vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 5 χρήστες
zalaros, apollwnas21, Jorge, manoslykos, infernity

Twitter

Taifun GT3

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #660 στις: Φεβρουαρίου 02, 2018, 10:16 »
H αληθεια ειναι πως ο GT3 εχει αρκετα πιο ογκωδη καμπανα απο τους υπολοιπους της ιδιας κατηγοριας και ισως να του ταιριαζει καλυτερα 3mm πυρηνας απο οτι 2.5mm.

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #661 στις: Φεβρουαρίου 05, 2018, 13:28 »
Με σωστό στήσιμο δε (..τον θέλει τον 3αρι πυρήνα), δεν έχει την παραμικρή διαρροή ..και η γεύση του....
Εστησα μετά από καιρό (..για δοκιμή), με 2.5mm πυρήνα ..και είχα διαρροές {..αυτές τις μικρές, αλλά εκνευριστικές (...και στους δύο gt3)}.

Ξαναγύρισα στον 3άρι πυρήνα (..χωρίς καμία απολύτως άλλη αλλαγή) ..και είναι και πάλι στεγνοί (..χωρίς την παραμικρή υγρασία ...κυριολεκτικά).

Με 3άρι πυρήνα, ποτέ δεν κλείνω τα υγρά ..τους αφήνω σε όρθια, καθιστή ..η ότι άλλο θέση ..και ιδίως τον ένα που το υγρό του δεν βρωμίζει τις αντιστάσεις, έχει τύχει να τον αφήσω στημένο - παρατημένο ..μέχρι και πάνω από βδομάδα (...ούτε ίχνος υγρασίας).

Για εμένα λοιπόν ..όλα θέμα πυρήνα.. και "σωστής" ποσότητας - τοποθέτησης βαμβακιού είναι.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #662 στις: Φεβρουαρίου 05, 2018, 13:35 »
Μακάρι να είναι έτσι, και για μένα η αλήθεια είναι ότι μετά το στήσιμο σε 3άρη πυρήνα διαρροή δεν είδα ακόμα μετά από τρεις ολόκληρες μέρες. Τα ρίχνω όμως και στο λιγοστό τεφλόν που έβαλα στη βίδα του θετικού πόλου αυτό.. ίσως να είναι κι αυτό που λες πάντως και να μην συνέβαλε η δική μου "παρέμβαση" στο αποτέλεσμα.

Την επόμενη φορά που θα τον λύσω εντελώς θα το αφαιρέσω και θα τσεκάρω ξανά.

Στα περί γεύσης πάντως συμφωνώ χίλια τα εκατό! :)

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #663 στις: Φεβρουαρίου 05, 2018, 14:27 »
Μάκη , βάζω το χέρι μου στην φωτιά (..που λένε).

Ενώ δεν είχα καθόλου διαρροές με 3άρι πυρήνα ..είχα αμέσως και στους δύο με τον 2.5 πυρήνα {..χρησιμοποιώντας ίδια όλα τα υπόλοιπα (..εκτός τις σπείρες που έγιναν από 6 ..7) ..σύρμα (kanthal A1 0.50mm ..24awg), βαμβάκι (native wicks platinum), υγρά (..δεν υπάρχει λόγος να τα αναφέρω ..τα ίδια ήταν).

Και με το που ξαναέστησα με 3άρι πυρήνα ..και πάλι όλα θεόστεγνα!

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #664 στις: Φεβρουαρίου 05, 2018, 17:12 »
Θα δοκιμάσουμε κύριοι, αλλά ένα έχω να πώ TAIFUN είναι πάντα TAIFUN και καμμία σταγόνα κάπου κάπου δεν χάλασε ο κόσμος, σκουπίζουμε και συνεχίζουμε.  ;)  :thumpup:

EDIT: Γιώργο, Μάκη προφανώς 3αρι πυρήνα και πιο χονδρό σύρμα, σημαίνει περισσότερο βαμβάκι και καλύτερη συγγράτησή του. Θα δείξει.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2018, 17:17 από billythekid »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #665 στις: Φεβρουαρίου 05, 2018, 22:45 »
Σίγουρα το πολύ βαμβάκι είναι απαραίτητο και με τον μεγαλύτερο πυρήνα είναι πιο εύκολο να τοποθετηθεί η απαιτούμενη όπως φαίνεται ποσότητα.

Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση. Μιας και ο ατμοποιητής μετράει μπόλικους μήνες στα χέρια των ατμιστών, πως γίνεται να βγαίνει τώρα αυτό το συμπέρασμα; Απορίας άξιο πως δεν αναφέρθηκε τόσο καιρό αν και υπήρξαν προτάσεις για μεγαλύτερη ποσότητα βαμβακιού μέσα στα λούκια.

Φυσικά δεν αμφισβητώ το αποτέλεσμα, σε καμία περίπτωση. Σε εμένα έτυχε να συμπέσει όμως με την τοποθέτηση του τεφλόν στη βίδα, κάνοντας την "πατέντα" λίγο νωρίτερα όμως. Και με το τεφλόν όντως σταμάτησαν άμεσα οι διαρροές. Με 2,5άρη πυρήνα. Τώρα με τον 3άρη (και το τεφλόν στη βίδα ακόμα ) το αποτέλεσμα το ίδιο. Και ναι, πιστεύω ότι αν βγάλω το τεφλόν και στήσω με 3άρη το πρόβλημα δεν θα ξανακάνει εμφάνιση.

Όλοι οι υπόλοιποι που δεν έβαλαν τεφλόν και στήνουν πάντα σε 2,5άρη δεν έχουν τέτοια θέματα άραγε; Η απλά το αποδέχονται όπως ο Μπιλ αλλά κι εγώ ο ίδιος μέχρι να λάβω μέτρα για την επίλυση του θέματος;

Απ'τη μια σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοια θέματα σε ατμοποιητές της κατηγορίας, απ' την άλλη πάλι αν φτιάχτηκε αποκλειστικά για 3άρη -και άνω- πυρήνες μικρό το κακό. Δεν θα έπρεπε όμως να έχει αναφερθεί κάπου;

Επίσης.. οι της σφιχτής τζούρας; Πάλι σε 3άρη σώνει και ντε;

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #666 στις: Φεβρουαρίου 05, 2018, 22:56 »
Μάκη το έχω γράψει πάλι.
Εγώ από όταν έβαλα Native wicks και με κόψιμο βαμβακιου στα όρια του deck, αντε 1-2mm παραπάνω σε 2.5mm πυρήνα πάντα, δεν είχα πλέον διαρροές κτλ.
Είμαι σίγουρος και θα το δοκιμάσω, πως με 3mm πυρήνα θα έχω όμως καλύτερη απόδοση και σίγουρα λιγότερες πιθανότητες για διαρροές, υγρασίες κτλ.
Να σημειώσω πως τα παραπάνω είναι με 70% VG και τροφοδοσία πλήρως ανοικτή.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #667 στις: Φεβρουαρίου 05, 2018, 23:22 »
Το ίδιο βαμβάκι χρησιμοποιώ εδώ και μήνες (το παρακάτω φαντάζομαι εννοείς ) και δεν ξέρω τι άλλο να πω ρε παιδιά, θεωρώ πως δεν είμαι άσχετος στο στήσιμο χωρίς να σημαίνει ότι είμαι κι ο "μετρ" του. Σε 2,5άρη πυρήνα υπήρχε πάντοτε το θέμα, έστω και μετά την πρώτη "καθαρή" μέρα.

 Ψάχνοντας το πολύ προσεκτικά το βρήκα κι ήταν ξεκάθαρο στη δική μου πάντα περίπτωση, το υγρό περνούσε μέσα από τη βίδα του θετικού post. Ούτε στα βαμβάκια θα μπορούσα να ρίξω ευθύνη αλλά ούτε και στον πυρήνα. Ίσως βέβαια έφταιγε και το γεγονός ότι άνοιγα τελείως τα υγρά, πάντα όμως τα έκλεινα όταν άφηνα τον ατμοποιητή στην άκρη.

Σενάρια πολλά με κυριότερο: "μπόλικο υγρό στην αντίσταση, κυλάει απ' το "ποδαράκι" της στη βίδα κι από εκεί βρίσκει διαφυγή στον πάτο του deck αφού ο γερμανός δεν φρόντισε να βάλει πιο χοντρή βίδα μέσα στο σωληνάκι που έβαλε για post". Να έκλεινε λίγο το κενό μεταξύ βίδας και post δηλαδή.
Το πιο πιθανό για εμένα οπότε η τοποθέτηση στο βαμβάκι δεν έπαιζε τόσο μεγάλο ρόλο, ίσως δηλαδή..

Τέλος πάντων μην το τραβάω πολύ ακόμα, τεστάρουμε σε 3άρη (τα είχα βρει απόλυτα μαζί του στον 2,5άρη σε κάθε ρύθμιση του αέρα γμτ ) και βλέπουμε.

Αυτό το βαμβάκι χρησιμοποιώ


Αποσυνδεδεμένος nXtLs

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #668 στις: Φεβρουαρίου 05, 2018, 23:28 »
μια χαρα τα παει κ στις σφιχτές , με 3 πυρήνα !


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #669 στις: Φεβρουαρίου 06, 2018, 00:02 »
Μάκη για να μην πολυλογώ εγώ πάντα ακολουθούσα την ίδια τακτική 2.5 πυρήνα, CB και σωστό στήσιμο και οι διαρροές (μην φανταστούμε και καμία πλημύρα) άρχιζαν στο τρίτο γέμισμα, εκεί ακριβώς έβγαζα το δαχτυλίδι του αέρα καθάριζα και πάμε πάλι, δεν με πείραζε αυτή η διαδικασία αλλά ούτε και με εκνεύριζε διότι η απόλαυσή του ήταν υπεράνω του προβλήματος αυτού.
Τώρα βλέπω ότι η διαφορές είναι μόνο 3:  3άρι πυρήνα, Native Wicks και 0.50mm A1. Ναι φυσικά και θα δοκιμάσω αλλά δεν θα αλλάξω και πολλά στην σκέψη μου για την απόλαυση που μου δίνει αυτό το κομμάτι.

Σε κάθε περίπτωση εάν πάνε όλα καλά και σταματήσουν τα δάκρυα, μπορεί να πάθω και κατάθλιψη, γιατί δεν θα ασχολούμε καθόλου μαζί του (έστω ένα μικρό σκουπισματάκι βρε αδερφέ).  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #670 στις: Φεβρουαρίου 06, 2018, 00:19 »
Όχι πλημμύρα δεν υπήρξε ποτέ, ούτε γουργουρίσματα ούτε τίποτα τέτοιο σπαστικό. Απλά το χαρακτηριστικό "γέμισμα" στις τρύπες του αέρα με υγρό που με ένα σκούπισμα χανόταν για μερικές ώρες, αυτό ήταν όλο κι όλο για όλους μας φαντάζομαι.

Στο σύρμα θα πειραματιστώ πάντως, δεν τα συμπαθώ ιδιαίτερα τα 24άρια αν και δεν τα βρίσκω κι εντελώς αταίριαστα στον αεράτο gt3.
26άρι στην επόμενη δοκιμή για μένα και σε 3άρη στο εξής, έτσι για να αισθάνομαι και πιο όμορφα όταν θέλω να κλείνω λίγο τον αέρα του. Δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει πρόβλημα κι έτσι. ;)

Ανάψαμε πάλι το νήμα του πάντως, καλό είναι κι αυτό! :D

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #671 στις: Φεβρουαρίου 06, 2018, 08:05 »
Μάκη (..και οι υπόλοιποι) καλημέρα.

Στο θέμα της βίδας που έχεις επισημάνει.. πολύ πιθανόν να ισχύει και αυτό (..δεν το έχω ψάξει περαιτέρω).
 
..απλά, με τον τριάρη πυρήνα και το περισσότερο βαμβάκι που τοποθετούμαι στίς "τσέπες" ..σταματάει η όποια υπετροφοδοσία (..άρα και πολύ λιγότερο ..έως καθόλου περίσσιο υγρό πάνω στο ντεκ και δίπλα στον πόλο). Και αν δεν υπάρχει εκεί "περίσσιο" υγρό ..τι να βρεί να "κατεβάσει".

Να επισημάνω επίσης, ότι πολλοί ατμοποιητές (..με "παρόμοιο - ίδιας φιλοσοφίας και λειτουργίας deck") ..προτείνονται για 3άρι (..και πάνω) πυρήνα.

..πχ squape ..στο b deck, που θέλει 3.5mm: https://www.fabvape.gr/stattqualm-proionta/squape-e-c/squape-e-deck-be.html

Υ.Γ. ..βαμβάκι κόβω στα όρια του ατμοποιητή (23mm από άκρη σε άκρη). Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο ..και τροφοδοτεί μιά χαρά.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #672 στις: Φεβρουαρίου 06, 2018, 08:39 »
Καλημέρα κι από εμένα στην παρέα με... πρόβλημα.
Με τον 3άρη πυρήνα δεν αντέχω την ένταση της γεύσης που βγάζει ο άτιμος. :))

Πολύ μπούχτισμα όμως, το γλυκό που δοκιμάζω αυτή τη στιγμή δεν παλεύεται. Σιρόπι! Τέρμα στον αέρα αφού έτσι σώζεται κάπως η κατάσταση, θα αρχίσω να σπάω τα υγρά μου με καθαρή βάση όταν θέλω να τον σφίξω λίγο! Πφφ. :D

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #673 στις: Φεβρουαρίου 06, 2018, 09:46 »
Μάκη (..και οι υπόλοιποι) καλημέρα.

Στο θέμα της βίδας που έχεις επισημάνει.. πολύ πιθανόν να ισχύει και αυτό (..δεν το έχω ψάξει περαιτέρω).
 
..απλά, με τον τριάρη πυρήνα και το περισσότερο βαμβάκι που τοποθετούμαι στίς "τσέπες" ..σταματάει η όποια υπετροφοδοσία (..άρα και πολύ λιγότερο ..έως καθόλου περίσσιο υγρό πάνω στο ντεκ και δίπλα στον πόλο). Και αν δεν υπάρχει εκεί "περίσσιο" υγρό ..τι να βρεί να "κατεβάσει".

Να επισημάνω επίσης, ότι πολλοί ατμοποιητές (..με "παρόμοιο - ίδιας φιλοσοφίας και λειτουργίας deck") ..προτείνονται για 3άρι (..και πάνω) πυρήνα.

..πχ squape ..στο b deck, που θέλει 3.5mm: https://www.fabvape.gr/stattqualm-proionta/squape-e-c/squape-e-deck-be.html

Υ.Γ. ..βαμβάκι κόβω στα όρια του ατμοποιητή (23mm από άκρη σε άκρη). Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο ..και τροφοδοτεί μιά χαρά.
Μια μικρη διορθωση στο θεμα με τα deck του Squape, εδω υπαρχει ενα λαθος στην μεταφραση, αν διαβασεις το αγγλικο κειμενο στο Squape Shop λεει "Set a pin up to 3.5mm diameter", δηλαδη εως 3.5mm.
Βεβαια σιγουρα αυτο το deck εχει τα 3mm standard και τα 2.5mm & 3.5mm ειναι τα ορια του.
Sorry για το μικρο off-topic.

Αποσυνδεδεμένος truckman

  • ***
  • 988
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #674 στις: Φεβρουαρίου 06, 2018, 10:08 »




Στο θέμα της βίδας που έχεις επισημάνει.. πολύ πιθανόν να ισχύει και αυτό (..δεν το έχω ψάξει περαιτέρω).
 
..απλά, με τον τριάρη πυρήνα και το περισσότερο βαμβάκι που τοποθετούμαι στίς "τσέπες" ..σταματάει η όποια υπετροφοδοσία (..άρα και πολύ λιγότερο ..έως καθόλου περίσσιο υγρό πάνω στο ντεκ και δίπλα στον πόλο). Και αν δεν υπάρχει εκεί "περίσσιο" υγρό ..τι να βρεί να "κατεβάσει".

 

 
...τα καμένα υγρά.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 222 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20855 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174767 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124922 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix