vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

333 επισκέπτες, 5 χρήστες
seniorize, karmakoma, mathimatikos1966, bloodlessz, Doubt

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Μην ανησυχείτε, σε λίγο καιρό θα διαβάζουμε:

"Εκεί που κάπνιζε ηλεκτρονικό τσιγάρο έγινε ένας σεισμός 7 ρίχτερ. Ξαναγυρίστε στο κανονικό τσιγάρο πριν είναι αργά"

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Διάβασα στο facebook απο ανάρτηση φϊλου αυτό http://www.e-magazino.gr/diafores-eidiseis/kapnize-ilektroniko-tsigaro-kai-deite-ti-epathe.html
και αναρρωτιέμαι τι άλλο θα ακούσουμε και τι θα δούμε.Ο κάθε άσχετος δημοσιοποιεί μια χαζομάρα (απο σεβασμό στο φόρουμ δεν γράφω άλλη λέξη που είναι η πρέπουσα)
και κατά πόσο ο πόλεμος κατά του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι πλέον ορατός και προ των πυλών.

Πιο κάτω, στο link, έχει κι άλλα άρθρα σχετικά με κάπνισμα. Αν τα διαβάσεις, σε παραπέμπουν σε μεθόδους διακοπής καπνίσματος.

Αποσυνδεδεμένος stoydio

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά ρε παιδιά μαζεύει o πνεύμονες υγρό;

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Για τον πνευμονα δεν ξερω, η ΕΥΔΑΠ ομως σιγουρα...

Αποσυνδεδεμένος caberaman

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Τελικά ρε παιδιά μαζεύει o πνεύμονες υγρό;
Χωρίς να είμαι γιατρός ή κάποιος σχετικός επιστήμονας του χώρου,
και χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την νοημοσήνη οποιουδήποτε μέσα στο φόρουμ,
θα σου απαντήσω με μια απλή ερώτηση...

"Μια ημέρα με ύγρασία 90% ή μια ημέρα με ομίχλη εάν είσαι έξω και πάρεις βαθειές ανάσες θα μαζέψουν οι πνεύμονες υγρό?"

Αποσυνδεδεμένος greekfury

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας

Σύμφωνα με το γερμανικό Ομοσπονδιακό Κέντρο για την Ενημέρωση της Υγείας στην Κολονία.Το ηλεκτρονικό τσιγάρο θεωρείται ακίνδυνο για την ανθρώπινη υγεία, όμως νέα έρευνα που δημοσιεύτηκε πριν από μερικές μέρες αναφέρει ότι η χρήση του είναι πιο βλαβερή για τον ανθρώπινο οργανισμό από ό,τι η χρήση κανονικών τσιγάρων.Σύμφωνα με το γερμανικό Ομοσπονδιακό Κέντρο για την Ενημέρωση της Υγείας στην Κολονία, το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει οξύ ερεθισμό του αναπνευστικού συστήματος λόγω της νιτροζαμίνης και της προπυλενογλυκόλης, μιας ουσίας που χρησιμοποιείται στον μηχανισμό για την παραγωγή ατμού.Πηγή: Δημοκρατία


θελω να μου πειτε ο "οξυς ερεθισμος" που προκαλει συγκρινεται με το κ.τ ?Ε Λ Ε Ο Σ

http://www.aniwthoi.net/2013/01/blog-post_7705.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 19:49 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 20:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος koufos

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • find what you love and let it kill you
νιτροζαμίνης :confused1: :confused1: :confused1: :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 20:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
ωραια...ανοιξε και εδω νημα. μπραβο greekfury (αν και καλο θα ηταν να παει στα ιατρικα ή ισως στα ΜΜΕ αν δεν μπορουμε να βρουμε την ερευνα που αναφερουν τα ΜΜΕ ;) )
ο Καλλιτεχνης μας εδωσε ενα λινκ: http://www.bzga.de/pdf.php?id=4c89a7dd18a809e708216dd31e9a4479
με μεταφραση:


Παραθέτω τα κείμενα του φυλλαδίου και τη μετάφραση:

Nikotin
Das in den meisten Liquids enthaltene Nikotin ist ein Nervengift
und Suchtstoff, der sehr schnell abhängig macht und bei langfristigem
Gebrauch zu Herz-Kreislauf-Erkrankungen führen kann.
Der Nikotingehalt einiger Liquids ist so hoch, dass ein Verschlucken
tödlich wäre. Es traten bereits Vergiftungserscheinungen nach intensivem
Konsum der E-Zigarette auf.

Το υλικό που περιέχεται στις περισσότερες νικοτίνης υγρών είναι μια νευροτοξίνη και ναρκωτικό το οποίο είναι εξαιρετικά εθιστικό, καθώς με τη μακροπρόθεσμη
χρήση μπορεί να οδηγήσει σε καρδιαγγειακή νόσο. Η περιεκτικότητα νικοτίνης ορισμένων υγρών είναι τόσο υψηλή ώστε η κατάπoσή τους θα ήταν μοιραία. Υπάρχουν ήδη συμπτώματα τοξικότητας μετά από έντονη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Propylenglykol
Propylenglykol ist eine Alkoholverbindung, die in den Liquids  als Trägerstoff eingesetzt wird und für den Nebeleffekt beim Verdampfen verantwortlich ist. Das Einatmen von Propylenglykol kann zu allergischen Reaktionen führen. Folgende kurzfristige schädliche Effekte auf die Atemwege wurden bereits nach wenigen
Minuten Konsum der E-Zigarette nachgewiesen:
1.Einengungen der Atemwege
2.Mögliche Entzündungsvorgänge in den Bronchien
3.Reizungen in Rachen und Mundraum sowie trockener Husten

Die langfristigen gesundheitlichen Auswirkungen beim Konsum der E-Zigarette sind derzeit noch nicht untersucht. Insbesondere die Kombination der verschiedenen Inhaltsstoffe
könnte bei dauerhaftem Konsum zu Gesundheitsschäden führen.


Προπυλενογλυκόλη
Η Προπυλενογλυκόλη είναι μία ένωση αλκοόλη, η οποία χρησιμοποιείται ως φορέας στα υγρά, και είναι υπεύθυνη για την δημιουργία ομίχλης κατά την εξάτμιση. Η εισπνοή της προπυλενογλυκόλης μπορεί να προκαλέσει αλλεργικές αντιδράσεις. Οι ακόλουθες βραχυπρόθεσμες αρνητικές επιπτώσεις στην αναπνευστική οδό βρέθηκαν μετά από λίγα λεπτά η χρήση του ηλεκτρονικού-τσιγάρου:
1.Στένωση των αεραγωγών
2.Πιθανή φλεγμονή στους βρόγχους
3.Ερεθισμό του λαιμού και του στόματος και ξηρόβηχα


Οι μακροπρόθεσμες επιπτώσεις στην υγεία της κατανάλωσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου μέχρι σήμερα δεν έχουν ακόμη ερευνηθεί. Ειδικότερα, ο συνδυασμός των διαφόρων συστατικών σε μόνιμη κατανάλωση θα μπορούσε να προκαλέσει προβλήματα υγείας.

Regulierung und Qualitätskontrolle
Bislang gibt es keine Regulierung oder Qualitätskontrolle von E-Zigaretten und Liquids. In einigen Liquids wurden geringe Mengen an Giftstoffen (z. B. krebserregende Nitrosamine)
und nicht zugelassene Medikamente (Appetitzügler,Potenzmittel) nachgewiesen. Zudem enthielten Liquids Nikotin, die als nikotinfrei ausgezeichnet waren.

Προδιαγραφές και Έλεγχος της ποιότητας
Μέχρι στιγμής, δεν υπάρχει καμία ρύθμιση και έλεγχος της ποιότητας στα ηλεκτρονικά τσιγάρα και υγρά. Υγρά περιέχουν σε κάποιο πολύ μικρό ποσό τοξικές ουσίες (π.χ. καρκινογόνες νιτροζαμίνες) και μη εγκεκριμένα φάρμακα (χάπια διαίτης, Ισχύος) επίσης εντοπίστηκαν. Επιπλέον, υγρά που περιείχαν νικοτίνη, ενώ ήταν ελεύθερα νικοτίνης.

Nutzung durch Kinder und Jugendliche
E-Zigaretten können durch süße Aromastoffe (z. B. Erdbeere, Schokolade, Vanille) attraktiv auf Kinder und Jugendliche wirken. Beim Konsum werden erhaltensmuster wie beim Rauchen von Tabakzigaretten eingeübt. Somit kann der Konsum von E-Zigaretten auch bei nikotinfreien Liquids zum Einstieg in das Tabakrauchen führen. Bei der Verwendung von nikotinhaltigen Liquids besteht die Gefahr einer Nikotinabhängigkeit

Χρήση από παιδιά και εφήβους
Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα μπορούν να έχουν γλυκές γεύσεις (όπως η φράουλα, σοκολάτα, βανίλια) ελκυστικό για τα παιδιά και τους εφήβους. Τα καταναλωτικά πρότυπα, όπως ασκείται όταν λαμβάνετε το κάπνισμα τσιγάρων καπνού. Έτσι, η χρήση του ηλεκτρονικού τσιγάρου με υγρά χωρίς νικοτίνη οδηγούν επίσης σε είσοδο στο κάπνισμα. Με τη χρήση της νικοτίνης που περιέχουν τα υγρά είναι υπαρκτός ο κίνδυνος της εξάρτησης από τη νικοτίνη.

Passives Einatmen des Dampfs
Es ist unklar, in welcher Zusammensetzung der E-ZigarettenDampf von den Konsumenten wieder ausgeatmet wird. Es ist nicht auszuschließen, dass auch die Innenraumluft mit Schadstoffen belastet wird. Daher sind Gesundheitsrisiken beim passiven Einatmen des Dampfs möglich.

Η παθητική εισπνοή ατμού
Δεν είναι σαφής η σύνθεση του ατμού του ηλεκτρονικού τσιγάρου που εκπνέεται από τον καταναλωτή. Δεν αποκλείεται ότι ο εσωτερικός αέρας είναι μολυσμένος. Ως εκ τούτου, οι κίνδυνοι για την υγεία από την παθητική εισπνοή ατμών είναι πιθανοί.

Επίσης σημειώσεις σε έντονα γράμματα:
Wo das Bundesgesetz zum Nichtraucherschutz gilt, also in Einrichtungen des Bundes und im öffentlichen Personenverkehr, ist der Konsum von E-Zigaretten nicht zulässig
Όταν ομοσπονδιακός νόμος ισχύει για την προστασία των μη καπνιστών, τόσο σε ομοσπονδιακό εγκαταστάσεις και τα μέσα μαζικής μεταφοράς, δεν επιτρέπεται  η κατανάλωση των ηλεκτρονικών τσιγάρων.

Liquids ohne Nikotin werden selten verwendet
Τα υγρά χωρίς νικοτίνη χρησιμοποιούνται σπάνια

Die gesundheitliche Unbedenklichkeit der E-Zigarette ist nicht erwiesen. Vom Konsum ist daher abzuraten
Η υγειινή του ηλεκτρονικού τσιγάρου δεν έχει αποδειχθεί. Ως εκ τούτου δεν συνιστάται η κατανάλωσή του.



Δεν θα συνεχίσω να μεταφράζω άλλο.
Εγώ με τη σειρά μου θέτω απλά ερωτήματα στα μέσα που αναπαράχθηκε η "είδηση"

1. Ποιό διασταύρωσε την πηγή του;
2. Ποιός έδωσε στη "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" το εν λόγω άρθρο;
3. Ποιες έρευνες θεμελίωσαν τους ισχυρισμούς του διαφημιστικού φυλλαδίου του εν λόγω "Ιδρύματος";
4. Θα δημοσιευθεί μία συγγνώμη τουλάχιστον εκ μέρους των μέσων ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και enikos.gr και όποιος άλλος το πρόβαλε;

ΕΡΕΥΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ. ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΝΕ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.
ΑΣΤΕΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.


Και φυσικά είναι απόπειρα εξαπάτησης της κοινής γνώμης και διασπορά ψευδών ειδήσεων αν θέλουμε να πάμε στο τυπικό του νόμου.


Εκανα bold το σχολιο του γιατι ειναι για μενα το σημαντικοτερο... το αν οντως υπαρχει αυτη η ερευνα ή οχι.
οπως ειπα και στο αλλο νημα, εμενα μου θυμιζει πολυ την ερευνα της Γκράτζιου αυτο το σκηνικο..
Μηπως λοιπον εγινε προσπαθεια χρησιμοποιησης εκεινης της ερευνας και πηραν "φωτια" τα ΜΜΕ στην αναπαραγωγη?? :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 20:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Phill

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
" ...μπορεί",  "...δεν αποκλείεται...", " ...η κατάποση ( !!!) των υγρών..."

...i rest my case
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 20:22 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
ναι....!
σε αντιστοιχο υφος καποιος θα μπορουσε να τους πει.."δεν αποκλειεται το φυλλαδιο αυτο να ειναι μολυσμενο με ιο για τον υπολογιστη και μπορει να περιεχει υποσυνειδητα μηνυματα κατα του εγκεφαλου. Δεν εχει αποδειχτει οτι το πολυωρο διαβασμα του δεν θα οδηγησει σε παρανοια. Ως εκ τούτου, οι κίνδυνοι για την σωματικη και διανοητικη υγεία από το διαβασμα του είναι πιθανοί....:idiot1: :idiot1:

ΥΓ: δεν διορθωνει και καποιος τον τιτλο σε "..ΑΡΘΡΟ ΚΑΤΑ ΤΟΥ Η.Τ." ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 20:23 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Διορθώθηκε! :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
...το σημαντικοτερο...αν οντως υπαρχει αυτη η ερευνα ή οχι...
...εμενα μου θυμιζει πολυ την ερευνα της Γκράτζιου αυτο το σκηνικο...
Μηπως λοιπον εγινε προσπαθεια χρησιμοποιησης εκεινης της ερευνας και πηραν "φωτια" τα ΜΜΕ στην αναπαραγωγη??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 28, 2013, 20:21 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Ιστορία σημερινή. Είμαι έξω από τη Βαρβάκειο (εκεί για κάποιο λόγο όποτε πάω όλοι με ρωτάνε αν είναι καλό το ματζαφλάρι που καπνίζω, οπότε κάνω διαφήμιση  :tongue_smilie: ). Έρχεται και παρκάρει ένας τύπος με φορτηγάκι και παίρνει μαζί του τον καθρεύτη μιας μηχανής παρκαρισμένης. Του λέω εγώ όταν κατεβαίνει ότι τον έκανε καλοκαιρινό. Έρχεται μετά κοντά και μου λέει:


"Το ξέρεις ότι αυτό που κάνεις είναι 1000 φορές χειρότερο από το κανονικό τσιγάρο;"
Του απαντάω "Μα έχω διαβάσει έρευνες από γιατρούς που λένε ότι είναι πολύ καλύτερο από το τσιγάρο και απο προσωπική εμπειρία μου φαίνεται και εμένα ότι ισχύει".
Απαντάει τοτε... "Εγώ δεν ξέρω καλά, αλλά έχω φίλο στην NASA και εκεί με τα χημικά που κάνουνε αυτοί, αυτός ξέρει καλύτερα, και μου είπε ότι αυτό το πράγμα είναι σκέτος καρκίνος."
 :)) :)) :)) :))
Του λέω "Και το τσιγάρο τι είναι;"


Εκείνη την ώρα έρχεται και κάθεται ο τύπος που είχε την μηχανή. Με κοιτάει και μου λέει "μήπως είδες ποιος το έκανε". Του λέω και εγώ ο κύριος εδώ και αναχωρώ.  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
και μόλις έφυγες θα του είπε

μην τον ακούς αυτόν τρελός είναι  ότι θέλει λέει, δεν έσπασα εγώ τον καθρεύτη σου  :angel: :angel:

αφού αν πας να τον ρωτήσεις θα σου πει ότι έχω και φίλο στην NASA που κάνει χημικά :o :o
άκουσον άκουσον φίλο στη NASA εγώ, που είμαι μεροκαματιάρης και δεν έχω βγει πέρα απο την γειτονιά μου

Τρελός είναι σου λέω ο άνθρωπος  :idiot1: :idiot1:

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

πλάκα πλάκα , καλοστημένο μου φαίνετε  ;D ;D ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342510 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206656 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541793 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31176 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597451 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357975 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11626 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193200 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1383 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1376 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592443 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios