vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

161 επισκέπτες, 6 χρήστες
Parolos, chkontog, ambient, treloneritis, dvelev, ΒΑΓΓΟς

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #780 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 18:06 »
@οsnik

Το να σου βγάζει μαυρίλα στα πρώτα 3-4 γεμίσματα είναι λογικό...κατάλιπα από την καύση του mesh είναι.
Το να συνεχίζει για μέρες δεν είναι λογικό....αλλά έχει να κάνει σχέση και με το υγρό σίγουρα (τα αρώματα βασικά)
Το mesh που έχεις από που είναι??? Είναι το αρχικό που δίνει ο Δημήτρης πακετάκι με τον DID???
Aυτό που δίνει ο Δημήτρης πάντως είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, για να μην πώ το καλύτερο  :)

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #781 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 18:52 »
Ναι του πακέτου είναι...
Το έβγαλα το έπλυνα και το έκαψα μια ψιλή στο γκαζάκι για να στεγνώσει και δεν βγάζει πια..
Θα δείξει... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #782 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 19:32 »
Το έκαψες λιγότερο από τις άλλες φορές???
Καλό σημάδι πάντως που είναι καθαρό από την αρχή  ;)

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #783 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 20:37 »
Αν κάποια στιγμή τα καταφέρω και ξυπνήσω την επόμενη μέρα και είναι καθαρό το τανκ, θα κάνω πάρτυ... :)
Μου έχει γίνει εφιάλτης.. :-\

Αnyway...Το ίδιο μες έβγαλα το ξέπλυνα και μετά από ένα γρήγορο πέρασμα απτό γκαζάκι, το ξανάβαλα...
Πάντως μου κάνει εντύπωση που μόνο εγώ το αντιμετωπίζω αυτό..Πάει να πει ότι συνεχίζω να μην κάνω κάτι καλά.. :confused1: 
Να τα βρίσκω τόσο γρήγορα με το θέμα της αντίστασης, και να αντιμετωπίζω αυτό... :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος cv96144

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Google+
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #784 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 21:06 »
Δεν είσαι ο μόνος. Σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό συμβαίνει σε όλους και σε όλους τους genesis.
Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα για να ξέρω γιατί συμβαίνει και ο λόγος είναι ότι πριν 1.5 χρόνο περίπου κάπνιζα. Ότι και να ατμίζω τώρα (pg, vg, αρώματα,...., μάκα, μπίχλα, κάπνα, κτλ) δεν μπορεί να είναι πολύ χειρότερα απ' το τσιγάρο που έκανα.
Εξάλλου αν δεν είχαμε διαφανή τανκάκια ούτε που θα το ξέραμε ότι το υγρό μαζεύει κατάλοιπα. Αυτό που κάνω είναι, όταν πλέον βλέπω ότι αιωρούνται περισσότερα σκ@τ@κια απ' όσα θέλω, ξεπλένω το τανκάκι με χλυαρό νερό και μια σύριγγα.
Ελπίζω να σε καθησύχασα και ελπίζω να μην χαρακτηριστώ βρωμιάρης  :))

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #785 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 21:12 »
Αν και δεν έχω ιδιαίτερες επαφές με mesh, πέραν από δυο τρία σεταρίσματα σε φιτιλάτο επισκευάσιμο (οδυσσέα), ρίχνω την ιδέα, μπας και βοηθήσω :
Μήπως θα ήταν καλύτερα να οξειδώνεται μόνο το άνω μέρος του, δηλαδή αυτό που δεν "βαφτίζεται" στο υγρό;
Ούτως ή άλλως, εκτός απ'τη τροφοδοσία, παίζει και το ρόλο φίλτρου.

Πάντως, η επιστροφή υγρού στο τανκ, είναι λογικό να συμβαίνει όταν πέφτει η θερμοκρασία του ατμο, λόγω σιφονισμού. Άρα και παράσυρση τυχόν επικαθίσεων.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #786 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 21:14 »
...οπότε απλά εβαλα χρωματιστό τανκ!
Και γω βρωμιαρης είμαι και σκουπίζω και τα κρύβω κατω απ το χαλί!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #787 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 21:43 »
ουτε εγω το καιω απο κατω αλλα παλι βγαζει μακα , αλλα ρε παιδια παει στον πατο δεν υπαρχει φοβος

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #788 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 22:49 »
Χωρίς μεγάλη εμπειρία να πω πως καλό είναι ένα τελευταίο ξέπλυμα και στέγνωμα φυσώντας
μετά από το κάψιμο και δεν βγάζει μάκα ... ως στιγμής , μαυρίλα-μολυβί βγάζει πάντως  ;D

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #789 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 23:46 »
Λοιπόν...
Μετά από πολύωρα πειράματα θα συμφωνήσω με τον Γιάννη από πάνω..Όσον αφορά τα κατάλοιπα από το mesh, το καλύτερο αποτέλεσμα ήρθε μετά από καλό πλύσιμο και στέγνωμα σε πετσέτα...Μπίχλα από mesh...μηδέν! :thumpup:
Το μόνο που μένει τώρα είναι να βρεθεί τρόπος περιορισμού της μπίχλας του υγρού στα "πάνω" πατώματα... ???
Δύσκολο βέβαια διότι όπως λέει και ο Vangos, είναι λογικό να συμβαίνει αυτό..
Από την στιγμή που το φιτίλι είναι κάθετο, ότι και να γίνει, τα κατάλοιπα θα κατρακυλήσουν στο τανκ..
Ο μόνος τρόπος να περιοριστεί (και όχι να εξαφανιστεί δυστυχώς..) είναι να κλείσουμε όσο γίνεται τις τρύπες του mesh..
Δυστυχώς ή ευτυχώς ο μόνος εφικτός τρόπος είναι το φιτίλι..
Σε ένα από τα πολλά πειράματα των ημερών, χρησιμοποίησα φιτίλι μέχρι την μέση του mesh (εσωτερικά από την 1μμ τρύπα) και όχι μέχρι απάνω στην αντίσταση (μη τυχόν και έχω μειωμένη/αλλοιωμένη γεύση), με αποτέλεσμα, για τα δικά μου δεδομένα πάντα, εκπληκτικό! Σχεδόν μία ολόκληρη μέρα χωρίς ΙΧΝΟΣ μπίχλας, γεύση το ίδιο με πριν και κανένα πρόβλημα στην τροφοδοσία.. :)


Σκέφτομαι και κάτι ακόμα και θα προσπαθήσω να το κάνω αύριο..
Δεν θα του περάσει..τελείως.. 8)

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #790 στις: Οκτωβρίου 21, 2012, 23:50 »
Δεν ξέρω αν έχει ξαναπαιχτεί αλλά ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο στον τρόπο καψίματος

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k2pjHVZlF0M&feature=related[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #791 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 07:38 »
Καλημέρα σε όλους!  :bye:
Να ρωτήσω κι εγω σαν παιδί και νέος στο mesh:
(1)Πώς μπορώ να αυξήσω το χτύπημα στον short? (σπείρες αντίστασης πιο πάνω, πιο κάτω, τιποτα με τη καμπάνα, κλπ)
(2)Τον short τον βίδωσα πανω στο πρόβατο, πως το αποθηκεύω? (το βράδυ το άφησα ξάπλα, το πρωι στη δουλειά είχε απειροελάχιστο υγρο κοντά στην αερότρυπα την καμπανίσια)
(3)Το βιδάκι στην τρύπα αναπλήρωσης υγρού το έχω απάνω. Να το ξεβιδώσω? Κι αν ναι, τι θα κερδισω έτσι? (λουκουμάκι... :)) ?)
(4)Δεν μπορώ να το γεμίσω με μπουκαλάκι με βελόνα  :(  γιατί πλημμυρίζει, πιο πολύ έκανα να τον γεμίσω παρά να τον σετάρω!  :dontknow:  Εσείς πώς γεμίζετε?
 
Συγγνώμη για το πρήξιμο, πρώτο setup (σοβαρό) στον short...
Σημείωση: Σύρμα 0,20mm kanthal, 4 και κάτι σπείρες, αντίσταση σταθερή στα 2,1Ω και ρεύμα πρόβιο στα 3,8V.
 
Με εκτίμηση,
Skoubri
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 23, 2012, 07:52 από skoubri »

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #792 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:29 »
Καλημέρα φίλε μου!
Λοιπόν εχουμε και λέμε...
(1)Δεν ξερω, δεν με απσχόλησε ποτέ (το χτύπημα δεν είναι το δυνατό σημείο του)
(2)Όλους τους genesis τους εχουμε παντα όρθιους για να μην είμαστε συνεχώς με ενα χαρτί στο χέρι να σκουπίζουμε!
(3)Για καποιο λόγο που δεν γνωρίζω δουλεύουν καλύτερα (περισσότερος ατμός) χωρίς την ταπα αναπλήρωσης! Αν εισαι σε μερος όπου μπορεις να τον εχεις συνέχεια όρθιο (σπίτι, γραφείο) μπορείς να την βγάζεις. Για μεταφορά (τσέπη, τσάντα) καλύτερα να του τη φοράς γιατί πλημμυρίζει!
(4)Ο ευκολότερος τρόπος είναι η σύριγγα ή μπουκαλάκι με μακρύτερη βελόνα!


Σημείωση: ανέβασε λιγο τα Volt... 4,2... 4,5 πχ (αγρίεψέ τον λίγο)!!

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #793 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:33 »
Σωκράτη δεν ισχύει αυτό που λες για όρθια θέση εκτός και αν εννοείς μόνο τον DID
όπου δεν γνωρίζω ! εγώ πάντως τον δικό μου πλαγιαστά τον αφήνω στο provari
και είναι ο cobra  :yes:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #794 στις: Οκτωβρίου 23, 2012, 10:40 »
Μαλλον θα το παθεις κι εσυ σε καποια στιγμη και δεν θα μπορεις να το εξηγήσεις, γιατι δεν θα εχεις αλλαξει κατι απο την συνταγη!
Ειναι σαν το χωτ σπώτ φάντασμα που σου πετιέται στα καλά καθουμενα για να μην ξεχνιέσαι! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Κι εγώ αλλες φορες το παθαίνω αλλες όχι! Δεν εχει συνέπεια πουθενά! :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190630 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1151920 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11192 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345785 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147437 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8168 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545356 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33009 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52643 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600630 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361103 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed