vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

116 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, manoslykos

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος zavalos

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #645 στις: Απριλίου 04, 2015, 00:19 »
Ψάχνωντας για το πρώτο μου μηχανικό μοντ μου προτάθηκε το Talos από την Electus Vape. Θέλω να αγοράσω κάποιο αξιόλογο μιας και θεωρώ ότι   έτσι θα καταλάβω σωστά τις διαφορές απο το αξιοπρεπές ηλεκτρονικό istick 30 που έχω, ενώ παράλληλα (υποθέτω) δεν θα χρειαστεί να αγοράσω άλλο για αρκετό καιρό. Έχει κανεις εμπειρία από το συγκεκριμένο μοντάκι;

Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #646 στις: Απριλίου 28, 2015, 10:32 »
Καλημέρα συνατμιστές!
Σήμερα θα δουλέψω το πρώτο μου μηχανικο μοντ (Gus), από μπαταρίες έχω την Panasonic ncr 18650b πριν λίγο τελείωσε και η φόρτιση της! Τώρα στο klp έχω αντίσταση στα 1,8! τι θα πρέπει να προσέξω και γενικά όποια συμβουλή καλοδεχούμενη!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #647 στις: Απριλίου 28, 2015, 12:04 »
Η 1,8 δεν θα ζορίσει την μπαταρία σου, οπότε καλοάτμιστο!
Κάπου στο 3,3-3,5 βολτ καλό είναι να αλλάξεις μπαταρία. Θα το καταλάβεις, μια που θα έχει πέσει η δύναμη και θα ατμίζεις "ψόφια". Απλά μην ξεχαστείς και ρουφάς.

Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #648 στις: Απριλίου 28, 2015, 13:43 »
BigSur ευχαριστώ για την απάντηση! Απλά σαν νέος στο μηχανικό μοντ ρωτάω σχεδόν τα αυτονόητα για να μην την πατήσω!
Πάντως υπάρχει διαφορά στο άτμισμα σε σχέση με το ηλεκτρονικό μοντ.... Θα δείξει βέβαια ο χρόνος μιας και τώρα στην αρχή παίζει να είναι και ο ενθουσιασμός στην μέση!


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #649 στις: Απριλίου 28, 2015, 13:46 »
Στο ηλεκτρονικο mod, τον KF+ στα ποσα volt/watt τον δουλευες?

Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #650 στις: Απριλίου 28, 2015, 14:16 »
Στο istick 30 4.3v-10.5w με ίδια αντίσταση στο 1,8.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #651 στις: Απριλίου 28, 2015, 14:21 »
Ωραια. Φαντασου οτι στο μηχανικο, με πληρως φορτισμενη μπαταρια ξεκινας να ατμιζεις γυρω στα 3.8V,
αρα με αντισταση 1.8Ω εισαι μολις στα 8W. Μετα απο λιγη ωρα αυτο το νουμερο θα κατεβει στα 7W και θα συνεχισει να κατεβαινει.
Αν θες να εχεις παρομοιο ατμισμα με το ηλεκτρονικο θα πρεπει να φτιαξεις μια αντισταση με λιγοτερα Ω στον ατμοποιητη σου.
Αλλιως δε θα σε ικανοποιησει το μηχανικο και θα απογοητευτεις.

Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #652 στις: Απριλίου 28, 2015, 14:26 »
Θα πρότεινα 1 με 1,2 ζορι 1.4 αναλόγως και τα σύρματα.

Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #653 στις: Απριλίου 28, 2015, 14:30 »
Μου το είπαν και τα παιδιά αυτό! Λογικά θα ρίξω την αντίσταση στο 1,1-1,2... Απλά σήμερα δεν κρατήθηκα να μην το δοκιμάσω και λόγω του οτι είμαι στην δουλεία και δεν παιζει να αλλάξω setup τώρα θα περιμένω μέχρι το απόγευμα! Αυτό που δεν ξέρω είναι πόσο θα με βγάζει περίπου η 18650 με setup στο 1,1-1,2 (κάνω περίπου 3ml την ημέρα)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #654 στις: Απριλίου 28, 2015, 14:53 »


Είσαι σε χαμηλά W, ακόμα και με 1.1Ω στα 3.8V είσαι στα 13W / 3.5Α
Θεωρητικά μπορείς να κάνεις αποφόρτιση μέχρι τα 2.5V αλλά στην πράξη αυτό δεν είναι εφικτό γιατί θα ατμίζεις στα 5W :)
Λογικά θα δεις μεγάλη αυτονομία σε αυτά τα επίπεδα, τώρα πόση ακριβώς θα  μας πεις εσύ όταν την δοκιμάσεις με το στήσιμο που λες...
Να ρωτήσω, το μηχανικό γιατί το επέλεξες? Ουσιαστικά δεν βλέπω να σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση με τον τρόπο που ατμίζεις. Υπάρχουν και καλά ηλεκτρονικά μοντάκια με σωστά και ομαλά dc ρεύματα που έχουν και λειτουργία bypass οπότε λειτουργούν σαν μηχανικά αλλά με προστασία (πχ μοντάκια με κύκλωμα yihi sx350).

Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #655 στις: Απριλίου 28, 2015, 15:08 »
Διάθεση για πειραματισμό! Είχα δοκιμάσει από γνωστό πριν κανα χρόνο (ακόμα κάπνιζα κ.τ) που είχε μηχανικό μοντ και θυμάμαι που μου έκανε εντύπωση η γεύση, το ντουμάνι κτλ κτλ... τότε μου είχε πει ότι έχει να κάνει ο συνδυασμός ατμοποιητή και μοντ!
Λογικά με όσα διαβάζω θα πρέπει να κάνω subohm αντιστάσεις? Πάντως και τώρα νομίζω πως το ρεύμα στο μηχανικό το δίνει πιο ομαλά... Μπορεί και να είναι ιδέα μου...


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #656 στις: Απριλίου 28, 2015, 20:30 »
Οντως το ρευμα το δινει πολυ ομαλα, δεν ειναι ιδεα σου.
Ομως το ιδιο καλο ρευμα θα παρεις και με μια καλη πλακετα vw ειτε σε ρυθμιση W ειτε σε bypass.
Για πειραματισμο με το μηχανικο, να είσαι πολυ προσεκτικος, να παρεις άλλες μπαταριες, πχ samsung 25r, να διαβασεις το νημα για τις μπαταριες και καλη σου διασκεδαση :thumpup:
Οτι χρειαστει, μην κολλας να ρωτας.

Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #657 στις: Απριλίου 29, 2015, 11:16 »
Παιδιά ακόμη μια φορά ευχαριστώ για τις συμβουλές/παρατηρήσεις σας!
Εχθές κατέβασα την αντίσταση στο 1 ohm και πραγματικά είδα διαφορά!
Πειραματισμό εννοώ στην γεύση και την ποιότητα ατμίσματος! Νορμάλ χρήστης θα έλεγα πως είμαι...
thenetpoet σίγουρα το νήμα με τις μπαταρίες θα το ξεκοκαλίσω! Σε ευχαριστώ και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #658 στις: Μαΐου 01, 2015, 01:39 »
Μ' αρέσουν τα μηχανικά mods γιατί έχουν αντοχή στο χρόνο. Αν καλύπτομαι και σε θέμα ανταλλακτικών τότε είναι ΟΚ.
Χρησιμοποιώ επίσης και το kick γιατί είχα απόθεμα σε μπαταρίες που δεν ήταν IMR, αλλά και για να έχω σταθερά ρεύματα (δεν ξέρω αν το διατυπώνω σωστα).

Σκέφτομαι το καλοκαίρι, αν πάνε καλά τα πράγματα, να κάνω δεύτερη αγορά σε μηχανικό mod, πιο πολύ για back-up, παρά για το ότι δεν είμαι ικανοποιημένος μ' αυτό που έχω μέχρι τώρα.

Να πω ότι δεν μ' αρέσουν τα τηλεσκοπικά για λόγους αισθητικής παρά για λόγους απόδοσης.
Έχω καταλήξει (έτσι λέω) στο Nemesis γιατί πληρεί τις προυποθέσεις μου.

Υπάρχουν άλλα μηχανικά μοντάκια που ενδεχομένως μου διαφεύγουν ή δεν πρόσεξα στην αναζήτηση, που να παίρνουν kick, και να μην είναι τηλεσκοπικά;

Βασικά κριτήρια της αναζήτησής μου είναι να δέχονται το kick, να μην είναι τηλεσκοπικά, να είναι όλο μαζί ένα πακέτο (όχι extension με πρόσθετη επιβάρυνση) και να μην κοστίζουν μια περιουσία  ;D

Δεν ξέρω, το Nemesis περιγράφω;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2015, 01:44 από testament »

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #659 στις: Μαΐου 14, 2015, 17:51 »
Γεια σας , σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανικο μοντακι (αρχικα) για χρηση στην παραλια,καθως με τα αλατια και τα νερα φοβαμαι λιγο το cloupor μου...

Χρησιμοποιω τωρα cloupor με kfl (clone) στα 1.3 ωμ με samsung 25r...

Εχετε να μου προτεινεται καποιο οικονομικο δεν με νοιαζει αυθεντικο ή κλωνος απλα να με καλυπτει για την δουλεια που το θελω...

Δεκτα τα σχολια τυπου "δεν θα σου προτεινα μηχανικο κλπ κλπ " αρκει να μην ερχονται σε κοντρα με αυτα που εχω γραψει ...

Ευχαριστω

(αν ειμαι σε λαθος θεμα , να με συγχωρεσετε δεν θα ειδα το σωστο)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499354 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20888 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194627 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1628 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4784 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1444 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy