vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

343 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, antre, highland, Doubt, Buliwyf, azzazel

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Δεν είναι ο φόβος που γεννά αυτές τις δικαιολογίες αλλά είναι οι ίδιες οι δικαιολογίες
για κάτι που θέλουν και που δεν μπορούν να το παραδεχτούν.
και όπως έχω αναφέρει ξανά και ξανά δεν είναι πως δεν θέλουν να ατμίσουν αλλά
πως δεν μπορούν να παραδεχτούν το λάθος τους που καπνίζουν.
Δυστυχώς από δεισιδαιμονίες είναι γεμάτος ο λαός μας όπως πως σε ατμιστές ότι
τους συμβαίνει έχουν την εύκολη λύση να ρίχνουν το φταίξιμο στο ηλεκτρονικό
τσιγάρο... κρίμα για άλλη μια φορά  :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος nasos-samos

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΝΕ ΚΟΜΜΩΤΗΣ......
το καλοκαιρο, ημουν σεν ενα σουπερ μαρκετ, κ οπως εκανα τα ψωνια μου κ ατμιζα ταυτοχρονα με΄σταματαει μια αγγλιδα τουριστρια και μου λεει στα αγγλικα 'γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου? "   την ρωταω και καλα εκπληκτος τι εννοει και μου δειχνει το ηλεκτρονικο τσιγαρο..... της λεω γιατι και μου απανταει εγω ειμαι γιατρος..... με τι ειδικοτητα την ρωταω.... και μου λεει αν και δεν εχει σημασια,ειμαι οφθαλμιατρος(!!!!!!!).......  οποτε κ ποιο το προβλημα προσπαθωντας να ειμαι και ευγενικος ταυτοχρονα.  και μου λεει το εξης κουλο που δεν εχω ακουσει τοσους μηνες ως κατηγοριες απεναντι στο ηλεκτρονικο τσιγαρο. το ηλεκτρονικο τσιγαρο λεει οτι καταστρεφει τα τριχιδια στους πνευμονες που συμβαλλουν στο να αποβαλλονται οι εκκρισεις... για αυτο λεει με το η.τ. δεν εχετε φλεμματα..... ενω με το κ.τ. εχετε... οποτε απαντω πλεον λιγο αγριεμενος αλλα παρολαυτα χαμογελαστος οτι με το η.τ. δεν επικαθονται πισσα κλπ για αυτο δεν εχουμε φλεμματα οι ατμιστες.... οχι μου λεει εσυ δεν ξερεις...    χωρια που ολος αυτος ο ατμος υγροποιειται στους πνευμονες κ σας κανει ζημια... τοτε της λεω κ εγω, εσυ γιατι ακομη ζεις?????   τσαντιζεται και με ρωταει εντονα πλεον τι εννοω... απαντω κ εγω οτι στην Αγγλια που μενεις 300 μερες απο τις 365 του χρονου εχετε ομιχλη και μεγλη υγρασια... εσενα δεν μαζευετευγρο στους πνευμονες??   αλλα εκει συνεχισε το τροπαρι εγω ειμαι γιατρος κ ξερω κλπ κλπ κλπ.... κατι  τετοιες μακακιες ακουν διαφοροι επιδοξοι μελλοντικοι ατμιστες κ αποκαρδιονονται κ δεν κανουν καν την δοκιμη η το παρατανε.... εγω πιστευω οτι μετα απο τοες εμπεριστατομενες μελετες παγκοσμιως, οτι αν ο αλλος θελει να κοψει το κ.τ. κ να το γυρισει στο η.τ., αν ακομη βρισκει ως δικαιολογια τετοιου ειδους δηλωσεις απλα ειναι αδαης κ στα αληθεια δεν το εχει παρει αποφαση!!!  πλεον με το πολυ 2 ωρες  μελετη στο ιντερνετ θα βρεις πληθος μελετων που λενε στα αληθεια τι τρεχει με το η.τ. κ ποιες οι επιπτωσεις του.....

Αποσυνδεδεμένος kerk

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ
... οποτε απαντω πλεον λιγο αγριεμενος αλλα παρολαυτα χαμογελαστος .....


μάλλον δεν είχες αγριέψει όπως στο αβαταρ σου, αν έδειχνες έτσι μάλλον δεν θα συνέχιζε την κουβέντα  :)) :))

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
το καλοκαιρο, ημουν σεν ενα σουπερ μαρκετ, κ οπως εκανα τα ψωνια μου κ ατμιζα ταυτοχρονα με΄σταματαει μια αγγλιδα τουριστρια και μου λεει στα αγγλικα 'γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου? "   την ρωταω και καλα εκπληκτος τι εννοει και μου δειχνει το ηλεκτρονικο τσιγαρο..... της λεω γιατι και μου απανταει εγω ειμαι γιατρος..... με τι ειδικοτητα την ρωταω.... και μου λεει αν και δεν εχει σημασια,ειμαι οφθαλμιατρος(!!!!!!!).......  οποτε κ ποιο το προβλημα προσπαθωντας να ειμαι και ευγενικος ταυτοχρονα.  και μου λεει το εξης κουλο που δεν εχω ακουσει τοσους μηνες ως κατηγοριες απεναντι στο ηλεκτρονικο τσιγαρο. το ηλεκτρονικο τσιγαρο λεει οτι καταστρεφει τα τριχιδια στους πνευμονες που συμβαλλουν στο να αποβαλλονται οι εκκρισεις... για αυτο λεει με το η.τ. δεν εχετε φλεμματα..... ενω με το κ.τ. εχετε... οποτε απαντω πλεον λιγο αγριεμενος αλλα παρολαυτα χαμογελαστος οτι με το η.τ. δεν επικαθονται πισσα κλπ για αυτο δεν εχουμε φλεμματα οι ατμιστες.... οχι μου λεει εσυ δεν ξερεις...    χωρια που ολος αυτος ο ατμος υγροποιειται στους πνευμονες κ σας κανει ζημια... τοτε της λεω κ εγω, εσυ γιατι ακομη ζεις? ??? ?   τσαντιζεται και με ρωταει εντονα πλεον τι εννοω... απαντω κ εγω οτι στην Αγγλια που μενεις 300 μερες απο τις 365 του χρονου εχετε ομιχλη και μεγλη υγρασια... εσενα δεν μαζευετευγρο στους πνευμονες??   αλλα εκει συνεχισε το τροπαρι εγω ειμαι γιατρος κ ξερω κλπ κλπ κλπ.... κατι  τετοιες μακακιες ακουν διαφοροι επιδοξοι μελλοντικοι ατμιστες κ αποκαρδιονονται κ δεν κανουν καν την δοκιμη η το παρατανε.... εγω πιστευω οτι μετα απο τοες εμπεριστατομενες μελετες παγκοσμιως, οτι αν ο αλλος θελει να κοψει το κ.τ. κ να το γυρισει στο η.τ., αν ακομη βρισκει ως δικαιολογια τετοιου ειδους δηλωσεις απλα ειναι αδαης κ στα αληθεια δεν το εχει παρει αποφαση!!!  πλεον με το πολυ 2 ωρες  μελετη στο ιντερνετ θα βρεις πληθος μελετων που λενε στα αληθεια τι τρεχει με το η.τ. κ ποιες οι επιπτωσεις του.....


Περι τριχιδιων και διαφορων αλλων ... αν διαβασετε αυτο και δεν ξερασετε θα ειστε γιγαντες !!!!!!!!   

Περι τριχιδιων και επικαθησεων ... χμμμ..  αυτο το αρθρο να το στηλεις στην αγγλιδα ...

http://zklimadiris.blogspot.gr/2010/11/blog-post.html

Αποσυνδεδεμένος nasos-samos

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΝΕ ΚΟΜΜΩΤΗΣ......
αυτη σιγουρα εφυγε πλεον απο το νησι...   θα εισπνεει υγρασια Αγγλιας τωρα!!! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
ενας αντρας ισχυριζεται οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο αυξανει το μεγεθος...

http://www.d-kaz.com/man-claims-that-the-use-of-electronic-cigarettes-has-enlarged-his-penis/58

Αποσυνδεδεμένος nasos-samos

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΓΙΝΕ ΚΟΜΜΩΤΗΣ......
χαχαχαχαχα     :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
νασο διαβασα την ιστοριουλα σου παραπανω..
ειναι γιατρος για ματια που ξερει απο πνευμονες?

και δευτερον.. μαλλον σκεφτεται τους συναδερφους της - φιλους της (διακοπη καπνισματος κτλ) που χανουν εναν πελατη..

υ.γ. επρεπε να την πεις εχω φλεμα.. και να της εριχνες μια στην μαπα !!  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Σήμερα κατέβηκα στο κέντρο της πόλης. Πέρασα από δυο μεγάλα στέκια νέων. Το ένα, επώνυμη σχολή. Τους πέτυχα σε διάλειμμα. Εξω η νεολαία, μαζί με τους καθηγητές (επίδοξους τζόβενους) Με το φραπέ στο ένα χέρι, το τσιγάρο στο άλλο. Στηρίζονταν σε τοιχάκια με ποζαριστά απλωμένο το πόδι, κάθονταν νωχελικά κάποιοι... έφερναν το τσιγάρο στο στόμα, τίναζαν το κεφάλι τους... εικόνες ανεμελιάς, "ευγενής άμιλλα" ποιος θα ξεχωρίσει με τη χάρη του από το ομοιογενές σύνολο, πρότυπο στιλ το μικρό τσιγαράκι...
Σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να είμαι ανάμεσά τους ως καθηγήτρια (σε προγενέστερους καιρούς σαν μαθήτρια) ατμίζοντας, κρατώντας χουφτωμένο σαν μικρόφωνο το 18 (με το συμπάθειο) εκατοστών μήκους και ενός εκ. πλάτους η.τ. μου
Πού πας, ρε Καραμήτρο; σκέφτηκα....Η επιτομή του αντιστιλ θα ήσουν.[size=78%] [/size]
Θα ξεχώριζα βέβαια, αλλά όχι με τον τρόπο που είναι κοινωνικά συνήθης. Σκέφτηκα μάλιστα τα σχόλια που θα άκουγα. Αλλα ως μαθήτρια, άλλα ως καθηγήτρια.




Συμπέρασμα: των παρόντων εξαιρουμένων, από τα 100 νεαρά άτομα και τους 10 καθηγητές, πόσοι "αντέχουν" να το κάνουν αυτό;


Η απάντηση σ΄αυτό το ερώτημα είναι και η απάντηση στο γιατί βιάζεται ο κόσμος να ενστερνιστεί σαθρές δικαιολογίες και κατασκευασμένους μύθους εναντίον του η.τ.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
πολυ σωστο επιχειρημα...
γιαυτο οι περισσοτεροι καπνιστες (και φρεσκοι ατμιστες) γλυκοκοιτουν την cigarette κατηγορια. Με τον καιρο συνηθως το ξεπερνας γιατι εχεις τα οφελη και φυσικα την γευση. Τα λεπτα η.τ. ομως δεν δειχνουν τοσο "παραταιρα" οσο πχ τα μοντ.

Οταν, οπως και να εχει, στα δεσμα που εχει φορεσει το κανονικο τσιγαρο προσθεσεις και τον φοβο που καλλιεργειται στον κοσμο με ολες αυτες τις ιστοριες.. την δενεις την συνταγη να αποτρεπεις καπνιστες απο την δοκιμη και το ψαξιμο οσον αφορα στο ατμισμα. Η αρνητικη διαφημιση πολεμαται κυριως με θετικη διαφημιση.. Οι ερευνες ειναι ενα κομματι αυτης, ενα αλλο κομματι ειμαστε ολοι εμεις που ηδη ατμιζουμε

Το οικοδόμημα του "καπνίζω" έχει πολλές βάσεις που το χτίζουν από την μικρή ηλικία.
Ένα λιθαράκι είναι η εικόνα των γονιών μέσα στο σπίτι να καπνίζουν αψηφώντας όχι μόνο
την υγεία των παιδιών τους αλλά αγνοώντας πως τα παιδιά έχουν μιμητικές ιδιότητες.
Οι νέοι μπορεί να καπνίζουν αλλά προσωπικά δεν τους κατηγορώ που το κάνουν αλλά
αναθεματίζω τους γονείς που δεν είχαν φροντίσει να μην συμβεί αυτό ή να το αποτρέψουν
και φυσικά όχι με μεθόδους άσκησης βίας ψυχικής ή σωματικής.
Το να πάει κάποιος από αυτούς στο η.τ. είναι πως δεν έχουν ακόμα συνειδητοποιήσει πόσο
κακό κάνουν στην υγεία τους αλλά δυστυχώς σε αυτή την ηλικία δεν μπορούν να αντιληφθούν
το καλό από το κακό, το σωστό από το λάθος, το υγιές από το σαθρό και τόσα ακόμα.
Πάντα όσο και να πολεμάς με διαφημίσεις ή και παραδείγματα να τους αποτρέψεις από πολλούς
κινδύνους θα πρέπει να υπάρχει και ενημέρωση και από την παιδεία που λαμβάνουν και όχι
πάνω σε στερεότυπα τύπου διαβάστε αυτό ή πάρτε αυτό το φέιγβολάν αλλά με μεθόδους πιο
αποτελεσματικούς που είναι η τεκμηρίωση μέσα από την επιστήμη και την επιχειρηματολογία.
Και εκεί δυστυχώς έχουμε τελματώσει λόγω των οικονομικών συμφερόντων αλλά και του
ωχαδερφισμού δεν δίνει κανείς σημασία ή δεν έχει τεκμηριωμένη άποψη για τα τεκταινόμενα στο
ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Κάπου εκεί αρχίζει και η μπουρδολογία όπως όλοι ξέρουμε του στιλ: είναι καρκινογόνο, είναι
τοξικό, θα μαζέψουν υγρό οι πνεύμονες, θα γεμίσει φουσκάλες η γλώσσα σου, θα βγάλεις σπυριά
στο σώμα σου, δεν ξέρεις μετά από 150 χρόνια τι θα χεις πάθει και άλλα πολλά που δεν παίρνει
κανείς πιστικές απαντήσεις.
Η εκπαίδευση και η μάθηση ξεκινάει από την οικογένεια οπότε ας μιλάμε μετά για το πως η νέα γενιά οδηγήθηκε στην εξαθλίωση...

Αποσυνδεδεμένος mitsos_82

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
  • Devil Or The Blue Cat's Song
νασο διαβασα την ιστοριουλα σου παραπανω..
ειναι γιατρος για ματια που ξερει απο πνευμονες?

και δευτερον.. μαλλον σκεφτεται τους συναδερφους της - φιλους της (διακοπη καπνισματος κτλ) που χανουν εναν πελατη..

υ.γ. επρεπε να την πεις εχω φλεμα.. και να της εριχνες μια στην μαπα !!  :laugh1: :laugh1:
Αυτό δε μου λέει κάτι, έχω δει εδώ μέσα πολλούς που δεν είναι καν γιατροί να εκφέρουν άποψη για πράγματα που δεν γνωρίζουν. :)

Αποσυνδεδεμένος manner

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Διάβασα στο facebook απο ανάρτηση φϊλου αυτό http://www.e-magazino.gr/diafores-eidiseis/kapnize-ilektroniko-tsigaro-kai-deite-ti-epathe.html
και αναρρωτιέμαι τι άλλο θα ακούσουμε και τι θα δούμε.Ο κάθε άσχετος δημοσιοποιεί μια χαζομάρα (απο σεβασμό στο φόρουμ δεν γράφω άλλη λέξη που είναι η πρέπουσα)
και κατά πόσο ο πόλεμος κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι πλέον ορατός και προ των πυλών.

Αποσυνδεδεμένος kerk

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ
Ναι, έγινε πριν 1 χρόνο αν θυμάμαι καλά και ακόμα το γράφουνε ..... τι να κάνουν πια, πως να γεμίσουν το blog ...  :wall:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Έχει συζητηθεί εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=7199.msg241708.msg#241708

Στάλθηκε από το NEO-G4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342628 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541866 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31179 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597557 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358090 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11686 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193215 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios