vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

346 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, antre, highland, Doubt, Buliwyf, azzazel

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;

   Δε σκέφτηκα κάτι τέτοιο, δεν αμφισβητώ ότι …δεν αμφισβητείς. Θα το προσπαθήσω να μάθω περισσότερα. Δε θέλω να προβοκάρω το χώρο μας, να είσαι σίγουρος.    Τη χρησιμοποιούσε πάντως (στα σιρόπια νομίζω) έπαψε να τη χρησιμοποιεί λόγω απαγόρευσης, δεν είχε λόγο να μου πει ψέματα. «Βάλε μόνο γλυκερίνη» μου είπε, δεν τον άκουσα, ελπίζω να είναι μόνο τα δερματικά προβλήματα τα οποία είναι γνωστά εδώ, τα έχουν αρκετοί.  Δεν είναι για πανικό το θέμα από τη στιγμή που μιλούσε για κατάποσή της όχι για άτμισμα. Τον είχε προβληματίσει όμως μήπως αντενδείκνυται και για άτμισμα…



Με την τροποποίηση είχα καποια προβλήματα, γράφω νέο θέμα:
 
 Συνατμοφορουμήτη Urahara και λοιποί ενδιαφερόμενοι.
  Ψάχνοντας στο φόρουμ, το οποίο έχει αριθμό θεμάτων όσους πάπυρους είχε και η βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας, βρήκα το θέμα Συζήτηση για PG (Προπυλενογλυκόλη) και VG (Φυτική γλυκερίνη), με παραπομπές περί της ύποπτης.
   Στη σελίδα 37 το μέλος AchisaeL γράφει:
 
PG (Propylene Glycol, Butylene Glycol)
 Βασική ουσία σε βερνίκια, γυαλιστικά πατώματος, υγρά φρένων, καθαριστικά φούρνων, καθαριστικά σπιτιού. Χρησιμοποιείται επίσης σε οδοντόκρεμες, σαμπουάν, αποσμητικά, καλλυντικές κρέμες, φαγητά και είδη υγιεινής. Στα καλλυντικά την βάζουν για να κρατάει την υγρασία. Μπορεί να ερεθίσει το δέρμα ακόμη και όταν είναι σε μικρή ποσότητα και να δημιουργήσει δερματίτιδες και εξανθήματα. Αποτελέσματα από έρευνες που δημοσιεύτικαν από το MSDS (Material Data Safety Sheet) των ΗΠΑ δείχνουν ότι αυτό το συστατικό μπορεί να προκαλέσει ζημιά στο συκώτι, να εμποδίσει την ανάπτυξη των κυττάρων του δέρματος και να χαλάσει την μεμβράνη τους, να αφυδατώσει το δέρμα και να το ξεφλουδίσει. Οι εταιρείες το χρησιμοποιούν επειδή είναι πολύ χαμηλό σε κόστος.
   
  Τονίζω δυο σημεία στο κείμενό του γιατί θέλουν διευκρίνιση-συμπλήρωση (σύμφωνα με το φίλο φαρμακοποιό που προανέφερα). Πήγα και τον βρήκα, συζητήσαμε αρκετά, παραθέτω κάποια σημεία της συζήτησης:
-         Στις ΗΠΑ κυρίως επιτρέπεται να χρησιμοποιείται πράγματι σε τρόφιμα αλλά δεν είναι βρώσιμη . Επικαλύπτει τα τρόφιμα (μάλλον για φρούτα κ.λ.π. μιλούσε, τα οποία δεν την απορροφούν στο εσωτερικό τους) ξεπλένεται όμως από τον καταναλωτή για να φαγωθούν.
-         Φυσικά δεν τη χρησιμοποιούσε σε σιρόπια (όπως λανθασμένα θυμόμουν ότι δήθεν μου είχε πει) αλλά σε κρέμες (εξωτερική χρήση) 
-          Χρησιμοποιείται ως αντιψυκτικό κυρίως ( ισχύουν και οι λοιπές χρήσεις του). Την πίνουν μόνο ζώα γιατί τη ρίχνουν οι κτηνοτρόφοι στις ποτίστρες, σε ψυχρές περιοχές για να μην παγώνει το νερό (έχει χαμηλότερο σημείο πήξης απ΄αυτό) .
-         Μετασχηματίζεται σε οξικό οξύ και πυροσταφιλικά οξέα τα οποία δημιουργούν τα γνωστά δερματικά προβλήματα (σπυριά, έκζεμα, φαγούρα κ.λ.π.). Προφανώς είναι υπεύθυνα (αυτά τα οξέα ή άλλες ουσίες της PG) και για άλλα προβλήματα που αναφέρονται από πολλά μέλη.
-         Ο ίδιος πιστεύει πως οι ουσίες που περιέχει απορροφούνται πιο εύκολα από τις βλεννογόνους των πνευμόνων απ΄ό,τι θα απορροφούνταν μέσω γαστρεντερικού σε πιθανή κατάποση. Μου σύνεστησε να καπνίζω τσιγάρο κι όχι να ατμίζω γλυκόλη προπυλενίου, αν θέλω να έχω λιγότερα προβλήματα υγεία.
 
    Αυτά από εμένα. Μεγάλα παιδιά είμαστε όμως, ο καθένας έχει ευθύνη των πράξεών του. Φυσικά δε συμβουλεύω κανέναν κι ούτε στοχεύω να προβοκάρω το χώρο μας, όπως λέω και παραπάνω.


Υγεία να έχουμε να ατμίζουμε.
Υ.Γ. Αλλά και να μη την έχουμε πάλι να ατμίζουμε. Μια κυρία του ζήτησε η.τ. για τον άντρα της στην εντατική. Του το επέτρεψε ο γιατρός του όταν τον είδε τόσο νικοτινομανή.

  
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2013, 13:30 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Δεν θέλω να παρεξηγηθείς, αλλά περισσότερη συμπυκνωμένη παραπληροφόρηση σε ένα και μοναδικό κείμενο δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί!
Προφανώς δεν εννοώ πως το κάνεις συνειδητά, και καλά κάνεις και μεταφέρεις αυτά που άκουσες. Αλλά ειλικρινά έχω εκπλαγεί!! Ούτε ο Stanton Glantz (καθηγητής στην Αμερική και από τους μεγαλύτερους πολέμιους του η.τ.) δεν έχει πει τόσα πολλά!!


Η ενδοφλέβια διαζεπάμη (το γνωστό Stedon που κυκλοφορεί σε όλο τον κόσμο) περιέχει 40% propylene glycol, όπως φαίνεται και εδώ: http://www.rxlist.com/diazepam-injection-drug.htm
Μιλάμε για απευθείας ενδοφλέβια χορήγηση!


Δεν θα σχολιάσω την χρήση ως αντιψυκτικό, πάντως χρησιμοποιείται και στα αεροπλάνα ως αντιπαγωτικό των φτερών. Και στα θέατρα για την παραγωγή των εφέ καπνού (εκεί την εισπνέουν άνθρωποι).
Το FDA έχει κατατάξει την PG ως GRAS για την χρήση στα τρόφιμα (Generally Recognized As Safe). Ασφαλής δηλαδή.


Πράγματι μπορεί μερικές φορές να ερεθίσει το δέρμα. Αλλά όχι επειδή παράγεται πυροσταφυλικό οξύ, αλλά από την εξωτερική επαφή. Αυτό συμβαίνει σε λίγους προφανώς, αλλιώς θα είχε αναφερθεί εκτεταμένα (σε όλους μας έχει πέσει μια σταγόνα υγρού η.τ. στο χέρι όταν τροφοδοτούμε τον ατμοποιητή).


Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει θέσει ως αποδεκτή ημερήσια πρόσληψη PG τα 25mg ανά κιλό βάρους. Δηλαδή 2 γραμμάρια για έναν μέσο άνθρωπο. Μην πανικοβάλλεστε όσοι κάνετε περισσότερα ml. Ο ατμός που εκπνέετε είναι γεμάτος PG, αλλιώς δεν θα βλέπατε ατμό.


Τοξικολογικές μελέτες σε καλλιέργειες κυττάρων έδειξαν ότι δεν προκαλεί τοξικότητα η PG (ακόμη και στην υγρή μορφή της, πόσο μάλλον στον ατμό).


Στον άνθρωπο δεν έχει μελετηθεί η έκθεση από την εισπνοή, αλλά μελέτες σε πειραματόζωα έδειξαν πως η καθημερινή έκθεση σε PG δεν προκάλεσε βλάβες σε κανένα σύστημα. Κάποιοι χρήστες έχουν αναφέρει ερεθισμό (βήχα) από την PG. Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι τοξικό. Άλλο η τοξικότητα, άλλο ο ερεθισμός.


Σοβαρή υπερδοσολογία θα οδηγήσει σε ηπατική ανεπάρκεια. Πάντως, συχνότερη αιτία αυτοκτονιών και οξείας φαρμακευτικής ηπατικής ανεπάρκειας είναι η λήψη  παρακεταμόλης (το γνωστό μας Depon, Panadol κλπ).




Για υπόλοιπες πληροφορίες: http://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp189.pdf




Χωρίς καμία παρεξήγηση από το μέλος sarchos59, και χωρίς να το έχω ξαναπεί ποτέ μέχρι τώρα, θα πρότεινα να διαγραφεί το συγκεκριμένο μήνυμα από το φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστουμε γιατρε για την ενημερωση...αλλα θα προτεινα να μην σβηστει γιατι θα χαθει αυτος ο διαλογος σας.. Εχουμε νημα περι "παραπληροφορισης και μυθων" και μπορει ανετα να ενταχτει σε αυτο το πλαισιο.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Το είπα επειδή κατάλαβα πως δεν ήταν οι προσωπικές απόψεις του μέλους αλλά κάποιων άλλων.
Αν κατάλαβα λάθος, δεν έχω καμία αντίρρηση να γίνει διάλογος... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Μήνυμα που έστειλα στο συντονιστή (μάλλον παραβιάζοντας κανόνες του φόρουμ)

 ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ. Ποιο θα ήταν απόλυτα ορθό κατά την άποψή μου; Να με παραπέμψεις να τα διαβάσω ολα τα σχετικά άρθρα περί VG. Με απάντηση όμως, εκεί, στο ίδιο θέμα. Θα έκανε το ίδιο και κάθε νέος ατμιστής που φοβάται.
  Με εμφανίζεις μυθοποιό, παραπληροφορητή (και προβοκάτορα πιθανώς, όπως φοβόμουν αρχικά, τα άλλα δυο δεν τα σκέφτηκα). 
  Φάουλ αγαπητέ.
 
 (φάουλ για την αξιοπρέπεια και τις προθέσεις μου, συνεπές με τους κανόνες του φόρουμ φαντάζομαι, εγώ τους παραβίασα, όχι εσύ, τους ξέρεις , τους συν-έθεσες)
 
   Θα το γράψω αυτούσιο στο σχετικό θέμα, απάντησε εκεί δημόσια, απαιτώ το σεβασμό που σας έχω δείξει μέχρι τώρα. Φυσικά θα …απολογηθώ επί της ουσίας.

 Η απολογία μου (δε με λένε Σωκράτη): Σαφέστατα αναφέρω πως δεν ήταν δικά μου. Παραπληροφορημένος κι εγώ από άσχετους με το η.τ. . Μαζί με άλλους που θα ανησυχούσαν θα πήγαινα μια χαρά να ενημερωθώ, αν μου δίνατε σχετικές παραπομπές  στο φόρουμ. Όλα είναι ψαγμένα και απαντημένα ήδη…
  Θα ήθελα να σβηστεί και από εδώ το κείμενό μου... Με προσβάλλει να είναι στο σχετικό θέμα…Κλείνει το ζήτημα για μένα αν γίνει αυτό.  Θα μπορούσε επίσης ο συντονιστής να μου υποδείξει με π.μ. να τα διαβάσω κι όχι να μου ανακοινώσει με π.μ. πως το μετάφερε στους μύθους και την παραπληροφόρηση (και να με πει έμμεσα φορέα τους επομένως)…
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2013, 18:30 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
μιλας με γριφους γεροντα....

Να σου πω, δεν καταλαβα ακριβως πολλα απο αυτα που γραφεις και σε ποιον τα γραφεις, αλλα στα προηγουμενα μηνυματα σου μας μετεφερες κατι που σου ειπαν και το εθεσες για συζητηση. Δεν ειναι κατι κακο και ουτε σε κανει μυθοποιο ή με σκοπους παραπληροφορησης στο φορουμ.
Απο την αλλη το κατα ποσο ισχυει ή οχι κατι, το αναζητουμε σε καθε συζητηση και συχνα εχουμε την πολυτελεια να εκφερει γνωμη ενας ποιο ειδικος πανω στο θεμα, οπως σε αυτη την περιπτωση ο γιατρος, και να μας εξηγει καποια πραγματα.

Εγω χαιρομαι που μας μετεφερες αυτα που ακουσες, γιατι με αυτη την αφορμη πηρα ενημερωση σε πραγματα τα οποια αγνοουσα.

Δεν ειδα κακη προθεση απο κανεναν στην ιστορια αυτη..οποτε ας κρατησουμε απλα την γνωση που πηραμε

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Επειδή ανέφερα κι εγώ την λέξη παραπληροφόρηση, σημείωσα ταυτόχρονα (δύο φορές) πως προφανέστατα τα μετέφερες από κάποιον άλλον. Ελπίζω να μην υπάρχει παρεξήγηση, κατέστησα σαφές πως δεν αποτελούσε μομφή προς εσένα προσωπικά.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
 Όχι αγαπητέ,δεν παρεξήγησα εσένα . Εσύ ήσουν σαφέστατος και κατατοπιστικότατος. έκανες επίσης και την σωστή πρόταση: να σβηστεί απλώς...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
ο γιατρος μας μετεφερε πολυτιμη γνωση, δεν μπορει να σβηστει το μηνυμα του ουτε αυτο στο οποιο απανταει..
δεν υπαρχει κατι μεμπτο στην ιστορια...
απλα, στοιχεια που εχουν διαψευστει οτι ειναι "μυθοι/παραπληροφορηση" (οχι απο εσενα φιλε μου...για αυτον που σου τα ειπε το λεω) εχουν θεση και ρολο σε αυτο το νημα, το οποιο μας διδασκει στο τι μπορει να λεγεται και στο τι τελικα ισχυει. Εχει τον λογο υπαρξης του, λοιπον, αυτο το νημα δεν χαρακτηριζει αυτον που γραφει εδω μεσα..

Ας ηρεμισουμε λοιπον τους τονους :) και ας κρατησουμε, οπως ειπα και πριν, την γνωση που πηραμε..
(ηδη απο οτι ειδα το ποστ του γιατρου εχει χρησιμοποιηθει σε 2 αλλα νηματα...αυτο δειχνει το ποσο χρειαζονταν αυτη η γνωση..αρα οτι ειχαμε κερδος ως φορουμ απο τον διαλογο)

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Εγώ είμαι ο γέροντας, εσύ έχεις τη σοφία. Αν το εκλάβουν έτσι όλοι οι αναγνώστες, δεν έχω κανένα πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ από την πλευρά μου θέλω να ευχαριστήσω τόσο τον sarchos59 που έκανε την αρχική αναφορά (καλά έκανε, έμαθε κάτι, ανησύχησε, και θέλησε να ενημερώσει κι εμάς, κι εμείς το ίδιο θα κάναμε πιστεύω) όσο και τον Γιατρό που αποσαφήνισε το ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Μια ματιά στο νήμα αποδεικνύει οτι εδώ, δέν μπαίνει κανεις στη μέση για να γελάνε οι αλλοι μαζί του ΄ή να τον βρίζουν.
Κανείς δεν καθίσταται φορέας των πληροφοριών που παραθέτει. Κανείς δεν θεωρείται αυτόματα οτι συμφωνεί με αυτά που παρατίθενται εδώ.
Απλά, εδώ γράφουμε αυτά που ακούσαμε, αυτά που μας είπαν, και μέχρι στιγμής, οσα κακά εχουμε ακούσει και εχουν γραφεί εδώ, εχουν καταρριφθεί πανηγυρικά.
Και αυτό με παρθέσεις λίνκ μελετών, ή οτιδήποτε αλλο που οι πιο "ψαχτεροί" βρίσκουν.
Το να απαντάει μάλιστα ο kfarsal εδώ, δίνει και αλλο βάρος στα γραφόμενα.
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"

Προς κάθε ενδιαφερόμενο μέλος:

Είναι προφανές ότι παρεξηγήθηκε το νήμα, μόνο και μόνο λόγω του τίτλου του.

Εδώ δεν υπάρχουν μόνο μηνύματα του τύπου "ο ξάδερφος του μπατζανάκη της κουνιάδας του κουμπάρου μου, άκουσε για ένα περιστατικό ατμιστή που μετατράπηκε στην εντατική του Σισμανόγλειου σε Δράκο που φτύνει φλόγες κι έχει κάψει τη μισή πτέρυγα".

Υπάρχουν κι αυτά που ειπώθηκαν από επίσημα χείλη και δεν έχουν αποδειχθεί επιστημονικά, ή έστω είναι ελλειπή και λένε τις μισές αλήθειες, ή ακόμη κι αυτά από μέλη που αποδείχθηκαν ότι απλά δεν είχαν σωστή ενημέρωση.

Τα μηνύματα του μέλους sarchos59, που μπορεί να είχε κάθε καλή πρόθεση για ενημέρωση και συζήτηση σχετικά, παρ'όλ'αυτά παρεκκλίνουν από τις ιατρικά αποδεκτές πληροφορίες που έχουμε ως σήμερα για το η.τ. και καλώς μεταφέρθηκαν στο παρών νήμα.

Δεν βρέθηκαν εδώ ούτε ως "υποβαθμισμένα" ούτε ως κατηγορία παραπληροφόρησης και προβοκάτσιας εκ μέρους του μέλους.

Απλά εδώ ανήκουν ως έχουν.

Γιατρέ μας (kfarsal), να σας ευχαριστήσουμε γι άλλη μια φορά για την πολύτιμη συμμετοχή σας στην κοινότητά μας.

Απ'το συντονισμό του φόρουμ

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2013, 20:08 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
   Όλα καλά για μένα. Το όλο ζήτημα μου επιβεβαίωσε για άλλη μια φορά τη σοβαρότητα των μελών και τη χρησιμότητα του φόρουμ.
  Έγιναν κατανοητές οι προθέσεις μου και κάτι μάθαμε όλοι.
   Το δέχομαι πως ήταν παραπληροφόρηση σε πολλά σημεία της η «ενημέρωση» που έλαβα από άσχετο με το άτμισμα. Τελικά ορθά μπήκε στο παρόν θέμα, αλλά τα διαβάζουμε μόνο εμείς, οι οποίοι από τη στιγμή που ατμίζουμε και ψαχνόμαστε (βλέπω πως δεν επαναπαύονται ούτε οι ..ήδη ψαγμένοι), ξέρουμε τι κάνουμε και τι είναι αυτό που εισπνέουμε (στο βαθμό που μπορούμε, με τα έως τώρα δεδομένα, νέο προϊόν γαρ)
 Με έκανε πάντως να προβληματιστώ στο εξής: Εγώ που τον γνωρίζω το φαρμακοποιό ξέρω πως δεν το έκανε σκόπιμα. Φανταστείτε τώρα πόσο εύκολα λένε τα δικά τους, πόσο εύκολα διαδίδονται ψεύδη, όταν το «σπρώξουν» και λίγο το πράγμα όσοι έχουν λόγο να το κάνουν.
  Ποιοι μπορεί να είναι αυτοί; Καπνοβιομηχανίες , κράτη για καπνο-φόρους (και αργότερα ατμο-φόρους) κ.λ.π. Είμαστε λίγοι, ενημερωνόμαστε και αλληλοενημερωνόμαστε, οι λοιποί παραμένουν ευάλωτοι στην όποια προπαγάνδα.
  Με προβληματίζει αν θα πρέπει να ψάξουμε τρόπο να παρέμβουμε πιο δυναμικά στην ενημέρωση τις κοινής γνώμης (δεν ξέρω τι κινήσεις έχουν ήδη γίνει, ας μας πει κανένας που γνωρίζει, φοβάμαι πως δεν έχουμε αποτελεσματικούς τρόπους και μέσα…). 
 Με προβληματίζει γιατί σκέφτομαι πως ακριβώς επειδή είμαστε λίγοι (με τάσεις μειωτικές όχι αυξητικές του αριθμού μας, οι λόγοι που συμβαίνει αυτό είναι πολλοί), γι΄ αυτό ακριβώς κινδυνεύουμε και λιγότερο: τα διαφυγόντα κέρδη τους είναι λίγα…   
Πληρέστερη σαφώς θα θεωρήσουμε την ενημέρωση του ψαγμένου γιατρού απ΄ό,τι του μη επαρκώς ψαγμένου φαρμακοποιού ( εδώ παίζουν ρόλο και το ψάξιμο, η αναζήτηση δεδομένων και πηγών με προϋπόθεση να έχεις το κίνητρο να το κάνεις, αλλά και η ιδιότητα-σπουδές). Ψαγμένος, γιατρός (πνευμονολόγος μάλιστα διάβασα κάπου ή κάνω λάθος;) και ατμιστής, σαφώς είναι εγγύηση ο λόγος του.
  Παραμένει πάντα το ζήτημα ότι μου δημιουργήθηκε φαγούρα και σπυριά, πειραματίστηκα στον εαυτό μου και είμαι βέβαιος ότι ήταν από την PG.
 Έγινε σ΄εμένα τουλάχιστον αλλά νομίζω και σε άλλους (μη βαράτε πάλι, είπα νομίζω πως το διάβασα στα «ιατρικά» εδώ, θα ανατρέξω εκεί, ορθό είναι να μη μπερδεύονται τα θέματα). Σε ένα τουλάχιστον ατμιστή δημιούργησε δερματικό πρόβλημα με άτμισμα κι όχι εξ επαφής όπως είναι ήδη γνωστό και αναφέρει ο γιατρός. Ιδιαίτερη ευαισθησία τύπου αλλεργίας; Πιθανό.
  Έχω την εναλλακτική και κάνω μόνο VG. Θα με βοηθούσε όμως αν κάποιος μου έλεγε: κόψε, ξανάρχισε και ξανακόψε την PG, ψάξε πρώτα αυτήν. Δε θα είχα ταλαιπωρηθεί τόσο καιρό. Γι΄αυτό και μόνο το λέω, μη βαράτε είπαμε...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2013, 23:36 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Πάει καιρός που ένας συνάδελφος μου έκοψε το η.τ. και ξαναγύρισε στο κανονικό. όταν είχε δει εμένα έπειτα από αυτόν να ατμίζω, μου είπε ότι ο κουμπάρος του, είχε παει στο νοσοκομείο και του έβγαλαν υγρό από τους πνεύμονες (αυτός ήταν και ο λόγος που σταμάτησε το η.τ. και ξανάρχισε το κάπνισμα, ή τουλάχιστον έτσι μου είπε). όταν τον ρώτησε ο γιατρός αν καπνίζει και τι συνήθειες έχει, του είπε (έκανε χρήση και αυτός τότε στο η.τ.) ότι πλέον δεν καπνίζει, αλλά έχει αρχίσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Παρόλο που τότε δεν ήταν τόσο δημοφιλές, ο γιατρός το γνώριζε και του είπε, κόψε το αμέσως, και έριξε την αιτία του υγρού στους πνεύμονες, σε αυτό.
Και ρωτάω και εγώ, (αν και αυτό θα ήταν καλό να μας το απαντήσει κάποιος γιατρός) αν λόγω του υδρατμού, υπάρχει περίπτωση να μαζέψει υγρό στους πνεύμονες. Αν ξέρει κάποιος πάντως να μας απαντήσει καλύτερα, καλό θα είναι. το έχω πολύ καιρό απορία αυτό, και έχει και μεγάλη σημασία εννοείται αφού είναι σοβαρό θέμα. Εκτός αυτού, η περιπτωση που ξέρω είναι έμεση και όχι άμεση, εννοώντας ότι ξέρω αυτόν που τον ξέρει. Πολλοι που δεν μπορεσαν να μείνουν στο ηλεκρονικό τσιγάρο και για τον α' β' λόγο ξανάρχισαν το κανονικό τσιγάρο, το κατηγορούν.
Περιμένω τουλάχιστον γνώμες.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2013, 10:49 από ksakis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342628 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541866 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31179 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597557 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358090 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11686 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193215 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios