vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 9 χρήστες
gfilip, maprix, Jorge, tibolaso, paiktaras, stamatisgr, Buliwyf, camber, manoslykos

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Δοκίμασε με κανα fused clapton 2,5-3μμ ID, δεν θα πάρεις τίποτα σε μονόκλωνο ούτε απο γεύση ούτε απο ατμό.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Μια ερώτηση κι από μένα, για κάτι περίεργο που παρατήρησα. Εδώ και αρκετό καιρό κάνω το ίδιο ακριβώς στήσιμο στους τσιγαρίσιους ατμοποιητές μου, δηλαδή 2mm πυρήνα, 7 σπείρες από SS316L και έβγαινε ανάλογα με το μήκος των ποδιων της αντίστασης στα 0,63 - 0,67 Ω. 

Αυτές τις μέρες βρίσκομαι στο τελείωμα ενός καρουλιού crazywire, που παρεμπιπτόντως είναι η σταθερή μου μάρκα. Στρίβω αντίσταση, την βιδώνω πάνω και το κοντέρ γράφει 0,72Ω. Την βγάζω, την πετάω και στρίβω άλλη. Αποτέλεσμα; 0,7Ω. Σε τρίτη αντίσταση είχα την ίδια απόκλιση.

Απαραίτητη σημείωση: Πάντα η μέτρηση της αντίστασης γίνεται στο ίδιο μόντ.

Τι μπορεί να έχει συμβεί;

Εγώ υποθέτω, πως όπως τυλίχτηκε το καρούλι, η αρχή του έχει τεντωθεί περισσότερο με αποτέλεσμα να είναι ελάχιστα πιο λεπτό. Έχει κανείς γνώμη για το ζήτημα;

Δεν μου χάλασε η μανέστρα, μια χαρά ατμίζει, απλά μου έκανε εντύπωση.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Όταν πήρες το καρούλι ήταν ακόμα χειμώνας.

Πλέον έχει σκάσει μύτη η άνοιξη.

Το SS ανεβάζει Ω όσο ζεσταίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Σωστό κι αυτό, όμως η αλλαγή έγινε χθες. Προχθές οι αντιστάσεις είχαν την προηγούμενη μέτρηση. Ως νετάς του 10% στήνω συχνά  :)) ;D

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Άνετα θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ έχω πετάξει δύο 10μετρα καρούλια SS316L της GeekVape. Το ένα το πέταξε ο ίδιος ο μαγαζάτορας που τρελάθηκε.
Μετά από τα τα δύο τρία πρώτα μέτρα, έβγαζε ότι αντίσταση του κατέβαινε. Από 0,7 μέχρι 1,1 Ωμ.
Μήπως συνέβει και στο δικό σου σύρμα κακή κατασκευή;

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Εμένα έγινε στο τελευταίο μέτρο. Επίσης κάτι που ξέχασα να πω... Στο τέλος του καρουλιού, ας πούμε μισό μέτρο πριν γίνει η αλλαγή στην ωμική αντίσταση, αισθανόμουν με το χέρι ότι υπάρχουν μικρές ανωμαλίες στο σύρμα, δηλαδή όταν τριβόταν στο χέρι μου δεν ήταν τελείως λείο. Αυτό επίσης δεν δημιουργούσε θέμα στο άτμισμα που ήταν μια χαρά.

Σημείωση 1: Τα πρώτα 8,5 μέτρα του καρουλιού ήταν τελείως άψογα. Σταθερή ωμική αντίσταση, καθαρό όπως ξέρω τα crazy wire και γενικά όλα καλά.

Σημείωση 2: Και το 1,5 μέτρο που είχε τα δύο θέματα που ανέφερα ατμίζει  το ίδιο καλά.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Γιατί να μην ατμίζει το ίδιο καλά;Το πιθανότερο είναι να υπάρχει κάποια ελάχιστη διαφορά στην διατομή του σύρματος.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον κάτι τέτοιο συνέβη.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
μωρέ καλά κάνω και τα στρίβω μόνος μου τα κλαπτονάκια  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
Τα κλαπτονάκια δεν είναι απο έτοιμο συρματάκι κύριε Latakia poet?  ::)

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Καλη σας ημερα και καλη εβδομαδα!!! 
Μηπως εχετε αποψη,για τα συγκεκριμενα συρματα ??

https://www.e-cig.gr/hlektronika-tsigara/atmopoiites/syrmata-kai-vamvakia/apollo-ss-316l-wire-28awg-35mm-10m

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Τα κλαπτονάκια δεν είναι απο έτοιμο συρματάκι κύριε Latakia poet?  ::)
Μα αφού έγραψα ότι τα στρίβω μόνος μου τα κλάπτον. Προφανώς και δεν είναι έτοιμα και τα σύρματα τα αγοράζω από τον γερμανό τόσα χρόνια χωρίς προβλήματα :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2019, 12:56 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος lounik

  • ***
  • 679
  • Φύλο: Άντρας
Καλη σας ημερα και καλη εβδομαδα!!!  
Μηπως εχετε αποψη,για τα συγκεκριμενα συρματα ??

https://www.e-cig.gr/hlektronika-tsigara/atmopoiites/syrmata-kai-vamvakia/apollo-ss-316l-wire-28awg-35mm-10m
Από apollo έχω πάρει clapton 26ga και ένα με ribbon που το ονομάζει alien.
Είναι καθαρά και ίσια. Εμένα μου άρεσαν. Φαντάζομαι στα ίδια θα είναι και τα μονόκλωνα της.

Αποσυνδεδεμένος Chris66

  • ***
  • 735
  • Φύλο: Άντρας
  • ...out of the black and into the blue...
[member=12562]thenetpoet[/member],προφανώς και τα στρίβεις μόνος σου όπως έγραψες και φανταζομαι θα το κάνεις πολύ καλά,αν όμως υπάρχει κάποια διαφορά,στην διατομή του σύρματος για παράδειγμα,απο τον(όποιον) κατασκευαστή,πως θα το αποφύγεις;
Εσυ θα έχεις στρίψει τέλεια τις αντιστάσεις αλλά το πρόβλημα δεν θα είναι εκεί;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2019, 19:02 από Chris66 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem