vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 19, 2012, 20:30 »
τι εννοεις μετα απο καποιο καιρο;
με ενα σωστο σεταπ σε 15-20 τζουρες αρχιζει και στρωνει. απο παραγωγη ατμου εγω δεν εχω δει κατι καλυτερο.σε γευση ειναι λιγο υποκειμενικο αλλα μου αρεσει τρελλα!! το χτυπημα ειναι απαλο.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 19, 2012, 20:35 »
Φυσικά Αλέξανδρε, κανένα πρόβλημα... :thumpup: Μιας και πριν λίγο έστησα το μικρό, περίπου 30x30(πλάτος/ύψος)* και 30x40(πλάτος/ύψος) για το κλασσικό DID.
Απλά έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως η διάμετρος της τρύπας που τοποθετούμε το mesh είναι περίπου 3.5mm, οπότε θέλει πιο μεγάλη διάμετρο εσωτερικά στο mesh ώστε να μη "κολυμπάει". ;)


*στη μικρή του μορφή μπορείς να δοκιμάσεις και 25x30(πλάτος/ύψος)

Ευχαριστούμε Βαγγέλη για τη πολύτιμη βοήθεια σου. Μία απορία απλά, γιατί στα videos του Δημήτρη και Scott βλέπουμε διαφορετικό τύλιγμα στο πλέγμα, ο ένας τυλίγει πλάτος και ο άλλος μήκος.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 20, 2012, 01:28 »
Γιατί ο Scott, Μπάμπη, έμαθε ένα στήσιμο και το χρησιμοποιεί σε όλα...
Κανονικά, όπως έχω πει και άλλη φορά, είναι λάθος που δε το φτιάχνει με βάση πως στο DID έχει μεγαλύτερη διάμετρο η τρύπα τοποθέτησης του mess.

Επί ευκαιρίας, να πω πως έκανα ένα επιτυχές πείραμα στο DID mini version.
Σκεπτόμενος πως αλλάζει το ύψος θα έπρεπε να αλλάξω διαστάσεις mesh καθώς και διάμετρο σύρματος.
Ο λόγος είναι ότι μένει λιγότερη επιφάνεια στο μικρό για να στρίψεις αντίσταση καθώς επίσης υπάρχει πιο μικρή απόσταση να διανύσει το υγρό ως εκεί.
Οπότε, πήρα mess 400 SS με διαστάσεις 22x30 (πλάτος/ύψος) και σύρμα kanthal, όπως πάντα, 0.16mm και όχι 0.20mm.
To αποτέλεσμα ήταν τεράστια παραγωγή ατμού, άμεση και καθαρή απόδοση γεύσης καθώς και πολύ πιο εύκολο στήσιμο.
Με 3-4 σπείρες βγήκε αντίσταση στα 2.0-2.1 Ohms.
Αξίζει πραγματικά στη μικρή έκδοση.  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2012, 12:42 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος charis39

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 20, 2012, 16:12 »
Εγω ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να το πετύχω όλο κοκκινιζει και κοβεται το σύρμα μετά τις σπείρες διπλα στον θετικό πόλο. Βέβαια δεν έχω kanthall.Στο wires uk δεν βρίσκω το kanthal να το παραγγείλω στο αλλο πούδωσες ΒΑΓΓ'ΕΛΗ  απο μαλαισία δεν στελνουν ΕΛΛΑΔΑ στο τρίτο από ΙΣΠΑΝΙΑ out of stock. Αν έχει κανένας  το αγοράζω όσο όσο  :'( :'(.  plz help a newbie :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 20, 2012, 16:14 »
Αν δεν βρεις κάπου φτηνότερα  https://tinypay.me/buymywire
Μια εβδομάδα κανει να ερθει

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 20, 2012, 16:46 »
Εγω ρε παιδιά γιατί δεν μπορώ να το πετύχω όλο κοκκινιζει και κοβεται το σύρμα μετά τις σπείρες διπλα στον θετικό πόλο. Βέβαια δεν έχω kanthall.Στο wires uk δεν βρίσκω το kanthal να το παραγγείλω στο αλλο πούδωσες ΒΑΓΓ'ΕΛΗ  απο μαλαισία δεν στελνουν ΕΛΛΑΔΑ στο τρίτο από ΙΣΠΑΝΙΑ out of stock. Αν έχει κανένας  το αγοράζω όσο όσο  :'( :'( .  plz help a newbie :wall: :wall: :wall:


Ρε συ, αυτό που σου έδωσα είναι από Γερμανία και στέλνει... www.intaste.de  :yes: :yes: :yes:
Δεύτερον, ψυχραιμία.... αν κάνεις έτσι δε πρόκειται να στήσεις ποτέ το Genesis.  8) :tongue_smilie:
Αν σου είναι πιο εύκολο κάψε λίγο το σύρμα σου, μια-δυο φορές πέρασμα, και τύλιξε το πριν τοποθετήσεις το mess στο DID.
Πρόσεξε να είναι σφικτά τόσο ώστε να ακουμπάει όλη η επιφάνεια του σύρματος περιμετρικά στο mess.
Μετά κράτα σταθερά στο κέντρο το mess στη τρύπα του DID, και βίδωσε τη μία άκρη πρώτα στο μικρό πόλο και να είναι τεντωμένο πολύ.
Ύστερα ρύθμισε τα δυο παξιμάδια έτσι που όταν κλείσουν ανάμεσα τους το σύρμα να είναι στο ίδιο ύψος που έρχεται απ το mess.
Mετά ρύθμισε τα volt να μην είναι πάνω από 3.4-3.5 και πάτα ελαφρά με διακοπές, δηλαδή 2-3δεύτερα πάτημα- stop, και πάει λέγοντας.
Μέσα στο τανκ να έχεις ήδη ρίξει υγρό αναπλήρωσης και μη στάξεις στην αρχή όταν το τεστάρεις, δε χρειάζεται.
Το mess κάψιμο καλό 3-4 περάσματα σε όλη την επιφάνεια και μετά αν θες ρίξε υγρό αναπλήρωσης 2-3 φορές σε όλο και βάλε του φωτιά.
Ήρεμα και θα τα καταφέρεις πιστεύω.
Και εγώ έκανα αρκετό καιρό να το μάθω, λίγοι αν είδες έχουν κρατήσει genesis πλέον....
Θέλει υπομονή...
Πάντως, για το σύρμα επιμένω πως καλύτερα είναι kanthal.  :yes: :yes: :yes:
Δε θα παιδευτείς ποτέ ξανά.(εγγυώμαι) :thumpup:

Υ.Γ.>Δεν είχα χθες κοντά τη κάμερα όταν έκανα setup να στο έδειχνα... :eyesplash: :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 20, 2012, 17:01 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 20, 2012, 17:15 »
Kanthal δυστυχώς δεν έχει κανείς στην Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος fantasyhus

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 20, 2012, 17:53 »
Όταν το πετύχεις μια φορα τέλος το έμαθες.όντως όπως λέει και ο βαγγέλης παραπάνω μοναχα με kanthal φτιάχνεις καλές αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 20, 2012, 18:13 »
Όταν το πετύχεις μια φορα τέλος το έμαθες.όντως όπως λέει και ο βαγγέλης παραπάνω μοναχα με kanthal φτιάχνεις καλές αντιστάσεις.

Κι αφού δεν βρίσκουμε kanthal τι να κάνουμε? Πείτε μας τις διαφορές να μορφωθούμε και μεις οι άσχετοι!

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 20, 2012, 18:21 »
Η διαφορά τους κυρίως είναι στη σύστασή τους.
Δεν είμαι μηχανολόγος ή μεταλλουργός για να ξέρω γιατί κάνει καλύτερη επαφή το kanthal στο νήμα ατσαλιού(mess). :dontknow:
Πάντως, αυτό κάνει για genesis οπότε δε μπορούμε να κάνουμε κάτι παραπάνω.
Γίνεται και με nickelchrome, αλλά δε ξέρω γιατί δεν είναι τόσο εύκολο.
Ίσως το νικέλιο επηρεάζει ή επηρεάζεται με το mess.  :hmmm:
Προσωπικά δε με πειράζει, άλλωστε όταν είχαν πρωτοεμφανισθεί επισκευάσιμοι Α1, Α2, κλπ με kanthal ερχόντουσαν.
Γενικά, μέχρι να φέρει ο Θανάσης για τον iatty nickelchrome σύρμα δε το ήξερε και κανείς.
Οι περισσότεροι χρησιμοποιούσαν, και έξω ακόμη χρησιμοποιούν, kanthal.
Χρηστικά πάντως, το kanthal έχω παρατηρήσει πως αφήνει λιγότερα κατάλοιπα (ελάχιστα), απ ότι το nickelchrome, και δίνει καλύτερα τη γεύση του υγρού.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 20, 2012, 18:57 »
Kanthal δυστυχώς δεν έχει κανείς στην Ελλάδα!
Μπαμπη εχει το www.e-vape.gr που πουλαει και τον ατμο,εγω απο εκει πηρα. παρτους τηλεφωνο και κανε παραγγελια. το εχει και σε καλη τιμη!

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 20, 2012, 19:52 »
Πόσο καλή???  :tongue_smilie: :hmmm: :tongue_smilie: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 20, 2012, 19:59 »
Αλεξ θα σε γελασω τωρα γιατι πηρα αμεσως μετα τον did,αλλα κατω απο 1 ευρω το μετρο.


Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 20, 2012, 21:49 »
Μπαμπη εχει το www.e-vape.gr που πουλαει και τον ατμο,εγω απο εκει πηρα. παρτους τηλεφωνο και κανε παραγγελια. το εχει και σε καλη τιμη!

Πήρα τηλέφωνο τον Δημήτρη και δυστυχώς δεν έχει καθόλου. Περιμένει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190924 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152251 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11413 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 346054 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147628 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8367 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209326 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545779 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33227 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52876 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361449 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed