vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

339 επισκέπτες, 1 χρήστης
jmark

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #120 στις: Μαρτίου 10, 2013, 15:12 »
Λοιπόν παρέλαβα το φιτίλι από βαμβάκι από το κατάστημα του πιο κάτω λινκ

http://www.e-steamer.com/product/cotton_wick

Αρχικά όταν το είδα όπως ηλθε  (φωτο 1) τρόμαξα λίγο με το χρώμα του το οποίο
ήταν λίγο προς το γκρι και όχι άσπρο όπως οι γάζες .Από ότι κατάλαβα δεν
ήταν κακό αυτό αλλά αντίθετα καλό μιας και το φιτίλι αυτό ,όπως λέει και στην
παραπάνω σελίδα του λινκ, δεν έχει υποστεί λεύκανση(άρα λιγότερη κατεργασία) 


Αφού το έβρασα (όπως προτείνει το κατάστημα του λινκ)κανά μισαωρο και το άφησα να στεγνώσει τελείως ,έφτιαξα ένα στήσιμο όπως κάνω πάντα στο STEAMER SLIM και χρησιμοποίησα TRIBECA ,το οποίο σημειωτέων είναι μεγάλη ρουφιανα σε άλλες μυρωδιές διότι δεν τις καλύπτει .

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ……

Καλή τροφοδοσία, καλό ντουμάνι ΑΛΛΑ στην γεύση είχα θέμα άφηνε μια επιγευση
σαν λάδι από μηχανή.  :confused1:

ΟΠΟΤΕ

Ξανά βράσιμο μια ώρα σε νερο και αφού έσβησα το μάτι έριξα γάλα μέσα και το άφησα καμιά ώρα, μετά καλό ξέπλυμα και ξανά βράσιμο να φύγει η γαλατιλα :eyesplash:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ……

Στο δευτερο στησιμο ΟΛΑ ΚΑΛΑ… :thumpup:
στην φωτο 2 ειναι το φιτιλι μετα το τρελο πλυσιμο.....

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ……

Μπορεί να αποφεύγεις στο ξεμάλλιασμα της γάζας αλλά πρέπει να γίνεις ΜΑΣΤΕΡ ΣΕΦ στο μαγείρεμα φιτιλιού γιατί το βλέπω να γίνεται προτεινόμενο προς αποχώρηση για  κάδο :laugh1: :laugh1: :laugh1:

ΑΡΑ

Επιλέγεις ή ξεμάλλιασμα ή Μαγείρεμα

ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ

Η γυναίκα μου έκανε χαρά γιατί νόμιζε ότι αποφάσισα επιτέλους να μαγειρέψω κατι
μονος μου αλλα την πατησε……όταν ειδε το φιτιλι…… :laugh1: :laugh1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2013, 16:19 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος taurus65

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
  • In God we trust.
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #121 στις: Μαρτίου 10, 2013, 17:52 »
Eγινε παραγγελία του παρακάτω
http://www.ebay.com/itm/150997335990?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649
Οι Αμερικανοί έκαναν θετικά σχόλια.Το έχει δοκιμάσει κάποιος?
Την αποστειρωμένη γάζα την βράζουμε πριν το μάδημα- εφαρμογή?


Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #122 στις: Μαρτίου 10, 2013, 18:14 »
 και μια ερώτηση από εμένα σε όσους ξεπουπουλιάζουν γάζες  ;D
 
πείτε στο περίπου μια αναλογία 
πόσες περίπου ίνες θέλουμε για να φτιάξουμε ανάλογο πάχος με φυτίλι Χ διαμέτρου
 
όχι ότι υπάρχει ακρίβεια σε κάτι τέτοιο αλλά έτσι για να υπάρχει κάποιος μπούσουλας ας πούμε
 
και κάτι τελευταίο η δύναμη που χρειάζεται στο στρίψιμο του σύρματος είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη στην γάζα από ότι στο φυτίλι για να έχουμε σωστό setup   ?
 
καιρός να έρθω και εγώ στο club των μαδητών γάζας  ;D
 

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #123 στις: Μαρτίου 10, 2013, 18:53 »
Την αποστειρωμένη γάζα την βράζουμε πριν το μάδημα- εφαρμογή?

σιγουρα θελει λιγο βρασιμο προσωπικά πρωτα την μαδάω και μετά την βράζω(σαν τις κοτες...  :tongue_smilie: )

και μια ερώτηση από εμένα σε όσους ξεπουπουλιάζουν γάζες  ;D
 
πείτε στο περίπου μια αναλογία 
πόσες περίπου ίνες θέλουμε για να φτιάξουμε ανάλογο πάχος με φυτίλι Χ διαμέτρου
 
όχι ότι υπάρχει ακρίβεια σε κάτι τέτοιο αλλά έτσι για να υπάρχει κάποιος μπούσουλας ας πούμε
 
και κάτι τελευταίο η δύναμη που χρειάζεται στο στρίψιμο του σύρματος είναι μικρότερη ή μεγαλύτερη στην γάζα από ότι στο φυτίλι για να έχουμε σωστό setup   ?
 
δεν εχω καποιες αναλογιες, δεν μου φτανει το βρασιμο και το μαδιμα αμα κατσω  και τις μετραω χαθηκα :eyesplash:
το παχος το βλεπω με το ματι στο περιπου

οσο αφορα το σφυξιμο πρεπει να ειναι λιγοτερο... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #124 στις: Μαρτίου 10, 2013, 19:06 »
αρα η χρήση καρφίτσας και μάλιστα χοντρής κρίνεται απαραίτητη ;

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #125 στις: Μαρτίου 10, 2013, 19:09 »
Μια κανονικη καρφιτσα κανει μια χαρα την δουλεια της! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #126 στις: Μαρτίου 10, 2013, 21:38 »
Έχω δει ότι φτιάχνοντας την αντίσταση σε σταθερό πυρήνα , έχω πολύ πιο προβλέψιμο αποτέλεσμα απ' ότι να έστριβα πάνω στο φυτίλι .
Οπότε , 2 χιλιοστά πυρήνας με 120 ίνες βαμβακερής γάζας είναι ένας καλός μπούσουλας.
Το πως τις περνάμε είναι λίγο μπελάς μέχρι να βρούμε τον τρόπο , αλλά μετά γίνεται παιχνιδάκι . Νομίζω ότι κάπου μέσα στο νήμα αναφέρεται το πώς γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #127 στις: Μαρτίου 11, 2013, 07:49 »
 :o :o :o :o :o
Εκατσες ρε θηριο και μετρησες ποσες ινες βαζεις  :laugh1:

:sign_koufo:

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #128 στις: Μαρτίου 11, 2013, 10:53 »
Θέλω να κάνω μία ερώτηση ...

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μιά ανοιχτή πληγή και πέσει μέσα ένα από τα 3 υλικά σε πολύ μικρή ποσότητα .

1. Πλέγμα - MESH
2. Υαλόνημα  - Ceramic fiber η Silica fiber.
3. Βαμβακερό φιτίλι ή άλλο οργανικό νήμα

Τι πιστεύετε ότι θα συμβεί αν επουλωθεί η πληγή με τα υλικά αυτά μέσα μας ?

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #129 στις: Μαρτίου 11, 2013, 10:56 »
@navy
Δεν είναι τόσο δύσκολο... αν πάρεις 15 ίνες ικανού μήκος και τις διπλώσεις 3 φορές τότε πέρνεις 15*2*2*2=120, αν και εγώ περνάω λίγο λιγώτερες από διάμετρο 2mm, περίπου 90.
Αυτό είναι και ένα πλεονέκτημα της μεθόδου! αν βρείς το κόλπο με τις ίνες τότε αφήνεις την αντίσταση όπως έχει, τραβάς τις παλιές ίνες και περνάς τις νέες και το σύρμα σου μένει ανέπαφο. Μιλάμε για διαδικασία μερικών δευτερολέπτων, ούτε κατσαβιδάκια ούτε τίποτε, πιο γρήγορο και από το dry burn είναι.

Κρητικέ, χιλιες φορές προτιμώ τις βαμβακερές ίνες... δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γίνει με το ατσαλόπλεγμα ή το υαλόνημα....

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #130 στις: Μαρτίου 11, 2013, 10:57 »
Θέλω να κάνω μία ερώτηση ...

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε μιά ανοιχτή πληγή και πέσει μέσα ένα από τα 3 υλικά σε πολύ μικρή ποσότητα .

1. Πλέγμα - MESH
2. Υαλόνημα  - Ceramic fiber η Silica fiber.
3. Βαμβακερό φιτίλι ή άλλο οργανικό νήμα

Τι πιστεύετε ότι θα συμβεί αν επουλωθεί η πληγή με τα υλικά αυτά μέσα μας ?

Θ' αρχίσουμε σιγά σιγά να χαιρετάμε :bye:

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #131 στις: Μαρτίου 11, 2013, 11:35 »
Καλημέρα Γιώργο ...
Εννοείς για μακροχρόνιο αποτέλεσμα ?

Δέν ξέρω αλλά επαναλαμβάνω ότι η ποσότητα να είναι πολύ μικρή . όσο ένα κομματάκι σύρμα 0,13 χ 0,20mm ,
γιά τέτοια ποσότητα λέω  και τι επακόλουθο θα έχει το κάθε υλικό χωριστά στην πληγή η στα πνευμόνια μας.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #132 στις: Μαρτίου 11, 2013, 22:27 »
Βρε Κρητικέ, ξέρεις ότι σ'αγαπάμε, αλλά ο παραλληλισμός σου είναι τραβηγμένος απ'τα μαλλιά, μέχρι καραφλιάσματος!!!

Ούτε να φάμε ποτέ σκοπεύουμε τα φιτίλια/πλέγματα των ατμοποιητών, ούτε αυτό που επιχειρηματολογείς έχει καμία βάση στο άτμισμα και την ασφάλεια που μπορεί να  έχει ή όχι η όλη διαδικασία, από άποψη υγείας.

Το βαμβακερό φιτίλι (που φαίνεται ασφαλές), μια χαρά ζημιά μπορεί να κάνει αν στεγνώσει και καεί στην αντίστασή μας.
Επίσης είναι γνωστό ότι τα "άσπρα" βαμβάκια είναι αποτέλεσμα τεχνητής λεύκανσης με χλώριο.

Αν με ρωτήσεις δηλαδή, προτιμώ ένα τσεκαρισμένο για τα χαρακτηριστικά του κι άριστης ποιότητας και συμπεριφοράς στο άτμισμα "σίλικα" φιτίλι, παρά το χλωριωμένο "Χ-Ψ τάχα μου άκακο" βαμβακερό κορδονάκι.
Τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί κάτι πραγματικά ασφαλές για την υγεία μας.

Κι ο καπνός του κ.τ. φυσικό φυτικό προϊόν είναι.

Για να μη σεντονιάζω, το παράδειγμα της πληγής, είναι τουλάχιστον ατυχές.

Εκτός κι αν θεωρείς ασφαλές να ατμίσει κανείς (ή ακόμη και να πιεί) οξυζενέ, καθαρό οινόπνευμα, βάμμα ιωδίου, αντιβιοτικές ή κορτιζονούχες αλοιφές που μπαίνουν σε πληγές κτλ, κτλ κτλ. (ΠΡΟΣΟΧΗ: ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ)

Έχουμε ξαναπεί, η τοξικότητα ενός υλικού είναι κάτι που έχει κίνδυνο ανάλογα με τον τρόπο χρήσης και την ποσότητα.


Στο θέμα μας τώρα.

Όσες γάζες κι αν δοκίμασα, όσα βαμβακερά ιδιοκατασκευασμένα φιτίλια κι αν έφτιαξα, το αποτέλεσμα ήταν ίδιο:

Γεύση "καινουργίλας φιτιλιού", που αργεί πολύ να στρώσει (7-10 ml κι έπειτα) κι υπερβολικό "χτίσιμο" καταλοίπων στην αντίσταση σχετικά γρήγορα.

Η τροφοδοσία με υγρό πάντως παρέμενε σε εξαιρετικά επίπεδα, όσο κι αν επέμεινα για να έρθει το καμένο. Όσο υπήρχε υγρό, δε στέγνωσε ποτέ.
Σαν αποτέλεσμα της καλής τροφοδοσίας φυσικά, ντουμάνια ανελέητα σε ποσότητα και πυκνότητα.

Για χτύπημα δεν μπορώ να πω, είμαι στο μηδέν πολύ καιρό...

Όλα τα παραπάνω, για ατμοποιητή τύπου τανκ (οδυσσέα παλιότερα και τώρα iAtty), όχι σέρα και τζένεσις.
Δε ξέρω αν θα το συνιστούσα σε κάποιον, ίσως αν δεν είχε τρόπο να προμηθευθεί καλής ποιότητας σίλικα για εναλλακτική λύση, μπορεί. :dontknow:

Για μόνιμη κατάσταση, ακόμη δεν έχω βρει κάτι που να μπορώ να το προτείνω :nope:


Αυτά από μένα. :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2013, 22:34 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #133 στις: Μαρτίου 11, 2013, 22:37 »
...
Γεύση "καινουργίλας φιτιλιού", που αργεί πολύ να στρώσει (7-10 ml κι έπειτα) κι υπερβολικό "χτίσιμο" καταλοίπων στην αντίσταση.
......................................................................

 :o
7-10 ml για να στρώσει ;
 :hmmm:
Τι χρησιμοποίησες ;

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #134 στις: Μαρτίου 11, 2013, 22:47 »
Τρεις ή τέσσερις διαφορετικούς τύπους  γάζας, χωρίς αντισηπτικό εννοείται και με διάφορες πυκνότητες πλέξης. (μη με ρωτήσεις πόσες ίνες, δε μέτρησα ποτέ...)

Σε αντιστοιχία με τα μεγέθη των σίλικα, θα έλεγα ότι είχα 2-2,5mm πάχος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193048 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios