vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

85 επισκέπτες, 4 χρήστες
bloodlessz, yorgoss, Jorge, manoslykos

Twitter

Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 09, 2016, 12:43 »
Καταπληκτικό νήμα που ξύπνησε παλιούς κ νέους.

Θα ξεκινήσω λιγάκι ανάποδα εγώ μιας και άκουσα μια κουβέντα εχθές από κάποιον γνώστο μου που το έχει κόψει, και η τελευταία φορά που τα λέγαμε ήμουν καπνιστής και μου εξηγούσε τα σνουτς!

Καθώς του εξηγούσα περί ατμών και υδάτων πως τα κατάφερα και μπλα μπλα, με σταματάει και μου λέει
"το χεις κόψει κ αυτό και δεν το ξέρεις"  :hmmm:

ίσως είπα και άρχισα να το σκέφτομαι λιγάκι παραπάνω το θεμα, αφου είχα διαβάσει προηγουμένως και το νήμα τούτο. 

Άσχετα με το καταναλωτικό μου όργιο και το πέσιμο με τα μούτρα σε όλο αυτό, για μένα είναι ένα παιχνίδι προς το παρόν,  αφου η μεγάλη μάχη κερδήθηκε, όχι όμως και ο πόλεμος. 

Το τρέχω γρήγορα σαν καλός gamer που είμαι το παιχνίδι μου, και με μέθοδο  σταδιακά θα το τερματίσω. 

Ο ύπουλος έχθρος και ό λόγος ο οποιός συνεχίζω να θέλω χτύπημα και κάποιες δόσεις νικοτίνης, ακούει στο όνομα ΑΛΚΟΟΛ. Καφές και σαχλαμάρες.Η δουλεια μου τέτοια, που το δικό μου "δεν ηπια χθες"
είναι το μεθύσι της ζωής κάποιου άλλου! 

Τα πάντα στη ζωή αυτή είναι θέμα ισσοροπίων και πόσο μάλιστα μεταξύ ουσιών.
Τα πάντα θέλουν το άλλο τους μισό. Θα ξεφύγω τώρα και θα μιλάω για σταφυλλόκοκους και αντιβιοτικά και ανθεκτικα στελέχη.

Δεν ξέρω πως ακριβώς θα είμαι του χρόνου.
 Δώρο στα παιδιά μου ? Τσ τσ τσ. Παρτάκια είμαστε και ψάχνουμε δικαιολογίες. Το σπίτι ειναι ακρώς πιο επικίνδυνο αυτή την στιγμή απ ότι ήταν μ ένα κωλό πακέτο τσιγάρα. 
Και ούτε χρόνο βρήκα για τα μικρά με το να είμαι πάνω από ένα λάπτοπ και να ψάχνω το θεώρημα της υποτίνουσας του ατμοποιητή και πως θα ταιριάξει με το υγρό, και πάλι σαχλαμάρες να το πω. 

Μας έφαγε την μιση ζωή το τσιγάρο και γι αυτο όλο αυτό τώρα. Δεν θέλω να χάσω και την υπόλοιπη ψάχνοντας μπαταρίες υγρά και μοντάκια.
Ούτε όμως είμαι απ αυτούς που θα κόψουν τις όποιες απολαύσεις έχουν απομείνει. Το μέτρο ψάχνω, και να μπορώ έγω να κοντρολάρω τα πάντα, και όχι αυτά εμένα. Το τσιγάρο δεν το κατάφερα ποτέ παρά μόνο τώρα με τον ατμό. 
Ο Σπύρος τα είπε καλά με τα θέλω και τις συνήθειες. Η ψυχολόγα μας, έβαλε φωτιές  :thumpup:
Το καλό είναι ότι μας ενώνει κάτι κοινό και γουστάρουμε μέσα απ όλο αυτό. 

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 09, 2016, 12:45 »
Η νικοτίνη είναι μόνο ένα κομμάτι του ψυχοσωματικού εθισμού στο κάπνισμα.
Για μένα και για πολλούς ακόμη μακροχρόνια εθισμένους το κάπνισμα είναι ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μας.
Στο Γυμνάσιο, στις κοπάνες, στις καφετέριες, στα μπαράκια, στη μελέτη, στο στρατό, στην παρέα, μετά το φαγητό, στο διάλειμμα της δουλειάς, στις στεναχώριες, στις χαρές ... παντού.
35 ολόκληρα χρόνια δεν το έκοψα ποτέ.
Πρώτη φορά το έκοψα εδώ και 4 μήνες με την βοήθεια της ηλεκτρονικής πιπίλας.
Όμως στην ουσία δεν το έχω ξεπεράσει, απλά προς το παρών το αντικατέστησα με το Η.Τ.
Βέβαια το Η.Τ. δεν είναι το ίδιο με το κ.τ. - χρειάζεται προσπάθεια για να κάνεις την αλλαγή είναι όμως μια βοήθεια.
Ακόμη δεν νοιώθω έτοιμος να σταματήσω και το Η.Τ. - νομίζω πως πολύ εύκολα θα ξαναπέσω στο κάπνισμα.
Όσο για την ατάκα που ακούω πολλές φορές ότι “όλα στο μυαλό είναι” - μα αυτό ακριβώς είναι που το κάνει τρομερά δύσκολο. Το μυαλό και η ψυχοσύνθεση μας καθορίζουν τα πάντα. Δεν είναι δυνατό να ελέγξει κάποιος το μυαλό και το υποσυνείδητό του σαν να βρίσκεται έξω από αυτό... Το είχε καταφέρει ο Βούδας και βρήκε την νιρβάνα. :)
Ο κάθε άνθρωπος βέβαια έχει διαφορές στον χαρακτήρα, στην ψυχοσύνθεση, διαφορετικές εμπειρίες και έτσι υπάρχουν πάντα άνθρωποι που ξεφεύγουν επιτυχώς από κακές συνήθειες, εθισμούς, πάθη κλπ, υπάρχουν όμως και πολλοί που δεν τα καταφέρνουν ποτέ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2016, 13:50 από grigorios »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 09, 2016, 13:06 »
Κοντεύω 2,5 χρόνια στον ατμό όντας 25+ χρόνια καπνιστής και σε αυτό το διάστημα έχω δοκιμάσει τρεις-τέσσερις φορές κ.τ. περισσότερο για να δω τι θα μου "πει". Όλες τις φορές το πέταξα μετά τις πρώτες τζούρες και η γεύση του μου φάνηκε τόσο άσχημη σαν να μην είχα καπνίσει ποτέ στη ζωή μου.
Αυτό που πραγματικά μου χτύπησε καμπανάκι είναι το εξής περιστατικό:
Όταν σε παρέα χρειάστηκε να στρίψω ένα τσιγάρο για μια φίλη που ξέμεινε από τα δικά της έτοιμα-εργοστασιακά :)) και έκανε τράκα από τη διπλανή παρέα. Την ώρα που έστριβα το τσιγάρο ένοιωσα τη μεγαλύτερη επιθυμία σε αυτά τα 2,5 χρόνια να καπνίσω κ.τ. Το συναίσθημα πραγματικά δεν περιγράφεται με λόγια. Το καλό βέβαια είναι πως δεν λύγισα στα περίεργα παιχνίδια που παίζει το μυαλό μας.  

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 09, 2016, 13:09 »
Όσο για την ατάκα που ακούω πολλές φορές ότι “όλα στο μυαλό είναι” - μα αυτό ακριβώς είναι που το κάνει τρομερά δύσκολο. Το μυαλό και η ψυχοσύνθεση μας καθορίζουν τα πάντα. Δεν είναι δυνατό να ελέγξει κάποιος το μυαλό και το υποσυνείδητό του σαν να βρίσκεται έξω από αυτό... Το είχε καταφέρει ο Βούδας και βρήκε την νιρβάνα. :)
+1000 ρε φιλε, τη συγκεκριμενη ατακα δεν την ασπάζομαι με τίποτα"σιγα το πραμα, ολα ειναι στο μυαλο"
Μα αν ηταν στο σωμα απο που κι ως που θα ταν προβλημα? θα επαιρνες ενα χαπακι, θα αλλαζες διατροφη, θα βαζες ...γυψο,  θα εκανες στην τελικη μια εγχειριση θα τελειωνε εκει το θεμα. (εκτος κι αν ηταν "σιγα το πραμα, κατι σαν τον καρκινο ειναι")

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2016, 14:38 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 09, 2016, 15:12 »
Για κάποιους, όλο το σύμπαν, όλη η ζωή είναι "απλά" στο μυαλό μας.
Αυτό όμως δεν σε βοηθά όταν το τρόλεϋ έρχεται κατά πάνω σου.
Δεν βρίσκω τίποτα απλό σε αυτό -και δεν είμαι ο τύπος στο Matrix ούτε βλέπω να γίνομαι σύντομα.

Είναι πολύ καλό που μοιραζόμαστε διαφορετικές οπτικές. Βρίσκω λιγότερο χρήσιμο όταν επιμένουμε σε δηλώσεις όλο σιγουριά, διότι ο άλλος μπορεί να βιώνει το ίδιο πράγμα τελείως διαφορετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 09, 2016, 15:20 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #65 στις: Μαΐου 09, 2016, 21:37 »
Ξεκινώ με κάποιες σκέψεις.

Μάλλον διάβασα και ασχολήθηκα πααααρα πολύ τον τελευταίο μήνα για/μσε το η.τ. έρευνες, σχόλια ακόμα και σε πίνακες που δεν με αφορούν άμεσα αλλά με γοητεύει η δυναμικότητα του φόρουμ κι ας ενέχει και τους κινδύνους της ανωνυμίας. Και το λέω αυτό γιατί ήρθα κι εγώ απτο πουθενά να ανοίξω τέτοιο θέμα και κάποιοι μπορεί να αναρωτήθηκαν τι ήρθε να μας πει.

Απλά είμαι ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ από το γεγονός ότι δεν έχω καμία όρεξη για τσιγάρο παρόλο που περνάω δύσκολα με τις δουλειές μου και την προσωπική μου ζωή και πιστεύω ότι το ήλεκτρονικό τσιγάρο είναι η μεγαλύτερη εφεύρεση για την ενίσχυση της προσπάθειας διακοπής καπνίσματος για τον λόγο του ότι βοηθάει στην σταδιακή όχι βίαιη διακοπή και λειτουργεί σε πολλαπλά επίπεδα στην συμπεριφορά του εξαρτημένου.

Τι θέλω να πω... Καμία άλλη μέθοδος δεν είχε τέτοια επιτυχία στην ελλάτωση και διακοπή του καπνίσματος. Από την άλλη βέβαια  αντλεί την επιτυχία της από το γεγονός (και εδώ θα εισάγω μια επιστημονικότητα....στα λόγια μου ας πούμε) ότι αφήνει "απείραχτη" την εγκατεστημένη εξάρτηση, την παίρνει μαζί της. Έτσι πάντα ελλοχεύει ο κίνδυνος είτε της υποτροπής είτε της επαόριστον συντήρησης της νέας συνήθειας που επιφέρει κόστος στον ατμιστή και οικονομικό και ψυχολογικό(δεν πήρα το τσιαγάρο μου!!!!  :wall:



Και να σημειώσω για να γνωριζόμαστε όσο καλύτερα γίνεται αν και είμαστε πολλοί και γινόμαστε ακόμα περισσότεροι  :) ότι όσο κάπνιζα και περνούσαν τα χρόνια νευρίαζα που οι επιστήμονες δεν είχαν εφεύρει ακόμα ανταλλακτικά πνευμόνια για να καπνίζω με την ψυχή μου!!!

Γιατί λοιπόν σκέφτηκα να μην χρησιμοποιηθεί σοβαρά από το Εθνικό σύστημα υγείας με μελέτες και έρευνες και έλεγχο με γιατρούς και ψυχολόγους για την πλήρη διακοπή; Θα μου πείτε...θες να βρεις δουλειά ε; Στην ειδική αγωγή δουλεύω οπότε .... :)

Έτσι θα περιοριζόταν και το ανεξέλεγκτο φαινόμενο με τα υγρά και τις συσκευές για τα οποία δεν ξέρουμε από πού κρατάει η σκούφια τους.

Δεν λέω κάτι καινούριο απλά μάλλον ήθελα να ανοίξω μια πιο ζωντανή κουβέντα για το ζήτημα της ολικής απεξάρτησης γιατί μαρέσει να βλέπω γύρω μου και στον καθρέφτη μου ελεύθερους ανθρώπους και θα θελα να συζήταγα πιο συχνά για αυτό.

Ακόμα η έρευνα στα υγρά του κ.Φαρσαλινού με προβλημάτισε για το 72% ακατάλληλων υγρών.

Αυτή τη βδομάδα έκανα 2 μανιώδεις καπνιστές ... ατμιστές μετα απο πολύ κοπο τον εναν.

Υγ: Ευχαριστώ τον papoys που με τίμησε με την πολύ ξεκούραστη και πικάντικη καταγραφή (για άλλη μια φορά) της προσωπικής του εμπειρίας. Γιατ κανείς να σιωπά άμα έχει κάτι ωραιο να πει;   ;)


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Μπορεί να ακουστεί περίεργο, αλλά θα διαφωνήσω! Για να μην παρεξηγηθώ, να διευκρινίσω ότι εννοώ ότι ισχύει αυτό που λες, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις!
Για παράδειγμα προσωπικά δεν ξεκίνησα το ΗΤ για να κόψω το ΚΤ. Απλά μου άρεσε περισσότερο (βλέπεις είμαι λίγο γκατζετάκιας). Και το ΗΤ λίγο πολύ σαν φυσικό επακόλουθο το άφησα... Αλλά είμαι η εξαίρεση...



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


Και σε αυτό θα διαφωνήσω, καθώς προσωπικά συνέχισα να αγοράζω μόντες και για αρκετό καιρό μετά τη διακοπή του ΗΤ. Δεν άτμιζα, αλλά αγόραζα εξοπλισμό  :idiot1:
Ακόμη έχω...  :-[
Domaze!! Κι εσύ λοιπόν! Όμως δεν καταλαβα...κάπνιζεσ κανονικα πριν το η.τ. ;

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αν δεν λέγεται αυτό "κάψιμο" δεν ξέρω ποιό λέγεται...  :idiot1: :lotpot:




Το άτμισμα ΘΕΛΩ να το σταματήσω. Σε πλήρη αντίθεση με το τσιγάρο. Θέλω.
Όχι τώρα. Ούτε σε 5 μήνες. Κάποια στιγμή. Θα δούμε. Πάντως θέλω.
Και η χαώδης διαφορά με το τσιγάρο είναι ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ. Απλά θέλω.
Ούτε για λόγους υγείας, ούτε για οικονομικούς, ούτε για κανέναν άλλον τέτοιου τύπου.
Θέλω για να μπορώ να περηφανεύομαι πως μπορώ να ελέγξω μία συνήθεια.
Πως εγώ είμαι πιο δυνατός από το μυαλό μου, μιας και κάθε φορά που παλεύαμε νικούσε εκείνο ότι κι αν προσπαθούσα να κάνω εγώ...

Θα τα καταφέρω;
Μάλλον ναι. Γιατί είμαι πιο έτοιμος πλέον. Θα δείξει.
Αν τελικά τα καταφέρω, ΤΟΤΕ και μόνον τότε θα είμαι σίγουρος πως ξεμπέρδεψα οριστικά και με τον ατμό ΚΑΙ με το κανονικό τσιγάρο και με την νικοτίνη και με όλα.
Γιατί ΤΟΤΕ και μόνο τότε θα έχω νικήσει το μυαλό μου.


Και θα ονειρεύομαι τα βράδυα γεύσεις "εσπρέσσιο" και "φεγγάρι", χαμογελώντας χαζά στο ταβάνι...


ΥΓ: Όσοι το διαβάσατε όλο αυτό το σεντόνι σας ευχαριστώ ένα κλικ παραπάνω.
Μια χαρά ψυχοθεραπεία είναι κι αυτό.
Έτσι γιατρέ μου;
E-spy εννοείται!Υπέροχος  ο λόγος σου, χαίρομαι να σε διαβάζω κι αν άνκιξα αυτ το νήμα ( και δεν σπάσω το ταμπλετ που δεν εχει πληκτρολόγιο και το λαπτοπ μοη που γα εχει παιξει  :wall: :wall:  ) ήταν κυρίως για να απολαύσω διάβασμα και να βάλλω κινεγώ τα δυνατ μου να γρψω όσο καλτερα μπορω :)

Εάν δε με ξαναδείτε θα μεχουν παει μεσα για διπλη δολοφονια ταμλπετ - λαπτοπ C:-) :ban5: C:-)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Αν το τσιγάρο δεν έκανε κακό δεν θα το σταματούσα. Δεν καταλαβαίνω αυτούς που τρομοκρατούνται πως μπορεί να είναι εθισμένοι ακόμα και στον καφέ, μου αρέσουν τα ταπεινά "βίτσια" μου και τα εγκαταλείπω μόνο από την ανάγκη να μην χάσω κομμάτια του εαυτού μου και της υγείας μου. Αλλά έκανε κακό κι εγώ είχα περάσει τις 2 δεκαετίες να το τσακίζω μέχρι αηδίας. Με το ΗΤ το έκοψα μαχαίρι.
Δεν θέλω να σταματήσω το άτμισμα τώρα ή στο ορατό μέλλον. Δεν είχα ποτέ καλά αποτελέσματα βάζοντας οργανωμένο στόχο σε τέτοια πράγματα. Μπορεί να το κόψω κάποτε, αν ωριμάσει η επιθυμία μέσα μου. Το ενδεχόμενο το σκέφτομαι, πιθανόν να είναι το καλύτερο, αλλά αυτή είναι μια μάχη για άλλη στιγμή της ζωής μου.
Ναι, μπορεί το άτμισμα να βοηθήσει στην πλήρη διακοπή εισπνεόμενων. Ο φίλος που αποτέλεσε αφορμή να αρχίσω το ΗΤ το έχει κόψει κι αυτό εδώ και καιρό. Το ίδιο και ο φίλος που έβαλα εγώ στο άτμισμα. Υπάρχουν τα παραδείγματα, υπάρχουν και οι σχετικές μελέτες (κάποιες λίνκαρε ο caros παραπάνω, υπάρχουν κι άλλες). Σίγουρα το ΗΤ είναι αυτή την στιγμή ο καλύτερος τρόπος για όσους θέλουν να σταματήσουν οριστικά το κάπνισμα. Τα στοιχεία υπάρχουν, φυσικά και αναφέρονται, απλά θέλουν λίγο ψάξιμο.
Ναι δεν τα είχα δει αυτ καξ ευχαριστ τον caros. Απλά σε εκπομπές διαμάχης για το η.τ. δεν είχε τύχει να αναφέρονται ιδιαίτερα σε αυτν την προοπτικη /πτυχη του η.τ. η οποια πιστευω ειναι η πιο αξιολογη και ελπιδιφορα!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Είχα προσπαθησει να κόψω το τσιγάρο πριν 8 χρόνια. 2 μηνες μόνο με πολύ άσχημη κατάληξη όπου αποφάσισα ότι ειναι καλύτερος ο αργός θάνατος.
Ξαναπροσπάθησα περυσι για 2 μερες. Νταξ, προβλημα στο στομάχι και πόνος αφόρητος.
Οταν ήδη ειμαι στα κόκκινα με το στρες, το να προσθέσω το στρες της στέρησης νικοτίνης, δεν με οδηγεί σε τίποτα καλό. Στην καλύτερη περίπτωση να έχω ψυχοσωματικά.
Γι αυτό και τώρα με το ηλεκτρονικό, έχω πάντα κοντά μου τον καπνό, ωστε να ξέρω οτι ανα πάσα στιγμη μπορώ να κάνω κ.τ. άσχετα που δεν το έχω χρειαστεί ως τωρα.
Αν βρεθω σε κατάσταση με λιγότερο στρες (δηλαδη σε 30 χρόνια που θα βγω στη σύνταξη) θέλω να κόψω και το η.τ. αλλα και πάλι, δεν θα βάλω σε κίνδυνο την ευαίσθητη ισορροπια της προβληματικής ψυχοσύνθεσής μου για να λέω οτι κατάφερα να απεξαρτηθω.
Civil13 πίστεψε με κι εγω ειμαι πολυ ανισσοροπη ( ο γιατρος θελει γιατρο!!!) και δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου τελειως ελευθερο απο εξαρτησεις που απαλυνουν τον..πονο ειδικα οταν καταδικαζουν τη γενια μου να μην παρει ποτε συνταξη :-\ αλλα δεν θα παψω να παλευω να ονειρευομαι κατι καλυτερο... ::) αυτο   :)

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Πάντως ρε παιδιά εμένα ουδέποτε μου βρώμισε το κ.τ.... Είχα κάπου 2 εβδομάδες να βάλω στο στόμα στο μεσοδιάστημα σε παρέες καπνιστών δεν με πείραζε ο καπνός ούτε το ζητούσα. Χτες βράδυ έκανα τεστ και άναψα 1. Πάλι δεν μου βρώμισε σαν να μην πέρασε μια μέρα. Μήπως φταίει ότι κάνω ως επί του πλείστον καπνικά? Πότε φεύγει εντελώς η εξάρτηση με τη γεύση?  
Απο δικη μου εμπειρια εχω να πω οτι ισως ειναι νωρις για να το σιχαθεις. Εγώ " ξεποτίστηκα" ίσως και στους τρεις μηνες αφου επισης δεν πιεστηκα να το κοψω μαχαιρι απλα να το ελαττωσω( δεν ειμαι αυτη τη στιγμη καλη στην λρθογραφια...) :tongue_smilie:


Διόρθωση μεγέθους γραμματοσειράς
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2016, 01:08 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #66 στις: Μαΐου 10, 2016, 00:30 »
Κάνω παράθεση αυτό: 
Domaze!! Κι εσύ λοιπόν! Όμως δεν καταλαβα...κάπνιζεσ κανονικα πριν το η.τ. ;
και απαντάω:
Μόνο 2 πακέτα την ημέρα για πάνω από 15 χρόνια... 

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #67 στις: Μαΐου 10, 2016, 01:11 »
Δεν εχω καν σκεφθει να το κοψω... κ φοβαμαι οτι το πισωγυρισμα ειναι ευκολο, μιας κ μου συνεβει. Καπνιζα πολυ απο παααρα πολυ μικρη ηλικια κ οταν αποφασισα να το κοψω το η.τ ηταν συμμαχος. Δυστυχως ομως, μετα απο 3 χρονια στον ατμό,  χωρις ουσιαστικο λογο, ξαναγυρισα στον καπνο για 14 μηνες περίπου.  Κ παλι ομως πεισμωσα κ ξαναεπιασα το ηλεκτρονικο εδω κ 35 μερες. Πεισματαρης... γλυτωσα απο θαλασσα κ ασφαλτο, να παω απο τσιγαρο? μλκια θα ειναι.  :))

Αποσυνδεδεμένος blackdrone

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Tα τυφλα πουλια ο Θεος τα χτιζει φωλια....
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #68 στις: Μαΐου 10, 2016, 03:55 »
Το θεμα με το "μου βρωμαει το κτ." εμενα μου βρωμισε μετα απο την πρωτη εβδομαδα διακοπης του... ,με το που θα βαλω καπνιστη στο αυτοκινητο (χωρις τσιγαρο αναμμενο εννοειται) ανοιγω παραθυρο.Ευτυχως το ετερον ημισυ δεν καπνιζει...εγω τσακιζα ενα μικρο σακουλακι drum σε μια μερα ,καπνιζα 15 χρονια στριφτο αφιλτρο,και 5-6 χρονια μια με μιαμιση καμηλες την ημερα.Για καποιες περιοδους ζουσα μονο με καφε και τσιγαρο.

Πριν τρια χρονια ειχα κοψει καφεδες και οτι αλλο εχει καφεινη και ειπα τερμα και το τσιγαρο..αλλα μονο με το η.τ. καταφερα απο τη μια στιγμη στην αλλη, να μην ανοιξω το τελευταιο σακουλακι καπνου που πηρα(το εχω εκει επανω σε ενα ραφι και του πεταω το middle finger που και που), βγαινοντας απο μαγαζι με καινουργιο με istick και ναυτιλο στο χερι
Για ψυχοσωματικα δεν ξερω....τα πρωτα μου υγρα 6mg και δεν ενιωσα καποιου ειδους στερηση...ναι οκ πιπιλα τις πρωτες ημερες το η.τ αλλα πιο πολυ το εκανα για τη γευση ...και τα ιδια επαθα και με τον καφε..δεν μου ελειψε ...ξερω γω καποιου ειδους αναισθησια θα βαραω...

Αποσυνδεδεμένος apagogeas

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • My software
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #69 στις: Μαΐου 10, 2016, 10:06 »
Προς το παρόν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος που δεν έχω βάλει τσιγάρο 155 μέρες στο στόμα (σαν φυλακισμένος μετράω χαχα) και το κυριότερο ότι δε το σκέφτομαι καθόλου πλέον ούτε μου κάνει αίσθηση που βλέπω άλλους να καπνίζουν, αντίθετα μου βρωμάει κιόλας αν τύχει και καπνίζει κάποιος δίπλα μου. Οπότε η πρώτη μάχη νομίζω κερδήθηκε. Απώτερος μακρινός στόχος είναι πιθανότατα να σταματήσω και το ΗΤ αλλά δεν αισθάνομαι να με πιέζει το πότε. Η σταδιακή απεξάρτηση από τη νικοτίνη είναι στα πιο κοντινά σχέδια αλλά όταν έρθει και από μόνη της - προς το παρόν δεν έχω κατέβει από τα 12mg αλλά μείωσα τα ml αυτόματα χωρίς να το καταλάβω. Φαντάζομαι θα το ζητήσει ο οργανισμός μου και θα έρθει φυσικά χωρίς επίσης να το καταλάβω. Βαρέθηκα να με πιέζω, ας απολαύσω και κάτι.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #70 στις: Μαΐου 10, 2016, 10:16 »
Θά ήθελα να απαντήσω με παραθέσεις σε πολλούς αλλά δεν ξέρω.Ξέρω μόνο να κάνω παράθεση σε ένα μήνυμα πατώντας το κουμπάκι πάνω από αυτό. :dontknow: ;D
Θα μου πείτε και γιατί ρε papoys δεν μαθαίνεις.Θα σας απαντήσω ότι μπορούσα αλλά το αρνείται ο εγκέφαλός μου.Έχει γίνει πλέον σαν το σκληρό δίσκο ενός υπολογιστή που έχει γεμίσει φτάνοντας σε οριακό σημείο.Αν του προσθέσεις και άλλα δεδομένα μπορεί να τα παίξει και να βγάζει στην οθόνη άλλα ντάλλων (α ρε Μαλούχο με την ατάκα σου για όποιον παρακολουθεί Ελληνικές ταινίες). :)
Όχι βέβαια ότι τώρα είναι 100% εντάξει :idiot1:αλλά ας αλλάξουμε κουβέντα γιατί στο τέλος θα ξεχάσω και αυτά που ήθελα να πω.

Στη ζωή μας έχουν μείνει πλέον τόσες λίγες απολαύσεις οι οποίες όπως λένει οι ειδικοί δεν  μας προκαλούν βλάβες (τουλάχιστον πολύ λίγότερες από το κ.τ) στο σώμα μας,ώστε για πιο λόγο κάποιος που όντως απολαμβάνει το η.τ. να το κόψει από τη στιγμή που μπορεί να ελέγχει και τη νικοτίνη ώστε να μη λαμβάνει μεγάλες ποσότητες;;
Θα μου πείτε εγώ και κάποιοι άλλοι γιατί τόκοψαν.Για τον εαυτό μου που το γνωρίζω  σας απαντώ ότι δεν το απολάμβανα και ήταν απλά το μέσο που με βοήθησε,έστω και ψυχολογικά να απαλαγώ από το κανονικό τσιγάρο.Για αυτό  όταν θεώρησα ότι πέτυχα το σκοπό μου το σταμάτησα.Οι άλλοι ας απαντήσουν για τον εαυτό τους.
Η βρώμα που κάποιους τώρα πειράζει.Δηλαδή δε μας πείραζε όταν καπνίζαμε πρίν.;; Δεν μας ενοχλούσε όταν το πρωί μπαίναμε στο κλειστό αυτοκίνητο και είχαμε αφήσει στο ανοιχτό  τασάκι 4-5 γόπες.Ή δεν μας ενοχλούσε το πρωί που ξυπνούσαμε αν το προηγούμενο βράδυ είχαμε αντροπαρέα στο σαλόνι να δούμε ποδόσφαιρο και αφήναμε τα τασάκια γεμάτα πηγαίνοντας για ύπνο.
Ή δεν μας ενοχλούσε όταν το πρωί φορούσαμε το μπουφάν που φορούσαμε το προηγούμενο βράδυ στο κλειστό μπαράκι πίνοντας ποτάκια και καπνίζοντας;;
Και βέβαια μας ενοχλούσε αλλά το πρώτο πράγμα που κάναμε. Καφέ και τσιγάρο και την πρώτη τζούρα πολύ βαθιά να την απολαύσουμε. 8)

Άλλο όμως η ανυπόφορη βρώμα από τα αποτσίγαρα και άλλο η μυρωδιά του καπνού από το marlboro που μόλις άναψε ο  διπλανός μας στην καφετέρια,αφήνοντας  την πρώτη τζούρα ελεύθερη χωρίς να την καταπιεί για  να χαλάσει το άρωμά της το πνευμόνι του και η άτιμη χορεύοντας στον αέρα ήρθε να γαργαλήσει τη μύτη μας..
Κατά τη γνώμη μου το ένα είναι κόλαση το άλλο παράδεισος.

Οπότε απολαύστε το η.τ. όσοι όντως το απολαμβάνετε.Λίγες απολαύσεις μας έμειναν στη σύντομη ζωή μας.Όσο για την πλήρη διακοπή;;
Αν είναι νάρθει θε ναρθεί αλλιώς ας προσπεράσει (μικρή παράφραση που πάει) θάλεγα εγώ.
Μπορεί η zelatini να μην φωτίστηκε και πολύ για τη διακοπή του η.τ. και να μπερδεύτηκε περισσότερο,μπορεί όμως να βγάλει άλλα χρήσιμα συμπεράσματα για το επάγγελμά της μελετώντας διάφορους χαρακτήρες από εδώ μέσα. :hmmm:

Υ.Γ.Όπως είπα σιχαίνομαι τις παραθέσεις.Για τον φίλο και συνοδοιπόρο drum αν τύχει και με διαβάσει θάθελα να πω μην κάθεσαι και σκας για το πισωγύρισμα.Μακάρι να ήταν μόνο αυτά τα άσχημα στη ζωή μας.Εσύ έχεις και τόσα πρωταθλήματα στη σειρά εμείς τι να πούμε που έχουμε ξεχάσει τι είναι αυτό το πράμα. :wall:
Επίσης αν τυχόν και με διαβάσεις θάθελα να σου πω ότι νοσταλγώ εκείνες τις παλιές καλές εποχές του chat .Μου λείπουν και τις θυμάμαι με νοσταλγία.Μου  αναπλήρωναν το κ.τ. που τόσο μου έλειπε τότε.Ξέρω ότι δεν θα ξανάρθουν αλλά χαίρομαι τόσο πολύ που τις έζησα.Για μένα ήταν το καλίτερο κομμάτι από την σύντομη πορεία μου στο η.τ. :) :)

Αποσυνδεδεμένος tomκα62

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #71 στις: Μαΐου 10, 2016, 10:55 »
Δε θέλω προσωρινά να απαλλαγώ από τον ατμό , αλλά προσπαθούν να μας "απαλλάξουν"
http://www.opengov.gr/yyka/?p=1458

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιο λόγο θα πρέπει να είναι σε 10ml ? , η μόνη εξήγηση που δίνω είναι για να μπαίνει εύκολα στη τσέπη και εάν πρόκειται για βάση να μη χρειαζόμαστε άλλα μπουκαλάκια για την ανάμιξη ,  φοβερή σκέψη . Όπως επίσης και οι ατμοποιητές με τα 2 ml , τέρμα οι ναυτίλοι και τα λοιπά τερατώδη κατασκευάσματα που μας επέβαλαν παρά τη θέληση μας να αγοράσουμε , μπράβο σε αυτόν που τα ψήφισε και στα τεράστια μυαλά που θα το ψηφίσουν (είναι δεδομένο , γιατί αλλοιώς δε θα πάρουμε τα δανεικά από το μνημόνιο με α/α 154 ) 
Εισηγούμαι επίσης τα Mods να έχουν κόφτη στα 2,00 volts και οι αντιστάσεις να είναι τουλάχιστον 3,8 Οhm.  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2016, 11:10 από tomκα62 »

Αποσυνδεδεμένος grigorios

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • keep vaping
    • GrigoriosMoraitis.com
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #72 στις: Μαΐου 10, 2016, 11:13 »
Γιατί λοιπόν σκέφτηκα να μην χρησιμοποιηθεί σοβαρά από το Εθνικό σύστημα υγείας με μελέτες και έρευνες και έλεγχο με γιατρούς και ψυχολόγους για την πλήρη διακοπή; Θα μου πείτε...θες να βρεις δουλειά ε; Στην ειδική αγωγή δουλεύω οπότε ....

Όχι μόνο δεν θα χρησιμοποιηθεί αλλά θα καταπολεμηθεί παγκοσμίως τα επόμενα χρόνια.
Και αν ειδικά αναφέρεσαι στο Ελληνικό - Εθνικό Σύστημα Υγείας τότε μόνο γέλια μου φέρνει στο νου μια τέτοια πρόταση - πικρά ισως, αλλά οπωσδήποτε γέλια.

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #73 στις: Μαΐου 10, 2016, 12:07 »
Δηλαδή δε μας πείραζε όταν καπνίζαμε πρίν.;; Δεν μας ενοχλούσε όταν το πρωί μπαίναμε στο κλειστό αυτοκίνητο και είχαμε αφήσει στο ανοιχτό τασάκι 4-5 γόπες.Ή δεν μας ενοχλούσε το πρωί που ξυπνούσαμε αν το προηγούμενο βράδυ είχαμε αντροπαρέα στο σαλόνι να δούμε ποδόσφαιρο και αφήναμε τα τασάκια γεμάτα πηγαίνοντας για ύπνο. Ή δεν μας ενοχλούσε όταν το πρωί φορούσαμε το μπουφάν που φορούσαμε το προηγούμενο βράδυ στο κλειστό μπαράκι πίνοντας ποτάκια και καπνίζοντας;; Και βέβαια μας ενοχλούσε αλλά το πρώτο πράγμα που κάναμε. Καφέ και τσιγάρο και την πρώτη τζούρα πολύ βαθιά να την απολαύσουμε. 8) Άλλο όμως η ανυπόφορη βρώμα από τα αποτσίγαρα και άλλο η μυρωδιά του καπνού από το marlboro που μόλις άναψε ο διπλανός μας στην καφετέρια,αφήνοντας την πρώτη τζούρα ελεύθερη χωρίς να την καταπιεί για να χαλάσει το άρωμά της το πνευμόνι του και η άτιμη χορεύοντας στον αέρα ήρθε να γαργαλήσει τη μύτη μας.. Κατά τη γνώμη μου το ένα είναι κόλαση το άλλο παράδεισος.
Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά εμένα δεν με ενοχλούσε. Ή μάλλον με ενοχλούσε αλλά δεν το ήξερα. Και δεν το ήξερα γιατί γεννήθηκα και μεγάλωσα σε ένα σπίτι στο οποίο και οι 2 γονείς μου κάπνιζαν. Και σε λίγο παλιότερες εποχές που δεν καπνίζαν στο μπαλκόνι για να  μην πειράζει το τσιγάρο τα παιδιά. Από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου κάποιος δίπλα μου κάπνιζε. Δεν ήξερα πως είναι ο κόσμος όταν δεν καπνίζει κανείς στο σπίτι, όταν δεν βρομάνε τα ρούχα σου, όταν δεν μυρίζει το τασάκι. Πως γίνεται να σε ενοχλεί κάτι όταν όλη σου την ζωή το θεωρείς φυσιολογικό? Όταν έχει μάθει ο οργανισμός σου πως έτσι μυρίζει ο κόσμος και έχει αναισθητοποιηθεί?

Όταν ξεκίνησα το η.τ. αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το πόσο βρομούσαν τα πάντα γύρω μου τσιγαρίλα. Τώρα που έμαθα πως είναι, και δεν μυρίζει το σπίτι μου, τα ρούχα μου, το αμάξι μου, τα μαλλιά μου, δεν θέλω να ξαναγυρίσω πίσω.

Όσο για τον παράδεισο που λες, ναι σε κάποια φάση στην αρχή συμφωνούσα. Άναβε κάποιος τσιγάρο δίπλα μου και για λίγο το έχανα. Ένα χρόνο μετά, ακόμα και αυτό με ενοχλεί. Και έχω αρχίσει και εγώ να είμαι ενοχλητικός με τους καπνιστές φίλους μου και να τους φαίνομαι υποκριτής όταν μετά από 26 χρόνια καπνιστής τους ζητάω να μην καπνίζουν μέσα στο σπίτι ή το αμάξι μου, αλλά πραγματικά δεν γίνεται πλέον.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Θα θέλατε να απαλλαγείτε τελείως ΚΑΙ από τον..ατμό;
« Απάντηση #74 στις: Μαΐου 10, 2016, 12:16 »
Γιατί λοιπόν σκέφτηκα να μην χρησιμοποιηθεί σοβαρά από το Εθνικό σύστημα υγείας με μελέτες και έρευνες και έλεγχο με γιατρούς και ψυχολόγους για την πλήρη διακοπή;
Αυτή η κίνηση προϋποθέτει κυβερνήσεις που ενδιαφέρονται για το καλό των πολιτών και ενημερωμένους λειτουργούς. Όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως αυτά τα δυο σπανίζουν. Μια σχετική εξαίρεση είναι η Αγγλία. Η τάση είναι αρκετά θετική και το ΗΤ συνταγογραφείται (ή τουλάχιστον θα αρχίσει αυτό σύντομα).

Αν σε ενδιαφέρει να παίξεις ρόλο προς τέτοιες κατευθύνσεις μπορείς να επισκεφτείς τον οργανισμό MOVE, στον οποίο μετέχουν άνθρωποι και ομάδες από όλους τους κλάδους που σχετίζονται με την υγεία με σκοπό την διάδοση σωστής πληροφορησης για το άτμισμα και προώθησης του ΗΤ. Εύχομαι να το κάνεις!

Αν έχεις διάθεση να μάθεις κάποιες εξελίξεις που μας έφεραν ως εδώ αξίζει να διαβάσεις τις
Εξελίξεις στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής νομοθεσίας για το ηλεκτρονικό τσιγάρο
αλλά και το
Πόλεμος κατά του ΗΤ & ενεργοί ατμιστές: Νέα, ειδήσεις, επιχειρήματα, links
Στο πρώτο μήνυμα αυτού του νήματος θα βρεις πολλά λινκ για πληρέστερη ενημέρωση.

 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 163 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 148 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312738 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14058 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124736 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93504 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix