vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 4 χρήστες
JohnDag, nightdream, Sergios, jtheogr

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Το κείμενό του δεν αναφέρει κάτι για βλαβερές συνέπειες.
Καλύτερα να περιμένουνε τη δημοσίευση.
Μέχρι τότε καλύτερα να μείνουμε... ήσυχοι.

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Εγώ κατάλαβα ότι κάνουν κάποιες έρευνες, ο κος Μπεχράκης λογικότατα δεν θέλει να διατυπώσει κάποια γνώμη -θετική η αρνητική- για η.τ. μέχρι να έχει κάποια μη απορριπτέα συμπεράσματα. Η άλλη του σκαι βέβαια άλλα αντ'άλλων κατάλαβε κι άρχισε να τραβάει τα βυζιά της.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Πάντως έτσι γίνεται συνήθως στις δημοσιεύσεις ερευνών, δηλ. είναι πολύ φειδωλοί στο να δώσουν στοιχεία πριν γίνει η επίσημη δημοσίευση και τα πράγματα κυλούν (σκοπίμως) αργά γιατί πολλές φορές η επιστημονική κοινότητα έχει εξαπατηθεί (δεν εννοώ φυσικά την έρευνα του κ. Μπεχράκη) από "επιστήμονες".

Π.χ. θυμάμαι την περίπτωση (αλλα όχι το όνομα) ενός εξαιρετικής ευφυίας (και θράσους) Ευρωπαίου επιστήμονα ο οποίος χρόνια εξαπατούσε την επιστημονική κοινότητα (μέχρι και ψυχρή σύντηξη είχε "καταφέρει" στο εργαστήριό του) και θα πήγαινε και για Νόμπελ πιθανότατα μέχρι που μια προσεκτική ερευνήτρια είδε ότι σε όλες τις δημοσιεύσεις του χρησιμοποιούσε τα ίδια διαγράμματα (άλλαζε μόνο τα ονόματα στο διάγραμμα) και από εκεί ξεκίνησε να ξετυλίγεται το κουβάρι της απάτης... Τον πρόδωσε η τεμπελιά του και η κυριολεκτικά κτηνώδης αυτοπεποίθηση του και βέβαια η υποτίμηση της νοημοσύνης των υπόλοιπων επιστημόνων!
Από τότε έχει γίνει η επιστημονική κοινότητα ακόμη πιο προσεκτική και καχύποπτη (και δικαίως!)

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Είναι αλήθεια... έχουν πάρει νόμπελ πίσω, όταν μετέπειτα ερευνητές απέτυχαν να αναπαράγουν τα αποτελέσματα των νομπελούχων (στην σωματιδιακή φυσική ήταν) και αργότερα αποδείχτηκε ότι τα σπάνια σωματίδια που ανακάλυψαν ήταν σφάλμα οργάνων.


Πάντως, αν κάποιος έχει θάρρος με τον πνευμονολόγο του, ας του ζητήσει τα πρακτικά αυτού του συνεδρίου. Πιθανόν να μπορεί να βοηθήσει να τα ξεφυλλίσουμε.


Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Αυτήν την εικοτολογία περί ασθενών με υγρό στον πνεύμονα την ξανάκουσα σήμερα τυχαία...
Και μάλιστα ο εις εκ των ασθενών είναι ένας νεκροτόμος του νοσοκομείου...
Μία επίσκεψη κάποιων μελών του φόρουμ στον διευθυντή της πνευμονολογικής κλινικής πιστεύω θα έλυνε όλο το θέμα...

Όπως έχω υποσχεθεί, δεσμεύομαι να επισκεπτώ μέσα στη βδομάδα που έρχεται την Πνευμονολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου, με τους γιατρούς της οποίας διατηρώ άριστες σχέσεις, μιας και έχουμε συνεργαστεί αρκετές φορές στο παρελθόν. Το ότι δεν το κατάφερα ακόμα είναι λόγω υποχρεώσεων προς την καινούργια μου εταιρεία.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Σ'αυτό το σημείο, θα ήθελα να διατυπώσω ένα πολύ μεγάλο
"ΜΠΡΑΒΟ"
και ένα
"ευχαριστώ"
στον συνατμιστή και συν-φορουμίτη Λιάκουρα για την επιμονή του και την έγκυρη ενημέρωση για το συγκεκριμένο ζήτημα.


Επίσης, η υπεύθυνη στάση ως επιστήμονα του κ. Μπεχράκη για την μελέτη, που προτιμάει να έχει αδιάσειστα στοιχεία και ολοκληρωμένη άποψη, ενισχύει την εμπιστοσύνη μου για τα αποτελέσματά της.


Αυτό σημαίνει ότι πλέον, ακόμη κι αρνητικές επιπτώσεις να ανακοινωθούν, είμαι έτοιμος να τις αποδεχθώ και αναλόγως να "προστατεύσω" τον εαυτό μου.


Αυτά τα ολίγα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Όπως έχω υποσχεθεί, δεσμεύομαι να επισκεπτώ μέσα στη βδομάδα που έρχεται την Πνευμονολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου, με τους γιατρούς της οποίας διατηρώ άριστες σχέσεις, μιας και έχουμε συνεργαστεί αρκετές φορές στο παρελθόν. Το ότι δεν το κατάφερα ακόμα είναι λόγω υποχρεώσεων προς την καινούργια μου εταιρεία.

Μπορούμε να συνεννοηθούμε να πάμε μαζί αν θες...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Όπως έχω υποσχεθεί, δεσμεύομαι να επισκεπτώ μέσα στη βδομάδα που έρχεται την Πνευμονολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου, με τους γιατρούς της οποίας διατηρώ άριστες σχέσεις, μιας και έχουμε συνεργαστεί αρκετές φορές στο παρελθόν. Το ότι δεν το κατάφερα ακόμα είναι λόγω υποχρεώσεων προς την καινούργια μου εταιρεία.
Αν θυμηθείς, σημείωσε και ρώτα γι' αυτό το συνέδριο που είπε ο Μπεχράκης, πιθανόν οι πνευμονολόγοι εκεί να έχουν πρόσβαση στα πρακτικά.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Όπου κι αν πάω στο Ηράκλειο πλέον μου λένε για αυτό το περιστατικό ΄΄των τριών χρηστών ΗΚ που νοσηλεύονται με υγρό στον πνέυμονα΄΄...
Με στυλ ΄΄ καλό φαίνεται αλλά τα έμαθες τα νέα έτσι;΄΄
Λοιπόν ας πάμε να βγάλουμε άκρη μια και καλή...
Είτε είναι αλήθεια είτε ψεύδος κερδισμένοι θα βγούμε...

Αποσυνδεδεμένος Drakos

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Ας ήτανε ο πόνος ένα τσιγάρο δρόμος..
Μπράβο κι από εμένα στον Λιάκουρα για την επιμονή του να στείλει e-mail στον κ. Μπεχράκη ώστε να έχουμε και εμείς μια άποψη γύρω από το συγκεκριμένο ζήτημα που δημιουργήθηκε.

Βέβαια η κατηγορηματική δήλωση του κ. Μπεχράκη ότι το η.τ είναι ''άμεσα καταστροφικό και επικίνδυνο για την υγεία'' η οποία φιλοξενήθηκε σε κάποια sites εμένα προσωπικά δε μου αφήνει και πολλά περιθώρια ως προς τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης μελέτης. Μένει να δούμε ποια θα είναι τα συμπεράσματα που αφορούν τις επιδράσεις του η.τ στο αναπνευστικό όταν και όποτε αυτή δημοσιευτεί.

Όλοι μας θέλουμε να γνωρίζουμε το κάτι παραπάνω όσον αφορά τη χρήση του η.τ και να ενημερωνόμαστε εγκαίρως για τις όποιες εξελίξεις και τις νέες μελέτες είτε είναι θετικές είτε αρνητικές.

Όπως έχω ξαναγράψει δεν είμαστε χαϊβάνια για να πιστέψουμε ότι το η.τ είναι κάτι το εντελώς αβλαβές.
Και μόνο η χρήση νικοτίνης είναι και θα παραμείνει μια επικίνδυνη και άκρως εθιστική συνήθεια.
Πολλοί από εμάς το ξεκινήσαμε ως μια πιο υγιεινή μέθοδο εναλλακτικού καπνίσματος ή πιο ορθά ατμίσματος.
Μένει να δούμε πόσο δίκιο έχει το σώμα μας που βλέπει μια σαφή βελτίωση σε σχέση με τη χρήση κ.τ

Εμένα προσωπικά το αναπνευστικό μου έχει σημειώσει τεράστια βελτίωση και αυτό μόνο ελπίδες μου δίνει.
Ας περιμένουμε τις εξελίξεις και ας μη βιαστούμε να βγάλουμε τα όποια βεβιασμένα συμπεράσματα.

Δεν αμφισβητώ την κρίση και την επιστημονική κατάρτιση του κ. Μπεχράκη αλλά από την άλλη είμαι απόλυτα επιφυλακτικός και καχύποπτος ως προς τα αποτελέσματα οποιασδήποτε μελέτης θετικής ή αρνητικής που αφορά το η.τ

Είναι πολύ μακρύς ο δρόμος και μέχρι τότε όπως είπε και ο φίλος spectrum ας παραμείνουμε τουλάχιστον ήσυχοι..

Όπως και να 'χει οι μακροχρόνιες συνέπειες από τη χρήση του η.τ ίσως αποκαλυφθούν μετά από πολλές δεκαετίες, τότε που εγώ μάλλον θα βλέπω τα ραδίκια ανάποδα.

Ως τότε προτιμώ να ατμίζω παρά να καπνίζω..

Αποσυνδεδεμένος Menelaos

  • **
  • 115
  • Φύλο: Άντρας
χαιρομαι γιατι απο τοτε που εγραψα το θεμα στο φορουμ κατι καλο βγηκε...
μπραβο και απο μενα στο Λιακουρα
καλη συνεχεια και βλεπουμε στο μελλον
πως θα παει..
καλα ατμισματα σε ολους κ σε ολες 8)

Αποσυνδεδεμένος saks2

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
και απο μενα ενα μεγαλο μπραβο στο Λιακουρα :respect:
ευχαριστουμε για την ενημερωση  ;)

Αποσυνδεδεμένος Peristeri

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Physiorelax.gr - Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας & Μασάζ
Μετα απο επισκεψη μου σε πνευμονολογο χτες στο ικα για μια εξεταση στον αδερφο μου (ασχετο με το τσιγαρο) τον ρωτησα την γνωμη του για το ΗΤ. Μου ειπε οτι μεχρι στιγμης οτι ερευνες εχουν γινει για το ΗΤ δεν αποδεικνιουν κατι βλαβερο προς την υγεια ιδιαιτερως σε μηδενικη νικοτινη. Μου ειπε οτι εχει πεσει πολυ παραπληροφορηση για συμφεροντα και οτι μεχρι αποδειξεως του εναντιον, μεσω ερευνων, το προτεινει και θα το προτεινει σε ασθενεις του που τους ειναι αδυνατο να κοψουν το ΚΤ. Μου μιλησε πολυ σωστα

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ένα μήνυμα. από άλλη συζήτηση, σχετικά με το μύθο που είχε αναφερθεί κάτι σελίδες πιο πριν, ταιριάζει κι εδώ, γιαυτό το βάζω σε παράθεση:

Δυστυχως ετσι ειναι captainatmos συμφωνω. Το ιδιο ειχε γινει και πριν 20 μερες με τη φημη (βρωμα) οτι 6 ατομα ηταν στην πνευμονολογικη του πεπαγνη μετα εγιναν 20 και τωρα εφτασαν 48.Ολοι το ειχαν ακουσει απο καποιον αλλα κανεις δεν ηξερε συγκεκριμενα και επειδη εχω γνωστους γιατρους μεσα ρωτησα και πηρα την απαντηση : Μα καλα μ@λ@κ@ς εισαι χωραει 48 ατομα η πνευμονολογικη? Τελικα κανεις δεν ειχε παει ολα ραδιο αρβυλα.....Σε ερωτηση μου για την γνωμη του για το η/τ μου απαντησε δεν βλεπω για ποιο λογο να σου κανει κακο το 60% του αερα που αναπνεουμαι ειναι υγρασια ολο αυτο υγροποιηται μεσα στους πνευμονες?

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Αποφάσισα να ψάξω στο ERS του Μπεχράκη. Είναι το European Respiratory Society, κάτι σαν σύνδεσμος πνευμονολόγων ευρώπης.
Στα πρακτικά του συνεδρίου τους στο Άμστερνταμ φέτος, αλλά και σε όλο το site, κατάφερα να βρω μόνο ένα άρθρο για το ηλεκτρονικό τσιγάρο, από ιταλούς γιατρούς, που λέει ότι:

Conclusion: The use of e-Cigarette substantially decreased cigarette consumption
without causing significant side effects in smokers not intending to quit.
Δηλαδή, ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που λέει αυτός.
Η δικιά του ανακοίνωση (σαν ενός από τους συνεργάτες, βέβαια) είναι για εγκύους: ποσοστό επιτυχίας διακοπής καπνίσματος με εντατικό ή λιγότερο εντατικό πρόγραμμα γνωσιακής (ψυχολογικής) θεραπείας.
Αρχίζω να ανησυχώ...
Επίσης: η μελέτη που λέει έγινε από την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρία. Όχι από κάποιο πανεπιστήμιο ή νοσοκομείο.
Σαν να ανησυχώ παραπάνω...
Στο site του CHEST, αφτού του περίφημου πνευμονολογικού περιοδικού, έχει στο τεύχος Οκτωβρίου μια έρευνά του (η ίδια περίπου ομάδα: αυτός σαν ένας από τους συνεργάτες, βέβαια) για τα οξείδια του αζώτου στην εκπνοή καπνιστών. Στο τεύχος Νοεμβρίου δεν έχει τίποτα.
Σαν να ανησυχώ ακόμα περισσότερο...


Ακουμπάω εδώ τα λινκ για την ERS και την CHEST μήπως βρείτε εσείς κάτι
http://www.ers-education.org
http://chestjournal.chestpubs.org
... γιατί εγώ δεν περιμένω να βρεθεί τίποτα τελικά. Πιστεύω πως με δούλεψε κανονικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 25, 2011, 19:49 από Λιάκουρας »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2917 421229 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:35
από xristos99
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41645 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 250257 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158836 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 16030 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131527 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 297 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 314 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 318 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 462 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 290 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 768129 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966