vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

90 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, manoslykos, bloodlessz, mathimatikos1966, Tem

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #660 στις: Μαΐου 14, 2015, 17:59 »
Η αγορα μηχανικων εχει σχεδον εξαφανιστει. Απ' τη στιγμη που με 20-30€ παιρνεις ενα ηλεκτρονικο κουτακι που σου δινει 30W,
για ποιο λογο να παρει καποιος με τα ιδια χρηματα ενα κλωνο-μηχανικο? Για αυθεντικο δεν το συζηταω, θες 80€+ για το πιο φτηνο.

Αν τωρα θες ντε και καλα μηχανικο, θα σου προτεινα κλωνο Stingray X. Γερη κατασκευη, μικρες απωλειες, αξιοπιστο κουμπι.
Η 25R ειναι μια χαρα για μηχανικο. Κατεβαζεις και την ανατισταση σου γυρω στο 1Ω και εισαι αρχοντας. :)

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #661 στις: Μαΐου 14, 2015, 18:09 »
το ξερω! αλλα ηλεκτρονικα στην παραλια με αγχωνουν λιγο ...

Η χρηση του που θελω οπως ειπα ειναι για παραλια,γιατι καθως ειμαι λατρης της θαλασσας, νομιζω οτι ενα μηχανικο ειναι πιο αξιοπιστο απο ενα ηλεκτρονικο με τα νερα και τα αλατια...

Καθως ξερω οτι καθαριζεται εξ ολοκληρου αρα δεν θα εχει θεμα...

το φανταστηκα οτι θα προτεινατε το stingray καθως εχω διαβασει καλα λογια...
Μεταξυ αυτου και του νεμεσις; πιο υπερτερει; το stingray;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #662 στις: Μαΐου 14, 2015, 18:14 »
Επειδη ειχα συνυπαρξει και με τα δυο παλιοτερα (με το nemesis μαλιστα και με αυθεντικο κουμπι), θα σου ελεγα stingray x.
Δε με προβληματισε ποτε και το κουμπι ηταν αριστο σε αντιθεση με του nemesis που ετρωγε τα σκαλωματα του.
Το μονο αρνητικο που θα εβρισκα ειναι οτι τα τμηματα του χαλκου που ερχονται σε επαφη με τα χερια μαυριζουν σχετικα ευκολα
και αν το θες να ειναι στην πενα και γυαλιστερο γυαλιστερο, θα χρειαζεται να το περιποιεισαι συχνα.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #663 στις: Μαΐου 14, 2015, 18:18 »
οκ ευχαριστω πολυ Παναγιωτη!!!!
Ησουν κατατοπιστικοτατος!Ρωτησα για το νεμεσις γιατι σαν εμφανιση μου αρεσει περισσοτερο!!


Μια τελευταια ερωτηση, να προτιμησω της gearbest ( http://www.gearbest.com/electronic-cigarettes/pp_69956.html ) που εχω και μια εκπτωσουλα που θελω να χρησιμοποιησω ή δεν γνωριζουμε για την κατασκευη του και να παρω καλυτερα της fasttech?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #664 στις: Μαΐου 14, 2015, 18:25 »
Αυτο δεν το ξερω. Δεν τον εχω δει ποτε τον κλωνο της GB και δεν μπορω να τον συγκρινω με αυτον που εχω δουλεψει.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #665 στις: Μαΐου 14, 2015, 18:28 »
Οκ ευχαριστω  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #666 στις: Μαΐου 14, 2015, 18:59 »
Φίλε Nemesis να με συμπαθάς αλλά... περίεργα τα λες.  :D
Η αγορά έχει πέσει με την μόδα των κυτίων αλλά κρατάει (και έχει σταματήσει λίγο και η υπερπροσφορά όπου σε κάθε γειτονιά κάποιος έβγαζε μηχανικό). Ακόμα κι ένας καλός κλώνος θα φτουρήσει σε χρόνο όσο 5 φτηνά VW (για τα αυθεντικά δεν το συζητάμε!) οπότε μια χαρά φτηνότερα βγαίνουν. Το πρώτο μου μηχανικό δουλεύει μια χαρά μετά από 3 χρόνια (γειά σου ρε Paps!) ενώ έχω πετάξει 2-3 φτηνά VW που τα φτύσανε με μικρή χρήση.

Γιατί να πάρεις; Αν δεν χρειάζεσαι 30W ή τα έχεις με την αντίσταση που χρησιμοποιείς, γιατί να μην τα πάρεις;
Οι παλιοί λόγοι ακόμα ισχύουν: και πολύ πιο ανθεκτικά είναι και (συνήθως) πιο όμορφα και δίνουν αλλιώς τα ρεύματά τους. Έκαστος στο είδος του και με το γούστο του αλλά, παρακαλώ, μην θεωρούμε οτιδήποτε στο άτμισμα μονόδρομο.
Τα μηχανικά δεν κάνουν για όλους αλλά αυτό που κάνουν καλά δεν το κάνουν άλλα.

Φίλε kongeo προτείνω να σκεφτείς την θέση κουμπιού που προτιμάς γιατί είναι καθοριστικό στο να σε βολέψει, και το μέγεθος μπαταριών που έχεις για να βρεις το μήκος σωλήνα που θες και να μην κάνεις έξτρα έξοδα. Ή πας σε τηλεσκοπικό που βολεύει -αλλά με λίγες έξτρα απώλειες. Το κλωνο-Stingrey που προτείνει ο Nemesis έχει βολέψει πολλούς. Υπάρχουν και καλοί κλώνοι Νέμεσις (όχι του συμφορουμίτη, αυτός είναι μοναδικός, για το μοντ λέω  ;) ) ή του Hammer που κλείνει ωραία στη χούφτα. Αν διαλέξεις κάτι φτηνό από ελληνικό κατάστημα ξέρεις πως θα έχεις και λύσεις σε τυχόν πρόβλημα:
http://www.vapesin.com/mods/mihanika-mods
https://www.atmistique.gr/mod-drawtube.html

Υπάρχει και αυθεντικό Gus από €47:
http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=4&zenid=mkmh13g96pao4v6kf6k5vurm97

Πάντως είναι αλήθεια πως μπορείς να μείνεις στα γνωστά σου δυνατά κουτάκια παίρνοντας ένα φτηνό κουτί για δεύτερο μοντ που να μην σε νοιάζει αν φθαρεί στις καλοκαιρινές γύρες.

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #667 στις: Μαΐου 14, 2015, 19:19 »
Εγώ έχω το stingray x (tobeco) από ελληνικό κατάστημα με έκπτωση λόγο φόρουμ, αυτό που θα σου έλεγα είναι πως η fasttech έχει μόνο ανταλλακτικό κουμπί, μαγνήτες δεν μπόρεσα να βρω (σε λογική τιμή τουλάχιστον) οπότε αν σπάσει ο μαγνήτης σήμερα αύριο του χρόνου, θα πρέπει να το αντικαταστήσεις υποχρεωτικά με κουμπί από fasstech που δεν είναι σε εμφάνιση σαν το 1:1

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #668 στις: Μαΐου 14, 2015, 19:24 »
Φιλε BigSur, συμφωνω σε ολα οσα λες.
Δεν ειπα πως το μηχανικο δεν φτουραει. Φτουραει και παραφτουραει  και φυσικα μπορει να αντεξει στο χρονο περισσοτερο απ' οτι ενα ηλεκτρονικο μιας και ειναι απλα ενα κομματι ατσαλι.
Αυτο που εννοω με το "η αγορα μηχανικων εχει σχεδον εξαφανιστει" ειναι πως οι κατασκευστες εχουν σταματησει να παραγουν νεα μοντελα πλεον
(στο βαθμο που γινοταν καποτε τουλαχιστον) και πως εχουν στραφει στα ηλεκτρονικα που με την ελευση των φτηνων κουτιων εχουν γινει πλεον προσιτα σε ολους.
Το μηχανικο θεωρω πως δεν ειναι για ολους, ειναι για ενα εξειδικευμενο κοινο που εχει σκοπο να αφιερωσει λιγο χρονο στις "απαιτησεις" τους.
Το ηλεκτρονικο απο την αλλη κανει για ολους. Πετας οτι ατμοποιητη βρεις πανω, πατας ενα κουμπακι για να ρυθμισεις τα volt/watt και ατμιζεις.
Αλλα επειδη ξεφυγα απο το θεμα και το παω στο ηλεκτρονικα vs μηχανικα, δεν απετρεψα το φιλο να παρει μηχανικο αν θελει, μαλιστα του εκανα και προταση.
Για το gus core που προτεινες, αν δεν εχει καποιο απο τα νεα κουμπια με το ρουλεμαν ή τουλαχιστον ενα απο τα παλια αλλα αναβαθμισμενο, δε θα το προτεινα γιατι εχει πιθανον να εχει θεματακια με σκαλωματα.
Ταδε εφη Nemesis (ο ζωντανος, οχι το mod που του δανειστηκε το nickname ;D) ατμιζοντας με τον Kayfun του πανω σε Gus Lord. :D

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #669 στις: Μαΐου 14, 2015, 19:47 »
Ειστε κατατοπιστικοτατοι...
Πκαι μπορω να πω οτι αθελ μου προκαλεσα μια μιλρη διαμαχη φιλικη παντα,που μου ελυσε αποριες...

Η αληθεια ειναι οτι ημουν ξεκαθαρος και ειπα οτι το θελω για την αντοχη του,καθως και στο νερο να πεσει που λεει ο λογος νομιζω θελει ενα στεγνωμα για να συνελθει (απο οτι εχω καταλαβει)

Οσον αφορα το κουμπί αυτο ειναι ενα θεμα καθώς μαρεσει και νε βολευει το κουμπι στο πλαι αλλα το μονο μοντ που εχω βρει και μαρεσει ειναι το lab και ειναι πολυ εξω του μπατζετ μοτ...
Οποτε θα δοκιμασω το κουμπι κατω...
Το μέγεθος ειναι μονοδρομος γιατι δεν θελω να αγορασω κιαλλες μπαταριες.οποτε αρχικα θα το δουλευω σε 18650..,

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις σας,μενει να παρω μια αποφαση μονο!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #670 στις: Μαΐου 14, 2015, 20:10 »
@Nemesis:
Για το Gus Core, θα περίμενα πως έχει αναβαθμισμένο κουμπί (όχι τίποτα άλλο αλλά το ξαναθυμήθηκα και το λιγουρεύομαι σε αυτή την τιμή!).
Γνωρίζω πως είσαι φίλος των μηχανικών και αναρωτήθηκα μήπως αλλαξοπίστησες!  :D
Κάποτε πιάναμε μηχανικό χωρίς πολλές σκέψεις και τώρα εμείς οι ίδιοι τα αντιμετωπίζουμε λες και θέλουν διδακτορικό.
Πχ, για το Gus, πολλά κουτιά προκύπτουν με θέμα στο κουμπί αλλά δεν το κάνουμε ζήτημα. Δεν θα θεωρήσει κάποιος σπάνιο αν κουτί στην τιμή του Gus έχει σοβαρά προβλήματα στο τετράμηνο, αλλά για ένα μηχανικό συζητάμε και την παραμικρή πιθανή ατέλεια. Cloupor καίγονται και σηκώνουμε στωικά τους ώμους αλλά ένα μηχανικό αντιμετωπίζεται σαν δημόσιος κίνδυνος. Οπότε ήθελα απλώς να υπάρχει στα πρακτικά: δεν δαγκώνουν!

[Χωρίς παρεξήγηση όλ' αυτά, εξάλλου δεν μπορεί να σε κοπιάρει κανείς ρε φίλε!  :)) ]


@Kongeo:
Ό,τι πάρεις καλοάτμιστο! Λίγη προσοχή στις μπαταρίες και όλα θα πάνε φίνα. Δεν θα έχεις τρελά βατ (εκτός αν τα αποκτήσεις μέσω αντιστάσεων) αλλά θα σου αρέσει στο χέρι και -πιστεύω- και στο άτμισμα. Γράψε και εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Vapeman

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #671 στις: Μαΐου 14, 2015, 20:40 »
Να προτείνω κι εγω με τη σειρά μου,  μιας και το έχω και μου αρέσει πολύ,  το 4nine απο fasteck,  το πιο κοντό σε μέγεθος μοντάκι με προσαρμοσμένα tubes για 18500 -  18650 μπαταρίες,  η βάση του είναι 18350

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #672 στις: Μαΐου 14, 2015, 22:38 »
@Kongeo:
Ό,τι πάρεις καλοάτμιστο! Λίγη προσοχή στις μπαταρίες και όλα θα πάνε φίνα. Δεν θα έχεις τρελά βατ (εκτός αν τα αποκτήσεις μέσω αντιστάσεων) αλλά θα σου αρέσει στο χέρι και -πιστεύω- και στο άτμισμα. Γράψε και εντυπώσεις.
Θεμα με τα βατ δεν εχω καθως ατμιζω ουτως ή αλλως χαμηλα και γυρω στο 1ωμ....
Τωρα αυτο με τις μπαταριες ειναι ενα θεμα αλλα νομιζω οτι το καταλαβαίνω τωρα πια ...
Μαλλον θα κινηθω προς stingray

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #673 στις: Μαΐου 14, 2015, 23:19 »
Το stingray έχει αρκετή διαφορά στο ρεύμα πάντως σε σχέση με το nemesis.
Δούλευα και τα δύο ένα χρόνο ασταμάτητα μέχρι προσφάτως που πήρα μποξακι.
Τα μηχανικά δεν μου έλειψαν γενικά σαν μοντ, αλλά το stingray ναι, το πεθύμησα
Άλλο να το βλέπεις στις φωτο και άλλο να το έχεις στο χέρι :D

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #674 στις: Μαΐου 14, 2015, 23:35 »
Να σου πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι παρόλο που το stingray x έχει απίστευτα ρεύματα, απαιτεί περιποίηση. Ακόμα κι αν δε σε νοιάζει εμφανισιακά, το κουμπί του θέλει συχνό καθάρισμα για να συνεχίσει να αποδίδει σωστά σε λειτουργικότητα χωρίς απώλειες. Επίσης, το κουμπί του είναι πολύ πιθανό να τρώει σκαλωματάκια, τα οποία όμως λύνονται και υπάρχουν άπειρα βίντεο για να το βελτιώσεις.

Ως εναλλακτική επιλογή θα σου πρότεινα τον κλώνο panzer. Το είχα για ένα δίμηνο πριν πάρω το stingray και ήταν σκυλί. Ανθεκτικότατο και στιβαρό, πραγματικά απροβλημάτιστο κουμπί, το οποίο είναι recessed οπότε και να το ξεχάσεις ξεκλείδωτο είναι λίγο απίθανο να πατηθεί. Το αρνητικό του είναι ότι δεν έχει τα ρεύματα του stingray καθώς είναι απο ss και ότι είναι 25mm σε διαμετρο.

@Nemesis πώς το πέτυχες το stingray χωρίς προβλήματα στο κουμπί; Εμένα μου κολλούσε αρκετά και σε δυο γνωστους που το είχαν πάρει. Θα μου κάνεις την επόμενη παραγγελία από fast, μιας και είσαι γουρλής;  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 145 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65670 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix