vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

169 επισκέπτες, 0 χρήστες

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #135 στις: Ιουλίου 03, 2012, 15:56 »
Αφού δεν πήρα απάντηση στο προηγούμενο, μαζεύω όλες τις απορίες και απευθύνομαι στους ειδικούς για βοήθεια:

1) Πώς αυξάνεται η ποσότητα ατμού?
2) Γιατί η γεύση δεν αποδίδεται σωστά?
3) Που αποσκοπεί το δίπλωμα του πλέγματος στην άκρη?
4) Το πλέγμα πρέπει να ακουμπάει κάτω στη βάση ή να είναι λίγο πιο πάνω?
Μπαμπη παρε ενα πολυμετρο και οταν φτιαχνεις το μες ,δοκιμαζε οτι δεν εχει σιγουρα αγωγιμοτητα. ολα αυτα που αναφερεις ειναι προβληματα απο το μες. οταν δουλευει σωστα ο did  εχει πολυ καλη αποδοση αρωματος ,πολυ ντουμανι,και μετριο χτυπημα.
εγω μεταλλικη γευση εχω μονο για 3-5 λεπτα με καινουριο μες. μετα δουλευει αψογα!!  επισης σε ενα σωστο σεταπ οταν δινεις ρευμα πρεπει να βραζει το υγρο σε ολες τις σπειρες. εαν δεις και δουλευει μονο η πρωτη ή οι δυο πρωτες εχεις θεμα..
εγω καιω και την αντισταση για να μαλακωνει, και την τυλιγω πολυ προσεκτικα να μη γδαρθει το μες,και δεν σφυγγω.
βαζω τοση δυναμη ωστε να εφαπτεται στο μες αλλα οχι με σφυξιμο. στον επανω πολο αφηνω ενα κενο απο το μες μεχρι το παξιμαδι περιπου 1 χιλιοστο ,γιατι οταν σφιξω εκει κανει βραχυκυκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #136 στις: Ιουλίου 03, 2012, 21:01 »
Αν είδατε στο ecf σχετικά με τα τυλίγματα πλέγματος, όλοι φτιάχνουν πολύ λεπτά στο πλάτος. Τι παίζεται τελικά στις διαστάσεις όσο αφορά τον DID? Και κάποιοι άλλοι δεν οξειδώνουν το πλέγμα, αλλά το καίνε λίγο με αναπτήρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 04, 2012, 18:11 από Charas60 »

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #137 στις: Ιουλίου 04, 2012, 23:03 »
Μιας και έτυχε να έχω δει μερικά βιντεάκια που βάζουν mesh σε άτμους που "παίζουν" κανονικά με φυτίλι, σκέφτηκα γιατί να μην κάνω το αντίθετο με τον DID!
Του πέρασα λοιπόν φυτίλια 7mm (στο σύνολο τους, αν και θα μπορούσε να πάρει κι άλλο - λόγω μεγάλης τρύπας στο τανκ), αντίσταση χρωνικ20 και ιδού το οπτικό αποτέλεσμα στις φωτο. Τον αναγνωρίζεται;;;;; (είναι με clear window βέβαια).
Λέω να τον βαπτίσουμε "Αντίνοο" (πλάκα κάνω!).
Μετά από λίγες ώρες άτμισμα δεν μπορώ να πω ότι παίζει super (όπως φαντάστηκα όταν το σετάριζα). Απ΄την άλλη δεν είναι και για πέταμα. Ατμίζεται.
Το mesh παρότι "βασανάκι", άμα "πιάσει" η οξείδωση (που λένε), τύφλα νάχει το φυτίλι.......
Αυτά. Αν δεν έχετε τι να κάνετε, δοκιμάστε το. 

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #138 στις: Ιουλίου 05, 2012, 00:17 »
Δοκίμασε με τέσσερα φυτίλια πανω σε 2mm και μονό μεσα στο τανκ! Δε χρειαζεται παραπανω. Και λιγο μεγαλύτερο απ οσο θα πρεπε να ειναι για να φτανει στον πατο! Το τόσο περίσσεμα κακη τροφοδοσία θα εχει παρά καλή!
Εχει τα φόντα ο ατμο να αποδώσει τέλεια αν ειναι καλό το φυτίλι.
Ενάλασσα φυτίλι και πλέγμα στο οράιον για μήνες.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #139 στις: Ιουλίου 05, 2012, 00:25 »
Μπορεί να δοκιμάσει και τα δυο μαζί, υβριδικό ;)
Φιτίλια ως κάτω (3x 2mm)στο τανκ και τύλιγμα mess γύρω τους, μόνο στο πάνω κομμάτι που θα τοποθετηθεί το σύρμα αντίστασης.
Με αυτό το τρόπο έχεις γεύση mess, χωρίς hot-spots και με εξαιρετική τροφοδοσία.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #140 στις: Ιουλίου 05, 2012, 00:34 »
Τοχω δοκιμάσει κι αυτό! τζάμπα φασαρία μου φάνηκε. Περισσότερη φασαρία και απο dual coils που μου φαίνεται αχρηστο!
και διπλά φυτίλια εχω κανει και διπλα πλεγματα και αυτό που λες, και αυτό που λες διπλό, πλεγμα με πλέγμα αντί για σύρμα, φυτίλι με πλεγμα αντί σύρμα, οτι μπορούσα να φανταστώ το εχω κανει!!!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:  θα μου φαινόταν περίεργο να μαθαινα κατι που δεν το επιχείρησα!!!! :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Είδες τι κανει ο κόσμος αμα είναι ο μόνος του ατμο για να παίξει???? :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:  Για πολύ καιρό ουτε καρτο δεν είχα!!! :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #141 στις: Ιουλίου 05, 2012, 00:38 »
Αν ήταν ο μόνος μου ατμοποιητής και εκνευριζόμουν όταν προσπαθούσα να τον στήσω, θα ήμουν με 10 πακέτα τσιγάρα τώρα.  :idiot1: :laugh1:
Ευτυχώς που δεν είναι ο μοναδικός μου ατμοποιητής και που είμαι εξαιρετικά καλός με όλους σχεδόν τους επισκευάσιμους.  :D 8)
Το καλύτερο ως τώρα στήσιμο, και σε θέμα ευκολίας, είναι αυτό με το χαρτάκι rizzla  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #142 στις: Ιουλίου 05, 2012, 00:47 »
Δεν το χω δοκιμασει ακομα! Θα πρεπει βεβαια! Αν και ειμαι αντιθετος με οτι μου κανει τη ζωή δυσκολότερη! Αλλα να εχουμε αποψη βρε αδερφέ...  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:
Αυριο μεθαυριο θα το κανω! οταν αλλαξω συρμα που δεν θυμαμαι καν ποτε εβαλα το τελευταίο!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #143 στις: Ιουλίου 05, 2012, 02:26 »
Εγώ πάντως στον orion με διπλά φυτίλια αντι για mesh σκοτώνει.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #144 στις: Ιουλίου 05, 2012, 02:38 »
Πράγματι, αν αντί για mesh μπει φυτιλι ή εστω ενα μικρο κομματι mesh στο σημειο που ειναι η τρυπα, για καλύτερη συγκράτηση,δεν θα δουλέψει?
Μη βαρεσετε αν ειπα κοτσάνα :angel:



Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #145 στις: Ιουλίου 05, 2012, 04:21 »
Για πειράματα καλή είναι η δοκιμή φιτιλιού, αλλά να πάρεις genesis atty= mess και να το κάνεις clearomizer φαίνεται λίγο κάπως... :hmmm:
Ιεροσυλία να το πω?! :)) :))
Αν δεν αρέσει το mess καλύτερα να αλλάξεις ατμοποιητή, πιστεύω!
Άλλωστε, μια σχετικά μέτρια τροφοδοσία θα υπάρχει λόγο της βαρύτητας καθώς και γιατί το φιτίλι δεν ανεβάζει υγρό εύκολα με τόση απόσταση απ την αντίσταση και ας είναι μέσα σε υγρό.
 8)

Για να επανέλθω στο κύριο θέμα του νήματος...

Σήμερα παρήγγειλα 2 clear windows για το DID (by kir Fanis), ένα της μικρής και ένα της κανονικής τους έκδοσης!
Οπότε σύντομα θα δείτε και φωτογραφίες, αν και πιστεύω πως θα μοιάζει περισσότερο πλέον με Maxi/Mini έτσι και με χαλάει ελαφρώς αυτή η ιδέα.  :hmmm:
Μ αρέσει ο DID όπως είναι γιατί δε μοιάζει με κάποιον άλλο genesis atty :D

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #146 στις: Ιουλίου 05, 2012, 09:07 »
Τωρα εγω μιλάω με την εμεπιρία του Οράιον, μιας και DID δεν εχω, αλλα εκτός δύο συγκεκριμένων μεγεθών είναι ολόιδιοι οπότε δεν πιστέυω οτι θα μπορούσε να υπάρχει διαφορά.
Για την τροφοδοσία, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με φυτίλι, ΑΝ εχεις το σωστό.
Εξηγούμαι.
Με φυτίλι γκούρου, το 1 και 2mm εκαναν δουλειά τελεια.
Το 1,5 δεν εκανε ΠΟΤΕ. (για τα δικα μου γουστα εστω αλλα μιλαω για τροφοδοσια.)
τετραπλή μπουκλα για το 1 τριπλη για το 2, ολα αυτα στο οραιον που ειναι μηχανικο και με χαμηλο κατα συνεπεια βολταζ. Δυο φυτιλια μεσα στο τανκ για το 1mm 1 για το 2. οχι σε μεγαλο μήκος, ισα να ακουμπανε πατο και λιιιιγο παραπανω.
Επίσης το 1,5 του Madsteam ηταν τελειο, με τριπλή μπουκλα, και ίσως λόγω σκληρότητας, είχε ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ τροφοδοσία! Καμμενο ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ.
Τυλιγα παντα πανω σε ενα συρμα 0,8 για να μπορώ να χώσω μεσα και το συρμα, και να πιανεται καλα για να πιαστεί στον πόλο, και τραβαγα το σύρμα μετά.
Εσεις στον DID μπορειτε σε ολα να εχετε δυο φυτίλια μεσα στο τανκ για καλυτερη ακόμα τροφοδοσία, λόγω μεγάλης τρύπας 3,5 mm.
Αλλα να εχετε υπ οψιν σας οτι αν αφήσετε Πολύ φυτίλι μεσα στο τανκ, η τροφοδοσία χειροτερεύει!
ιεροσυλία δεν το θεωρώ (αν και, κι εμένα μου τη σπαει πλεον  :tongue_smilie: ) αλλα τουλαχιστον το οράιον απο φυτίλια ξεκίνησε. (ο κατασκευαστής αρνείται ακόμα στα δικά του να βαλει πλεγμα! Του τη σπαει αλλα παει με τις προσταγές της εποχής)
Το θέμα είναι οτι και στο DID βεβαια, το στήσιμο με φυτίλι είναι ΠΟΛΥ πιο ευκολο κατ εμε απ οτι σε εναν Α2 η κατι παρόμοιο με βιδάκια παραβιδάκια κλπ. Αξίζει το πειραματάκι και είναι ενα καλό ξελαμπικάρισμα!!!!!
και σε σώνει απο οταν κατι εχει γίνει και δεν εχεις πλεγμα μαζί ας πουμε. Εξακολουθώ στο κιτ ατμιστικής επιβίωσης μου ( :tongue_smilie: ) να εχω ενα κομματακι φυτίλι μαζί μου παντα.

Αποσυνδεδεμένος Pstelios

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #147 στις: Ιουλίου 05, 2012, 09:25 »
Πήρα τον DID εχτές το μεσημέρι και το βράδυ τον έστησα..... μου είχε λείψει το mesh τελικά :)

Βέβαια ας ξεκινήσω από την αρχή, έφτιαξα mesh 3χ4, το πέταξα και έφτιαξα ένα 4χ5 :))

Κάνθαλ 2άρι και πάμε! Αντίσταση 2,2 πάλη με τα σύρματα να κάτσουν χωρίς πυρώματα, τελικά τα κατάφερα.

Αποτέλεσμα? Γεύση πλούσια, ντουμάνι καλό, χτύπημα.... θα δούμε στην πορεία ( έχει το βράδυ αντιρατσιστική στη Νίκαια, αν πέσει ματσούκι εκεί.......) :))

Σιγά σιγά θα την βρω την άκρη......
 

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #148 στις: Ιουλίου 05, 2012, 12:15 »
Ωραίος, Στέλιο :thumpup:
Καλοάτμιστος :)

Sent from my LG-P920

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #149 στις: Ιουλίου 05, 2012, 13:15 »
Βλέποντας στα ξένα φόρουμ, οι περισσότεροι φτιάχνουν πλέγμα μικρού πλάτους, 20mm το πολύ και έχουν καλά αποτελέσματα. Άλλοι πάλυ δεν οξειδώνουν το πλέγμα αλλά το καίνε λίγο με αναπτήρα. Το δοκίμασα, αλλά είχα έντονη τη μεταλλικίλα και το έκαψα τελικά. Φαίνεται πως έχουμε να μάθουμε ακόμα πολλά περί πλέγματος!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190871 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152185 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11354 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345994 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147577 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8319 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209273 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545692 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33146 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52815 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361370 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed