόμενο να παίρνεις "πλαστικίλα" είναι πιο έντονο.
Επίσης με τα μακρυά φιτίλια δεν χρειάζεται στα clearomizers να περιστρέφεις τον ατμοποιητή
τόσο, όσο σε αυτούς με τα κοντά.
Και εδώ όμως προσωπικά έχω αντίθετη άποψη, θεωρώ πως δεν γίνεται καλή τροφοδοσία με
τις μακρυφίτιλες κεφαλές λόγω πως το υγρό αν ρέει προς την αντίσταση ρέει προς το κάτω
μέρος των φιτιλιών.  :)

Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #152 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 22:15 »
ρωτησα γιατι εχω το μακρυφυτιλο και σημερα μαζι με ενα υγρο της flavour art που ηθελα να δοκιμασω πηρα ενα κοντο.
το μακρυ πολλες φορες μου εφερνε πλαστικιλα και δεν ειχε και τοσο καλο χτυπημα μετα απο πολλες τζουρες.
το παιδι στο μαγαζι μου ειπε να δοκιμασψ το κοντο φυτιλι με το κακο του να το γυρνας για να παει το υγρο αλλα νομιζω οτι αν και <<προιγουμενο μοντελο>> εχει καλυτερη αποδοση...

Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #153 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 22:22 »
Οπότε μάλλον έρχεσαι στα πιστεύω μου ! θεωρώ πως οι κοντοφίτιλες κεφαλές είναι πολύ
καλύτερες γευστικώς από τις μακριφίτιλες τις οποίες ποτέ δεν συμπάθησα λόγω αυτού του
φαινομένου "πλαστικίλας" της γεύσης όταν δεν πετύχεις καλή ποιότητα φιτιλιού στις κεφαλές :)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #154 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 22:24 »

καλησπερα
εχω απορια τι διαφορα εχει το μακρυ απο το κοντο φυτιλι και πιο ειναι καλυτερο

Ενω χρησιμοποιουσα αρχικα κεφαλες με κοντο φυτιλι ειπα να δοκιμασω και τις μακρυφυτιλες της ιδιας εταιριας που θεωρητικα προσεφεραν καλυτερη τροφοδοσια.
Ε λοιπον η τροφοδοσια ηταν χαλια. Μετα απο 1-2 συνεχομενες τζουρες επρεπε να περιμενω να παει υγρο στην αντισταση (με τις κοντες δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα), επαιρνα συνεχως πολυ ζεστο ατμο (αυτο δεν μπορω να το εξηγησω) και μερικες φορες μου εβγαζε γευση καμμενου.
Κι ενω σκεφτομουν οτι την πατησα με την παρτιδα των κεφαλων λεω "ας κοψω τα φυτιλια να τα κανω κοντα να δω τι θα γινει" και ως δια μαγειας ολα τα παραπανω προβληματα λυθηκαν.
Αρα +1 στις κοντοφυτιλες κεφαλες κι απο μενα.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος giorgos_mel

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • the sky is not my limit...it is my playground
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #155 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 22:32 »
οποτε και γω εκει λεω να καταληξω και να συνηθισω στην ιδεα του στριψιματος... ;D :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Black_Cloud

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #156 στις: Δεκεμβρίου 01, 2012, 00:46 »
οπως το ειπες. και κοντα φυτιλια και στριψιμο (οικονομικα)  :thumpup:

Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #157 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 12:32 »
Συμφωνώ και εγώ για το κοντό φυτίλι, έχει πολύ καλύτερη τροφοδοσία

Δοκίμασα χθες στον CE4+ v2 και εβαλα SS mesh 400αρι και παει μια χαρα, χωρίς να είναι πολυ πιο δύσκολο στo setup

Αποσυνδεδεμένος sakis72

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #158 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 13:45 »
Παιδιά όσο αφορά το θέμα της μόνωσης(αν και προσωπικά δεν βάζω)  δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά δοκίμασα σήμερα
το σωληνάκι από κάρτο mini more αφού το έκοψα στη σωστή διάσταση και κάθησε μια χαρά.
Δοκιμάστε το όσοι έχετε παλιά κάρτο. :)

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #159 στις: Δεκεμβρίου 08, 2012, 15:37 »
@kaltsa μπορει το κοντο να εχει καλυτερη αλλα αν τυχεις σε ποιοτικο μακρυφιτιλλο τοτε ειναι πολυ καλυτερο!

Αποσυνδεδεμένος skylosss

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #160 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 16:21 »
καλησπερα και απο μένα και καλες γιορτες


λοιπον να πω και γω την γνώμη μου....


το κοντο φυτιλι επειδι ειμαι ξεχασιάρης μετα απο 5-6 τζουρες απολαμβάνω ενα ωραίο κάψιμο (ξεχναω να περιστρεψω)


το μακρυ φυτιλι αν βρεις σωστο ειναι απλα θυριο....  (αν σου φερνει καμενο του κοβεις λιγο την σιλικονουλα.....)  εγω βρικα μια και μοναδικη φορα τελειο ανταλλακτικακι με μακρυ φυτιλι αλλα δεν ειχε καλη τροφοδοσια και εκανα το παραπάνω........


με είχε παει κανα 2 βδομαδες ..  μετα αρχησε να πεφτει λιγο....






SET UP


ενα ριμαδι καλο φυτιλι ρε παιδια !!!!!   που να το βρω....    ??  αν επιτελους βρω θελω να φτιαξω μια αντισταση 2,2 (νομιζω για την ego vv μπαταρια μου ειναι ενταξει


μια γνωμη πΑΙΔΙΑ


χρεισιμοποιω καθαρη γλυκαιρινη στα υγρα και θελω απλα πολυυυυυυ ατμο το χτυπημα δεν με πολυ ενδιαφερει


ΑΝ παρω 2μμ φυτιλι και .20μμ αντισταση ποιο σετ απ ειναι καλυτερο??


σκεφτομαι επειδη το κοντοφυτιλο δινει μερικες φορες ποιο καλα αλλα και το μακρυφυτιλο ειναι ποιο σταθερο να βαλω ενα κοντο και ενα μακρυ....  και 3+2 σπειρουλες :) 


(η γνωμη μου ειναι ο αρνιτικος πολος να σφυνονετε αναμεσα στο σιλικονενιο και να μην μπερδεβομαστε με μακαρονια και στορια......


τι λετε??? ευχαριστω πολυ...


αν εχετε καμια ιδεα για καλο φυτιλι θα σας κανο και εναν  vivi nova δωρο ...  den ton goystaro katholoy mono ygro troei  ....  ce4 ++ me diko mas setup kai agios o theos

Αποσυνδεδεμένος geotron

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #161 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 17:28 »
Χρησιμοποιω φυτιλι απο μια ομαδικη που εγινε περισυ το πασχα. Αν μπορεις να βρεις το ιδιο (προσωπικα δεν γνωριζω προελευση- εργοστασιο) παρτο.ισως το καλυτερο ποιοτικα φυτιλι εβερ! 
Το δικο μου σετ στο vivi ειναι :
Μακρυ φιτιλι 2 mm που το μεσο του ακουμπα σε ενα κοντο, επισης 2 mm τυλιγμενο χωρις βελονα με 9 σπειρες συρμα 0.15.  Κουμπωνει στο ego v6 mod στα 4 volt.
Καμμενο ποτε,ντουμανι γευση οπως τα θελω.
17 δεκεμβρη εφτιαξα την αντισταση και εως τωρα η αποδοση αμεταβλητη χωρις dry burn.

Sent from my Orange San Francisco using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος stratos660

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #162 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 06:22 »

Μακρυ φιτιλι 2 mm που το μεσο του ακουμπα σε ενα κοντο, επισης 2 mm τυλιγμενο χωρις βελονα με 9 σπειρες συρμα 0,15.  Κουμπωνει στο ego v6 mod στα 4 volt.

Sent from my Orange San Francisco using Tapatalk 2


Καλε μου φιλε κατι δεν μας λες καλα με ενα υπολογισμο που εκανα με αυτο
 http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,10841.msg549253.html#msg549253 
η αντισταση σου μου βγηκε 5,1 Ohm  :o
Εκτος και αν χρησιμοποιεις συρμα με μειωμενη αντισταση πραγμα που θα πρεπει να το αναφερεις




Αποσυνδεδεμένος geotron

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #163 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 10:49 »
Καλημερα!

3.5 Ωhm ειναι η αντισταση. Συρμα το αγορασα απο ατμομηχανη. Το κλασσικο ειναι. 0.4 Ωhm βγαινει κατα μ.ο. η σπειρα.

Sent from my Orange San Francisco using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος stratos660

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #164 στις: Δεκεμβρίου 30, 2012, 11:47 »



Καλημερα και σε σενα φιλε μου


Το εχεις μετρησει με πολυμετρο :confused1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 25 6124 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 05:42
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117083 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825233 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508300 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9104 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155235 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569332 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244362 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294767 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1943 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763294 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1278 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog