vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

257 επισκέπτες, 1 χρήστης
razen

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος w1ldrs

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • May God have mercy upon my enemies, cause I won't.
ετσι ειναι ο κοσμος μας. Η αμαθεια οδηγει σε λαθος συμπερασματα. Εμενα ο παπους μου δεν αφηνε την γιαγια μου στο χωριο να ανοιξει το ψυγειο, να μην βγουν οι λυκοι, ανοιγε στις 5 το απογευμα την τηλεοραση , ελεγε καλησπερα η κελυ σακακου και λεγανε και αυτοι "καλος το κοριτσι". Συγνωμη για το off topic, αλλα κατι που δεν το γνωριζουμε , το καταδικαζουμε. Και πρωτος εγω, Πριν ξεκινησω. Αλλα δεν ηξερα. Εγω πιεζω να το δοκιμασουν. Μετα 8 στους 10 αλλαζουν γνωμη.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Βέβαια, έχουμε δει άμεση διαφορά με την αντικατάσταση του ΚΤ με το ΗΤ.
Όμως, είμαστε ακόμα λίγοι.
Αν είμασταν πιο πολλοί, οι ανεπίσημες απόψεις της καθημερινής κοινωνικής συναναστροφής σίγουρα θα ήταν πιο προσεγμένες.
Μακάρι τις επίσημες να αργήσουμε να τις μάθουμε = δεν θα έχει βρεθεί κάτι αρνητικό στο ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
spectrum, υπαρχουν ατομα που ατμιζουν χωρις να εχουν παρουσια εδω,ημουν κι εγω τετοιος  ;D ,αλλα δυο χρονια πριν  οταν ξεκινησα,το η.τ. πραγματικα το ετρωγα οχι απλα το ατμιζα.Δεν ποσταρα,μονο σας διαβαζα & εμαθα παρα πολλα απο ολους εσας. Το ηθελα πολυ ομως να ζησω χωρις κ.τ. Το ντουμανι,η γευση & η χειροτεχνια που σου δινει να ασχολεισαι,ηταν κατι που μου αρεσε,ειχα κατι να με τραβαει να κανω κατι,ενα χομπι,μια δουλιτσα,κατι να ξεφυγω απο την ρουτινα.Εγω το ηθελα να ξεφυγω,αν δεν το θελεις οτι & να κανεις......... :cigar:

Αποσυνδεδεμένος w1ldrs

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • May God have mercy upon my enemies, cause I won't.
πρεπει να γινει κατι μαζικο. Τωρα το Η/τ παει απο φιλο σε φιλο. Αν ομως γινοταν κατι πιο μεγαλο ? Αν για παραδειγμα μαζευοντουσαν οι εμποροι - κατασκευαστες  και διοργανωναν εναν μεγαλο event? Ενα γηπεδο μπασκετ για αρχη...και ποιος ξερει , καποτε φτασουμε στο σημειο να γεμισουμε και το ΣΕΦ. Αν και επαρχια , ευχαριστως θα πηγαινα σε ενα τετοιο event. Ειπαμε...ο κοσμος εχει αγνοια.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Καθόλου μα καθόλου κακή ιδέα ειδικά αν αποφάσιζε ο αντίστοιχος σύνδεσμος να δώσει κάποια φτηνά ητ δωράκια ή να το έκανε πχ σε ανθρώπους του τύπου νομίζω ότι θα είχαμε έκρηξη στους αριθμούς των ατμιστών

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
στο εξωτερικο γινονται τετοια
vapefest vapercon
μαζευονται δοκιμαζουν τρωνε και τα λενε
παραδειγμα
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=L98vKcGontM[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατι νοιάζεστε τοσο πολύ για τους άλλους;
Αστε το κόσμο να κάνει οτι θέλει το ίδιο και εμείς.
Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του και τα ρίσκα του.
Το να καπνίζει κάποιος δεν συνεπάγεται οτι θα πεθάνει απο το τσιγάρο 100% ουτε αν ατμίζει οτι θα σωθεί απο καρκίνο.
Ειναι μαμακία να λες στον αλλο ακόμα καπνίζεις; Κόψτο και πάρε ενα η.τ. οσο του το λες τόσο δεν θα το γουστάρει.
Ειναι όπως μας έλεγαν οι μη καπνιστές κόψτο βρωμάει κλπ. τότε άναβες ετσι για σπάσιμο.
Απλα τα πράγματα οτι και να πεις στο κόσμο αν αυτός δεν θέλει να δει κάτι δεν θα το δει.
Αυτά.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Συμφωνώ Vamire.
Όχι από αδιαφορία (για τους φίλους θα νοιαστώ) αλλά γιατί το παράδειγμα και η ήρεμη στάση αρκεί.
Όσοι το σκέφτονται θα σε δουν και θα ρωτήσουν. Οι άλλοι δεν έχουν ανάγκη από σωτήρες και προπαγάνδα. Αν πειστούν με τέτοιους τρόπους μπορεί να απογοητευτούν και να εγκαταλείψουν.
Ούτε πιστεύω πως έχω βρει το μαγικό φάρμακο και όσοι δεν το πάρουν είναι κορόϊδα. Στον καθένα ό,τι ταιριάζει και τη στιγμή που του ταιριάζει, αυτό θα κάνει.
Όμως οι γιορτές σαν τα vapefest κλπ, μπορούν να πληροφορήσουν κόσμο που ίσως ενδιαφέρεται αλλά δεν έχει τις γνώσεις. Και είναι χαρά και για τους συμμετέχοντες!

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Το θέμα είναι ότι όλοι εμείς που ζητάμε εναλλακτικό τρόπο για να καλύψουμε την εξάρτηση μας ενδιαφερόμαστε να διαδοθεί η χρήση του ητ όχι μόνο για να σωθούν περισσότεροι συνάνθρωποι μας από την καταραμένη συνήθεια αλλά επειδή θα ωφεληθούμε τα μέγιστα και εμείς οι ίδιοι. Είναι γεγονός ότι περισσότεροι χρήστες σημαίνει περισσότερα και καλύτερα προϊόντα, περισσότερες μελέτες για ακόμα πιο ασφαλή ητ  καλύτερες τιμές, περισσότερα μαγαζιά κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Εγω δεν θα ηθελα να δω vapefest αν κατάλαβα καλά δίχως να δω το βίντεο. Καλός ή κακός ο ατμιστης τουλάχιστον στην Ελλάδα το μεγαλύτερο ποσοστό οχι ολοι ξέρουν γιατι το κάνουν και πως το κάνουν. Εχω γνωρίσει συνατμηστές απο κοντά και πραγματικά ειναι χομπίστες και guru πανω στο η.τ.
Θα προτιμούσα να γίνονται εκδηλώσεις για ατμιστές για ανταλλαγές απόψεων.ανταλλαγές, παζάρι, γνωριμίες (οχι ροζ απαραίτητα :P ) κλπ οτι θα μπορούσε γενικά να βοηθήσει τόσο εμπειρικά οσο και ψυχολογικά τον όποιο ατμιστή.
Ενας λογος που ειμαι ατμιστης ειναι γιατι με βοηθάει το φορουμ γενικά οι κοινότητες.
Καταλαβαίνω πως ειναι να εισαι ο μόνος ατμιστής στη παρέα οταν είσαι νέος αμτιστής (ισως να νοιώσεις μοναξιά στα πρώτα σου βήματα) οταν όμως έχεις πάει απο το level 1 στο Level 2 τότε δείχνεις το παράδειγμα σε όσους καπνίζουν με το ολο σου το ειναι δίχως να σπαταλάς ενέργεια και αυτο γιατι πραγματικά το απολαμβάνεις.
Απο τα 6 άτομα που έτυχε να τους βάλω στο Η.Τ. οι 3 ειναι ατμιστές οι 2 καπνίζουν και ο ενας απο τους δυο τυχαίνει να το ατμίζει μια στο τοσο.
Ο λόγος δεν είναι γιατι δεν του ικανοποιεί αλλα γιατί δεν αντάλλαξαν ποτέ απόψεις με άλλους συνατμηστές στη παρέα τους ή γιατι δεν ενημερώθηκαν σωστά.
Άτομα που μου είπαν εγώ είχα ενα άλλο η.τ. δίχως να δώσουν βάση στο τι ειναι ατμοποιητής και τι μπαταριά τοτε καταλαβαίνεις πως ηταν ανημέρωτα ή απλά δεν θελαν να ενημερωθούν.
Καλο δηλαδή ειναι να επικεντρωθούμε σε νέους ατμιστές που βρίσκονται δίπλα μας παρά να κοιτάξουμε πως θα κάνουμε τους  καπνιστές ,ατμιστές.

Χαίρομαι που συμφωνούμε :P

Το θέμα είναι ότι όλοι εμείς που ζητάμε εναλλακτικό τρόπο για να καλύψουμε την εξάρτηση μας ενδιαφερόμαστε να διαδοθεί η χρήση του ητ όχι μόνο για να σωθούν περισσότεροι συνάνθρωποι μας από την καταραμένη συνήθεια αλλά επειδή θα ωφεληθούμε τα μέγιστα και εμείς οι ίδιοι. Είναι γεγονός ότι περισσότεροι χρήστες σημαίνει περισσότερα και καλύτερα προϊόντα, περισσότερες μελέτες για ακόμα πιο ασφαλή ητ  καλύτερες τιμές, περισσότερα μαγαζιά κλπ.
Να ωφεληθείς στα μέγιστα δύσκολο.
Χρηση η.τ σε παγκόσμια κλίμακα θα αγοράζεις της βάσεις απο 5 ευρω κανένα 20αρικο.
Προϊόντα και καλούδια; Μπα δεν νομίζω μπαρούφες θα βλέπουμε τυπου evic ego-t-c ce4 κλπ δεν επωφελούμαστε απο αυτα.
Για τις μελέτες να μη μιλήσω τωρα....
Περισσότερα μαγαζιά σίγουρα αλλα αυτο θέλουμε;

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2013, 19:04 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Είναι σίγουρα μια απόλυτα σεβαστή άποψη να παραμείνουμε χομπίστες αλλά αυτός είναι ο στόχος? Μαζί σου είμαι μην με παρεξηγείς και για μένα έχει γίνει πια hobby το γουστάρω να το ψάχνω να παρακολουθώ τα καινούργια άσε που έχει πολύ ενδιαφέρον και μηχανολογικά και ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά!!
ΑΛΛΑ (σιγά μην και δεν είχε αλλά) για τον πολύ πληθυσμό είναι τρόπος απαλλαγής αρχικά και απεξάρτησης δευτερευόντως. Όπως άλλωστε και εμπορικά. Νομίζω ότι φαίνεται άλλωστε ότι σιγά σιγά λιγοστεύουν οι χομπίστες και μπαίνουν έμποροι στο χώρο. Δεν λέω ότι είναι καλό αυτό αλλά από την στιγμή που το πιστεύουμε και το υποστηρίζουμε όπως λες με όλη μας την ψυχή δεν ξέρω πόσο μπορεί να κρατηθεί σε αυτόν τον χομπίστικο και επέτρεψε μου την έκφραση "ελιτίστικο" χώρο. Το ητ όσο και να το θέλουμε ίσως δεν είναι μοντελισμός ούτε συλλογή νομισμάτων και γραμματοσήμων είναι κάτι πολύ πιο σοβαρό και σημαντικό από αυτό. Και όσο και να συμφωνώ ή να το γουστάρω που είναι τόσο παρείιστικο ακόμα νομίζω ότι είναι εγωιστικό να θέλουμε να παραμείνει έτσι. Ελπίζω να μην είμαι πολύ οφ τόπιτς  :))

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Ρε παιδιά, τα Vapefest είναι παζάρια!
Μαζώχνωνται εμποροι, μαγαζιά και μόντερς και βγάζουν την πραμάτεια τους.
Μια γιορτή είναι δέν είναι εκθεση, με την εννοια που την εχουμε ίσως συνηθίσει.
Πάς είτε για να βρείς καμμιά προσφορά, αλλα κυρίως για να δείς καμποσα μοντάκια και μοντέλα μαζεμένα σε ενα μέρος.
Το όφελος για τον όποιο εμπορο ή μοντερ, (κυρίως για τους δεύτερους) μεγάλο, αλλα και για τους ατμιστές απο αλλα μερη απο κεί που γίνεται που μπορούν να προγραμματίσουν ίσως ενα ταξιδάκι, και να δούν τα διάφορα για τα οποία μονο ίσως διαβάζουν. ΔΕΝ είναι δυνατόν κατι τέτοιο να γίνει για το ευρύ κοινό. Για μάς είναι.
Και στο κάτω κάτω, εφόσον γίνεται "εκθεση" τατουάζ, γιατι να μην γίνει και vapefest?
Απο τους καταστηματάρχες, τους εμπόρους, και τους μόντερς εξαρτάται.
με αυτή τη σειρά.

Αποσυνδεδεμένος w1ldrs

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • May God have mercy upon my enemies, cause I won't.
Εμενα παντος δεν θα με χαλαγε καθολου να τρυγιρναω απο τραπεζι σε τραπεζι, να δοκιμαζω υγρα , να βλεπω μοντακια που μονο φωτογραφια τα εχω δει, να αγοραζω ενιοτε,  και να πινω μπυριτσα με κανα βρωμικο.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Εγω δεν μπορώ να καταλάβω γιατι νοιάζεστε τοσο πολύ για τους άλλους;
Αστε το κόσμο να κάνει οτι θέλει το ίδιο και εμείς.
Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του και τα ρίσκα του.
Το να καπνίζει κάποιος δεν συνεπάγεται οτι θα πεθάνει απο το τσιγάρο 100% ουτε αν ατμίζει οτι θα σωθεί απο καρκίνο.
Ειναι μαμακία να λες στον αλλο ακόμα καπνίζεις; Κόψτο και πάρε ενα η.τ. οσο του το λες τόσο δεν θα το γουστάρει.
Ειναι όπως μας έλεγαν οι μη καπνιστές κόψτο βρωμάει κλπ. τότε άναβες ετσι για σπάσιμο.
Απλα τα πράγματα οτι και να πεις στο κόσμο αν αυτός δεν θέλει να δει κάτι δεν θα το δει.
Αυτά.
Συμφωνώ απολυτα, και εξάλλου,,,, όσο πιο πολλοί ατμίζουν, τόσο πιο γρήγορα θα το απαγορέψουν το η.τ. Γι'αυτό,,,, ατμίστε όσο είναι καιρός. Χάνουν πολλά λεφτά "κάποιοι" !

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Αφήνεις αιχμές και υπονοούμενα στο πόστ σου απολογήσου...

Άκυρο διάβασα το ηλεκτρονικό τσιγάρο για κανονικό τσιγάρο και έβγαλα λάθος πόρισμα ακόμα το 1ο καφε πίνω.  :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541964 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31201 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597654 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358223 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11764 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193237 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1404 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1400 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 593121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios