vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 3 χρήστες
chkontog, nauagos, haris1me

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος pdim

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #180 στις: Ιουλίου 06, 2012, 21:21 »

Αν τα δυο σύρματα δίνουν το καθένα 1.5 Ohms, για παράδειγμα, τόσο θα δώσουν και συνολικό (και όχι 3 Ohms).



Μήπως, δυο παράλληλες αντιστάσεις των 1,5Ω δίνουν 0,75Ω;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #181 στις: Ιουλίου 06, 2012, 21:40 »
Oooops.... έχεις απόλυτο δίκιο  :eyesplash:
Λάθος μου, θα το διορθώσω...  :thumpup:
 :-[ :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #182 στις: Ιουλίου 08, 2012, 03:50 »


Λάμπει ο άτιμος... 8)

Αποσυνδεδεμένος IVANOIS

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #183 στις: Ιουλίου 08, 2012, 23:36 »
τα θερμα ευχαριστω στο μελος που ποσταρε το κολπο με το  χαρτακι.Επιτελους δουλευει τελεια!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #184 στις: Ιουλίου 09, 2012, 01:01 »
Μετά από συνεχείς επαναλήψεις και πειραματισμούς με mesh325 και kanthal20, θέλω να μοιραστώ έναν απλό τρόπο καθαρισμού του συστήματος mesh-αντίσταση που είναι και η "καρδιά" οποιουδήποτε άτμο, εν προκειμένω του DID.
Παρατήρησα, ότι μετά από μερικές δεκάδες ml χρήσης (περίπου 40 στην περίπτωσή μου) η "καρδιά" πιάνει μάκα, χοντραίνει, ασθμαίνει, μπουκώνει (πως αλλοιώς να το πω). Ώρα για αλλαγή θα σκεφτεί κανείς, γι' αυτό αγοράσαμε επισκευάσιμο εξ' άλλου.
Αντί όμως να βάλει κανείς καινούργια καρδιά (μέχρι να βρείς και δότη...) απλά "καθαρίζω" την παλιά.
Ξετυλίγω την αντίσταση ξεκινώντας απ' τον θετικό πόλο και την ισιώνω κρατώντας την πακτωμένη επάνω στον αρνητικό. Με μια χαρτοπετσέτα την καθαρίζω απ' την μάκα κατά μήκος κρατώντας σφιχτά την χαρτοπετσέτα με το νύχι (μέχρι το μέταλλο να φαίνεται καθαρό).
Μετά έρχεται η σειρά του mesh. Κάψιμο στο μέρος της "καρδιάς" αφού την έχω ποτίσει με e-liquid και μπανάκι σε νερό (αυτό λέω 2 φορές). Επαναφορά στο τάνκ και τύλιγμα αντίστασης.
Ίδια Ω, η "καρδιά" πεντακάθαρη σαν μικρού παιδιού! Κόστος μηδέν ευρώ (εκτός από 5 λεπτά απ' τη ζωή μου,
την χαρτοπετσέτα, το βουτάνιο, μερικές σταγόνες e-liquid και το νερό).
Αξίζει το κόστος, ατμίζει σαν άρτι επισκευασθέν.....
Είναι η τρίτη φορά που το επιχειρώ και δουλεύει, μου εύχομαι να τα εκατοστήσω!
Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς από έναν επισκευάσιμο, που είναι και "επανακαθαρίσιμος"!

Υ.Γ   Ζητώ κατανόηση από τους παλαιότερους στο σπορ αν επανεφευρίσκω τον τροχό. Απλά είμαι χαρούμενος με όλα αυτά...
     

Αποσυνδεδεμένος lasal

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Α2 Bulli
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #185 στις: Ιουλίου 09, 2012, 01:23 »
Φυσικά υπάρχουν κι άλλες λύσεις.
Βγάζεις το mesh μαζί με την αντίσταση και απλά το καις.
Έπειτα ενα δυνατό φύσημα με το στόμα και εισαι οκ  ;)
Χωρίς νερό χωρίς τίποτε άλλο.
Να ξέρεις όμως οτι που και που θέλει αλλαγή και το mesh γιατί η μάκα που ειναι εσωτερικά,
πολλές φορές περνάει μέσα στο υγρό με αποτέλεσμα να αλλοιώνεται η γεύση.
Καλή επιτυχία με τις δοκιμές
 ::)

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #186 στις: Ιουλίου 09, 2012, 01:30 »
Συμφωνώ. Απλά με βολεύει να τυλίγω την αντίσταση με το mesh in place.
Ότι δουλεύει και βολεύει καλό είναι...

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #187 στις: Ιουλίου 09, 2012, 02:09 »
Με ποιόν τρόπο γεμίζετε τον DID με e-liquid (εκτός από σύριγγα);
Ρωτώ γιατί εγώ έχω ένα micro-πρόβλημα σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #188 στις: Ιουλίου 09, 2012, 02:19 »
Σου στάζει? πετάει τα υγρά εξω λόγω πίεσης?
Αν ναι, δοκίμασε να τον πλαγιάζεις, ωστε το πλεγμα να ειναι το κατα δύναμιν στον αέρα. Ετσι ο αερας που δημιουργεί την πίεση θα εχει απο που να φύγει, μεχρι να γεμίσεις σε ικανοποιητικό σημείο.

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #189 στις: Ιουλίου 09, 2012, 02:23 »
Κι' όταν χρησιμοποιείς σύριγγα, γιατί δεν συμβαίνει αυτό που περιγράφεις;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #190 στις: Ιουλίου 09, 2012, 02:38 »
Εγώ γεμίζω με μπουκαλάκια που έχουν βελόνα στο στόμιο.
Δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα ως τώρα. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #191 στις: Ιουλίου 09, 2012, 02:43 »
οταν χρησιμοποιείς σύριγγα, εχει χώρο να φύγει ο αέρας απο την ίδια τρύπα απ όπου γεμιζεις. Γι αυτό!
Ειδάλλως το στόμιο "σφραγίζει" και ο αερας δεν ξερει απο που να φύγει και σου ξαναγυρναει τα υγρά πίσω.
με μερικά στόμια βελόνα, πλαστικά εννοώ, δεν υπάρχει πρόβλημα ενω με αλλα υπαρχει. παίζει.

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #192 στις: Ιουλίου 09, 2012, 19:55 »
Κυριοι συγνωμη ,
Ειμαι 10 ημερες στο ατμισμα,Αυτη τι μπαταρια ειναι στον DID  και ποσο κανουν και τα δυο μαζι?(Μπαταρια και DID )
Δωστε και κανα λινκ για αγορα.
Ευχαριστω θερμα



Υ.Γ  Εχω δωσει μια περιουσια στους μικρους ατμοποιητες .Επειδη καπνιζα πολυ και τραβαω πολυ ατμο τους καταστρεφω.
Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #193 στις: Ιουλίου 09, 2012, 20:05 »
Για ποια μπαταριά λες Σάκη? και που την είδες?

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #194 στις: Ιουλίου 09, 2012, 21:17 »
Κυριοι συγνωμη ,
Ειμαι 10 ημερες στο ατμισμα,Αυτη τι μπαταρια ειναι στον DID  και ποσο κανουν και τα δυο μαζι?(Μπαταρια και DID )
Δωστε και κανα λινκ για αγορα.
Ευχαριστω θερμα



Υ.Γ  Εχω δωσει μια περιουσια στους μικρους ατμοποιητες .Επειδη καπνιζα πολυ και τραβαω πολυ ατμο τους καταστρεφω.
Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας.


Ούτε εγώ κατάλαβα για ποια μπαταρία μιλάς?!
Επίσης, με 10μέρες στο ηλεκτρονικό τσιγάρο δε θα πρότεινα μια τέτοιου είδους αγορά.
Επισκευάσιμο και ειδικά είδος όπως το DID, θέλει κάποια εμπειρία πιστεύω.
Μέσα σε 10 μέρες πόσους ατμοποιητές μπορεί να έχεις χαλάσει?!


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190830 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152145 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11328 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345924 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147546 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8286 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209238 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545651 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33114 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600805 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361285 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed