vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

156 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 12:45 »
Και γιατί να αλλάζεις αντίσταση στον Α2Τ ;
Βγες σε εξωτερικό χώρο , κάνε ένα Dry Burn , έχε και ένα πυροσβεστήρα κοντά σου  :idiot1: :laugh1:   και πέρνα καινούργια γάζα .
Χρόνος υλοποίησης περίπου 2 λεπτά  ;)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 15:50 »
Δεν έχεις άδικο.... αφήνεις το σύρμα δεμένο στον ατμοποιητή, τραβάς τη γάζα και περνάς άλλη από το πλάι... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Αράπης

  • *
  • 78
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 10, 2013, 16:06 »
 ;D Το έχω δοκιμάση και γω δουλεύει άψογα αλλά έχει μια κάποια αλλοίωση στην γεύση.Το εχω διυλέψει στον Jack με lavatube και ego Βατταρία.(Την γάζα προηγουμένος την έβρασα.)

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:04 »
Ψηνομαι να το δοκιμασω και εγω ..... Βεβαια ο μοναδικος επισκευασιμος που εχω ειναι ο vision eternity αλλα ειναι πολυ ενδιαφερουσα ιδεα και μαλιστα απο καποιους εδω περα και δοκιμασμενη για ενα χρονικο διαστημα.....
Αυτο αν καταφερει καποιος και το εμποροποιησει και να το πουλαει μαζικα με τις αναλογες επιφυλαξεις κτλ κτλ πιστευω θα βοηθησει και πολυ τους ατμιστες στην ακομη πιο υγιεινη ατμιστικη συμπεριφορα και επισης θα βγαλει πολλα λεφτα ....!!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #94 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:10 »
Με κάθε φιλική διάθεση, πίστεψέ με, και επειδή έιδα αλλο σημερινό σου πόστ, οπου ρωτούσες αν παθαίνει κάτι το φυτίλι οταν το καίμε με φλόγιστρο, ασε το βαμβάκι για οταν αποκτήσεις επαρκή εμπειρία στην συμπεριφορά του φυτιλιού στους επισκευάσιμους.
Εδώ, πολλά μπορούν να πανε στραβά, αν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις την συμπεριφορά και το πρόβλημα.
Ετσι οπως ενας πεπειραμένος χρήστης βάζει και μπαταρία χωρίς προστασίες στο μοντ του, γιατι ξέρει να αναγνωρίζει τα σημαδια του οτι κατι δεν παει καλά ΠΟΛΥ ΝΩΡΪΣ, έτσι ισχύει και για το βαμβάκι στο φυτίλι! Θελει εμπειρία.
Καταλαβαίνω Απολυτα την ζέση σου να τα δοκιμασεις όλα, αλλα μην ξεχνάς και οτι για να καταλάβεις την λειτουργία του κάθε πράγματος θελει και αυτό το χρόνο του.
Οπως και το να μαθεις να σετάρεις εναν επισκευάσιμο ας πουμε. θελει να μαθεις τα τερτίπια του. Ετσι και αυτό εδώ.

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #95 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:29 »
Δεν διαφωνω μαζι σου φιλε μου και ευχαριστω για τα λογια σου...
Αλλα μπορω να πω οτι μου αρεσει να πειραματιζομαι και επισης αν οντως ειναι πιο υγιεινο το βαμβακι θα ηθελα να το μαθω ... Βεβαια θα ξεκινησω μαθαινοντας απο τα φυτιλια κτλ κτλ και μετα θα παω σε κατι οπως το βαμβακι....
Απλα ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα λυση που καποια στιγμη θα την δοκιμασω σιγουρα...
Επισης πιστευω οτι τα πιανω ευκολα ειδικα πρακτικα το μονο θεμα μου , γι αυτο και οι πολλες και κουραστικες μερικες φορες ερωτησεις μου, ειναι οτι θελω να μαθαινω καθε λεπτομερεια πριν κανω κατι και τον σωστο τροπο του πως γινεται να το πω ετσι ...

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #96 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:37 »
το φιτιλι δεν καιγετε
το βαμβακι καιγετε

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #97 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:41 »
Θα πέσει φωτιά και θα μας κάψει ...... :idiot1: :idiot1:

Παρακαλω να σβηστει...... :laugh1:

Ερώτηση :
Πως βλέπουμε ποιος ειναι συντονιστής σε καθε νήμα;

Απάντηση : το βρήκα Οκ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:46 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #98 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:48 »
Το ποιος είναι συντονιστής στο νήμα το λεει στο επάνω μερος της σελίδας, κάτω απο το μπανερ και το Αρχική, Φόρουμ Βοηθεια κλπ.
Λεει το που ακριβως βρίσκεσαι, και τους συντονιστές.Το ίδιο και κατω απο το τελευταίο μηνυμα του νηματος. :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #99 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:52 »
Ευχαριστω αλεξ το βρήκα ! Μπαίνω και απο κινητό και μου εχουν βγει τα ματιά !
 Δυστυχώς τα λεφτά για την επισκευή του PC τα έκανα προβαρι και έμεινε πίσω το θέμα ... Η μάλλον ευτυχώς ( για το πρόβατο όχι το pc )


Ξέρω ξέρω  ....  ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #100 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 03:58 »
Τό'χεις!!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος abel

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 18:24 »
Μετά από το διάβασμα, συμπεραίνω ότι και σε vivi nova η χρήση βαμβακερής γάζας θα έχει κι εκεί άριστη συμπεριφορά.


Προτού αυτό το νήμα, διάβαζα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12212.msg586626.html#msg586626 συνεχίζω να έχω απορία  για χρήση 100% βαμβακεριού έτοιμου φυτιλιού που είναι για κεριά, ασχέτως αν θα το βράσω.


Πχ. http://www.amazon.co.uk/Braided-Cotton-Candle-Wick-Candles/dp/B006QIXF5W/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1360678890&sr=8-1


Η γάζα ή και το ακατέργαστο βαμβάκι ίσως να είναι οι πιό υγιεινές λύσεις.. απλώς αναρωτιέμαι


Υ.Γ. Η γάζα στριμμένη σαν μακαρόνι, όταν ποτιστεί σε clearomizer δεν απλώνει? Παραμένει σφικτή?

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 18:34 »
πολύ βασικό ρόλο παίζει η κατεργασία του βαμβακιού δηλαδή με τι μεθόδους έχει πάρει την τελική μορφή...

άρα για το φιτίλι που προτείνεις πρέπει να δεις αν έχει υποστεί χημική κατεργασία .......κ.τ.λ 


Αποσυνδεδεμένος abel

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 18:53 »
Θεωρώ ότι σε ένα τυποποιημένο προϊον που στην τελική υπάρχει για άλλη χρήση κι όχι για ατμοποιητές, δεν νομίζω ότι θα βρώ απάντηση (έστω με επικοινωνία της εταιρίας) για το αν και πόσο είναι χημικά επεξεργασμένο. Θα μου απαντήσουν με τα καλύτερα φαντάζομαι...
Το συγκεκριμένο προϊον-φυτίλι το βρήκα με ένα απλό search και είδα ότι γράφει:
"This wick has been whitened completely naturally, leading to a clean burning product free of pollution and unnecessary chemicals"
Σκέφτομαι μήπως έχει χρησιμοποιήσει κανείς από το φόρουμ κάτι αντίστοιχο.

Δεν θέλω να κουράζω με ερωτήσεις, είμαι σχετικά νέος στο η.τ, αρχάριος στο να φτιάξω δική μου φιλτροαντίσταση αλλά γενικώς μου αρέσει να το ψάχνω :)

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουαρίου 12, 2013, 19:31 »
καλά κάνεις και ψάχνεσαι ετσι πρεπει... ;)

το ίδιο προβληματισμό είχα και εγώ με αυτό το φιτίλι και έχεις δίκιο ότι δύσκολα θα σου δώσουν απάντηση για το τρόπο παρασκευής του....

για μένα καλύτερα δοκίμασε πρώτα γάζα οπού αναγράφεται ο τρόπος αποστείρωσης της   :yes: 

και κάτι ακόμα δεν κουράζεις για αυτό είναι το φόρουμ να βοηθά ο ένας των άλλον... :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246002 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572043 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1867 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8019 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121626 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 396 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8602 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297671 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827593 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511656 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios