vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

1078 επισκέπτες, 0 χρήστες

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #135 στις: Μαρτίου 11, 2013, 22:58 »
Το εβρασες πριν τι χρηση? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #136 στις: Μαρτίου 11, 2013, 23:06 »
...Και με γαλατάκι και με νεράκι, όλα τα γιατροσόφια :D το φαινόμενο καθυστερούσε να φύγει ακόμη περισσότερο, με τριμπεκοειδή υγρά (smoke, RY69).

Επίσης, σημειωτέον ότι ακριβώς η ίδια αίσθηση υπήρχε και σε άβραστο νήμα. :dontknow:

Είτε βρασμένο δλδ, είτε όχι, το ίδιο.

Με το σίλικα, στα πρώτα 2 -άντε, το πολύ 3- ml είμαι ΟΚ. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #137 στις: Μαρτίου 11, 2013, 23:10 »
Τετοιο θεμα ειχα μονο με το ετοιμο φιτιλι..... Τι να πω  :confused1:

Με την γαζα μετα απο 1 με 2 ml εστρωνε.....
 και κανω χρηση tribeca...

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #138 στις: Μαρτίου 11, 2013, 23:18 »
Σε μένα με Α7 (Driping) μετά από 2-3 γεμίσματα (λιγότερο από 1 ml) στρώνει .
Και ατμίζω μόνο με γάζα επί 10 μήνες .
 :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #139 στις: Μαρτίου 11, 2013, 23:39 »
Καλησπέρα σας ...

Φίλε και αγαπητέ συνατμιστή Βαγγέλη ..
Προσπαθώ να πάρω μία απάντηση και γνώμες για το τί θεωρούμε καλύτερο από τα 3 υλικά που χρησιμοποιούμε .
Νομίζω ότι πρέπει να εξετάσουμε όλες τις πιθανές επιπτώσεις ώστε να βρούμε ποιό ή τι είναι καλύτερο .
Προσωπικά πιστεύω ότι από τα 3 υλικά το ποιο επικίνδυνο είναι η Γάζα η Φιτίλι από βαμβάκι ίσος και να κάνω λάθος .
Υπάρχει και τέταρτο υλικό το οποίο σίγουρα είναι καλύτερο από τα προηγούμενα αλλά ενάμιση χρόνο τώρα δεν κατάφερα να το κάνω να παρέχει επαρκή ποσότητα υγρού.

Δεν είπα ποτέ ότι θα μας δημιουργήσει πρόβλημα μεσοπρόθεσμα αλλά ούτε και μακροπρόθεσμα γιατί είμαι απο αυτούς που γελοιοποιούν τον πόλεμο κατά του Η.Τ γιατί πολύ απλά οι επικίνδυνες ουσίες που ίσος υπάρχουν είναι αστείες έως μηδενικές .
Για ετούτο τον λόγο θα πρέπει σε συζητήσεις μας να τονίζουμε τις διαφορές ώστε ο αποδέκτης να καταλαβαίνει την διαφορά.

Το ερώτημα που έχω θέσει για τα 3 υλικά έχει συζητηθεί επανειλημμένα με 3 γιατρούς , ο ένας εξ αυτών πολύ φίλος και οδοντίατρος , οπού μας έδωσε πολλά παραδείγματα για τα 3 υλικά και τον τρόπο που ο οργανισμός μας τα δέχεται η προσπαθεί να αποβάλει .
Οι αναφορές είναι πολύ σοβαρές τεκμηριωμένες και αποδεδειγμένες διεθνώς για αυτόν τον λόγο και δεν χρησιμοποιούνται σε σημεία - φάσεις της οδοντιατρικής .
Παρόμοια συμπεράσματα έδωσε και ο χειρούργος και ο τρίτος της παρέας επιβεβαίωνε σάν γενικός παθολόγος .
Επειδή λοιπόν όλοι λίγο πολύ έχουμε ερωτηθεί για τα υλικά αυτά πρέπει να ξέρουμε να απαντήσουμε σωστά .

Έχω ακούσει :
1. Ξέρεις τι φιτίλι έχει μέσα αυτό που κάνεις ?
    Τί του λέω .
   Ίνες από γυαλί ... ξέρεις τι θα πάθεις !!!
2. Αυτό που ατμίζεις έχει σύρματα από ατσάλι  .. ξέρεις ότι μπορεί να τα καταπιείς η να τα εισπνεύσεις ?
3. Δέν μου είπαν για το βαμβάκι η τις γάζες αλλά άμα το ακούσουν ... φαντάζομαι ...

Πρώτα πρώτα  να αντιληφθούμε εμείς οι ίδιοι ότι μιλάμε για αστείες ποσοστιαίες μονάδες πού είναι στά όρια του μη ανιχνεύσιμου εργαστηριακά.
Εμείς εδώ τα ξέρουμε αλλά ο πόλεμος και οι πολέμιοι είναι εκεί έξω ... ας οπλιστούμε σωστά για να τούς αντιμετωπίσουμε.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2013, 09:21 από kritikos727 »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #140 στις: Μαρτίου 11, 2013, 23:59 »
Δυστυχως επειδη δεν εχει γινει καμια ολοκληρωμενη μελετη για κανενα υλικο
Αλλα και το γεγονος οτι για κανενα υλικο δεν εχω δει κανενα πιστοποιητικο
Πιστευω οτι μπορουν να υποθουν πολλα και ο καθε ενας να υποστηριζει την αποψη του


Αρα ο καθενας ας κανει χρηση οτι θεωρει πιο ασφαλες........

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #141 στις: Μαρτίου 12, 2013, 00:44 »
 Τουλάχιστον η γάζα χρησιμοποιείτε χρόνια στην ιατρική – χειρουργική επάνω σε ανοιχτές πληγές και δεν έχουμε ακούσει τπτ ,ότι βλάπτει δλδ σε κάτι
 
Και ένα δεύτερο που θέλω να τονίσω είναι ότι είναι βιοδιασπόμενη
Οπότε μάλλον εξ ορισμού θα έπρεπε να θεωρείται ασφαλέστερη, με την βασική προϋπόθεση ότι δεν θα (αρπάξει) στεγνή
 
Εκεί ίσως είναι το μοναδικό σημείο που υπερτερεί το σύνηθες φυτίλι , μιας και η συμπεριφορά τους σε τέτοιου είδους χρήση φαίνετε και με γυμνό μάτι  ;)
 

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #142 στις: Μαρτίου 12, 2013, 01:43 »
Άρα, επανερχόμαστε στο προφανές (για οποιοδήποτε υλικό):

Εξαρτάται τη χρήση και την ποσότητα. ;)


Σχετικά με τις ίνες γάζας, τι να πω βρε παιδιά. :dontknow:

Νά 'πεσα στις περιπτώσεις/εξαιρέσεις... :hmmm:

Τέσσερις διαφορετικές δοκίμασα.
(συγκεκριμένα τώρα στον iAtty έχω για δοκιμή ξανά κι αφού άτμισα 11 εμελάκια, ακόμη σε μερικές τζούρες μου φέρνει αίσθηση "καινουργίλας" -όχι φιτιλίλα, απλά αυτή η γεύση ότι θέλει στρώσιμο)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2013, 01:49 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #143 στις: Μαΐου 23, 2013, 01:19 »
Γεια σας, να μοιραστώ και 'γω την εμπειρία μου.
Εδώ και ένα μήνα περίπου χρησιμοποιώ βαμβακερό φυτίλι (παράλληλα με τα άλλα). Μου έχει δώσει ένας φίλος που δουλεύει σε εργοστάσιο που φτιάχνουν φυτίλια και κρόσια καπ. Το συγκεκριμένο είναι χωρίς καμία χημική επεξεργασία (βαφή ή κάτι άλλο), το παραλαμβάνουν σαν μονή κλωστή (ίνα) και το πλέκουν σε μηχανές στο πάχος και την πλέξη που τους ζητάνε. Σε αυτό το στάδιο το πήρα κι εγώ. Αυτοί στην συνέχεια το περνάν με χημικά για να γίνει πιο ανθεκτικό, γυαλιστερό και το βάφουν. Αυτό που πήρα εγώ έχει ένα μπεζ/ανοιχτό καφέ χρώμα γιατί δεν έχει υποστεί επεξεργασία. Μου έδειξε το ίδιο το οποίο το είχαν λευκάνει με χλώριο νομίζω. Το πάχος είναι περίπου 1,5 mmm και αφού το έβρασα καλά το δοκίμασα σε διάφορα setup (ce4v3, t2,t3,vivi nova, genesis clone). Αυτό που έχω να πω είναι ότι σε σύγκριση με τα άλλα (fiberglass/silica) :
1) Στρώνει γρήγορα σε περίπου 2 ml
2) Καμία φυτιλία
3) ΑΠΪΣΤΕΥΤΗ τροφοδοσία (σε συνδιασμό με μικρή αντίσταση είναι καταστροφή από άποψη κατανάλωσης)
4) Γρήγορη αλλαγή γεύσης (μάλλον έχει να κάνει με το προηγούμενο)
5) Εχει μια πολύ μικρή χαρακτηριστική αίσθηση/επίγεύση "βαμβακίλας"  sic να την πω η οποία προσωπικά δεν μου είναι ιδιαίτερα δυσάρεστη και δεν μπορώ να πω οτι κουκουλώνει το άρωμα του υγρού. Οσο περνάει ο καιρός και το φυτίλι πάει για άλλαγμα ή όταν το tank έχει σχεδόν αδειάσει (αλλά δεν έχουν στεγνώσει εννοείται τα φυτίλια) έχω την περίεργη αίσθηση ότι άρωμα γίνεται πιο έντονο ! Ισως ο χρόνος ζωής του να είναι λίγο πιο σύντομος.
6) Συνολικά η απόδοση του αρώματος θα έλεγα ότι είναι πιο φυσική, στρογγυλεμένη (όχι τόσο οξεία) και ο ατμός πιο βελούδινος.
7) Κόβεται αρκετά εύκολα και εννοείται ότι μόνο όταν έχει βραχεί απόλυτα, δοκιμάζεις dry burn. Μια φορά πάτησα κατά λάθος στιγμιαία το κουμπί και κόπηκε αμέσως.

Αυτά, και ελπίζω να μην υπήρξα πολύ εκτός θέματος

Αποσυνδεδεμένος pipits

  • **
  • 195
  • Φύλο: Άντρας
  • Σκοτείνιασαν όλα ή φταίει το άτμισμα???
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #144 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 20:38 »
Λοιπόν μου τελείωσε το φιτίλι και λέω αντί να αγοράσω άλλο να δοκιμάσω με γάζα από βαμβάκι...... αλλά έχω πρόβλημα......

κάποιος που χρησιμοποιεί γάζες από φαρμακείο θα μπορούσε να πει καμία μάρκα που χρησιμοποιεί και να ανεβάσει καμία φωτό από το πακέτο γτ όλοι οι φαρμακοποιοί στην περιοχή μου (Αιγάλεω) μου κάνουν τους κινέζους όταν τους ρωτάω αν ξέρουν αν οι γάζες είναι αποστειρωμένες με ακτινοβολία ή χημικό......

Αποσυνδεδεμένος aiamec

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #145 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 21:49 »
φιλε μου ... απ οτι ξερω οι γαζες που ειναι αποστειρωμενες με ακτινες Γαμμα το γραφουν επανω στο κουτι μαζι με την ημερομηνια ληξης  ...

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #146 στις: Οκτωβρίου 03, 2013, 16:22 »
[youtube]XtG58HpfNIw[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #147 στις: Οκτωβρίου 03, 2013, 17:03 »
Δεν ξερω ακριβως το τι και το πως,αλλα οταν ειναι σε φαρμακειο ειναι ετοιμο προς χρηση για ιατρικους σκοπους.
 
Γαζα ή βαμβακι εχουν υποστει επεξεργασια και '''ποτισματα''' για τον σκοπο αυτο.
 
Για αυτο που λεει ο Vladimirus, ειχα αμεση σχεση με βαμβακι,εκκοκιστηριο,νηματα κλπ.κλπ....το χρωμα απο το ακατεργαστο βαμβακι δεν ειναι το ασπρο.
Οταν ειναι να το χρησιμοποιησετε οπως λεει και ο ποιο πανω συνατμιστης,βραστε το καλα,πολυ καλα,γιατι ειναι βρωμικο απο τα διαφορα μηχανιματα,συλλεκτηκα και διαχωρισμου.
Και απο τα διαφορα χερια που περναει... ;D ;D ;D ;D ;D
Το βαμβακι δεν ειναι ελαστικο.Η γαζα ειναι.Βαμβακερη γαζα,οπως το καταλαβαινω εγω νομιζω οτι και κατι αλλο θα εχει μεσα....
 
Πρωσοπικη παντα γνωμη,χωρις να ειμαι και Ο γνωστης του αντικιμενου...

Αποσυνδεδεμένος giorgos-maria

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #148 στις: Οκτωβρίου 03, 2013, 17:16 »
πωλουνται 15 τονοι βαμβακι..πριν λιγες μερες τους μαζεψα και τους εχω στην αποθηκη!χαχαχα
α ρε πατερα ποσο δικιο ειχες τελικα που ηθελες να φυτεψουμε βαμβακι!χαχαχαχα
περα απο την πλακα...οταν το δοκιμασα μια φορα το βαμβακι ειχε πολυ ντουμανι αλλα με χαλουσε η γευση του..βεβαια δε το ειχα βρασει σχεδον καθολου..μονο 5 λεπτα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #149 στις: Οκτωβρίου 03, 2013, 17:22 »
Εσενα δεν σε φοβαμαι......θα την βρεις την ακρη μονος σου.... ;D ;D ;D
 
Πλυνε καλα φιλε,πλυνε πολυ καλα και βρασε πιο καλα ακομα και μην αφησεις να στεγνωσει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354623 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10228 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191060 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 655 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 529 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588734 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797065 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7190 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312535 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13109 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711