vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

85 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Barbapaidi, Jorge, takoulas, treloneritis, NikolaosKZ

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #630 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 20:41 »
Παιδια μια γρηγορη ερωτησουλα. Μεχρι τι ωμ ειναι ασφαλες να "παιζεις" με μηχανικο(σκεφτομαι να κανω κοντα στα 0,7 αλλα ποτε δεν εχω φτασει τοσο κατω και ψιλοφοβαμαι);  Και οι μπαταριες Aw ειναι καλες για μηχανικο;
Φίλε μου, η ασφάλεια δεν έχει να κάνει αποκλειστικά με μία παράμετρο, όπως για παράδειγμα τα χαμηλά ή μη Ω.
Ασφαλής θα είσαι όταν έχεις συνδυάσει τα υποσυστήματα του μοντ (μπαταρία, αντίσταση, μοντάκι) με κατάλληλο τρόπο ώστε να υποστηρίζουν άνετα τις απαιτήσεις που θα προκύψουν από την αντίσταση ή τις αντιστάσεις που θα στήσεις.
Λόγω της ερώτησης που κάνεις, θα σε προτρέψω να διαβάσεις καλά τα ανάλογα threads και ειδικά για τις μπαταρίες.Σίγουρα θα βρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι και ότι θέλεις ρώτα.
Με όλο το σεβασμό, πιθανολογώ οτι δεν τα έχεις ακόμα ξεκαθαρίσει στο μυαλό σου αυτά τα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #631 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 20:55 »
Τοσο καιρο χρησιμοποιουσα ηλεκτρονικα μοντς, οποτε δε χρειαστηκε να το ψαξω και τοσο πολυ μιας και ολα τα ελεγχε η πλακετα. Συγνωμη κιολας, αλλα απο τις 4 γραμμες που διαβασα δε νομιζω οτι πηρα και καποια βοηθεια. Δε ρωτησα ποια ειναι η μοριακη δομη της υλης. Ισα ισα θα μπορουσες να μου πεις ενα ναι ή ενα οχι και να ξεκαθαρισω το συγκεκριμενο που μπηκε στο μυαλο μου. Φιλικα εννοειται και σε ευχαριστω για τον χρονο σου.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #632 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 21:26 »
Από την ερώτηση σου έκρινα οτι (όπως είπες μετά και εσύ) δεν έχεις ιδιαίτερη γνώση/ενασχόληση στα θέματα του μηχανικού. Δυστυχώς ένα ναι ή ένα όχι, για μένα δεν είναι σωστή απάντηση, στα μηχανικά πρέπει να καταλαβαίνεις ακριβώς τι κάνεις γιατί δεν έχεις καμία προστασία, πέραν της σωστής μπαταρίας.
Αφού όμως θέλεις τουλάχιστον να ξεκαθαρίσεις το θέμα μπαραρία, γνώμη μου είναι οτι καλύτερα να πάς σε μπαταρίες Samsung inr 25r ώστε να είσαι καλυμμένος για τα Α που θα ζητήσει το στήσιμο που θα κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #633 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 21:30 »
Ευχαριστω πολυ. Τωρα πραγματικα με κατατοπισες (χωρις ιχνος ειρωνιας, γιατι δυστυχως ο γραπτος λογος ειναι παρεξηγησιμος).  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #634 στις: Φεβρουαρίου 26, 2015, 21:31 »
Δεν παρεξηγώ φίλε, χάρηκα που κάπως βοήθησα και ότι άλλο θέλεις ρώτα :)

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #635 στις: Μαρτίου 05, 2015, 00:26 »
Ψάχνω μηχανικό μοντάκι 22mm, μη τηλεσκοπικό, με collector tank και, κυρίως, με καλά ρεύματα. Σκεφτόμουν τον ατέρμονα, αλλά δε με ψήνει το κουμπί στο πλάι. Υπάρχει κάποια άλλη δοκιμασμένη επιλογή;

Αποσυνδεδεμένος keepthefaith

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #636 στις: Μαρτίου 05, 2015, 01:02 »
τι εινναι το collector tank ?καλα δοκιμασμενα παντως ειναι το νεμεσις και ο νανος που πυροβολαει :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #637 στις: Μαρτίου 05, 2015, 04:11 »
Νanos (22,6mm), G22 Gus, GP Paps v3, Nemesis.
[Αν και δεν νομίζω να βρεις το ρεύμα του Ατέρμονα...]

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1937
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #638 στις: Μαρτίου 05, 2015, 09:01 »
Σκεφτόμουν τον ατέρμονα, αλλά δε με ψήνει το κουμπί στο πλάι.

Πολλούς ξενίζει το 'κουμπί στο πλάι' γενικότερα. Το συγκεκριμένο πιστεύω αποτελεί μεγάλο ατού στο συγκεκριμένο (το δεύτερο μετά τον ατέρμονα άξονα της τάπας).

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #639 στις: Μαρτίου 05, 2015, 11:01 »
Aτμιζω μονο με μηχ/κα.    VV/VW δεν εχω.  Οχι οτι ειναι καλυτερα ή χειροτερα να ατμιζεις με μηχ/κο ή με VV/VW , αλλα εμενα απλα ετσι μου αρεσει.


Εχω τον EVIVA και περιμενα να βγει και ο Ατερμον αρκετο καιρο μπορω να πω.
Στο διαστημα αυτο , αλλα και γενικα σαν ατμιστης ,περασαν απο τα χερια μου αρκετα μηχ/κα.  Αυτο ομως που ηθελα ηταν ενα μηχ/κο με το κουμπι επανω στο πλαϊ.
Ηρθε ο Ατερμον και πραγματικα το περισσοτερο ατμιστικο μερος της ημερας , με βρίσκει με το συνολο  EVIVA - ATERMON.
Υπεροχο σαν συνολο , αλλα ειναι και τα δυο 23 mm.
Με την πρωτη ευκαιρια το σιγουρο ειναι οτι θα προσπαθησω να αγορασω και το 22mm. 
Εχω την ''προικα μου'' απο διαφορα μηχανικα , αλλα ο Ατερμον ειναι αυτο το μοντακι που με τραβαει πιο πολυ.
Καποια στιγμη λοιπον , θα παρω και τον 22mm και για τους υπολοιπους ατμ/τες μου.
Ενα υπερ που εχει σε σχεση με τα μοντς που εχουν κατω το κουμπι , ειναι οτι μπορεις να το κρυψεις μεσα στην παλαμη σου και ετσι να εχεις με 18650 μπαταρια , ενα ελαχιστο εμφανες μερος του μοντ.
Με το που το επιασα στα χερια μου , εγινε αισθητη η δουλεια των παιδιων,το μερακι,και το οτι ειναι φτιαγμενο απο υλικα σωστα και οχι μια φτηνοδουλεια , που αυριο θα κλαις τα χρηματα που εδωσες.
Ειναι βαρυ .  Οχι μεγαλη η διαφορα απο αλλα καλα και σωστα μοντακια , αλλα σου κανει γνωστο οτι ειναι δουλεια ποιοτικη.
Οσο για την αποδοση που εχει σε ρευμα..............ακομα δεν εχω καθαρισει τιποτα και οι μπαταριες , μου δειχνουν την αδυναμια τους κοντα στα 3.3 Volts με αντ/σεις απο 1.0 - 1.5Ωμ
Αφου λοιπον μεχρι εκει ατμιζει αξιοπρεπεστατα , τοτε η αγωγιμότητα του μοντ ειναι καλη και μπορω να εκμεταλλευτώ ολη την ενεργεια της μπαταριας .
Αυτο ειναι και το ζητουμενο απο ενα μηχ/κο μοντακι οταν μιλαμε για το ρευμα που ειναι ικανο να αποδωσει.
Η ομορφια απο την αλλη , ειναι καθαρα στο γουστο του καθενα.  Εμενα μου αρεσει υπερβολικα και δενει στα ματια μου με τους ατμ/τες που εχω.
Αν ειχα και το 22mm , ξερω οτι θα ηταν ακομη καλυτερο το αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #640 στις: Μαρτίου 05, 2015, 19:18 »
Ψάχνω μηχανικό μοντάκι 22mm, μη τηλεσκοπικό, με collector tank και, κυρίως, με καλά ρεύματα. Σκεφτόμουν τον ατέρμονα, αλλά δε με ψήνει το κουμπί στο πλάι. Υπάρχει κάποια άλλη δοκιμασμένη επιλογή;


Θα συνηγορήσω πλήρως στα του Atermon που περιγράφει ο shadockan.
Παράλληλα δες και την περίπτωση του GG4S, που κατα την γνώμη μου είναι στην λογική του Atermon όσον αφορά τα ρέυματα αλλά με άλλη αισθητική και τρόπο χρήσης. (ισως πιο κοντά στα δικά σου κριτήρια)

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #641 στις: Μαρτίου 05, 2015, 23:29 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Με βλέπω για ατέρμονα, μιας κι απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι το μοναδικό από τα προτεινόμενα που διαθέτει collector tank.

@keepthefaith Το collector tank είναι ένας χώρος για να μαζεύεται το υγρό που ίσως διαρρεύσει από το 510 σε ατμοποιητές που έχουν αέρα από εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #642 στις: Μαρτίου 14, 2015, 23:53 »
Επειδη μου αρεσει πολυ το λευκο..λεω να τιμησω το stingray απο εδω https://www.fasttech.com/products/3027/10009322/1904702 .Λετε μετα απο λιγο καιρο να αρχισει να ξεφαβει..;;  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος ntonto

  • **
  • 339
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #643 στις: Μαρτίου 21, 2015, 12:57 »
Ποια μπαταρία από αυτές του παρακάτω λινκ θεωρείτε η πιο κατάλληλη χωρίς την χρήση kick για το Stingray X και να χωράει να φορεθεί (με ή χωρίς βυζί)


http://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2015, 13:12 από ntonto »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116847 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825028 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508042 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9053 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569197 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244238 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294626 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1895 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763158 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1237 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4127 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem