vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

137 επισκέπτες, 5 χρήστες
ZoeM, Razor.QQ15, azzazel, maraki1308, Milarepa

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Βρήκα και μέιλ του Μπεχράκη! του έστειλα:
""Αγαπητέ κ. Μπεχράκη,


αναφέρεται σε πολλά media πως έχετε χαρακτηρίσει το ηλεκτρονικό κάπνισμα σαν "επικίνδυνο και άμεσα καταστροφικό για τον οργανισμό".
Σαν χρήστης ηλεκτρονικών τσιγάρων, μετά από πάρα πολλά χρόνια ως καπνιστής, με ενδιαφέρει το ζήτημα άμεσα. Τί ακριβώς πάθηση μπορώ να περιμένω πως θα πάθω χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικό τσιγάρο;
Φοβάμαι όμως μήπως είναι και παραπληροφόρηση των media, τα οποία συχνά βγάζουν αναφορές που απέχουν από την πραγματικότητα.
Ισχύει η συγκεκριμένη; Αν ναι, μήπως σας είναι εύκολο να με βοηθήσετε να βρω και να μελετήσω την έρευνά σας από την οποία βγαίνει το συμπέρασμα;


Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας (που είμαι σίγουρος πως είναι εξαιρετικά πολύτιμος. Μιλάμε όμως για την υγεία μου, γι' αυτό και τολμάω να σας τον ζητήσω.


Με τιμή


(υπογραφή)""


Αυτό κι' αν ήταν σπατάλη σε φθορά πλήκτρων... όμως βρήκα και την διεύθυνσή του.  ;D ;D ;D 

δεν βγαινει ακρη κυριοι με τη στενοκεφαλια του καθενος σ αυτη τη χωρα,οτι ειναι να γινει θα γινει ετσι κ αλλιως.

εγω παντως για καλο κ για κακο,ενα κιλακι vpg το χτυπησα για καβατζα..

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
χμ... το σπαμ φίλτρο του σέρβερ του πανεπιστημίου μου έκοψε το μέιλ στον μπεχράκη...


βρήκα και άλλο... για να δούμε...

Εγω περιμένω με αγωνία την ώρα και την στιγμή...(εαν ποτέ έρθει...)που θα παρουσιαστούν επίσημα στοιχεία, γιά το πόσο έχει μειωθεί η αγορά του τσιγάρου και πόσα χρήματα έχουν χάσει οι καπνοβιομηχανίες, απο την εξάπλωση του ΗΤ και μετά!!!

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
χμ... το σπαμ φίλτρο του σέρβερ του πανεπιστημίου μου έκοψε το μέιλ στον μπεχράκη...


βρήκα και άλλο... για να δούμε...


...είμαι περίεργος τι θα απαντήσει (αν απαντήσει). :hmmm:
Πάντως Λιάκουρα, θαυμάζω την επιμονή σου... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Κάποια μηνύματα εκτός θέματος μεταφέρθηκαν εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1495.15.html

Αποσυνδεδεμένος Apoelara

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας παιδια! Θελω να παραθεσω το πιο κατω αποσπασμα απο την εταιρεια Flavourart για συζητηση και γνωμες. Εχει καποιος περισσοτερη ενημερωση για την επιδραση των αρωματων στα υγρα ατμισματος; Εγω προς το παρον ατμιζω Halo (τρομερη γευση) τα οποια ειναι γεγονος οτι μυριζουν πολυ και αφηνουν τη μυρωδια στο χωρο (εντονο το αιστθιμα του αρωματος) σε αντιθεση με τα υγρα της FA στα οποια διαλεγεις το % του αρωματος που θες και επισεις δεν μυριζουν. Εχω γραψει email στην Halo ρωτωντας το % αρωματος που χρησιμοποιούν αλλα δεν μου λενε για να μην τους αντιγραψουν. Προσωπικα εγω προτιμω τα Halo παρα FA αλλα με προβλιματιζει το πιο πανω. Εχετε ακουσει κατι περισσοτερο για αυτο το θεμα;
Ευχαριστω!!
We produce and sell FOOD FLAVOURS which comply with Italian and EU legislation and EFSA recommendations. The flavourings we develop and manufacture are considered safe for FOOD use only, as it is intended that they enter the body via the digestive system and not the lungs. Digestion involves acid breakdown, enzyme attack, kidney and liver processing. Inhaling flavourings, as a vapour, results in the chemicals (contained within these) entering directly into the blood stream where these essential biological processes are effectively by-passed. Whilst vaping can be compared to smelling scents in the open air; consumption of food flavours through inhalation has not yet been scientifically tested or evaluated for human safety.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Για flavourart διάβασε αυτά τα μηνυματα (μέχρι τέλους γιατί το αρχικό δεν είναι ακριβές)
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2703.msg70333.html#msg70333

για Halo δεν γνωρίζω...

Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
χμ... το σπαμ φίλτρο του σέρβερ του πανεπιστημίου μου έκοψε το μέιλ στον μπεχράκη...


βρήκα και άλλο... για να δούμε...

ειμαι τοσο -μα τοσο- περιεργος τι θα απαντησει.....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Αυτήν την εικοτολογία περί ασθενών με υγρό στον πνεύμονα την ξανάκουσα σήμερα τυχαία...
Και μάλιστα ο εις εκ των ασθενών είναι ένας νεκροτόμος του νοσοκομείου...
Μία επίσκεψη κάποιων μελών του φόρουμ στον διευθυντή της πνευμονολογικής κλινικής πιστεύω θα έλυνε όλο το θέμα...

Αποσυνδεδεμένος Λιάκουρας

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
  • smoke no more. vape no more. είμ' ελεύθερος!
    • Παραδοσιακά Προϊόντα "Κάμπου Γεύσεις"
Και όμως απάντησε...

"Αγαπητέ κύριε           ,

Σε απάντηση ερωτήματος σας σχετικού με τις τυχόν βλαπτικές επιδράσεις της χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι οι άμεσες επιδράσεις του στο αναπνευστικό σύστημα έχουν επισταμένα μελετηθεί από το Κέντρο Έρευνας Καπνίσματος και Καρκίνου του Πνεύμονα της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, στα πλαίσια του προγράμματος HEART, έχουν ανακοινωθεί στο πρόσφατο συνέδριο της Ευρωπαϊκής Πνευμονολογικής Κλινικής (ERS) στο Άμστερνταμ, ενώ σε μορφή full paper έχουν περάσει από κρίση επιτυχώς και τελούν υπό δημοσίευση στο περιοδικό CHEST.

Ενημερωτικά θα ήθελα να σας πω ότι το μεν συνέδριο του ERS είναι από τα μεγαλύτερα συνέδρια στον κόσμο της πνευμονολογίας, ενώ το περιοδικό CHEST είναι ίσως το εγκυρότερο παγκοσμίως περιοδικό που απευθύνεται σε κλινικούς γιατρούς για τις παθήσεις των πνευμόνων.

Επιφυλάξεις υπάρχουν ως προς τις μακροχρόνιες επιδράσεις του ηλεκτρονικού καπνίσματος διότι, όπως είναι προφανές, αυτές δεν είναι δυνατόν να μελετηθούν ακόμη λόγω της σχετικά πρόσφατης χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου. Για πληρέστερη ενημέρωση σας θα σας στείλουμε αντίτυπο της δημοσίευσης, μόλις αυτή έρθει στο φως.

Ευχαριστώ,

Παναγιώτης Μπεχράκης"

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
ενώ σε μορφή full paper έχουν περάσει από κρίση επιτυχώς και τελούν υπό δημοσίευση στο περιοδικό CHEST.

Υπομονή λίγους μήνες μέχρι να δημοσιευτεί και θα δούμε την εργασία του κ.Μπεχράκη.

Αποσυνδεδεμένος sempreviva

  • **
  • 118
  • Φύλο: Γυναίκα
Πού το είδε η άλλη ότι είναι επικίνδυνο και καταστροφικό και άρχισε την υστερία δεν μπορώ να καταλάβω..  :confused1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Έλα ντε!!!

Λογική η απάντηση του κ. Μπεχράκη...
Για το μακρινό μέλλον... όπως το περιμέναμε.
Υπάρχουν κάποια συμπεράσματα για τις άμεσες επιδράσεις, αλλά... φαίνεται ότι δεν πρόκειται να μας πει κάτι μέχρι να γίνει η δημοσίευση...
Δεν φαντάζομαι να περάσουν πάνω από 3 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
δηλαδη ο κυριος Μπεχράκης ειναι αυτος που ανακαλυψε τις βλαβερες επιδρασεις του η.τ. στους πνευμονες αν καταλαβα καλα? :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151575 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 10972 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345646 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147298 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8087 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208952 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545192 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32954 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52503 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos