vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

226 επισκέπτες, 4 χρήστες
tibolaso, manoslykos, maprix, I.P

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #750 στις: Αυγούστου 15, 2015, 13:26 »
Η εναλλακτική "σε καλή τιμή" λοιπόν, και αφού αλλάζουν οι μπαταρίες αν κλατάρουν, είναι είτε ένα δεύτερο iStick 30w είτε ένα 40W TC - αλλά γιατί έχω την εντύπωση πως το 40 τους βγήκε χειρότερο σε αίσθηση και αυτονομία από το 30;

Ο δε subtank mini από ό,τι βλέπω παίζει πάνω-κάτω στο 50ρικο, ανάλογα με το κατάστημα. Αν όχι το 100άρι iStick (που, όντως, δεν με βλέπω να σπρώχνω), τι "μέχρι 50w που όταν κλατάρει θα μπορώ να του αλλάξω μπαταρίες" αξίζει να πάρω από μοντάκι για να "τρέχω" αυτόν ΚΑΙ την Ατλαντίδα στα 10 - 25W; Είπατε πως το iStick 30w είναι στα όρια του. ΟΚ, αλλά τότε, υπαρχουν άλλες εναλλακτικές γύρω στο 50ρικο - 60ρικο εις το Ελλάντα, ειδικά για να "τρέχω" αυτούς τους δυο ατμοποιητές όσο το δυνατόν καλύτερα;

Έχω καβάντζα βαμβάκι και τρείς διαμέτρους Kanthal, οπότε μου μένει να... τσιμπήσω το μοντάκι που θα μου πείτε πακετάκι με τον Subtank Mini (που ομολογώ πως εμπιστεύομαι κομματάκι περισσότερο από τον Ego). Βέβαια, κάπου διάβασα (μπορεί και εδώ, δεν θυμάμαι) πως σε αυτόν "η δυνατότητα RBA χρεώνεται extra". Ισχύει;!;

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #751 στις: Αυγούστου 15, 2015, 13:43 »
Η Rba κεφαλή έρχεται πακέτο με τον ατμοποιητή. Αυτός στον οποίο έρχεται έξτρα από καινούριους είναι ο Triton Aspire.  Για μοντάκι στα 50W δοκιμασμένη λύση και μάλλον συνολικά οικονομικότερη είναι το iStick50W. 4500mah. Υπάρχει κατάστημα που δίνει έκπτωση 20% στα μέλη του φόρουμ και το full set με φορτιστή/καλώδιο/ego adaptor βγαίνει κάπου στα 56 ευρώ νομίζω.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,7992.0.html


Aν αποφασίσεις να κινηθείς προς Subtank Mini πρόσεξε να πάρεις τον V2 που έρχεται με βελτιωμένη RBA κεφαλή, διότι κυκλοφορούν πάρα πολλοί V1 ακόμη. Ο Subtank Mini V2 πρέπει να βγαίνει περί τα 45 ευρώ γενικά αλλά τον έχω πετύχει μέχρι και 41,5.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Γενικά επιλογές υπάρχουν παααρα πολλές και με μικρή κλιμάκωση στην τιμή η μια από την άλλη οπότε το θέμα είναι να βάλεις εσύ ένα "σκληρό" οικονομικό όριο και να πεις πάνω από το τάδε ποσό δεν ανεβαίνω ούτε ευρώ. Δηλαδή από το ίδιο κατάστημα με κάνα 15ευρω έξτρα μπορείς να πάρεις πχ το TC μοντάκι της Joyetech με 5000mah μπαταρία που παίζει και αυτό πάνω από 50W, και να έχεις και ένα καλό μοντάκι να παίζεις και με έλεγχο θερμοκρασίας όταν το επιθυμήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2015, 13:57 από tsabasid »

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #752 στις: Αυγούστου 15, 2015, 21:41 »
Όταν λες "το TC mod της Joyetech" εννοείς το iiVic VT; Διότι για €15 παραπάνω, να τα σκάσω, αλλά εδώ μιλάμε για γύρω στα €95 "το απλό" και €115 "το σετάκι"! Δεν είναι απλά "€15 παραπάνω", είναι... σχεδόν διπλάσια τιμή!

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #753 στις: Αυγούστου 15, 2015, 22:51 »
Όταν λες "το TC mod της Joyetech" εννοείς το iiVic VT; Διότι για €15 παραπάνω, να τα σκάσω, αλλά εδώ μιλάμε για γύρω στα €95 "το απλό" και €115 "το σετάκι"! Δεν είναι απλά "€15 παραπάνω", είναι... σχεδόν διπλάσια τιμή!

Αυτό εννοώ. Με 20 τοις εκατό έκπτωση βγαίνει κοντά στα 70. Έχε υπόψιν ότι από Δευτέρα θα ανοίξουν και οι αγορές με κάρτες από έξω μάλλον. Αν και από Κίνα αυθεντικό δε νομίζω να αξίζει να το πάρεις αν το βρίσκεις εδώ 70.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #754 στις: Αυγούστου 15, 2015, 22:52 »
διαβασα οτι ηδη εχουν ανοιξει

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #755 στις: Αυγούστου 15, 2015, 23:02 »
Όχι για όλους ούτε για όλες τις κάρτες. Λένε από Δευτέρα μάλλον θα ανοίξουν για αγορες πλήρως .

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Διαγραφή άμεσης παράθεσης

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 17, 2015, 10:08 από Cruiser79 »

Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #756 στις: Αυγούστου 16, 2015, 01:36 »
Αν όντως μπορούμε σύντομα να κάνουμε συναλλαγές από έξω, ένα site που είδα να αναφέρεται εδώ και έχει τιμές ψιλο-σκότωμα σε κάποια πράγματα, η FastTech, "τι λέει"; Έχει ορίτζιναλς ή ο κλώνος του κλώνου, ώ, Attack of the Clones φάση;

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #757 στις: Αυγούστου 16, 2015, 01:37 »
Εχει και γνησια και κλωνους,authentic  γραφει για γνησια και styled για κλωνους

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #758 στις: Αυγούστου 16, 2015, 10:08 »
Καλημέρα σας, διαβάζω ότι οι επισκευάσιμοι έχουν πολύ καλύτερη γεύση από έναν ναυτίλο και θα ήθελα πολύ να δοκιμάσω έναν. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πολλές προτάσεις και έχω πελαγώσει. Εμφανισιακά μου φαίνονται πολύ όμορφοι οι Genesis Did και Antares αλλά και οι phenomenon (μεταλλικές όμορφες κατασκευές με μακρουλά στρογγυλά mod) αλλά από ποιο κατάστημα; Εσείς ποιον θα συστήνατε για εύκολο στήσιμο αντίστασης για κάποιον που ξεκινάει τώρα (εαν παίρνει και έτοιμες αντιστάσεις σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω καλό θα ήταν) Επίσης τι εργαλεία θα χρειαστώ και από που θα τα προμηθευθώ; Είδα σε ένα βιντεάκι για τον did κάποιον που ζεσταίνει με φλόγιστρο και πυρώνει κάτι. Αυτό είναι απαραίτητο;

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #759 στις: Αυγούστου 16, 2015, 10:24 »
Οι Genesis χρησιμοποιούν υλικό mesh, όχι το κλασσικό στήσιμο σύρμα βαμβάκι και είναι ζόρικοι στο στήσιμο σε σχέση με έναν κλασσικό επισκευάσιμο από όσο ξέρω. Πολύ εύκολοι στο στήσιμο είναι οι Kayfun(V4 και Lite+) Αυτοί έτοιμες αντιστάσεις δεν παίρνουν. Αυτοί που είναι υβρίδια και παίρνουν και έτοιμες είναι (ορισμένοι από αυτούς) Subtank Mini, Aspire Triton Ego ONe και άλλοι. Να σου πω βέβαια, ότι σε αυτούς τους υβριδικούς ο χώρος που έχεις για το στήσιμο στην επισκευάσιμη κεφαλή είναι μικρότερος από ότι σε έναν κλασσικό επισκευάσιμο, οπότε αυτο από μόνο του δυσκολεύει τα πράγματα.

Εγώ να σου πω που είμαι καινούριος ατμιστής και τα χέρια μου γενικά δεν πιάνουν, πήρα αρχικά έναν κλώνο Kayfun V4 και τη 2η μέρα τον δούλευα κανονικά. Αλλά θέλει υπομονή και όρεξη, να ξέρεις. Θέλει να έχεις χρόνο να πειραματιστείς με το φτιάξιμο της αντίστασης, την ποσότητα του βαμβακιού κλπ.

Το από ποιο κατάστημα που ρωτάς δεν ξέρω πόση σημασία έχει, αρκεί όποιο κι αν είναι να έχει τη στοιχειώδη διάθεση να σου δείξει 5 πράγματα για αρχή.

Για mesh δε γνωρίζω τι ακριβώς χρειάζεσαι. Για κλασσικά στησίματα θες σύρμα/βαμβάκι/μια λαβίδα/κοπτάκι ή νυχοκόπτη)/κανα 2 μικρά κατσαβιδάκια/ίσως κάποιο βοήθημα για το στρίψιμο της αντίστασης(κυκλοφορούν κι έτοιμα αλλά μπορείς να πάρεις και τρυπανάκια γνωστής διαμέτρου) ή σε οδοντογλυφίδες/μπατονέτες :P


Τέλος δεν ξέρω ποια συσκευή/μπαταρία έχεις. Διαβάζει αντιστάσεις;  Αν όχι καλό είναι να πάρεις και ένα ωμόμετρο ώστε να έχεις μια εικόνα των αντιστάσεων που κάνεις πριν τις χρησιμοποιείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 16, 2015, 10:29 από tsabasid »

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #760 στις: Αυγούστου 16, 2015, 12:24 »
Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση, έχω 3 Triton γιατί μου αρεςουν πολύ αλλά δεν έχω πάρει ακόμα το rba για τον λόγο που είπες το εχω δει και από άλλους αυτό που λες και δεν θελω να απογοητευτώ με την πρώτη . Από μπαταρίες έχω 3 istick 30 και 4 istick 40 γιατί εχω και 4 μεγάλους ναυτίλους και τα ατμίζω όλα καθημερινά χωρις να αλλαζω συνεχώς τις γεύσεις και να ειμαι υποχρεωμένος να πλένω. Το 40αρι ειναι αρκετό για εναν επισκευάσιμο θα τα βγάλει περα; Το ωμομετρο που λες εχεις κάποιο link;

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #761 στις: Αυγούστου 16, 2015, 13:16 »
Ανάλογα στα ποσα watt ατμίζεις. Επισκευάσιμος δε σημαίνει πολλά watt. Αν φτιάξεις μια αντίσταση από 1.6 -1.8 οhm την ατμίζεις κανονικότατα στα 10-13 watt, οπότε όλα σου τα μοντάκια θα δουλεύουν μια χαρά. Κι εγώ έχω ένα 50άρι και 2 40άρια istick με 1 KFV4 και 2 KFL+ και δουλεύουν τζιτζι.  Τώρα αν θες να παίζεις sub-ohm με 0.3 οhm αντιστάσεις εκεί θα έχεις πρόβλημα. Αλλά από τον ήδη υπάρχον εξοπλισμό σου συμπεραίνω ότι μάλλον προτιμάς 1.5+ ohm και mouth to lung. Μια φθηνή λύση θα ήταν να πάρεις έναν κλώνο KFL+ κάπου στα 35 ευρώ(60 ο ορίτζιναλ) που και στη συναρμολόγηση είναι απλος και στο στήσιμο και να δεις αν θα την παλέψεις. Αν δεις ότι το προχωράς μπορείς να τσιμπήσεις και το RBA κομμάτι για κανένα Τρίτωνα και από κει και μετά βλέποντας και κάνοντας.

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #762 στις: Αυγούστου 16, 2015, 13:23 »
Ευχαριστώ φίλε είχα αυτήν την εντύπωση για τους επισκευασιμους γιατί διάβαζα για κατι 40αρια watt ότι τους χρησιμοποιούν αλλά θα ειναι όπως λες κι εσύ για πολυ χαμηλές αντιστάσεις. Παντως είχα δοκιμάσει εναν Kanger subtank και πνίγηκα με την πρώτη τζούρα μου φάνηκε στούκας

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #763 στις: Αυγούστου 16, 2015, 13:27 »
Στον επισκευάσιμο έχεις την πολυτέλεια να φτιάξεις ότι αντίσταση θες. Κάνεις 0.5, κάνεις και 2.5 αν θες, αρκεί να μπορεί να την υποστηρίξει σωστά το μοντάκι σου. Τον Subtank τον είχα για ένα φεγγάρι αλλά τον έδωσα σχεδόν άμεσα. Ούτε εμένα με βόλεψε. Αν είσαι του mouth to lung, τσιγαρίσια δηλαδή τζούρα οι KFL+ θα σε βολέψουν. Κι επειδή βλέπω ότι δεν τσιγκουνεύεσαι, καλύτερα πήγαινε σε ορίτζιναλ για να μη πέσεις σε κανέναν προβληματικό κλώνο σαν 1ο επισκευάσιμο και ξενερώσεις τσάμπα.  Επίσης καλή και ακόμη φθηνότερη λύση είναι ο expromizer που  βγαίνει κάπου στα 45 ευρώ. Στο ίδιο στυλ και απόδοση με τους KFL+

Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #764 στις: Αυγούστου 16, 2015, 13:30 »
Ναι θα παρω οπωσδήποτε τον αυθεντικό στο τέλος της επόμενης εβδομαδας. Ποιον απο τους δυο Kayfun λες να επιλέξω; Μου αρεσουν πάντα οι μεγαλύτερες χωρητικότητες σε υγρό
Σε γεύση θα δω διαφορα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22365 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15630 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126969 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95288 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem