vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 5 χρήστες
swtos, camber, Sergios, tasos1976, Tem

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #690 στις: Ιουνίου 01, 2015, 00:15 »
Γιωργο με το hybrid cap ο πολος του ατμοποιητη χωνεται μεσα στη σωληνα και ακουμπαει την μπαταρια, οποτε μικραινει το μηκος του μοντ λιγακι.
Αν ανατιναχθεις θα σε ακουσω, μια γειτονια ειμαστε χαχαχα.
Μην προβληματιζεσαι, και εγω stingray εχω για μηχανικο, κοινη λογικη στη χρηση, καλο καθαρισμα για να εχεις τις λιγοτερες δυνατες απωλειες, σωστη μπαταρια και εισαι μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #691 στις: Ιουνίου 01, 2015, 02:24 »
Επίσης πέρα από το stingray υπάρχει και το κλωνο-νέμεσις, ειδικά στην FT είναι best-seller : https://www.fasttech.com/products/3027/10009160/1448300-nemesis-style-mechanical-mod
Mπορεις να χρησιμοποιήσεις ότι μπαταρία θές, να βάλεις kick, υβριδικό adaptor, μαγνητικό διακόπτη, και υπάρχουν όλα τα ανταλλακτικά ξεχωριστά (διακόπτης, δακτυλιος ασφαλείας κλπ)

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #692 στις: Ιουνίου 01, 2015, 09:09 »
Θεωρω οτι δεν υπαρχει λογος να κινηθεις σε κλωνο , απο την στιγμη που στις αγγελιες θα βρεις καταπληκτικα mods και σε παρα πολυ καλες τιμες.

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk

100 και 180 ευρώ δεν το λες και πάρα πολύ καλή τιμή, για ένα κομμάτι ατσαλόβεργα περασμένη στον τόρνο με ένα κουμπί και 5 mm βάθος σπειρώματος...μάλλον δούλεμα και κοροϊδία το λες, οπότε ζήτω οι κλώνοι.

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #693 στις: Ιουνίου 01, 2015, 09:41 »
Πασο φιλε μου.
Ισως εσυ γνωριζεις καλυτερα..

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #694 στις: Ιουνίου 01, 2015, 09:45 »
Νίκο εδώ θα διαφωνησω.

Καταρχήν οκ σίγουρα υπάρχουν και κλώνοι καλύτεροι και από τα αυθεντικά δεν αντιλέγω σε αυτό.

Όμως κάποια βγήκαν απλά για να βγουν σαν κλωνοι. Φαντάσου μια λαιρναια έχω δει και τον κλώνο είναι ένα κλασσικό κουμπί κλώνου μηχανικου.
Εάν δεις η έχεις δει τι στήσιμο της λαιρναιας θα καταλάβεις την διαφορά.

Όσο για της αγγελίες προχθές πουλούσε ατέρμονα 60 ευρώ κάποιος από εδώ μέσα είναι απίστευτη τιμή για κάτι αυθεντικό και αμήν τη άλλο να προσέχεις και την υγεία σου σε θέμα όπως σκάσιμο μπαταρίας κτλ όπως στο 4nine τον κλώνο που έστελνε μόνο καμμενα.

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #695 στις: Ιουνίου 01, 2015, 10:34 »
Για αυτον τον λογο ακριβως γινεται η κουβεντα , απλα μαλλον ο φιλος εχει κλειδωσει την σκεψη του κατα των αυθεντικων Ελληνικων Mod.
Δεν αναφερθηκα τυχαια , αφου Εγώ ειχα βαλει την αγγελια με τον Ατερμωνα.
Και παλι θα πω οτι υπαρχουν αγγελιες με καταπληκτικα Mod σε αρκετα χαμηλες τιμες.
Τωρα εαν ο φιλος εχει κλειδωσει να παρει κλωνο ωστε να μην εχει επαφες με Ελληνα κατασκευαστη ας πραξει οπως νομιζει αφου οπως φαινεται γνωριζει καλυτερα απο ολους μας...
Καλες αγορες κι εαν ο κλωνος βγει μ@λκεια , τι να κανουμε...
Οι μ@λκειες πληρωνονται και πολλες φορες πιο ακριβα...

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #696 στις: Ιουνίου 01, 2015, 11:12 »
Μπερδευτήκαμε παιδιά! Η κουβέντα γίνεται με αφορμή το δικό μου ενδιαφέρον για αγορά μηχανικού και όχι του Νίκου.
Ο Νίκος εξέφρασε την άποψή του για το value for money κάποιων(?) ή όλων(?) των αυθεντικών και τάχθηκε υπέρ των κλώνων. Σεβαστή άποψη φυσικά.
Εγώ δεν έχω κλειδώσει τη σκέψη μου, ούτε κατά των αυθεντικών, ούτε υπέρ των κλώνων ή το αντίστροφο. Έχω κλειδώσει όμως τη σκέψη μου στο πόσα χρήματα μπορώ να διαθέσω τη δεδομένη στιγμή και το budget προκύπτει σε συνάρτηση με τι έχω ξοδέψει προσφάτως και ποιες άλλες ανάγκες έχω να καλύψω στο άμεσο μέλλον.
Μπορεί λοιπόν όπως λέτε, τα 60 ευρώ για τον Ατέρμωνα να είναι απίστευτη τιμή, αλλά βγαίνει εκτός προϋπολογισμού. Είναι σαν να λες στον άλλο που ψάχνει ένα καλό φιατ να κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς, να πάρει μερσέντες μεταχειρισμένη επειδή κάποιος τη σκοτώνει αλλά στα τριπλά λεφτά.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή σας στην κουβέντα γιατί ανεξάρτητα από την απόφασή μου, το σίγουρο είναι ότι αποκτώ γνώση σ' ένα τομέα που δεν κατέχω.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #697 στις: Ιουνίου 01, 2015, 12:04 »
Το φινίρισμα και η λεπτομέρια του γνησίου nemesis δεν έχει καμμια σχέση με τον κλώνο. Όμως ο κλώνος λειτουργεί καλά και αν πάς στη παραλία ή σου πέσει κάτω δεν θα γίνει και θα συνεχίσει να δουλεύει...
Τον έχω πάνω από 18 μήνες, έχει πέσει καμμιά δεκαριά φορές κάτω και λειτουργεί θαυμάσια. Πέρα από το τραχύ τορνάρισμα δεν έχει ουτε γρατζουνιά.

Τωρα αν ήθελα μηχανικό για τη "βιτρίνα" μου άλλο θέμα...

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #698 στις: Ιουνίου 01, 2015, 13:04 »
Για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις!
Οτι εκφραζω ειναι προσωπικες αποψεις και οπως οι περισσοτεροι γνωριζουν ουτε βαλτος ειμαι ουτε αβανταδορος κανενος κατασκευαστη.
Απλα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εαν τυχει και κατι στον κλωνο δεν δουλεψει σωστα θα πληρωσεις κι εξτρα μεταφορικα για να το επιστρεψεις αλλα και χωρις εργαλειο θα μεινεις!
Απο την αλλη βρβαια επειδη μου αρεσει να λεω τα πραγματα οπως ειναι και δεν μου αρεσει να κρυβωμαι πισω απο το δαχτυλο θεωρω οτι στην αγορα Ελληνα κατασκευαστη θα ξερεις σε ποιον θα τα χωσεις για αντικατασταση η επισκευη.
Βεβαια να μην ξεχναμε οτι καποιοι κατασκευαστες την εχουν δει βεντετες χωρις να πρεπει.
Εαν ενας απο τους λογους για την αγορα κλωνου εκτος του χρηματικου ειναι και αυτος , ωρμα και θα συμφωνησω κι εγω μαζι σου!
Φιλικα παντα.

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #699 στις: Ιουνίου 01, 2015, 13:19 »

κανεις λάθος
εγώ αγόρασα κλώνο από fasttech κάτι έπαθε και τον επέστρεψα πήρα όμως όλα τα χρήματα πίσω και τα μεταφορικά που το έστειλα
λες πιο πάνω ότι οι μ@λακίες πληρώνονται ακριβά αλλα δεν μας είπες ποσο πιο χαμηλά πουλάς το αυθεντικό από την τιμή που το αγόρασες?
δηλαδή κάποιος που θα πάρει έναν κλώνο τον 20euro θα χάσει περισσότερα από εσένα που αγόρασες το αυθεντικό και δεν το θέλεις πλέον?
κλώνο αγοράζει κάποιος μονο επειδή είναι πιο οικονομικά και όχι από άποψη

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #700 στις: Ιουνίου 01, 2015, 13:22 »
Νομίζω ότι κουβέντα κλώνοι vs original αφορά άλλο θέμα.
Ο Ribot, νομίζω έθεσε εξαρχής το bugdet του, οπότε γι αυτόν τον λόγο έγιναν οι προτάσεις....

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #701 στις: Ιουνίου 01, 2015, 13:37 »
Οκ φιλος.
Sorry για την απαντηση.
Εχεις απολυτο δικιο

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #702 στις: Ιουνίου 06, 2015, 14:18 »
Τις τελευταίες μέρες μου έχει καρφωθεί να πάρω μηχανικό μοντάκι. Συνολικά έχω ψάξει άπειρες ώρες σχετικά με αυτά, αλλά ειδικά τον τελευταίο καιρό το χω πεθάνει. Παρόλα αυτά, ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω αν αξίζει να πάρω υβριδικό.


Καταρχάς ξέρω τι θα μου πείτε οι περισσότεροι. "Είναι επικίνδυνο, μόνο για έμπειρους χρήστες, μπορεί να βραχυκυκλώσεις την μπαταρία κτλ..". Ουσιαστικά πρέπει να φροντίσω να έχω μια καλή μπαταρία μέσα χωρίς σκισίματα, να εξέχει αρκετά το 510 του ατμοποιητή ωστέ να μην βραχυκυκλώσει η μπαταρία αν ακουμπήσει κάτι άλλο, εε και αν υπήρχε μόνωση στο κάτω μέρος του υβριδικού αντάπτορα δεν θα ταν άσχημο. Είναι και το θέμα του αν στάξει υγρό μέσα, αλλά για αυτό δεν είμαι σίγουρος, ελπίζω κάποιος από σας να μου το διευκρινίσει.


Ωραία αυτά που πρέπει να προσέχει κάποιος, τώρα τα θετικά. Το μέγεθος φαντάζομαι παίζει ρόλο μιας και τα περισσότερα υβριδικά ειναι μικρά. Και το nemesis με τον αντάπτορα δηλαδή γίνεται ακόμα πιο πιτσιρίκι, που είναι σημαντικό για μένα. Κατά τα άλλα, μόνο η μηδαμινή πτώση των volt είναι που τους έχει κάνει όλους να χρησιμοποιούν υβριδικά;


Ας το θέσω αλλιώς. Εγώ κάνω στησίματα μεταξύ 0.5 και 0.8 Ω και το μηχανικό μοντάκι που σκοπεύω να αγοράσω είναι κλώνος nemesis ή stingray χ απ' το
fasttech μιας και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, ειδικά για το πρώτο. Αξίζει να χρησιμοποιήσω υβριδικό αντάπτορα ώστε να τα δουλεύω χωρίς top cap ή τα οφέλη είναι μηδαμινά;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #703 στις: Ιουνίου 06, 2015, 14:26 »
Αν το θέλεις για σχετικά μειωμένο μήκος και λίγο καλύτερα ρεύματα αφού θα κάνει επαφή ο πόλος του ατμοποιητή σου απευθείας στη μπαταρία, τότε μια χαρά θα είσαι.
Λίγο προσοχή με τη μπαταρία μη βραχυκυκλώνει.

Αποσυνδεδεμένος sergor

  • ****
  • 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • Τώρα σε ρώτανε πότε θα κόψεις το άτμισμα.
    • http://e-kapnisma.gr/userbanners/banner_details_form.php
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #704 στις: Ιουνίου 06, 2015, 14:30 »
αφου στο τελος ολοι αργα η γρηγορα καταληγουν σε ηλεκτρονικο μοντ γιατι να ξοδευεις ασκοπα λεφτα σε μηχανικα? πηρα 2 και καθονται

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4698 504463 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 11, 2024, 08:18
από Buliwyf
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8495 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 153582 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 567555 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 242755 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 292791 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1350 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 761708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 13519 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis