vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

72 επισκέπτες, 7 χρήστες
anetost, gfilip, Jorge, manoslykos, telemaxos, infernity, FaniFox

Twitter

Υψηλή Νικοτίνη (λίγα ml ) VS Χαμηλή Νικοτίνη ( πολλά ml )

Αποσυνδεδεμένος giannis ovale

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υψηλή Νικοτίνη (λίγα ml ) VS Χαμηλή Νικοτίνη ( πολλά ml )
« Απάντηση #75 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 17:00 »
5 mg με εναν καλο ατμο και 4 5 μλ ειμαι μια χαρα απο την 18αρα που ξεκηνησα

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υψηλή Νικοτίνη (λίγα ml ) VS Χαμηλή Νικοτίνη ( πολλά ml )
« Απάντηση #76 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 17:36 »
Παιδια,δεν μπορω να μιλησω για αλλους συνατμηστες,αλλα για 'μενα πανω απο τα 5mg (κι αυτα  με το ζορι)
δεν μπορω να αντεξω ουτε τζουρα.
Το θεμα.... πιπιλα...για αλλους ειναι τα 5ml-10ml-15ml,αναλογα πως ''χωρταινει '' ο καθενας.
 
Για 'μενα τα 10-12+ml ειναι το σημειο που με ευχαριστει και με γεμηζει.Καποιος αλλος,μπορει να θελει 20ml :o :tongue_smilie:
 
Δεν νομιζω ομως οτι τα ml εχουν και τοσο αμεση σχεση με τα mg.Το λεω αυτο γιατι και οταν ξεκινησα το η.τ. ,εκανα 12mg,ανεβηκα στο 18mg και δεν αντεξα.Κατεβηκα παλι στο 11-12mg και οταν ηρθαν υγρα με 6mg (δεν ειχαμε και ποικιλια εδω στα Τρικαλα) δοκιμασα και εκει βρηκα τα mg που ηθελα μεχρι εκεινη τη στιγμη.
Σταδιακα,μετα και απο την παρασκευη DIY,τα mg επεσαν στα 0 με πολυ ομως αρωμα.Αυτο ηταν που ζητουσα.Το αρωμα.  Oμως σε ολα τα επιπεδα των mg δεν εκανα ποτε λιγοτερα ml.   Παντα ημουν και ειμαι στα ml αυτα.
Δεν σταματουσα να καπνιζω,δεν σταματαω να ατμιζω.Νομιζω ειναι και θεμα συνηθειας.
Πολλες φορες ομως οταν εχω δουλεια,πλεον βλεπω οτι δεν αναζητω το η.τ. οπως εκανα με το κ.τ.
 Το κ.τ. ηθελα να το εχω στο χερι συνεχεια....
Kαπνιζα 3 πακετα Marlboro και ενα καπνο στο 16ωρο.Αν  ειχα και ξενυχτι,ηθελα ενα καπνο ακομα σηγουρα.
Η δουλεια μου ηταν φορτηγατζης εξωτερικου και ολη τη μερα ημουν μεσα σε μια καμπινα μονος με μονη παρεα ενα τσιγαρο στο στομα και τον καφε...... μου αρεσε δεν μου αρεσε η γευση και η αισθηση που ειχα εκεινες τις ωρες,δεν ειχα και κατι αλλο για αντικατασταση....Νομιζω τοσα χρονια αυτη η συνηθεια του να εχω κατι στο χερι,δεν ειναι και ευκολο να την ξεκοψω.
Απλα τωρα με τα λιγα mg,βλεπω οτι ατμιζω πιο ευχαριστα και δεν εχω την ξηροτητα και αυτο το τσουξιμο στο λαιμο.Αυτο ηταν κατι που ηθελα και το βρηκα στην χαμιλη νικοτινη.Παιρνω λοιπον αυτα τα πολυ ωραια αρωματακια και τα χαιρομαι ολη τη μερα ασταματητα............
Δεν με νοιαζει και τοσο βεβαια το ''χτυπημα''............ 8) 8)
 
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ........ ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υψηλή Νικοτίνη (λίγα ml ) VS Χαμηλή Νικοτίνη ( πολλά ml )
« Απάντηση #77 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 17:42 »
Ολα εχουν σχεση μεταξυ τους
Ολοι οι παραγοντες ειτε το θελουμε ειτε οχι συμβαλουν σε ολα.
Αν εχεις 0,6 ωμ αντισταση λογικο ειναι να μην αντεχεις τα 5 mg αλλα αν εχεις 2,2 μια χαρα τα αντεχεις και δεν καταλαβαινεις και τπτ.
Και βεβαια αναλογα τα υγρα σκετη vg μαπα χτυπημα πολυ ντουμανι.... σκετη pg κουλουαζ αφιλτρο στο χτυπημα που να αντεξεις στα 5 mg με 0,8 ωμ  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υψηλή Νικοτίνη (λίγα ml ) VS Χαμηλή Νικοτίνη ( πολλά ml )
« Απάντηση #78 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 18:00 »
Σίγουρα είναι παράγοντας και η αντίσταση, και εαν ατμίζεις VG ή PG, τι συσκευή - μόντα - μπαταρία χρησιμοποιείς, η ποιότητα των υγρών, το άρωμα , αλλά και ο παράγοντας άνθρωπος - συνήθεια - ευχαρίστηση.


Στο τέλος της ημέρας όμως, το ερώτημα παραμένει το ίδιο. 
Πόσα ml άτμισα ?
Θα μπορούσα λιγότερα με περισσότερη νικοτίνη, ή περισσότερα για μεγαλύτερη απόλαυση ?
Τι κατά την γνώμη μας είναι σωστό ?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υψηλή Νικοτίνη (λίγα ml ) VS Χαμηλή Νικοτίνη ( πολλά ml )
« Απάντηση #79 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 18:13 »
Ολα εχουν σχεση μεταξυ τους
Ολοι οι παραγοντες ειτε το θελουμε ειτε οχι συμβαλουν σε ολα.
Αν εχεις 0,6 ωμ αντισταση λογικο ειναι να μην αντεχεις τα 5 mg αλλα αν εχεις 2,2 μια χαρα τα αντεχεις και δεν καταλαβαινεις και τπτ.
Και βεβαια αναλογα τα υγρα σκετη vg μαπα χτυπημα πολυ ντουμανι.... σκετη pg κουλουαζ αφιλτρο στο χτυπημα που να αντεξεις στα 5 mg με 0,8 ωμ  :idiot1:

 
 
 
Σωστος ο Βαγγος............. :thumpup: :thumpup: :thumpup:
Ξεχασα να πω οτι κανω μονο VG γιατι θελω να βλεπω συννεφο....... :idiot1: :idiot1: :idiot1:    Ειναι και αυτο ενας λογος για παραπανω αρωμα.
Για τις αντιστασεις........ναι σε μηχανικα mods με τοσο χαμηλες αντ/σεις δε νομιζω να μπορεις να κανεις πολα mg.
 
 
Κανω και μεγαλητερα ωμ Βαγγελη......... ;D ;D ;D :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Υψηλή Νικοτίνη (λίγα ml ) VS Χαμηλή Νικοτίνη ( πολλά ml )
« Απάντηση #80 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2013, 21:38 »
Στο τέλος της ημέρας όμως, το ερώτημα παραμένει το ίδιο. 
Πόσα ml άτμισα ?
Θα μπορούσα λιγότερα με περισσότερη νικοτίνη, ή περισσότερα για μεγαλύτερη απόλαυση ?
Τι κατά την γνώμη μας είναι σωστό ?
Σωστό ή λάθος δε νομίζω να υπάρχει. Ανάλογα πως αισθάνεται καλά ο καθένας.
Θεωρώ ότι 1ml = 5-8 κανονικά τσιγάρα (2 φορές μέτρησα, την 1η τα έβγαλα 7-8, την άλλη 5  :idiot1: ). Από άποψη χρονικής διάρκειας και μόνο, χωρίς να κάνουμε σύγκριση νικοτίνης. Παίζει ρόλο βέβαια ο ατμοποιητής, τα watt, η διάρκεια τζούρας κι άλλα πολλά, αλλά ας πούμε σαν μέσο όρο 1ml=6 τσιγάρα (ίσως 7).

Σαν καπνιστής ήμουν στα 2.5-3 πακέτα τη μέρα, ας πούμε 50 τσιγάρα. Επομένως για να κρατάω στο χέρι μου ίδια ώρα με το κανονικό τσιγάρα κάτι άλλο εκτός από τα μαλλιά μου θέλω 50/6-7 = 7-8ml τη μέρα. Παλιές συνήθειες 30+ χρόνων που δεν κόβονται εύκολα. Αν κάποιος έκανε μισό ή ένα πακέτο νομίζω θα χρειαστεί λιγότερα ml.

Από εκεί και πέρα καθένας ρυθμίζει τη περιεκτικότητα σε νικοτίνη που τον ικανοποιεί χωρίς να του δημιουργεί πρόβλημα. Αυτό είναι εύκολο να γίνει στο η.τ. σε αντίθεση με το κανονικό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20849 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66098 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix