vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

205 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, JohnDag, ThioVag, filippos.xeil

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #795 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:45 »
Καλημέρα φίλε μου!
Λοιπόν εχουμε και λέμε...
(1)Δεν ξερω, δεν με απσχόλησε ποτέ (το χτύπημα δεν είναι το δυνατό σημείο του)
(2)Όλους τους genesis τους εχουμε παντα όρθιους για να μην είμαστε συνεχώς με ενα χαρτί στο χέρι να σκουπίζουμε!
(3)Για καποιο λόγο που δεν γνωρίζω δουλεύουν καλύτερα (περισσότερος ατμός) χωρίς την ταπα αναπλήρωσης! Αν εισαι σε μερος όπου μπορεις να τον εχεις συνέχεια όρθιο (σπίτι, γραφείο) μπορείς να την βγάζεις. Για μεταφορά (τσέπη, τσάντα) καλύτερα να του τη φοράς γιατί πλημμυρίζει!
(4)Ο ευκολότερος τρόπος είναι η σύριγγα ή μπουκαλάκι με μακρύτερη βελόνα!


Σημείωση: ανέβασε λιγο τα Volt... 4,2... 4,5 πχ (αγρίεψέ τον λίγο)!!

Θα συμφωνίσω με τον Σωκράτη σε όλα  :) , αλλά θα σου πώ και γώ την άποψη μου.... ;D
1) Για περισότερο χτύπημα προσπάθησε να κάνεις τις σπείρες όσο πιο κάτω μπορείς και ποιο κολητές....συμφωνώ, το δυνατό σημείο του DID δεν είναι το χτύπημα, αλλά η γεύση και το υπερβολικό ντουμάνι.
Αλλά με αυτόν τον τρόπο θα έχεις καλύτερο χτύπημα. Ένας άλλος τρόπος είναι να ξεβιδώσεις ελάχιστα την καμπάνα, ώστε η τρύπα αερισμού να μην είναι καρφί στο πλέγμα....είναι δύσκολο όμως γιατί η καμπάνα είναι βιδωτή....αν ήταν ταπάτος ο DID θα γινόταν απλά και εύκολα....δεν γίνεται όμως. Και εμένα το χτύπημα να σου πω, δεν με απασχολεί καθόλου.....
Αν θες οσδήποτε χτύπημα...πρέπει να πάς για mini DID.

2) Αν σου κάνει "νερά"....μήπως έχεις μεγάλη τρύπα στο mesh ή κολυμπάει το mesh στην τρύπα??? Εγώ πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα.

3) Το βιδάκι το έχω μονίμως επάνω.....δοκίμασα και εγώ να τον δουλέψω χωρίς, αλλά δεν είδα καμία αξιοσημείωτη διαφορά που να πώ "άλλο πράγμα"......

4) Μπουκαλάκι με μακριά βελόνα ή αλλιώς σύριγγα.....Ψάξε για μπουκαλάκι με μακριά βελόνα ή φτιάξτο μόνος σου, όπως έχω κάνει εγώ  ;) , δεν λέει να κυκλοφορούμε και με σύριγγες  :)) :)) :))

Ψήστον πάνω από 4.0V  άνετα  :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana: :fight_shot_bandana:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:53 από grifos »

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #796 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:55 »
Επειδή εγω τους έχω χωρίς τάπα στο σπίτι, το αποφεύγω το ξαπλωτό!!  :nope:
Αλλά και με την τάπα επάνω δεν μου έρχεται καλά να τους ξαπλώνω (ψυχολογικό)!
Μερικά πράγματα δουλεύουν καλύτερα όρθια!  ;)

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #797 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:11 »
οκ  :thumpup: ξέρετε καλύτερα, απλά δεν έχω δει κάπου να στάζει για αυτό το είπα
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #798 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:17 »
Μιας και είχα και τον Cobra Γιάννη  :lipssealed: :lipssealed: :lipssealed: ....οι τρύπες του Cobra είναι σχεδόν μισές από του DID, και είναι γενικά πιο δύσκολο να τρέξει υγρό  ;)

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #799 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:30 »
.... Αυτό με το χτύπημα ότι δεν είναι το δυνατό του σημείο δεν το ένιωσα ποτέ. Χωρίς χτύπημα δεν θα μπορούσα να ατμίσω μέχρι στιγμής με τίποτα και με τον DID έχω χτύπημα φουλ σε σημείο να έχω κατεβάσει νικοτίνη κατά 20% και να νιώθω ότι μπορώ να κατεβάσω κι άλλο. Εδώ και 20 μέρες που τον έχω αλλάζω mesh κάθε φορά μέχρι να μάθω να τον σετάρω μόνο τη τελευταία φορά άφησα το ίδιο mesh γιατί κατέληξα σε ένα τρόπο σεταρίσματος. Mόλις δω ότι έχει μια σχετική επαναληψιμότητα θα γράψω γι αυτό.
Δεν ξέρω αλλά τις σπείρες τις έχω χαμηλά γιατί κατάργησα το πάνω παξιμαδάκι (κοντός μου φάνηκε ο πόλος και έπιανε ίσα ίσα και με εκνεύριζε). Σπείρες 4 μπροστά, 3 πίσω και αντίσταση 1,9 Ω - 2,0 Ω και τον δουλεύω από 3,1V - 3,5V ανάλογα με την ώρα (πρωί μου αρκούν και τα 3,1V). Μη δίνεται βάση στα Volt γιατί έχω το RAM (παλμικό) κ είναι ότι να ναι η τάση (πιο παλιά δεν μπορύσα να σετάρω με τίποτα με αυτό έκοβε αντίσταση για πλάκα), περιμένω το πρόβατο να λύσω και αυτό το θέμα.
Θεωρώ ότι πρέπει να παίξει κανείς λίγο για να βρει setup που του ταιριάζει έχω πετύχει χτύπημα με τον DID που με έπνιγε και δε μιλάμε για κακή καύση να εισπνέεις ότι να ναι, αλλά για χτύπημα με ντουμάνι φουλ και πυκνό ατμό.
Λίγο υγρό μπορεί να βρεθεί στη τρύπα αερισμού και απλά σκουπίζω καμπάνα κάθε φορά που τον γεμίζω και τον έχω πάντα ξάπλα, φυσικά δεν μιλάμε για διαρροή ούτε λόγος. Γεμίζω με μπουκαλάκι με τη μεγάλη βελόνα (τα πήρα από το Δημήτρη), μπορεί να έχει τάση να πλυμηρήσει όταν η τρύπα που βάζουμε υγρό γεμίσει με υγρό που έχει περιμετρικά η βελόνα, τότε δεν μπορείς να τον γεμίσεις. Βάζω λίγο χαρτάκι και αδειάζω τη τρύπα, τη καθαρίζω και γεμίζει μια χαρά μετά.

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #800 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:34 »
Ακριβώς όπως τα λές  :)
Το γράφω και παραπάνω....όσο ποιο χαμηλά οι σπείρες τόσο καλύτερο χτύπημα  :yes:
Άρα δουλεύει το κόλπακι μια χαρά  ;)

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #801 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 11:43 »
SO69, Giannis Pap, Alexmach, Grifos, Nektariosm παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τις απαντησεις σας.  :thumpup:
 
Το ρευμα το ειχα χαμηλα πριν γιατι ακομα ηταν καθαρη αντισταση, τωρα που επιασε μακα το μπουμπουνησα στα 4.1V και η ποσοτητα ατμου εχει βελτιωθει σημαντικα. Στο χτυπημα ακομα ψαχνομαι λιγο αλλα οντως δεν ειναι το δυνατο του σημειο.
 
Δαιρροες δεν ειχα ουτε γι αστειο, η ποσοτητα που ειδα ηταν απειροελαχιστη (τη σκουπισα με το χερι φανταστειτε, ουτε καν με χαρτοπετσετα  :laugh1: )
 
Γενικοτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης απο τον ατμο αυτο, αλλα επειδη ειμαι στην αρχη ακομα θα περιμενω περισσοτερα!

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #802 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 18:07 »
Δε θα ήθελα να διπλοποστάρω, αλλά περιέγραψα μια διαδικασία που έκανα σε άλλον genesis ατμοποιητή, την οποία εφάρμοσα και στον did με το καλύτερο αποτέλεσμα μέχρι στιγμής σε ατμό/χτύπημα.




http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12876.msg516677.html#msg516677




Σε περίπτωση που υπάρχει θέμα με τους κανονισμούς παρακαλώ να διαγραφεί.






Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #803 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 11:35 »
Πλησιάζει και η μέρα που θ' αλλάξω την αντίσταση  ;D  Τελικά το μακαρόνι το mesh-ατο τί θα το κάνω απο ολα αυτα:
-θα το πλυνω με νερο και θα το στεγνωσω?
-θα το ξανακαψω πριν/μετα?
-θα το σκουπίσω με χαρτοπετσέτα προσεκτικα?
-θα το βράσω  :o ?
-θα το περασω καμια VG και θα τ'αναψω?
 
Για πείτε οι πιο παλιοι... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #804 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 11:50 »
εγω βγαζω το συρμα σκουπιζω το mesh με μια χαρτοπετσετα , ριχνω ενα χαλαρο καψιμο με αναπτηρα και σεταρω ξανα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #805 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 11:54 »
Ξέβγαλε το σε νερό και στέγνωμα! Δεν υπάρχει ανάγκη για οτιδήποτε αλλο εφόσον σου δούλευε καλα! :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #806 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 12:03 »
εγω βγαζω το συρμα σκουπιζω το mesh με μια χαρτοπετσετα , ριχνω ενα χαλαρο καψιμο με αναπτηρα και σεταρω ξανα.

Ευχαριστω για την απαντηση, παντως και μενα πιο καλα μου καθεται στη σκεψη να το πλυνω ναι να το στεγνωσω οπως λεει ο alexmach. Εννοειται ομως οτι αν εσενα σου δουλευει οπως περιγραφεις τοτε κανενα προβλημα  :D

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #807 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 13:54 »
Παιδιά το καλό πλύσιμο και το καλό στέγνωμα με πετσέτα σαν τελευταία κίνηση πριν το στήσιμο πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο.. :thumpup:


Εγώ τώρα 2 μέρες έχω κάνει το εξής σετάρισμα και είμαι πολύ ευχαριστημένος...(τουλάχιστον προς το παρόν..)


Έφτιαξα 1 μες τυλιγμένο σε 1μμ βελόνα..Κανόνισα το μες να είναι περίπου 2.5-2.6μμ (σχεδόν να εφάπτεται στην τρύπα του μίνι που είναι 2,8μμ).Αυτό το έκανα 1ον για να περιορίσω τα κατάλοιπα όσο το δυνατόν μακριά απτό τανκ και 2ον γιατί στρίβω την αντίσταση σε ένα τρυπάνι 2.5μμ την βιδώνω και στην συνέχεια περνάω στριφτό σιγά σιγά το μες μέσα από την αντίσταση.
Με αυτόν τον τρόπο 1ον εξαφάνισα τα hotspot κάθεται άψογα το μες και η αντίσταση μένει σταθερή χωρίς ανεβοκατεβάσματα..(4 σπείρες 1.6-1.8, 5 σπείρες 1.9-2.1) και 2ον μπορώ στρίβοντας πάλι σιγά σιγά να βγάζω το μες και να το καθαρίζω χωρίς να ξαναστήνω... :tongue_smilie:


Έκαψα μόνο το μισό μες (2 φορές μόνο(!) με αναπτήρα και μπλουμ στο νερό..) καλό ξέπλυμα και επίσης καλό σκούπισμα και στην συνέχεια πέρασα από την άκαυτη μεριά μέχρι την μέση 1.5μμ φιτίλι το οποίο το άφησα λίγο να προεξέχει στον πάτο ώστε να μην ακουμπάει το ανοξείδωτο μες στον πάτο του τανκ... ;)


Αποτέλεσμα 2 ημερών (χωρίς ενδιάμεσο καθάρισμα) γεύση φουλ, τροφοδοσία άψογη (σχεδόν δεν το πλαγιάζω καθόλου!) και τανκ επιτέλους πεντακάθαρο!! :D


Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να μη σας κούρασα.. :)


ΥΓ) Με τα πολλά πειράματα των ημερών, ξέμεινα από μες... :tongue_smilie: Από πού μπορούμε να βρούμε ρε παιδιά (κατά προτίμηση από Ελλάδα...)?





Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #808 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 14:07 »
Aπο Ατμομηχανη :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #809 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 15:15 »
Λόγω του ότι στα δικά μου τα μάτια, τα 4 μές που είχε στη συσκευασία του ο DID, φαντάζουν τα ίδια, μήπως ξέρει κανείς κανένα εύκολο τρόπο, για να ξεχωρίσω το 325 από το 400 ?


Εχω χάσει 5 φορές το λογαριασμό προσπαθώντας να μετρήσω τις τρύπες ανά ίντζα με το μεγεθυντικό φακό!!!! :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190688 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1151968 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11230 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345822 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147475 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8206 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209105 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545460 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33042 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52677 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600674 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361146 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed