vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 3 χρήστες
kyrgiannis, zalaros, kos784

Twitter

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #75 στις: Οκτωβρίου 02, 2012, 23:09 »

Αν κάποιος σκεφτεί να το δοκιμάσει ,
ας διαβάσει το νήμα από την αρχή και ας πάρει τα ρίσκα του.
Το φόρουμ απευθύνεται σε ενήλικες .
Κάνω την άμεση παράθεση για τους νέους ατμιστές που πιθανόν διαβάζουν το νημα. :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #76 στις: Οκτωβρίου 02, 2012, 23:11 »
 Καλησπέρα καλησπέρα,
Έχοντας ξεκινήσει τους πειραματισμούς σχετικά με τη χρήση βαμβακιού σαν φιτίλι τροφοδοσίας αποφάσισα να το εφαρμόσω και στον DID Genesis Atomizer φιτίλι βαμβακιού :fight_fryingpan: . Δύο δοκιμές μου έδωσαν προβλήματα τροφοδοσίας με αποτέλεσμα να μην τροφοδοτείται το τμήμα του φιτιλιού με τις αντιστάσεις και να καεί :fight_shot_thickgun: . Σήμερα πήγα σε υβριδικό σύστημα. Κατά μήκος της τρύπας που περνάει το mesh τοποθέτησα ένα mesh, δύο στροφές (στις φώτο φαίνεται μέσα στη δεξαμενούλα), γύρω από το φυτίλι το οποίο έλυσε και το πρόβλημα της τροφοδοσίας. Η γεύση είναι πολύ καλή, η ποσότητα ατμού ίδια σχεδόν σαν αυτή του mesh, χτύπημα δεν έχω, ατμίζω σε τάσεις 3~3.4V με αντιστάσεις 2~2.4Ω σχετικά μικρή ισχύς. Συγκριτικά με τον CE 4 με φιτίλι από βαμβάκι σε ίδια τάση (3V), ίδιο υγρό (El toro cigarillos 11mg), ίδια αντίσταση σχεδόν (2Ω & 2.2Ω) μπορώ να πω ότι ο Genesis μου δίνει λίγο πιο γλυκιά γεύση και λίγο πιο άτονη. Το βαμβάκι είναι σε τελείως πρωτογενή μορφή το πήρα κατευθείαν από χωράφι (χωρίς χρήση φυτοφαρμάκων). Δεν βιάζομαι να εξάγω συμπεράσματα θέλει όπως καταλαβαίνεται αρκετές μέρες λειτουργίας. Θα ενημερώσω. Φωτό:









 Παραθέτω και εγώ τις δικές μου απόψεις απαντώντας στους alexmach,   urahara και BABIS1098 :bye: . Τα φιτίλια εμπορίου φαινομενικά παρέχουν σταθερότητα χρήσης, είναι άκαυστα, είναι φθηνά, είναι λευκά. Αρκετά πλεονεκτήματα για τη χρήση τους ως υλικά προώθησης ατμιστικού υγρού στην αντίσταση. Κάθε νόμισμα όμως έχει δύο όψεις φίλοι μου. Η άλλη όψη μαρτυρά υλικά καθαρής χημικής κατασκευής για τα οποία δεν ξέρουμε πως συμπεριφέρονται στα σημεία που θερμαίνονται από την αντίσταση. Η θερμική σταθερότητά τους σε υψηλές θερμοκρασίες είναι κάτι άγνωστο. (Αν κάποιος κάτι ξέρει το δηλώνει.) Το Cetin εστέρας λιώνει στους 55~60 βαθμούς έλα ντε όμως που δε λιώνει :dontknow: ? Έχει κάνει λουτρό σε άκαυστη ουσία (χημικών επιβραδυντών) πριν γίνει κορδόνι? Μάλλον. Προσωπικά τα φοβάμαι πολύ. Προτιμώ τη χρήση κυτταρίνης ουσίας του βαμβακιού που και στη χειρότερη περίπτωση εισπνοής τα κατάλοιπα είναι γνωστά και τα αντιμετωπίζει πολύς κόσμος όταν εργάζεται σε χώρους καύσης ξυλείας, χαρτιού, βαμβακιού, πυρκαγιών κλπ. Τα φυτίλια εμπορίου καιγόμενα μπορούν να παράγουν: υδροκυάνιο, αμμωνία, φωσγένιο, διοξείδιο του θείου, οξείδια του αζώτου, υδροχλώριο, χλώριο και αλδεϋδες.
Εν κατακλείδι, το μη χείρον βέλτιστον.
ΥΓ. 1. Πάντα εκφράζω προσωπικές απόψεις με τη βοήθεια των λίγων γνώσεων που έχω και τη δυνατότητα να ψάχνω.
ΥΓ. 2. Για τη χρήση γάζας έχω και εγώ κάποιες αντιρρήσεις.
ΥΓ. 3. Έκανα χρήση και στον DID Genesis
ΥΓ. 4. ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ το ΒΑΜΒΑΚΙ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ :angel:
 

Αν ξεχάσατε να γράψετε κάτι στο τελευταίο μήνυμά σας δεν είναι απαραίτητο να απαντήσετε με ένα καινούργιο ακριβώς από κάτω. Πατήστε απλά "Τροποποίηση" στο τελευταίο σας μήνυμα και συμπληρώστε αυτό που θέλετε.
Υπόψιν: Τροποποίηση μπορείτε να κάνετε μέχρι 3 μέρες από την ώρα της αρχικής δημοσίευσης.


 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 03, 2012, 00:15 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #77 στις: Οκτωβρίου 03, 2012, 00:40 »

ΥΓ. 2. Για τη χρήση γάζας έχω και εγώ κάποιες αντιρρήσεις.


Η συσκευασία γράφει ότι είναι 100% βαμβάκι.
Όταν τις αγόρασα ρώτησα αν έχουν αντισηπτικά και μου απάντησαν αρνητικά .
Η αποστείρωση γίνεται με ακτινοβολία .
Πάντως καλού κακού θα τους ρίχνω και ένα βράσιμο  ;)
Σε λίγες μέρες θα γράψω εντυπώσεις από το βαμβάκι σου .

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #78 στις: Οκτωβρίου 03, 2012, 00:45 »
όντως το ίδιο κάνω και εγω οταν βγάλω τις ινες απο την γαζα τις στρίβω ωστε να γίνουν κορδόνι και μετα βράσιμο στο μπρίκι!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #79 στις: Οκτωβρίου 06, 2012, 22:45 »
Εδώ και 5 μέρες δοκιμάζω από το βαμβάκι που μου έδωσε ο nikosq .
Ήταν σε ακατέργαστη μορφή και από ότι είπε, χωρίς φυτοφάρμακα .
Αφαίρεσα τα σπόρια ( σαν κουκούτσια ελιάς ένα πράμα   :o ) και το έβρασα για κανά τέταρτο .
Αφού στέγνωσε ξεχώρισα ένα κομμάτι στο περίπου , το έστριψα και το πέρασα μέσα στην αντίσταση ενός κλώνου Α2Τ . Δεν δούλεψε καλά με την πρώτη προσπάθεια .
Μετά από 2 δοκιμές λειτούργησε άψογα . Τέλεια γεύση , άριστη τροφοδοσία και ντουμάνι πλούσιο .
Το μόνο μείον του είναι ότι πρέπει να υπολογίσεις την ακριβή ποσότητα που πρέπει να στρίψεις , γιατί ανάλογα την συμπίεση του βαμβακιού αλλάζει και το ατμιστικό αποτέλεσμα .
Φαντάζομαι ότι είναι κάτι που συνηθίζεται με τον καιρό .
Νίκο ......... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #80 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 00:23 »
ειδες διαφορα στην γευση σε σχεση με την γαζα??

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #81 στις: Οκτωβρίου 07, 2012, 00:34 »
Δεν κατάλαβα διαφορά .
Ίσως έστρωσε 1-2 τζούρες γρηγορότερα απ' ότι με τη γάζα.

Αποσυνδεδεμένος Αράπης

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #82 στις: Νοεμβρίου 29, 2012, 01:17 »
Παρακολουθώ το νήμα καιρό και έχω κατάληξη και γω πως το βαμβάκι είναι καλύτερο..Στρόνη πιο γρήγορα και δεν έχει αυτήν την απαίσια φυτιλίλα.

Από δω και πέρα μόνο Βαμβάκι παίδες.Και μάλιστα αποκλειστικά και μόνο εγχώριο... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #83 στις: Νοεμβρίου 29, 2012, 01:39 »
7 μήνες κλείνω , αποκλειστικής χρήσης βαμβακερού φυτιλιού .
Και ακόμα είμαι ζωντανός  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #84 στις: Νοεμβρίου 29, 2012, 01:42 »
 η μοναδική παρενέργεια επάνω σου είναι ο οίστρος που σου έχει δημιουργηθεί για ιδιοκατασκευές ??
 :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #85 στις: Νοεμβρίου 29, 2012, 17:13 »
Αν και είναι λίγο ακραίο να θεωρήσουμε τον οίστρο παρενέργεια θα συμφωνήσω και θα αναδιατυπώσω λέγοντας ότι ο φίλος Diver αμφισβητεί την συμβατικότητα και δαιμονοποιεί την ιδιοκατασκευή.
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #86 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 21:04 »
7 μήνες κλείνω , αποκλειστικής χρήσης βαμβακερού φυτιλιού .
Και ακόμα είμαι ζωντανός  :laugh1:
Εγω εφτασα αισιως στους δεκα!
Συμπερασμα.....
Σιγουρα θα ζησεις αλλους τρεις μηνες! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #87 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 22:11 »
Δηλαδή, θα κάνω Χριστούγεννα γιατρέ μου ;
:dance2: :yahoo: :hapy_crazy: :laugh_cool_jump:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #88 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 22:13 »
και πασχα..... :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #89 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 12:11 »
Εχοντας δοκιμάσει πολλές φορές βαμβακερές ίνες γάζας αντί φυτίλι εχω καταλήξει να τις χρησιμοποιώ μονίμως σε drip ατμοποιητές όπως ο phoenix και ο Α7.
Το καλό με τη γάζα είναι σίγουρα ότι πρόκειται για ενα φιλικότερο προς την υγεία υλικό. Επίσης η γεύση είναι καλύτερη άμεσα, χρειάζεται πολύ λιγώτερο χρόνο να στρώσει το φυτίλι. Από την άλλη όμως δεν σηκώνει dry-burn οπότε μόλις γεμίσει κατάλοιπα πρέπει να αντικατασταθεί, και αυτό συμβαίνει το πολύ μετά από 4-6 ημέρες.
Επειδή πλέον βαριέμαι να φιάχνω κάθε 4-5 ημέρες αντίσταση εχω περιορίσει την χρήση fiberglass μόνο σε Tank ατμοποιητές όπως ο Α2Τ στους οποίους δεν νομίζω ότι είναι ευκολο να περάσουν ίνες fiberglass μέσα από τον ατμοποιητή και το τάνκ. Αντίθετα στους drip είναι σίγουρο ότι κομμάτια fiberglass μπορούν να παρασυρθούν, οπότε εκεί ΠΑΝΤΑ βαμβακερή ίνα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499318 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20869 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4765 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy