vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Taifun GT3

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #630 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 11:52 »
Κι εγώ χρησιμοποιώ πάντα native wicks σε όλους τους ατμοποιητες μου και στον Taifun και δεν έχω ποτέ έως τώρα διαρροή. Φυσικά δίνεται η δέουσα προσοχή στο βαμβακωμα και στη θέση του coil όπως έχουμε γράψει παραπάνω. Απλά αν μείνει 3-4 μέρες το βαμβάκι θα δω στο άσχετο μια σταγόνα στο δακτυλίδι (αλλά όχι περισσότερο) χωρίς προειδοποίηση. Υπόψιν ότι τον έχω κύριο ατμοποιητη άρα δουλεύει τουλάχιστον 8 βρες καθημερινά και μπαίνει σε μπουφάν χωρίς να το πολυσκεφτομαι και χωρίς «ατυχήματα». 
Το φαινόμενο είναι τόσο σπάνιο και ασήμαντο σε επίπτωση που δεν έχω καν ασχοληθεί με τα οριγκακια να τα αλλάξω. Και φυσικά η γεύση του είναι κορυφαία όποτε ελάχιστοι άλλοι ατμό της συλλογής μου θα μπορούσαν να πάρουν τη θέση του. 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #631 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 12:23 »
Αυτό είναι το μεγάλο μειονέκτημα για όσους μαζεύουμε πολλά στο σπίτι, τα αφήνουμε για κάποιο διάστημα στην άκρη, κάποιοι δεν αντέχουν στην αναμονή και αφήνουν τα σημάδια τους στο τέλος. Αρκεί να μην τους αδικούμε, φυσικό επακόλουθο είναι αυτό.

Όσον αφορά τον gt3 συγκεκριμένα είμαι βέβαιος, αν τον είχα αποκλειστικό όλη μέρα τέτοια "θεματάκια" δεν θα είχα. Ποτέ όσο τον χρησιμοποιώ δεν έχω πρόβλημα με διαρροές, αν δεν κάνω καμιά χοντράδα στο στήσιμο εννοείται. Μηδαμινή έως πολύ σπάνια η πιθανότητα να με χαλάσει πάντως κάτι χωρίς να σημαίνει ότι το παίζω σούπερ έμπειρος. Απλώς στήνεται και δουλεύει. Κι απλώς θέλει την "συντήρησή" του στο στήσιμο λίγο πιο σύντομα απο κάποιους άλλους ας πούμε. Και δείχνει τα "σημάδια" της εγκατάλειψης λίγο πιο σύντομα ίσως. Μπορεί να πει κανείς ότι τουλάχιστον δεν αποζημιώνει στο έπακρο; Και χαλάλι; :)

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #632 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 12:51 »
[justify][member=4133]makis206[/member], καλημέρα. Κοίτα τώρα ένα θέμα χρηστών/κατόχων που προκύπτει με όλα αυτά. Προφανώς και ισχύουν όσα λέτε παραπάνω, ε, εγώ δεν είδα ποτέ ούτε ίχνος. Η απάντηση βέβαια είναι πως π.χ. εγώ δεν κρατάω στήσιμο πάνω από 24 ώρες, επομένως χάνω πολλά επεισόδια, ακόμα και υπαρκτών προβλημάτων (σε διάφορους επισκευάσιμους, όχι μόνο στον GTIII). Κάτι αντίστοιχο είχα με τους Cloud, έσκαγε πρόβλημα ύπουλης διαρροής που ποτέ δεν είχα, σε άσχετο χρόνο. Έφερα τον κόσμο τούμπα και μπραφ, έσκαγε πάλι. Οι υπόλοιποι χρήστες απλώς χαμογελούσαν με όλα αυτά, (και είχαν δίκιο βέβαια). Τώρα που μιλάμε, εξακολουθώ και ατμίζω με Cloud, και θα φύγει η χρονιά με αυτόν, και που ασφαλώς θα συνεχίσει να είναι στα χέρια μου. Για την ιστορία, να πω πως εδώ και πολλές ημέρες τον στήνω με cb ή vcc. Τον κοπανάω κάτω και χαμπάρι. (όσο αφορά έναν GTIII, ταπεινή μου γνώμη, δεν το δίνεις. Έγκλημα και Τιμωρία...). [/justify]

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #633 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 13:31 »
Για αποχωρισμό δεν τίθεται θέμα Joe, σε καμία των περιπτώσεων όμως! Δεν θα φάω εγώ τον κόσμο πάλι για να βρω τέτοια υπέροχη τζούρα, με τίποτα. Ας τον στήνω τρεις φορές τη μέρα λέμε :))

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #634 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 14:15 »
Πάντως, γράφε βρε συ Μάκη. Σε πολλά, πάρα πολλά θέματα δίνεις σημαντικές πληροφορίες. 

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #635 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 14:30 »
Για "αποχωρισμό" του gt3 από εμένα εννοούσα κύριος, όχι εμού του ιδίου από το φόρουμ.. :))

Αυτό το "σημαντικές πληροφορίες" και το "γράφε" το δέχομαι με χαρά και ανταποδίδω επ' ακριβώς πάντως. :)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #636 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 16:18 »
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα, έ δεν βαριέσαι βρε αδερφέ απλώς κάπου-κάπου βγάζω το δαχτυλίδι του αέρα και με ένα μικρό σκουπισματάκι έρχονται όλα στα ίσια τους. Δεν δίνεται αυτός ο άτμοποιητής παιδιά με τίποτα και το εννοώ :thumpup: :thumpup: :thumpup: Εμένα μου το κάνει στο τρίτο τανκάκι και πάλι αργεί να περάσει το ορινγκ του δαχτυλιδιού για να βγεί στο Mod, τέλος πάντων δεν είναι δα και καμμία πλημύρα, μιλάμε για σταγόνες.
Απλώς μαθαίνεις να ζείς μαζί του γιατί αυτό που προσφέρει απλώς δεν υπάρχει αλλού.
Αράξτε και απολαύστε λοιπόν.

Υ.Γ. Για δοκιμάστε να ανοίγετε τα υγρά ελάχιστα, ίσια 'ίσια να φαίνετε μια τρυπούλα, επίσης το γέμισμα να γίνετε με γρήγορους ρυθμούς, σε μένα μειώνει αρκετά το φαινόμενο.

Αποσυνδεδεμένος christz

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #637 στις: Δεκεμβρίου 04, 2017, 16:31 »
εμένα είναι Ο πρώτος μου επισκευάσιμος
με ακόλουθα καθημερινά στην δουλειά μου,
πλέον του κανό 2 στησίματα την εβδομάδα
απλά μου βγάζει τρελά γούστα, δύσκολα θα μπορέσει άλλος ατμό να τον ξεπεράσει στα γούστα μου
με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω και Άλλων έναν απλά να υπάρχει

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #638 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:11 »
Επειδή έχω δοκιμάσει το Dinner Lady lemon tart σχεδόν σε όλους μου τους ατμοποιητες μπορώ να πω με σιγουριά πως αυτος εδώ το αποδίδει ακριβώς όπως μου αρέσει με το XS tank.
Μπόλικη ζύμη, μετά η μαρεγκα και στο βάθος ελάχιστο λεμόνι.
Διαμάντι ο Taifun.
Μου αρέσει η εμφάνιση και η εργονομία του Steamtuners nano kit αλλά με το original tank διαπρέπει πραγματικά, πιστεύω λόγω της μικρότερης διαμέτρου καμιναδας.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #639 στις: Δεκεμβρίου 30, 2017, 00:49 »
ετσι ακριβως,μιλαμε για δυνατο εργαλειο ;)

Αποσυνδεδεμένος MAFAKA

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #640 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 00:08 »
Update στο στησιμο για οσους δεν λενε να ξεκολλησουν απο τον "Γερμαναρα" :
Βαμβακι μπολικο (μεχρι εδω τιποτα νεο) αλλα και μακρυ. Πολυ μακρυ (με το συμπαθειο).
Αφοτου περασω το βαμβακι απο το συρμα το κοβω πλεον σε καθε μερια περιπου 3 εκατοστα (!) πιο εξω απο το ντεκ. Επειτα  διπλωνω σχεδον οσο προεξεχει σε δυο στρωσεις και το τοποθετω μεσα στα λουκια αποφευγοντας να το σφηνωσω βιαια. Σχηματιζω προσεκτικα ενα Π γυρω απο την οπη του αερα ωστε το εσωτερικο του βαμβακιου βγαινοντας απο το coil να μην ακουμπαει πουθενα το ντεκ, απλα να μπαινει στα λουκια διπλωμενο σε στρωσεις. 
Done.
Δυο στησιματα σε 11 ημερες. Μηδεν διαρροες. Παντελης ελλειψη σταγονων η υγρασιας στο δαχτυλιδι του airflow. Η ρυθμιση των υγρων εσκεμμενα ανοιχτη μερα-νυχτα. Χωρις ιδιαιτερη προσοχη στο γεμισμα. Μεταφορα στην τσεπη του μπουφαν. Ειναι τοσο στεγνος που νομιζεις οτι ειναι αδειος. 
Δοκιμαστε το, δωστε extra μηκος στο φυτιλι σας και δεν θα χασετε.  :)

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #641 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 00:18 »
Εγώ πάλι το Native wicks το κόβω στα όρια του deck, το έχω αφρατο, το απλωνω ομοιομορφα στα λουκια και δεν έχω ίχνος υγρασίας πουθενά ενώ παράλληλα έχω εξαιρετική τροφοδοσία με 70/30 υγρά.

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2381
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #642 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 07:57 »
Δυνατο μηχανημα ο Γερμαναρας τον θελει τον Ελληνα.
Για δωστε και καμμια φωτο να δουμε τα στησιματα.  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #643 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 10:00 »
Κι εγώ αυτό το "διπλώνω σε στρώσεις" δεν το καταλαβαίνω, δηλαδή ενώ έχεις αφήσει 3cm σε κάθε πλευρά, μετά το διπλώνεις στα δύο (κάνοντάς το περίπου 1.5cm σε κάθε πλευρά ) και σπρώχνεις το "δίπλωμα" μέσα στις "θέσεις" του βαμβακιού; Το "Π" το καταλαβαίνω απόλυτα, πως όμως με τόσο μπόλικο (παχύ παχύ ) βαμβάκι αποφεύγεις την επαφή του με τα χείλη της τρύπας του αέρα; Η ίδια η καμπάνα αν μπει από πάνω θα το σπρώξει και το "Π" θα γίνει "Φ" (φοντάνα :)) ). Μήπως βάζεις αρκετά ψηλά την αντίσταση ώστε να το πετύχεις καλύτερα αυτό που περιγράφεις;

Θα ήθελα κι εγώ φωτο του στησίματος φίλε mafaka, άντε γιατί το προσπάθησα χτες (καλά πάει μέχρι τώρα βέβαια ) και ο άτιμος μου θύμησε πόσο ωραία είναι να τον χρησιμοποιείς - τον είχα στη βάση του για λίγο καιρό.. ;)

Αποσυνδεδεμένος TheMadGreek

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E|
Απ: Taifun GT3
« Απάντηση #644 στις: Ιανουαρίου 04, 2018, 10:43 »
Πραγματικα δεν κανω κατι το ιδιαιτερο, απλα παντα κοβω στα ορια του deck το βαμβακι εως το πολυ 1-2mm παραπανω.
Πιο πολυ οποτε το δοκιμασα αργουσε λιγο την τροφοδοσια σε chain vaping.
Το παραπανω το κανω ειτε με απλο kanthal ειτε με clapton.

Ενα αλλο που εχω δοκιμασει εξισου αποδοτικο ειναι να κοψεις λιγο ακομα πιο κοντο το βαμβακι αλλα να βαλεις τις ακρες του βαμβακιου μεσα στα λουκια να ειναι κοντρα στις τρυπες τροφοδοσιας και οχι να κοιτανε προς τα κατω.
Πολυ καλο και αυτο.

Και θα το ξαναπω, δοκιμαστε με αλλα βαμβακια εκτος του CB το οποιο κατα την γνωμη μου το μονο ωραιο που εχει ειναι η εμφανιση.
Ουτε εξαιρετικη τροφοδοσια μπορει να προσφερει, ουτε ανθεκτικο ειναι οπως τα αλλα και το σημαντικοτερο στην περιπτωση του Taifun ειναι οτι δεν συγκρατει σταθερα το υγρο αφου ειναι πληρως ποτισμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 04, 2018, 10:48 από TheMadGreek »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1866 246143 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:48
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572164 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1915 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8048 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121861 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 702 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 411 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326803 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8620 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297955 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827642 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511738 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios