vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

70 επισκέπτες, 10 χρήστες
Harris, Milarepa, Jorge, dfoust, Panokali, camber, Sergios, Buliwyf, I.P, tibolaso

Twitter

Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα

Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #165 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 01:05 »
Να μια ενδιαφέρουσα έρευνα για το (πολύ κοντινό ή όπου να είναι έρχεται) μέλλον.
Όλοι όσοι τα παρατάνε και τα δύο (τσιγάρο και άτμισμα) δηλώνουν ότι, αν νοσταλγούν κάτι που και που, αυτό είναι το ΚΤ.
Εξάρτηση και άτμισμα.
Σωστά. Μου έκανε και μένα μεγάλη εντύπωση όταν το διάβασα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν οτι το μπορούσα να το καταλάβω. Είμαι σίγουρος οτι αν ξεμείνω σε έναν καφέ, ο νους θα σκεφτεί 'τι καλά να είχα τσιγάρο τώρα,' και όχι 'τι καλά να είχα το ατμιστήρι μου'. 
Έτσι πολύ πολύ πρόχειρα για χάριν κουβέντας μόνο σκέφτομαι οτι το τσιγάρο έχει συνδεθεί με την ανέμελη απόλαυση, το ατμιστήρι μου απο την άλλη παραμένει μια συσκευή πρόσληψης της δόσης μου, περιτριγυρίζεται απο διάφορα ψυχαναγκαστικά όπως φόρτισε την μπαταρία, μην ξεμείνεις απο υγρά, λίγο πιο δίπλα του (κοιτάω το γραφείο μου) υπάρχουν μπουκαλάκια, πιπέτες, μοντ, ατμοποιητές. Απο την άλλη δεν θα έπεφτα καθόλου απο τα σύννεφα αν ήταν πολύ περισσότερο θέμα κατασκευασμένου εθισμού. Το οτι το η.τ. δεν εθίζει (όπως το κ.τ.) δεν μπορεί παρά να μπει κι αυτό στην λίστα με τα συν. :yes:

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #166 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 01:33 »
Εγώ είμαι σίγουρος ότι αν ξεμείνω μετά από ένα καλό ... ας πούμε καφέ, ο νους θα σκεφτεί "τι καλά να είχα την μπαταρία μου τώρα να την φόρτιζα, να ξέμενα από υγρά να κάνω γνωριμίες μέσω τράκας, να είχα τα μοντάκια μου να τα χάιδευα με λαγνεία, να ψιθύριζα στους ατμοποιητές μου, να έλεγα το πόνο μου στις πίπεστες, να έπαιζα με τα μπουκαλάκια."

Ο κατασκευασμένος εθισμός μας κρατάει υγιείς.

Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #167 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 01:53 »
Είναι ίσως που είμαστε ακόμα τρεις κι ο κούκος έξω ενώ τα σπίτια μας τα κάνουμε μίνι μάρκετ απο τα στοκαρίσματα. Ωραία θα ήταν να έβγαινες αύριο έξω και να είχε μόνο ατμιστές. Είναι 2055. Δεν υπάρχουν καπνιστές, όλοι ατμίζουν. Γυρνώντας αργά το βράδυ με ιπτάμενο ταξί στην ρέπλικαντ φιλενάδα μου, κάνω μια στάση στο περίπτερο για πιπέτες και αρώματα.

Αποσυνδεδεμένος kkourk

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #168 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 02:28 »
Μπράβο σε οσους κόβουν και το ατμισμα.
Να ευχηθούμε το ιδιο για όλους τους συμφορουμίτες

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #169 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 09:07 »


Στο ΚΤ προσθέτουν καποιες ουσίες (αν θυμαμαι καλα μεταξύ άλλων και  αμμωνία) η οποία κανει την πρόσληψη νικοτίνης πολυ πιο γρήγορη απο ότι στο ΗΤ στο οποίο είναι πολύ πιο αργή.
Ισως αυτό να συμβάλλει

Αλλος λογος ίσως είναι ότι στις χιλιάδες ουσίες που παράγονται απο την καυση, ισως βρίσκονται και καποιες ουσίες που μεγαλώνουν την εξάρτηση...

Δεν εξηγείται αλλιώς πως ο εαυτός μας πείθει τον...εαυτό μας ότι κατι που καίγεται έχει υπέροχη μυρωδιά και γευση και ουτε καν βήχουμε απο τον καπνό! (όταν το συνηθίσουμε)

Αποσυνδεδεμένος majoragi

  • ***
  • 702
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #170 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 10:08 »
Μπραβο σε οσους τα καταφεραν να κοψουν και τα δυο γιατι αυτο ειναι το καλυτερο.

Η εμπειρία που εχω απο τον περιγυρο μου ειναι οτι καποιοι το εκοψαν και δεν το ξαναεβαλαν στο στομα τους. Υπαρχουν ομως και αυτοι που καποια στιγμη ειπαν εκει που καθοντουσαν με την παρεα να κανουν ενα τσιγαρακι και το ενα εφερε το δευτερο και τελικα ξαναγυρισαν. Αλλα δεν ξαναγυρισαν στο ΗΤ. Γυρισαν για τα καλα στο ΚΤ.

Για αυτο σε εσας που τα καταφερατε λεω μονο ενα πραγμα. Αν ερθει καποια στιγμη που σας ερθει η ορεξη να κανετε ενα τσιγαρο μην το κανετε. Αφου τα καταφερατε κρατηστε δυνατα και στην χειροτερη αν δεν αντεχετε αλλο βγαλτε ξανα απο το συρταρι το ΗΤ.

 [member=2872]spectrum[/member]
Θα ηταν πολυ καλο να γινει μια τετοια μελετη και να υπαρχουν στατιστικα. Πιστευω ο κυριος Φαρσαλινος και οι υπολοιποι γιατροι θα ξερουν πως να την κανουν.

Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #171 στις: Οκτωβρίου 04, 2017, 10:12 »
Πάντως το σίγουρο είναι οτι ο εθισμός της νικοτίνης μέσω του ατμίσματος είναι κατά ΠΟΛΥ μικρότερος απ ότι στο τσιγάρο.

Θυμάμαι όταν είχα να καπνίσω πάνω απο κάποια ώρα με έπιαναν νεύρα, αρκετά νεύρα ,  με το άτμισμα δεν τρέχει κάστανο και να μην ατμίσω για 2-3 και 4 ώρες (και χωρίς νεύρα ;)).

Αποσυνδεδεμένος fredy

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #172 στις: Νοεμβρίου 18, 2017, 16:23 »
Θα κάνω bump στο νήμα όταν κλείσω 1 μήνα αποχής για να ενημερώσω (15/05/2017 το έκοψα.)
Πέρασα το 6μηνο μακριά απο το Η.Τ.
Όλα καλά, συνεχίζω ακάθεκτος. :thumpup:
Παιδια αφού μπόρεσα εγω να το κόψω τότε μπορούν όλοι.
Μια απόφαση είναι, τολμήστε το και όλα καλά θα πάνε.
:bye:

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #173 στις: Δεκεμβρίου 05, 2017, 20:10 »
Και εγω ειμαι σε διαδικασια διακοπης εδω και μερικους μηνες, απλα παει αργα το πραγμα. Στην αρχη κατεβασα πολυ την νικοτινη τωρα ειμαι στο 3, μετα αφησα στην ακρη τα πολλα βατ, προσφατα μπηκα στην φαση να εχω γυρισει στα μικρα και απλα τανκακια του στυλ K1 aspire με 1-2ml την μερα σε καταναλωση και σιγα σιγα προχωραω στο απολυτο τιποτα... ελπιζω συντομα!

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #174 στις: Δεκεμβρίου 05, 2017, 20:12 »
Άξιος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #175 στις: Δεκεμβρίου 05, 2017, 20:16 »
Και Εγώ σε διαδικασία πλήρους διακοπής είμαι, και σε μένα αργά πάει το πράμα. Σχεδόν έξι χρόνια..


 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος xristos1

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #176 στις: Δεκεμβρίου 20, 2017, 18:30 »
μετα απο 1 χρονο ΗΤ ειμαι στη 2 βδομαδα αποχης και δεν μου εχει λειψει καθολου περισοτερα νεα σε κανενα μηνα να το σιγουρεψουμε :tongue_smilie: :))
περασαμε τους 3 μηνες αντε καλα χριστουγεννα

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #177 στις: Δεκεμβρίου 20, 2017, 18:46 »
Είμαι στα 3mg. Καμιά φορά κλέβω και πάω στα 6mg. Κατάφερα εδώ και πολύ καιρό να είμαι κύριος και με 1.5mg, "κουφάλα νικοτίνη, φεύγω αθόρυβα", λέω. / [1 λίτρο υγρό αναπλήρωσης σε 2 μήνες είναι πολύ;  ;D].

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #178 στις: Δεκεμβρίου 20, 2017, 18:49 »
Το όλο θέμα είναι μπερδεμένο.

44,5 χρόνια συνεπής και σωστός καπνιστής, 4 πράγματα. Μία κούτα με αναπτήρα στο γραφείο, Μία κούτα με αναπτήρα στο σπίτι, Μία κούτα με αναπτήρα στο αυτοκίνητο ,3 πακέτα με αναπτήρα μαζί μου και αυτό ήταν. Μηδέν χαμένος προσωπικός χρόνος 

Τώρα, 5+ χρόνια μόνον ατμιστής, στο γραφείο και στο σπίτι όπου και να γυρίσεις το βλέμμα και όποιο συρτάρι και να ανοίξεις θα βρείς όλα τα γνωστά ατμιστικά συμπράκαλα.
Χώρια ο πάρα πολύς χαμένος προσωπικός χρόνος από τη λιγοστή ζωή μας.

Η λύση να το σταματήσω και το άτμισμα ??
Μα αν ήταν να στερηθώ την νικοτίνη μου, θα το είχα κάνει πριν 40 χρόνια θα είχα και κέρδος 175,200 ευρώ. ( 3,5 πακέτα χ 365 ημέρες χ 40 χρόνια )

Συμπέρασμα , συνεχίζω το άτμισμα  μέχρι τελικής πτώσης ασχέτως της μεγάλης ταλαιπωρίας. 

 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μετά το κάπνισμα, τέρμα και με το άτμισμα
« Απάντηση #179 στις: Δεκεμβρίου 20, 2017, 21:21 »
Συνάδελφε, αν θυμάμαι καλά κάπνιζες More.

Με τους υπολογισμούς μου, έχεις καπνίσει 122 χιλιάδες 640 μέτρα τσιγάρα. Μιάμιση φορά τη διαδρομή Ηγουμενίτσα - Ιωάννινα μέσω Εγνατίας...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 193023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4275 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1107568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 179173 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1574 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1158 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 24248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 288387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 211501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 70838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro