vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

165 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, JohnDag

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #105 στις: Ιουνίου 24, 2012, 02:16 »
Αν είστε ένα μέλος που μόλις εγγράφηκε στο φόρουμ μας
και για δική σας αλλά και για διευκόλυνση των μελών που θέλουν να σας βοηθήσουν απαντώντας στις ερωτήσεις σας,θα ήταν χρήσιμο να αυτοσυστηθείτε πρώτα. Κάνοντας κλικεδω,
μπορείτε να γράψετε δυο λόγια για εσάς σε ό,τι αφορά το κάπνισμα ή το άτμισμα, τι σας έφερε εδώ, πώς μας βρήκατε, αν είχατε κάποιες εμπειρίες σχετικά με το θέμα, πόσο καιρό είστε χρήστης ηλεκτρονικού τσιγάρου (αν είστε) ή πόσο βαρύς καπνιστής ήσασταν. Ίσως ακόμα κάτι για τα χόμπι σας ή ό,τι άλλο θα θέλατε να μοιραστείτε μαζί μας ώστε να γνωριστούμε καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #106 στις: Ιουνίου 24, 2012, 02:49 »
Σας περιγράφω τον δικό μου τρόπο σεταρίσματος του DID.
Χρησιμοποιώ mesh325+kanthal20.
Δεν διαφέρει από τα κοινώς γνωστά εκτός μιας λεπτομέρειας που εμένα με βοήθησε στο να έχω αντίσταση με σταθερά Ω και ικανοποιητική ατμιστική απόδοση τις τελευταίες 2 εβδομάδες (χωρίς επείγουσες χειρουργικές επεμβάσεις ως ήθησται).

1. Οξειδώνω το πλέγμα μόνο στην άκρη που θα τυλιχθεί το σύρμα (αυτό επειδή είμαι τεμπέλης.....)
2. Οξειδώνω 4-5 φορές, βαπτίζοντας το σε e-liquid (αυτό επειδή είμαι φλογολάγνος......)
3. Κάιω την αντίσταση σε μπρίκι του καφέ (αυτό επειδή μου αρέσει ο ελληνικός.....)
4. Στρίβω τσιγαρόχαρτο rizzla (red) στο κομμάτι του mesh επάνω στο οποίο θα τυλιχθεί η αντίσταση (αυτό επειδή παλιά κάπνιζα στριφτά......)
5. Και τώρα η διαφορά: ΟΧΙ dry burning. Μετά από 2 εβδμάδες το rizzla είναι ακόμα εκεί νωπό σαν πανί (αυτό επειδή δεν μου αρέσει να μου ψήνουν το ψάρι στα χείλη.....)

Πέρα από το hummor, δουλεύει καμπάνα, κι ανοίγω την καμπάνα μόνο για να γεμίσω (αυτό επειδή δεν μου αρέσουν οι
τυμπανοκρουσίες........)
Καλά πειράματα (αυτό επειδή μου αρέσει η έρευνα......)

Δηλαδή, περίπου ότι δείχνει στο video που έκανε ο Scott πριν 2μέρες... :hmmm: ... ενδιαφέρον :)
Θα το δοκιμάσω :thumpup:

Sent from my LG-P920 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #107 στις: Ιουνίου 24, 2012, 03:32 »
Ναι όπως λέει ο Scott. Απλά κατά τύχη δεν έκαψε το rizzla και λέω άστο να υπάρχει εκεί πάντα ποτισμένο.
Εκανε όμως την διαφορά. Μου αρέσει και οπτικά.....! Σαν προφυλακτικό βραχυκυκλωμάτων. Απλά την εμπειρία μου
καταθέτω...

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #108 στις: Ιουνίου 24, 2012, 03:42 »
Ωραιός και καλά έκανες που το ανέφερες :thumpup:

Sent from my LG-P920 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #109 στις: Ιουνίου 24, 2012, 03:59 »
Θα ήθελα επίσης να δοκιμάσω στρίβοντας rizzla (τσιγαρόχαρτο, η μάρκα δεν παίζει ρόλο) πάνω σε mesh το
οποίο δεν έχω οξειδώσει καθόλου. Αν κάποιος με προλάβει ας μας πει, θα απλοποιούσε πολύ το σετάρισμα

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #110 στις: Ιουνίου 24, 2012, 04:04 »
Πράγματι, αλλά πιστεύω πως αν καεί το χαρτί θα επέλθει βραχυκύκλωμα χωρίς καθόλου οξείδωση του mess...
:hmmm:

Sent from my LG-P920 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #111 στις: Ιουνίου 24, 2012, 04:06 »
Και θα πρεπει να εχεις μονώσει και την τρύπα που παει στο τανκ ντε! Που το πας αυτό?
Αμφιβάλλω αν θα πετύχει! Εξάλλου, απο πειράματα με μη οξειδωμένο πλέγμα που εκτελούσε χρέη και φυτιλιού και αντίστασης, εχω να πώ, οτι η μεταλλική γεύση δε φευγει με τίποτα. Μπλιάχ.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #112 στις: Ιουνίου 24, 2012, 06:12 »
Δεν κατάλαβα το κάψιμο της αντίστασης στο μπρίκι. Πώς και γιατί?

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #113 στις: Ιουνίου 24, 2012, 09:51 »
Κάψιμο του mess και του σύδματος στη φλόγα από γκαζάκι(μάλλον λόγο έλλειψης φλόγιστρου), όχι μπρύκι! ;)

Sent from my LG-P920 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος charis39

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #114 στις: Ιουνίου 24, 2012, 11:09 »
Ε γώ τις 3 φορες που έκανα τον ατμο να δουλέψει ήταν με το τσιγσρόχαρτο
Να ρωτήσω κάτι στα 2ohm εχω κάπνα χτύπημα δεν εχω  γιατί? :'( :wall: :wall: :wall: :wall: :angry_red: :angry_red:

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #115 στις: Ιουνίου 24, 2012, 12:34 »
Εκανα λάθος στην διατύπωση. (ο steamboy το κατάλαβε). Οξείδωση του πλέγματος με φλόγιστρο και κάψιμο αντιστασης σε γκαζάκι του καφέ (απλά το βρίσκω πιο βολικό από αναπτήρα, όχι ότι κάνει διαφορά).
Να προσθέσω ότι σήμερα δοκίμασα σύρμα νικ-χρω .20 αντί kanthal και δούλεψε με την πρώτη.
Φαίνεται το "προφυλακτικό" rizzla μονώνει μια χαρά. Από δω και πέρα μόνο με προφυλακτικό!

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #116 στις: Ιουνίου 24, 2012, 17:46 »
Κι όμως ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!
Δοκίμασα τελικά mesh325 χωρίς να το οξειδώσω καθόλου. Στρίψιμο κανονικά, διπλό rizzla στο κομάτι έξω από το τανκ (εκεί που θα τυλιχθεί η αντίσταση) και κατευθείαν μέσα στην τρύπα του τανκ. Σύρμα αντίστασης χρω-νικ.
Αποτέλεσμα:
αντίσταση 2.2Ω (πάνω σε provari). Βολτάζ 4.2ν και εδώ και 2 ώρες αδιάκοπο άτμισμα με σταθερή αντίσταση.
Βέβαια είναι λίγος ο χρόνος που δουλεύει, το μέλλον θα δείξει.
Κι αν κάποια στιγμή βραχυκυκλώσει, αλλαγή προφυλακτικού rizzla, χωρίς αλλαγή σύρματος και πάλι άτμισμα...

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #117 στις: Ιουνίου 27, 2012, 12:46 »
Το δοκίμασα πριν λίγο, το κόλπο με το rizzla, και είναι τέλειο! :thumpup:
Έκαψα κλασσικά το mess με φλόγιστρο και μετά έστριψα αντίσταση με 0.16 kanthal 3 στροφές, 2.3 ohms σταθερά!!!
Επίσης, με αυτό το τρόπο παρατήρησα πολύ μεγαλύτερη και πιο πυκνή παραγωγή ατμού!
Σίγουρα είναι ο τρόπος που από δω και πέρα θα χρησιμοποιώ! :thumpup:

Sent from my LG-P920 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος charis39

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #118 στις: Ιουνίου 27, 2012, 14:47 »
Χτύπημα θα μου πεί κάποιος πως  θα παρω???????????????????????????? :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #119 στις: Ιουνίου 27, 2012, 14:50 »
Χτύπημα θα μου πεί κάποιος πως  θα παρω???????????????????????????? :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Την ίδια απορία έχω και γω. Καλή παραγωγή ατμού αλλά όχι χτύπημα. Χρησιμοποιώ balanced DIY στα 18mg.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190907 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152224 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11391 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346036 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147614 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8353 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545762 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33187 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52851 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600890 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361423 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed