vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

303 επισκέπτες, 8 χρήστες
maprix, Jorge, tibolaso, Milarepa, Buliwyf, camber, manoslykos, Micha3L

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Xρησιμοποιεί κανείς εδω μέσα με TC το SS V2A του Γερμανού; Aν ναι και είναι εύκολο ας μου στείλει το tcr του

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Για zivipf λες φαντάζομαι.
105 είναι το tcr του.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα σας, μου δημιουργήθηκε η παρακάτω απορία από λάθος χειρισμό που έκανα. Εχω αντίσταση n80 και οταν έβαλα ρύθμιση θερμοκρασίας απο λάθος έβαλα ss στο mod και δούλεψε κανονικά. Δημιουργεί κάποιο θέμα η λάθος επιλογή ή είναι απλά θέμα διαφορετικής απόδοσης;

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Τα περισσότερα mod σε τέτοια περίπτωση γυρίζουν αυτόματα σε λειτουργία wattage.
Από τη στιγμή που το δικό σου δεν το έκανε, απλά άτμιζες στα όριο των watt που είχες ρυθμίσει για τον έλεγχο θερμοκρασίας.

Το Ni80 δε λειτουργεί σε TC και κανένα μοντάκι δεν έχει επιλογή για τέτοιο σύρμα ως επιλογή για λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Ναι έχεις δίκιο κ ας μην το εξέφρασα σωστά πρίν. 2πλο το λάθος που έκανα απλώς μου έκανε εντύπωση που δούλεψε ενώ θα έπρεπε να γυρίσει σε watt.
Και τώρα που το σκέφτομαι λες να τρέχει κάτι με το mod;

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Εξαρτάται από το mod, μερικά δε γυρίζουν σε watt όταν το σύρμα δεν υποστηρίζει TC.
Αν κατά τ' άλλα διαβάζει σωστά τις αντιστάσεις και λειτουργεί φυσιολογικά, δε νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Δεν είναι παράλογο να μην γυρίσει σε watt. Όλα μα όλα τα σύρματα έχουν το δικό τους TCR, απλά αυτά που δεν δουλεύουν σε έλεγχο, έχουν πολύ χαμηλό. Που σημαίνει ότι η μεταβολή της αντίστασης που μετράει το μοντ για να καθορίσει τη θερμοκρασία (dR) είναι πρακτικά κοντά στο μηδέν. Οπότε ατμίζεις σε λειτουργία watt στην ουσία.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Όποτε θεωρώ οτι δεν δημιουργεί κάποιο θέμα είτε στην αντίσταση είτε στο mod.
Απλώς το mod ειναι πιο έξυπνο από μένα

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Όχι, αλλά καλό είναι να το λειτουργείς στη λειτουργία που προβλέπεται για κάθε περίπτωση.

Τώρα, κατά πόσο θεωρείς πιο έξυπνο από σένα ένα εργαλείο με υπολογιστική δύναμη μελιτζάνας, είναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να προσέξεις!  ;D

Αποσυνδεδεμένος apva

  • **
  • 383
  • Φύλο: Άντρας
Να προσθέσω ότι τα περισσότερα μοντ είναι προρυθμισμένα στο μέγιστο wattage στη λειτουργία ελέγχου θερμοκρασίας και σε κάποια δεν υπάρχει καν η δυνατότητα ρύθμισης από το χρήστη.
Για το λόγο αυτό, πολλές πλακέτες γυρίζουν σε λειτουργία watt αν δε διαβάσουν μεταβολή της ωμικής αντίστασης κατά τη διάρκεια της τζούρας.

Οπότε καλό είναι σε λειτουργία TC να βάζουμε μόνο σύρματα που την υποστηρίζουν, ώστε να μη φάμε καμένο που θα το θυμόμαστε για πολύ καιρό. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 22, 2019, 17:11 από apva »

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Αυτά που λέτε κ οι δυο είναι σωστά (οχι για το μυαλό μελιτζάνας ), νταξ μια απροσεξία έγινε...
Θα προσέχω το υπόσχομαι.
Πάντως σε άλλο mod που δοκίμασα γύρισε σε watt

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Λοιπόν, με fused clapton coilology 2-26/36, βαμβάκι cotton bacon prime και στρίβοντας μόνος μου με το εργαλειάκι της coil master, ήρθα στα ίσια μου. Δοκίμασα με ελαφρά ανοιχτές σπείρες κι έτσι γλύτωσα το dry burn. Απολαμβάνω πλέον με τον intake άτμισμα με γεύση και χωρίς διαρροές. Να είστε όλοι καλά παιδιά!!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος dpapan

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Καλησπερα,

Έχω έναν obs crius 2 με μόνη αντίσταση . Ότι στήσιμο και να του έχω κάνει η παραγωγή ατμού είναι μηδενική. Έχω δοκιμάσει μόνο με canthal 40αρι. Όταν λέμε μηδενική δεν έχω σχεδόν καθόλου ατμό. Μπορεί να φταίει το σύρμα;

Ευχαριστώ.


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Πες μας τι στήσιμο ακριβώς κάνεις και πόσα watts δίνεις όμως.

Αποσυνδεδεμένος dpapan

  • **
  • 139
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
2.5 πυρήνα, έχω δοκιμάσει και 3αρι , 5 με 6 σπείρες στα 22 με 25 watt.  0.5  με 0.6 ohm .Όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει αν πρέπει να χρησιμοποιώ συγκεκριμένο σύρμα για τον συγκεκριμένο ατμοποιητη.


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102853 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem