vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

183 επισκέπτες, 0 χρήστες

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #150 στις: Ιουλίου 05, 2012, 14:10 »
Αυτή είναι και η ομορφιά των επισκευάσιμων ;) 8)

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #151 στις: Ιουλίου 05, 2012, 14:55 »
Αυτή είναι και η ομορφιά των επισκευάσιμων ;) 8)

Βαγγέλη δεν το έγραψα για να μου δώσεις τέτοια απάντηση, αλλά μήπως και ψαρέψω κάτι από τις γνώσεις σου. Λουφάρεις χαρακτηριστικά!

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #152 στις: Ιουλίου 05, 2012, 19:29 »
Έχω εφαρμόσει αυτή την μέθοδο για οξείδωση του mesh, και την βρήκα πολύ αποτελεσματική (με 2-3 επιπλέον επαναλήψεις ακόμη καλύτερα):
http://www.youtube.com/watch?v=k2pjHVZlF0M&feature=related
Επίσης δεν βρήκα μεγάλες διαφορές (στην οξείδωση) παίζοντας με το πλάτος του mesh. παίρνω το ίδιο αποτέλεσμα είτε με 3 ή 4 ή ακόμη και 5cm.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #153 στις: Ιουλίου 05, 2012, 19:39 »
Βαγγέλη δεν το έγραψα για να μου δώσεις τέτοια απάντηση, αλλά μήπως και ψαρέψω κάτι από τις γνώσεις σου. Λουφάρεις χαρακτηριστικά!

 8) :tongue_smilie:

To ύψος(μήκος) είναι συγκεκριμένο στο DID και εύκολα το βρίσκεις.
Ακόμη και αν περισσεύει απ το ύψος του θετικού πόλου το κόβεις.
Αλλά το πλάτος θέλει πειραματισμό...
Ξεκινάς με 3cm(ή 30mm) και πας ως και 5cm(5mm), ακόμη και το 0.5mm παίζει ρόλο.
Επίσης, ρόλο παίζει το είδος των υγρών...
Αυτό, πιστεύω, ήταν από πάντα ένα μεγάλο πρόβλημα για αρκετούς ατμοποιητές σε σχέση με τη τροφοδοσία τους.
Γι αυτό και δεν έχω φτιάξει ποτέ υγρά ή δοκιμάσει diy σε επισκευάσιμο.
Ίσως αυτός να είναι ένας λόγος που ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κανένα.
Στο DID, όπως και σε όλους τους genesis τύπου, ακολουθείς το κανόνα που λέει "για VG based υγρά χρησιμοποιείς 325 mess και για PG το 400 mess"!
Δε μπορώ να βοηθήσω άλλο δια του πληκτρολογίου...
Η άλλη λύση ήταν σε μια συνάντηση ή αν κάποιος μένει κοντά σου και έχει τέτοιες γνώσεις να σου δείξει.
Αν και για μένα η καλύτερη λύση είναι πειραματισμός για αρκετό διάστημα.
Πως σου φάνηκα?! :tongue_smilie: :))

Αποσυνδεδεμένος fantasyhus

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #154 στις: Ιουλίου 05, 2012, 20:08 »
Εγώ εκεί παίζω και η ποιότητα της γεύσεις και η ποσότητα του ατμού είναι απόλαυση.3 μήκος 4 ύψος για το short mod.halo tribeca 12 mg πάντοτε.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #155 στις: Ιουλίου 06, 2012, 01:22 »
Έβαλα πριν τρεις ώρες νέα αντίσταση στο DID πάλι με το τρόπο αλά rizzla, με σύρμα kanthal 0.20mm, 4 στροφές περίπου και έδωσε 1.7 Ohms ΣΤΑΘΕΡΑ!
Τελικά απίστευτο αυτό το κόλπο :thumpup:
Επίσης, ενώ δεν άλλαξα mess τώρα δεν έχω καθόλου αεράτη τζούρα αλλά ούτε και σφιχτή.
Ίσως οφείλεται στο ότι πριν είχα 0.16mm σύρμα kanthal (?!) :hmmm:
Πάντως, ο μικρός με έχει βολέψει αφάνταστα και μου αρέσει πολύ!
Σε ύψος είναι κατά 2mm περίπου κοντύτερος απ τη Πηνελόπη (χωρίς επιστόμιο)!
Άντε να έρθουν και τα clear να δω πως είναι, αν και βαριέμαι να τον λύνω τώρα  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2012, 02:12 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #156 στις: Ιουλίου 06, 2012, 01:29 »
εγω εχω κολησει στο 0.20 κανθαλ 5 σπειρες βγαινει 2,1-2,2 ωμ και το παιζω στα 4,2 βολτ στο προβατο. ειναι η ωραιοτερη γευση για τα γουστα μου!!
το κολπο με το ριζλα το δοκιμασα αλλα μολις κουνησα λιγο τις σπειρες βραχυκυκλωσε. εξαλου πια δεν εχω θεμα με το μες. σε 3λεπτα ειναι ετοιμο και με ελαχιστη διαφορα σε ωμ απο το δουλεμενο σεταπ.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #157 στις: Ιουλίου 06, 2012, 01:33 »
Ναι, με 5σπείρες 0.20mm και εμένα  2.1 Οhms μου έβγαζε και το είχα στα ίδια volts με εσένα (4.2-4.3) :thumpup:
Είναι φοβερός ατμοποιητής και όσο ασχολείσαι μαζί του γίνεται και καλύτερος...
ή μάλλον γίνεσαι καλύτερος... ;) :))

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #158 στις: Ιουλίου 06, 2012, 02:14 »
Κατά την γνώμη μου, ο DID με clear window είναι όλα τα λεφτά! Βλέπεις τι σου γίνεται. Πατώνει το mesh ή όχι, ακουμπάει τον κεντρικό πόλο ή όχι, θα μου φτάσει το υγρό ή όχι. Έχεις απάντηση με μια ματιά, χωρίς να χρειάζεται να μάθεις "braille". Και επιπλέον δίχνει και πιο κομψό, αφαιρεί απ' τον όγκο του (οπτικά πάντα).
Γενικότερα γι αυτόν τον άτμο, με βαθειά αργόσυρτη τζούρα σου δίνει υπόκοφο, γεμάτο χτύπημα (πίσω από τις αμυγδαλές) που σε κάνει να τον αφήνεις στο τραπέζι για λίγο, να συνέλθεις (ναργιλέ type). 

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #159 στις: Ιουλίου 06, 2012, 03:13 »
Σε αυτό που θα διαφωνήσω είναι με τη παρένθεση, μιας και αν ήταν ναργιλές στυλ θα τον είχα πετάξει...  :idiot1: :laugh1:
Πράγματι, το παράθυρο βοηθάει στο να έχεις πάντα ορατότητα για το τι συμβαίνει και κυρίως για τη στάθμη του υγρού.
Απλώς, εμένα αισθητικά φοβάμαι πως θα μου θυμίζει άλλους ατμοποιητές, όπως Genesis Maxi/Mini, και δε θέλω... αλλά πήρα 2x clear windows  :idiot1: :laugh1:
Αρχίζω να με φοβάμαι... 8) :tongue_smilie:  (τι μόνο ο Alexmach θα έχει το μονοπώλιο  :)) )
Αυτό που με κάνει να απορώ είναι πως, ενώ στο νήμα εδώ υπάρχουν αρκετά άτομα με DID και κυρίως υπέρ-ευχαριστημένοι, στη ψηφοφορία για καλύτερο ατμοποιητή έχει μόλις 3 ψήφους...?!  :hmmm: (κρίμα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 06, 2012, 03:38 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #160 στις: Ιουλίου 06, 2012, 08:45 »
εγω ειμαι ο ενας!! 8) :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος nikpar

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #161 στις: Ιουλίου 06, 2012, 09:47 »
εγω ο αλλος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #162 στις: Ιουλίου 06, 2012, 10:34 »
Για να ψηφίσεις τον καλύτερο πρέπει να έχεις διαφορετικούς άτμο στην κατοχή σου και για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, έτσι ώστε να έχεις καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα μετά από πειραματισμούς.
Αν έχεις για παράδειγμα μόνο τον DID και έμεινες σ' αυτόν είτε για οικονομικούς είτε για λόγους πλήρους ικανοποίησης (σε καλύπτει), τότε να ψηφίσεις με βάση ποιά συγκριτικά στοιχεία;
Γράφω αυτά γιατί αντιπροσωπεύουν την περίπτωσή μου. Ίσως μου διαφεύγει κάτι;...

Αποσυνδεδεμένος fantasyhus

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #163 στις: Ιουλίου 06, 2012, 12:18 »
και εγω ο αλλος

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #164 στις: Ιουλίου 06, 2012, 15:10 »
Αν έχεις για παράδειγμα μόνο τον DID και έμεινες σ' αυτόν είτε για οικονομικούς είτε για λόγους πλήρους ικανοποίησης (σε καλύπτει), τότε να ψηφίσεις με βάση ποιά συγκριτικά στοιχεία;
Μπορεί ακριβώς γι αυτούς τους λόγους, που ανέφερες κάποιος, να τον θεωρεί καλύτερο  ;)


Ας επιστρέψουμε τώρα  :OnTopicPlease: .....


Έχει κανείς δοκιμάσει να κάνει dual coil (διπλή αντίσταση) στο DID?  :hmmm:
Θέλω να το προσπαθήσω αλλά δεν έχω μηχανικό mod και φοβάμαι πως δε θα παίξει καλά στο Provari (για το Vmax δε το συζητώ καν)...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190872 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152186 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11354 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345994 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147577 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8320 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209274 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33147 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52815 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361371 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed