vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 7 χρήστες
ramon, infernity, white varadero, camber, Jorge, billythekid, manoslykos

Twitter

Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)

Αποσυνδεδεμένος cohones

  • *
  • 97
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #225 στις: Αυγούστου 09, 2019, 23:11 »
Θα συμφωνήσω αναφανδόν με τα λεχθέντα σου [member=10148]Λοξίας[/member] αλλά ποντάρω τα χρήματα μου στο "αργά". Θα γίνει κάποια στιγμή γνωστό οτι το άτμισμα δεν προκαλεί βλάβη (ή τουλάχιστον προκαλεί βλάβη κατά ένα 93% λιγότερο σύμφωνα με τις πιο δημοφιλείς μελέτες) αλλά εμείς θα έχουμε χάσει το τραίνο.

Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει, με όποιο τρόπο μπορούμε, να εναντιωθούμε στον μηδενισμό και την εξίσωση του ατμίσματος με το κάπνισμα...

Αν μη τι άλλο σε επίπεδο καθημερινότητας, να προσπαθούμε τουλάχιστον όσοι σχετίζονται με εμάς, οι φίλοι, οι συγγενείς μας, να καταλάβουν οτι το άτμισμα μας έδωσε χρόνια ζωής και δεν τα πήρε. Όπως επίσης και "μάζεψε" μια τρύπα στο πορτοφόλι μας... Δεν αναφέρομαι στους συμφορουμίτες που είναι χομπίστες μιλάω για τον απλό κόσμο που οδηγήθηκε στο άτμισμα. Μεγάλη δεν είναι η διαφορά οικονομικά (λόγω TPD), αλλά είναι μια διαφορά παρόλα αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #226 στις: Αυγούστου 10, 2019, 10:01 »
Το ότι πρέπει να αντιταχθούμε στην ισοπεδωτική εξίσωση "άτμισμα=κάπνισμα", είναι εκ των ων ουκ άνευ.
Αλλά αυτό είναι που φοβάμαι [member=19947]cohones[/member]...
Πως η εναντίωση θα περιοριστεί σε 5 άτομα στα 1000.
Η συνολική κοινή γνώμη δηλαδή, θα εναντιωθεί στο επίπεδο του νικνέημ σου...cohones με λίγα λόγια!
;)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #227 στις: Αυγούστου 10, 2019, 16:44 »
Με στενοχωρεί το γεγονός ότι λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια αλλά δεν μπαίνουμε και ιδιαίτερα στην ουσία. Όχι όλοι.

Κάθε κυβέρνηση έχει το δικαίωμα να ψηφίζει Νόμους αρκεί αυτοί να είναι σύμφωνοι με το Σύνταγμα του Κράτους. Όποιος νομίζει ότι θίγεται, μπορεί να προσφύγει ανάλογα.

Το κακό είναι ότι υπάρχουν πολλές μεταβλητές στην υπόθεσή μας. Και η σημαντικότερη είναι ότι τη δεδομένη στιγμή δεν υπάρχει μία αδιαμφισβήτητη απόδειξη, κοινώς αποδεκτή, ότι το άτμισμα σώζει ζωές και ότι η απαγόρευσή του έχει το αντίθετο αποτέλεσμα. Έτσι, μέχρι και σήμερα παραμένει αυτό το αίσχος που βάζει όλα τα προϊόντα που αναφέρονται στο Ν.4419 στο τσουβάλι του αντικαπνιστικού.

Και το χειρότερο όλων είναι η "τεκμηρίωση" που συνοδεύει το τσουβάλιασμα. Το "προάγει την καπνιστική κουλτούρα" είναι μια φράση που θα συνοδεύει τον πρώην υπουργό υγείας σε όλη του τη ζωή. Ελπίζω ο τωρινός να κάνει κάτι γι αυτό. Έχω σταματήσει να περιμένω σωτήρες πολλά χρόνια τώρα οπότε κρατάω μικρό καλάθι.

Για τα άρθρα 96 και 97 του 4600, έχω μια αισιοδοξία.

Μέχρι τότε, ο καθένας μπορεί να κάνει ότι καταλαβαίνει. Πρακτικές του στυλ "είμαι μαγαζί και έχω κάβα κατοστάρα νικοτίνη για να φτιάχνω στους πελάτες μου" πάντως, νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι ότι είναι κατακριτέες.

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #228 στις: Αυγούστου 11, 2019, 01:00 »
Φυσικά και ειναι κατακριτέες! Στο περίπτερο τα τσιγάρα όλοι τα πληρώναμε το ίδιο είτε ήταν γνωστός ο περιπτεράς ειτε όχι! Τώρα εμείς οι παλιοί οι "cool" θα έχουμε διαφορετική εξυπηρέτηση απο έναν νεο ατμιστη που παλεύει να κόψει το τσιγάρο! Και εκτός απο αυτό οτι χάνει απο εμάς θα τα παίρνει απο τον νέο ατμιστη; Όχι είμαστε όλοι ατμιστες και είμαστε ίσιοι!

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #229 στις: Αυγούστου 11, 2019, 10:18 »
το περίπτερο τα τσιγάρα όλοι τα πληρώναμε το ίδιο είτε ήταν γνωστός ο περιπτεράς ειτε όχι!

Εάν το κερδος ηταν 20-30 λεπτα τοτε ολοι το πληρωναμε το ιδιο.(το κερδος δεν φτανει ουτε για τα λειτουργικα εξοδα).
Στα ατμομαγαζα όμως ειτε παλιος .ειτε νεος η διαφορα είναι, η σχεση που εχεις με το κατάστημα. 8)

Θα σκεφτει κανεις κατακριτεο είναι ένα προιον π.χ.νικοτινη όταν δεν το εχεις αναγκη,εαν όμως στο μελλον χρειαστεί μηπως τοτε ….δεν είναι? :hmmm:

Δυστηχως στην ζουγκλα που ζουμε δεν ειμαστε ισιοι μεταξυ μας(δεν χρειαζονται παραδείγματα).
Το  κατάστημα προσπαθει -σ αυτή την εποχη- να ¨"κρατησει" με κάθε θεμιτο και καμμια φορα αθεμιτο
τροπο τον πελατη.

Πετρος  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2019, 10:28 από TSARLY »

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #230 στις: Αυγούστου 11, 2019, 12:07 »
Το ατμισμα αν το συγκρίνεται με την χομπιστικη πλευρά του καπνίσματος (πιπες, ταμπακιέρες, αναπτήρες, καπνούς σπάνιους και εξειδίκευμενες ποικιλίες, μπονγκ, ναργιλεδες κτλ.) θα δείτε ότι και εκεί τα ίδια πράγματα ισχύουν.



Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #231 στις: Αυγούστου 11, 2019, 15:15 »
Στο από πάνω, με το οποίο συμφωνώ απολύτως απόλυτα, να προσθέσω πως ο περιπτεράς μου (όταν κάπνιζα) μου πάσσαρε ό,τι καπνό ή τσιγάρο του ζητούσα. Από κείνα τα "ράφια για τους VIP πελάτες". Μαϊμού/αφορολόγητα/χύμα/"νυχτερινού τιμολογίου.
Και να μην το είχε, μικρό το κακό. Αν το ήθελα σώνει & καλά, μου το έφερνε σε λίγες ώρες.
Ο ατμός μπορεί να μην είναι καπνός, αλλά σαν εμπόρευμα/προϊόν/φορέας κέρδους (δια)κινείται μέσα στα ίδια πλαίσια όπως κάθε άλλου προϊόντος. Νόμιμου ή παράνομου. Εξαπανέκαθεν, διαχρονικά & διαπολιτισμικά.
Γιατί να πέφτουμε από τα σύννεφα;   

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #232 στις: Αυγούστου 23, 2019, 14:48 »
Στις 13 του μήνα, δημοσιεύτηκε στη Διαύγεια η εξής εγκύκλιος, την οποία μου έστειλε αυτός ο μέγας σκώληκας του διαδικτύου ο [member=16630]e-spy[/member].

Δεν μας λέει κάτι καινούριο από αυτά που ξέρουμε, απλά παρακαλεί για την πιστή εφαρμογή τους (απαγόρευση DIY κλπ). Βέβαια, η διατύπωση είναι κάπως διαφορετική από το κείμενο του Νόμου, μας λέει δηλαδή ότι απαγορεύεται η χωριστή πώληση συστατικών πλην αυτών που προορίζονται για άλλη χρήση, ενώ ο Νόμος λέει ότι απαγορεύεται η πώληση συστατικών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο άτμισμα. Είναι τεράστια η διαφορά.

Επίσης μας ξεκαθαρίζει πως η εισαγωγή ρυθμίσεων για τα έτοιμα υγρά χωρίς νικοτίνη δεν επιβάλλεται από την Ευρωπαϊκή Οδηγία αλλά αποτελεί κρατική αρμοδιότητα.

Λυπάμαι που ο κος Κικίλιας δεν επέδειξε το απαραίτητο πολιτικό σθένος να μην προχωρήσει σε εφαρμογή των διατάξεων αυτών, όταν προεκλογικά η διαφαινόμενη νέα ηγεσία του υπουργείου υγείας είχε συμφωνήσει στο ότι υπάρχει παραλογισμός στα άρθρα 96 και 97 του Ν.4600. Μικρό καλάθι κρατούσα, αλλά μια ελπίδα την είχα.

Ελπίζω ότι στην έκθεση θα έχουμε νεότερα καθώς επισήμως από τις 13/08, μετράμε μέρες για την απαγόρευση υλικών ιδιοκατασκευής που προορίζονται για άτμισμα καθώς και των Shake and Vape. Για την ακρίβεια, 17 και σήμερα.

Ελπίζω οι συναντήσεις που αναγγέλει συχνά πυκνά ο πρόεδρος του ΣΕΕΠΑ ([member=17746]paloukaros[/member] οι αγαπημένες σου τσαγιέρες), να φέρουν κάποια αποτελέσματα, έστω και μετά την καταληκτική ημερομηνία.

Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #233 στις: Αυγούστου 23, 2019, 14:56 »
Nαι θα μαζευτεί όλη η teapot united για να πετάξουν χαρταετό...Σωθήκαμε :laugh1:
...πάλι ο περιπτεράς παίζει μπαλίτσα μόνος του ;)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #234 στις: Αυγούστου 23, 2019, 15:30 »
Το ότι μια ιδιωτική εταιρεία πριν λίγα χρόνια έδωσε τη διαφημιστική της καμπάνια στην ιδιωτική εταιρεία
μιας ανιψιάς τωρινού πρωθυπουργού, τι ακριβώς σημαίνει δηλαδή και τι είδους λογικό άλμα είναι ;;;!!!! :idiot1:
Δράκους βλέπετε παντού μου φαίνεται.
Και η siemens ιδιωτική εταιρεία είναι και λυμένεται τον τόπο εδώ και δεκαετίες, έχοντας άρρηκτες σχέσεις με τη γνωστή οικογένεια. Αυτό που έγραψα λοιπόν σημαίνει ότι όταν μια ιδιωτική εταιρεία έχει στο payroll, δημοσιογράφους για να προβάλλουν αυτό που λέμε "εταιρική/κοινωνική ευθύνη", όταν ταϊζει οικονομικά διάφορους πολιτικούς από διάφορα κόμματα και όταν λειτουργεί ως χρηματοδότης πολιτικών εκστρατειών, δεν το κάνει επειδή ασπάζεται την ιδεολογία τους, το κάνει για να έχει νομοθετικά ανταλλάγματα και διευκολύνσεις που εξυπηρετούν τα συμφέροντά της.
Ούτε δράκους βλέπουμε, ούτε λογικά άλματα κάνουμε, το παιχνίδι της διαπλοκής είναι ιστορικό δεδομένο. Και ο σύνδεσμος των ατμομάγαζων αν είχε την οικονομική δύναμη, το ίδιο παιχνίδι θα έπαιζε. Υπάρχει κανείς που αμφιβάλλει γι' αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #235 στις: Αυγούστου 23, 2019, 15:37 »
Προσωπικά το εύχομαι κιόλας!

Από κινητό


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #236 στις: Αυγούστου 23, 2019, 16:02 »
Παίζοντας με τις λέξεις…


 Έκανε οικονομία για μήνες…
 έκανε το σκ@τό του παξιμάδι, τη
vg του κατοστάρα, το άρωμα παυτολέμονο αχτύπητη γκουρμεδιά…
 … αλλά… τα κατάφερε.
 Νάτος, λοιπόν, με μια ανθοδέσμη ίσα με το μπόι του, με το δαχτυλίδι των αρραβώνων στην αριστερή του τσέπη (φροντισμένα, μην φουσκώνει η θήκη), με κουστουμάκι, με μαντηλάκι άσπρο στην μπροστά-αριστερά τσέπη, με τη μαύρη γραβάτα (ευτυχώς που ο θείος Παναγιώτης ήξερε να δένει) αλφαδιασμένη, με μελέτη παλιών ρομαντικών καντάδων…
 Ο πατέρας μου, ο Επαμεινώνδας, είναι παλαιών αρχών, τον είχε προϊδεάσει η Μυρτώ. Πρόσεχε να του κάνεις καλή εντύπωση.

Στο κάλεσμα του κουδουνιού απάντησε μια κοπελίτσα με ποδιά υπηρέτριας.
 Αμάν, σαν κωμική ταινία του 60, σκέφτηκε.
 
 -Περάστε-περάστε…
 
 Πέρασε.
 Τον υποδέχθηκε ο κ. Επαμεινώνδας (μάλλον) με αριστοκρατική ρόμπα και ένα κασκόλ δεμένο με ναυτικό κόμπο στο λαιμό του.
 - Καλώς ορίσατε. Επαμεινώνδας Καραμήτρος, πού πας;
 -… ρε Καραμήτρο;
 Τον κοίταξε άγρια…
 -Εμ… Μίλτος Ατμίδης, καλώς σας βρήκα…
 -Ας είναι… περάστε, καθίστε…


Πέρασε.
 -ΟΧΙ. ΜΗΝ κάτσεις !!!
 Στάθηκε προσοχή.
 - Επαμεινώνδας Καραμήτρος, ναυτιλιακός πράκτωρ εν αποστρατεία.
 -Εν αποστρατεία;
 -Δε φαντάζομαι να είσθε κάποιος «σύγχρονος» πλέι-μπόι που παίζει με τις λέξεις. Μάλιστα κύριε, εν αποστρατεία. Διότι πόλεμος είναι και αυτός. Ο τουρισμός φέρνει συνάλλαγμα, τα καράβια βοηθάνε, οι εχθροί έχουν δικούς τους τουριστικούς προορισμούς. Ανταγωνισμός=πόλεμος, αγαπητέ. Το πιο βρώμικο και λυσσαλέο παιχνίδι παίζεται εκεί έξω. Πόλεμος, λοιπόν.
 -Μάλιστα…


 Κλάσμα της τζούρας πριν τελειώσει η επιθεώρηση, το βλέμμα έπεσε σε…
 -ΤΙ είναι αυτό που εξέχει;
 -Ποιο; Το δαχτυλίδι το έκρ…
 -ΑΥΤΟ!
 -1-0;
 -Στην δεξιά σας τσέπη… χαμηλά…
 -Α, είπα κι εγώ… αυτό είναι το μοντ μου.
 Βαδίζοντας γρήγορα, πληκτρολόγησε κάτι σε ένα λάπτοπ στο σαλόνι.
 -Δεν βγάζω νόημα. Τι σημαίνει μοντ;
 -Είναι η συσκευή που έχουμε για να ατμίζουμε.
 -Να κάνετε, ΤΙ; Αυτό απαγορεύεται, νεαρέ. Ξέρεις πολύ καλά ότι ο νόμος απαγορεύει οτιδήποτε που προορίζεται για άτμισμα. Δεν θέλω να δω εγγονάκια με υγρό στον πνεύμονα, με ουρά, με…
 -Οκ… με παρεξηγήσατε. Είναι φάρμακο για το άσθμα
 -Δεν είστε υγιής; Και τολμάτε να…
 -Εννοούσα… είναι κάτι εντελώς προσωπικό…
 -Μάααλιστα. Προσωπικό. Μακρύ και χοντρό. Μήπως την φραπεδιάζετε τη βάση, κύριε;
 -Υπάρχει και σε κύλινδρο, αν δεν σας αρέσει αυτό.
 Το βούλωσε, μόλις ο Επα τον κοίταξε βλοσυρά.

Η Μυρτώ, που όλη αυτή την ώρα έκανε γκριμάτσες, σκέφτηκε να σπάσει τον πάγο. Έφερε τους καφέδες.
 -Ωραίο άρωμα, του είπε καθώς άφηνε τους καφέδες, με μάτια που μπορμπούλιζαν και βλεφαρίδες που πετάριζαν στα 20 μεγαχέρτζ.
 -Μπα; Τιιι άρωμα είναι αυτό; ρώτησε ο Επα.
 -Ωκεανός του… άρωμα; Αστειεύεστε; Τι με περάσατε, για ατμιστή;
 -Είπα κι εγώ, παιδί μου.

Η κυρία Λεμονιά ήρθε με τα κρεατικά.
 -Χρυσοχέρα η γυναίκα μου, μικρέ. Η κόρη μας της έμοιασε. Βέβαια, το κόλπο στο κρέας είναι τα μπαχάρια και τα αρώματα… ο συνδυασμός, ξέρεις.
 -Α, τώρα επιτρέπονται τα αρώματα…
 -Τι είπες;
 -Εμ… έλεγα… πώς είναι η ζωή ενός συνταξιούχου;
 Ο Επα έγινε δράκος και πέταξε κόκκινες φωτιές από την κατακόκκινη φάτσα του.
 -Συνταξιούχος; ΠΟΤΕ !!! Είμαι άμισθος σύμβουλος του υπουργείου Ναυτιλίας και, περιστασιακά, του ΥΠΕΞ. Είπαμε… έχουμε πόλεμο. Λοιπόν, γιατί ήρθες εδώ;
 -Εμ… για να παίξουμε σκραμπλ. Με τις λέξεις δεν παίζουμε τόση ώρα;
 
 Το κινητό του Έπα λάλησε στο ρυθμό «απ την Κική και απ την Κοκό ποια να διαλέξω» κι έσωσε το Μίλτο. Προσωρινά.
 -Τι; σοβαρά;… βεβαίως… βεβαίως… θα συντάξω ανακοίνωση.
 Το πρόσωπό του άλλαζε όλα τα χρώματα του φάσματος, σαν ατμιστής να δοκίμασε «φωτιά» σε τετραμπάταρο 80.000.000
mAh, με αντίσταση υπεραγωγιμότητας 0,00000001 μικροώμ.
 -Μα, τι συμβαίνει; ρώτησε η Λεμονιά.



... απαγορεύεται η χωριστή πώληση συστατικών πλην αυτών που προορίζονται για άλλη χρήση, ενώ ο Νόμος λέει ότι απαγορεύεται η πώληση συστατικών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο άτμισμα.


 -Το παπόρι προς Περσία… βρίσκεται στη Σικελία. Προορίζεται για Καλαμάτα, αλλά μπορεί να συμβούν απίθανα πράγματα ενδιάμεσα. Δες τώρα, νέε μου, πόσο δύσκολη είναι η δουλειά του συμβούλου. Θα πρέπει, για μια ιστορία για την οποία δεν έχουμε ευθύνη, να συντάξω ένα ανακοινωθέν προς τας ΗΠΑ, όπου ναι μεν αλλά, τούμπαλιν, οσονούπω. Και η πίτα γερή και ο σκύλος χορτάτος. Κατάλαβες;
 -Τι να καταλάβουμε κι εμείς οι ατμισταί…

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 23, 2019, 21:41 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #237 στις: Αυγούστου 26, 2019, 23:14 »
ηρθανε και τα shortfills, ήταν αναμενόμενο ότι θα συνέβαινε αυτό ...

Αποσυνδεδεμένος tasoscook

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #238 στις: Αυγούστου 26, 2019, 23:56 »
Ότι θα έρθουν είναι σίγουρο,το ερώτημα είναι σε τι τιμή θα έρθουν γιατί ακούγεται για αύξηση μέχρι 5ευρω   :confused1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Η ελληνική νομοθεσία για το άτμισμα (2019)
« Απάντηση #239 στις: Αυγούστου 27, 2019, 01:54 »
Παράθεση
(απο το νομο)

Επιπλέον, απαγορεύεται η χωριστή πώληση και διάθεση στον τελικό καταναλωτή συστατικών, συμπεριλαμβανομένων και αρωμάτων, που προορίζονται για την ιδιοκατασκευή υγρών επαναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου, πληντωνσυστατικών εκείνωνπου διατίθενται προς χρήση άλλη πλην της κατανάλωσης υγρού επαναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Ετσι οπως το λεει ο νομος, και αφου βασικη αρχη ειναι πως οτιδηποτε ρητα δεν απαγορευεται, επιτρέπεται, βγαζει κανεις το συμπέρασμα ότι  "δεν απαγορευεται η ΜΗ χωριστη πώληση  και διάθεση στον τελικό καταναλωτή....." κτλ κοινως αυτο που πριν ηταν ιδιοκατασκευη μπορει να την κανει με οδηγιες σου το μαγαζι και να σου πουλησει ΕΤΟΙΜΟ αναμιγμενο προϊον που δεν ειναι πια Do It Yourself, αφου δεν το φτιαχνεις... yourself, δεν ειναι πια ιδιοκατασκευη αλλα 'ετεροκατασκευη"(?)
ειναι ετσι, η προκειται απλα για προχειρη διατυπωση του νομου? 
κοινως ο νομος ενδιαφερεται να μην φτιαχνεις ΕΣΥ το υγρό ή να κυκλοφορουν μονο τυποποιημενα απο το εργοστασιο στα οποια αργοτερα θα βαλουν και κανενα... καπνοσημο

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20737 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207924 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65919 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124812 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93575 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix