vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

82 επισκέπτες, 8 χρήστες
pngtszs1976, bloodlessz, gfilip, Jorge, manoslykos, camber, infernity, Doubt

Twitter

[ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #330 στις: Απριλίου 12, 2016, 11:18 »
Σύμφωνοι, αλλά κανείς δεν μπορεί να προδιαγράψει την πορεία ενός εγχειρήματος και ο όποιος κίνδυνος να εξελιχθεί σ' ένα γραφειοκρατικό μόρφωμα, δεν πρέπει να αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα, έτσι δεν είναι?

Eδώ δεν μπορούν να συναντηθούν 10 άνθρωποι να πιούν έναν καφέ και ανοίξαν στο καπάκι δέυτερο νήμα και δεν κινούνται κιόλας... :))

Και εσύ μιλάς για εγχείρημα?

Αφού δεν έγινε κάτι το 2011 - 12 που ήταν "ζεστα" τα πράγματα τώρα που δεν μιλάει άνθρωπος με άνθρωπο... δύσκολα τα πράγματα... :bye:

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #331 στις: Απριλίου 12, 2016, 11:46 »
Καλημέρα,
Φίλε Big, εκ προοιμίου δεν σε θεωρώ άνθρωπο που δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει.
Μην μπαίνεις στο τρυπάκι λοιπόν να αποδείξεις το δίκαιο και σωστό των λεγομένων σου
παραφράζοντας ή απομονώνοντας λέξεις / φράσεις απο διάφορες προτάσεις.
Και σαφώς έγραψα για το αυτονόητο του να μην ενοχλείς τον διπλανό σου
και για το αυτονόητο του δεν κάνω ότι γουστάρω ελλείψει νομικού πλαισίου.
Δεν πιστεύω ότι διαφωνείς, αντιθέτως διαβάζοντας κάποια πράγματα που έχεις γράψει
κατά καιρούς σε αυτό το νήμα και σε σχετικό άλλο νήμα είσαι σύμφωνος.
Αυτά για τους "πολιτισμένους" λοιπόν
Και αυτά περί "μαγκιάς" που έγραψα πάλι εγώ, αρκεί μια ματιά να ρίξεις το τι γράφουν
διάφοροι συνατμιστές για το θέμα ατμίσματος σε δημόσιους κλειστούς χώρους και το πως
εκείνοι δεν "χαμπαριάζουν¨και τα γνωστά περί "δεν απαγορεύεται και θα ντουμανιάζω" κλπ για να καταλάβεις που πήγαινε.

Αυτό που επισήμανα, είναι ότι ελλείψει νομικού πλαισίου, σε κλειστούς δημόσιους χώρους, εκ των πραγμάτων επέρχεται συμβιβασμός
στα θέλω μας για την αρμονική συνύπαρξη των χρηζόντων τον χώρο αυτό.  Αν δεν υπάρχει λοιπόν αυτή η συμβιβαστική συνύπαρξη,
αλληλοσεβόμενοι τα θέλω μας, τότε ο χώρος καθίσταται διεκδικήσιμος και επικρατεί ο νόμος της ζούγκλας.

Το αυτονόητο λοιπόν εδώ δεν έχει ημερομηνία λήξης....είναι διαχρονικό.

Αναφορικά με την δυσπιστία μου περί συλλόγων κλπ δεν βλέπω που συγκρούονται οι απόψεις μας, μιας και εσύ ο ίδιος
βγάζεις μια απογοήτευση για την συμμετοχή κλπ κλπ, μην τα ξαναλέω, τα έχεις ήδη γράψει.
Απο το '14 που υπάρχει αυτό το νήμα....είδες καμιά πρόοδο; Λες να μην έχω κι εγώ οπως και πολλοί άλλοι εμπειρίες απο συλλογικές δράσεις;
Εμείς οι ατμιστές ζούμε σε διαφορετική κοινωνία μήπως; Εχουμε άλλο DNA;
Αν δεν είναι σχετικό το ότι είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι που μας φόρτωσαν τα κακά όλου του κόσμου και δεν μπορούμε να βρούμε
έναν κοινό τρόπο δράσης, σε πράγματα μάλιστα που αφορούν την επιβίωσή μας και την επιβίωση των παιδιών μας, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι
θα είναι διαφορετικό στους ατμιστές; Οι ίδιοι άνθρωποι θα το πλαισιώσουν και πριν ο αλέκτωρ λαλήσει τρίς η φίλη margo πιο πάνω επιβεβαιώνει
τον σκεπτικισμό μου.....

Νομίζεις ότι μου αρέσουν εμένα αυτά που λέω για τις καταδικασμένες να αποτύχουν συλλογικές προσπάθειες; ΟΧΙ !!!
Αλλά σε μια φουρνιά ανθρώπων που σε 10 ώρες του έκαναν το οχι στον θάνατό του ναι, δεν μπορώ να ελπίζω.
Ο ρομαντισμός μου για αγώνες των νεανικών μου χρόνων, έχει δώσει εδώ και αρκετό καιρό την θέση του στην κυνική αποδοχή
της ωμής πραγματικότητας.
Ο μοναδικός λόγοςπου θα με κάνει να σταθώ δίπλα σου στην "μάχη" για το δικαίωμά μας να ατμίζουμε και να το απολαμβάνουμε
είναι ότι τον "νυν υπερ πάντων ο αγών". Την έκβαση....νομίζω την έχεις καταλάβει... 



Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #332 στις: Απριλίου 12, 2016, 12:42 »
διαβαζω και ξαναδιαβαζω αυτο το "μην ενοχλεις το διπλανο σου" και νοιωθω οτι βρισκομαι σε κανα βουνο του Θιβετ σε συναντηση δασκαλων του ΖΕΝ  με το Δαλαι Λαμα :confused1:
Αν πχ εμενα το opium μου βρωμαει, δε το ανεχομαι βρε αδερφε, το μυριζω και κανω εμετο -παραδειγμα, στην πραγματικοτητα ειναι απο τα γυναικεια αρωματα που με κανουν να γυρισω κεφαλι ακομα κι αν δε με ενθουσιαζει η τυπισα που το φοραει, αλλα λεμε για χαρη του παραδειγματος- φταιει η κυρια που κυκλοφορει φοροντας το αγαπημενο της αρωμα και θα επρεπε να μην το κανει γιατι ΕΓΩ ειμαι δυστροπος και με ενοχλει?
Μην τρελαθουμε κι εντελως γιατι πριν απο οτιδηποτε αυτο που πρεπει να καταλαβουν οσοι δεν το χουν καταλαβει -και δυστυχως ειναι πολλοι, και επαναλαμβανω πως φταει ο συνειρμος που δημιουργει η λεξη "τσιγαρο" - ειναι πως το ατμισμα ειναι τελικα μια φετιχιστικη συνηθεια με τα αρωματα η οποια για καποιους λογους (οκ δε θα αναλυσουμε εδω ψυχολογια εκτος κι αν θελει καποιος να το κανει...  οκ, και λογο νικοτινης) βοηθησε καποιους καπνιστες να κοψουν η να ελαττωσουν κατα πολυ το καπνισμα αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΝΙΣΜΑ κι αυτη η συσκευη με τους ατμους γλυκερινης και τα εσανς (οκ και νικοτινης) ΔΕΝ ενοχλει καποιον περισσοτερο απο ενα αρωμα που λιγο πολυ -εστω κι ενα AXE βρε αδερφε- οι περισσοτεροι φοραμε χωρις να νοιαζομαστε αν "ενοχλουμε τους γυρω μας".
Δηλαδη αν μια ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΤΑΤΗ μυρωδια απο βανιλιες σοκολατες και ry θεωρειται ενοχληση τοτε οποιος φοραει Hugo Boss No1 η οποια φοραει Hypnotic poison  θα πρεπει τουλαχιστο να τους απαγορευεται η εισοδος σε οποιοδηποτε κλειστο χωρο  (η ακομα καλυτερα να τους στελνουν στα καπνιστηρια :laugh1:) γιατι "μπορει να ενοχλουν" κανενα τρελαμενο  :wall:  και η λογικη ειναι να παρουμε το μερος του εν λογο τρελαμενου κι οχι την κοινη λογικη....
Δεν ειμαστε καλα δηλαδη, ειναι σα να λεμε να κανουμε και τα σουβλατζιδικα υπογειες γιαφκες γιατι καποιοι μουσουλμανοι ενοχλουνται απο το χοιρινο, η οι σοκολατες να διακινουνται με τροπους διακινησης ναρκωτικων επειδη εγω θελω να κανω διαιτα και με ενοχλει που τις βλεπω... Το ελεος το ιδιο δηλαδη
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2016, 12:58 από Nick74 »

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #333 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:00 »
διαβαζω και ξαναδιαβαζω αυτο το "μην ενοχλεις το διπλανο σου" και νοιωθω οτι βρισκομαι σε κανα βουνο του Θιβετ σε συναντηση δασκαλων του ΖΕΝ  με το Δαλαι Λαμα :confused1:

Σου φαίνεται περίεργο το αυτονόητο? :confused1:

Εκεί φτάσαμε? :(

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #334 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:01 »
Σου φαινεται αυτονοητο το περιεργο δηλαδη? εκει φτασαμε?  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #335 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:11 »
Ναι το να "μην ενοχλείς τον διπλανό σου" μου φαίνεται αυτονόητο... :bye:


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #336 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:12 »
Nick, το παραπλοποίησες ρε φίλε...και το παρερμήνευσες..... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #337 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:28 »
Ναι το να "μην ενοχλείς τον διπλανό σου" μου φαίνεται αυτονόητο... :bye:



οκ, εννωειται να προσπαθω στη ζωη μου να μην κανω κατι που ειναι βαση κοινης λογικης ενοχλητικο, αλλα απο κει και περα δε μπορουμε να καθομαστε να ψαχνουμε το τι μπορει να ειναι ενοχλητικο για τον οποιονδηποτε, και αν προσπαθησουμε παλι δε γινεται να ειμαστε καλοι με ολους γιατι αλλος μπορει να ενοχλειται να βλεπει ανθρωπο με μουσια και αλλος να ενοχλειται απο τα ξυρισμενα προσωπα, οποτε ΑΛΛΟ να μην ενοχλουμε κι αλλο να "σεβομαστε" τις εμμονες του καθε πυροβολημενου, και οσον αφορα καποιον που "ενοχλειται" απο το ατμισμα αυτος δεν ανηκει σε διαφορετικη κατηγορια απ αυτους με τα μουσια.
Το ΚΤ ενοχλει, γιατι υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι της ιδιας του της φυσης που ενοχλει, αλλα το ΗΤ ΔΕΝ εχει την ιδια φυση. Ειναι αλλο πραμα και το μονο του προβλημα ειναι τελικα η ονομασια του. 
Αν το χαν ονομασει πατατομπουρμπουλιθρα τωρα ουτε αυτο το νημα θα υπηρχε και πιθανον ουτε κανεις θα νοιαζοταν να βγαλει νομοθεσιες κτλ και φυσικα ουτε θα "ενοχλουσε" κανεναν, αλλα αν εμεις δε μπορουμε να καταλαβουμε τις διαφορες πως ειναι δυνατο να περιμενουμε απο τους εξω?







Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #338 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:30 »
Πάντως τα τελευταία 6-7 σχόλια πρέπει να πάνε στο άλλο νήμα από το οποίο ξεκίνησε η κουβέντα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #339 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:40 »
Εγώ συμφωνώ με αυτή την ιδέα, μεεεεεσααααααααάαααα  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #340 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:47 »
Πάντως τα τελευταία 6-7 σχόλια πρέπει να πάνε στο άλλο νήμα από το οποίο ξεκίνησε η κουβέντα :laugh1:

Φιλε μου εχεις δικιο αλλα ειναι τοσο αλληλενδετα τα δυο θεματα που μπερδευεται λιγο 

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #341 στις: Απριλίου 12, 2016, 13:54 »
Δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα στην οποία όταν υπάρχει κάτι που μας δίνει τη δυνατότητα να επιβληθούμε στον άλλο, το εκμεταλλευόμαστε μέχρι δακρύων. Ως καπνιστές, σίγουρα όλοι μας συναντήσαμε την ηλικιωμένη κυρία που καθόταν σε απόσταση άνω των δέκα μέτρων από εμάς και μόλις το ανάψαμε, άρχισε να βήχει λες και ήταν κλεισμένη σε καπνιστήριο αλλαντικών... Οι περισσότεροι, κυρίως άντρες, έχουμε γυρίσει να κοιτάξουμε τον οδηγό του οχήματος που προσπερνάμε με βλέμμα "τι σου κάνω μάνα μου"... Με απλά λόγια, είμαι και εγώ οπαδός του "η ελευθερία σου σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του διπλανού σου". Μόνο όμως όταν ο διπλανός μου δεν είναι το άκρον άωτον του παραλογισμού, επειδή απλά μπορεί να πει "ενοχλούμαι".

Διάβασα κάπου ότι "μία μεμονωμένη άρνηση ενός ατμιστή να δικαιωθεί, μπορεί να επιφέρει ακόμα και δικαστική δικαίωση". Φυσικά και θα μπορούσε. Εκ προοιμίου όμως, ξέρω ότι δεν θα είμαι εγώ αυτός ο ατμιστής. Γιατί πολύ απλά, την μία ημέρα της εβδομάδος που θα βγω για να ξεσκάσω, δεν θα μπω σε τριπάκι τσακωμού και φέρε μου το Νόμο, και μου κάνει η χάρη να φωνάξεις και τον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου και λοιπά. "Και θα ανεχτείς ρε Τρύφωνα να σου χαλάσουν αυτή τη μία μέρα ξεσκάσματος που έχεις με το να μην σου επιτρέψουν να ατμίσεις?". Όχι φυσικά, θα φύγω, θα πάω αλλού. Οι εποχές που αρπαζόμουν με το παραμικρό, έχουν περάσει προ πολλού. Πλέον, έχω άλλα όπλα στη φαρέτρα μου. Ένα μαγαζί που δεν θα μου επιτρέψει να ατμίσω, δεν θα ξαναδεί Κερκυραίο ατμιστή ας πούμε. "Χ##τηκε το κατάστημα" θα μου πεις, "με τις υγείες του" θα απαντήσω. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι με αυτή μου την κίνηση "του έκανα τα μούτρα κρέας".

Η γραμμή μεταξύ δικαιώματος και νομοθεσίας, είναι πολύ λεπτή. Όλοι μας καταλαβαίνουμε τι πάει να πει δικαίωμα, ή μάλλον τι θα έπρεπε να σημαίνει. Αυτό που ισχύει όμως στην πραγματικότητα, είναι το τι λέει ο Νόμος. Θα γίνω λίγο ακραίος με το παράδειγμά μου, λέγοντας ότι ως αναβάτης δικύκλου, έχω δικαίωμα να μην φοράω κράνος καθώς τον εαυτό μου θα βλάψω και μόνο αν έρθω σε περιπτύξεις με κολώνα ΔΕΗ. Σύμφωνα με το Νόμο λοιπόν, δεν το έχω αυτό το δικαίωμα.

Η δημιουργία Συλλόγου είναι κάτι που μου έχει περάσει πάρα πολλές φορές από το μυαλό. Δυστυχώς όμως, η εμπειρία μου από αρκετούς Συλλόγους στους οποίους είτε μετέχω, είτε εκπροσωπώ είτε μου έχει ανατεθεί ο λογιστικός έλεγχος, δεν είναι και η καλύτερη. Συνήθως, δύο τρέχουν και 100 εμφανίζονται δυο φορές το χρόνο, στην κοπή της πίτας και στη Γενική Συνέλευση. Με συγχωρείτε, αλλά έτσι δουλεύουν οι Ανώνυμες Εταιρείες, όχι οι Σύλλογοι. Φαίνεται και από το όνομα εξάλλου...

Αν θα ήθελα ένα Σύλλογο? Σίγουρα! Αν θα γινόμουν μέλος? Πολύ πιθανόν (εξήγηση παρακάτω). Αν θα συμμετείχα στη Διοίκηση? Με τίποτα. Η εξήγηση είναι απλή: δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο. Το να προσφέρω μια βοήθεια, μια εμπεριστατωμένη άποψη σε πράγματα που γνωρίζω ή ειδικεύομαι, ευχαρίστως. Αλλά χρόνο για ενεργή συμμετοχή, δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να διαθέσω. Και γι αυτό θεωρώ ότι μια θέση στη Διοίκηση θα ήταν καλύτερη στα χέρια κάποιου που μπορεί να διαθέσει χρόνο.

Κατά πόσο θα μπορούσε να τρέξει αυτό το εγχείρημα, δεν το γνωρίζω. Οι διαδικασίες σύστασης και λήψης ΑΦΜ είναι σχετικά απλές πάντως, και με κόστος κοντά στα €25 ανά ιδρυτικό μέλος (πρέπει να είναι 21). Αυτό που λείπει από όσους γενικά ασχολούνται με συλλόγους, είναι η ανιδιοτέλεια και γι αυτό πολλά συλλογικά εγχειρήματα καταλήγουν σε καταστροφή. Πραγματικά, θα πηδούσα από τη χαρά μου τη μέρα που θα βλέπαμε ανακοίνωση ίδρυσης ενός τέτοιου Συλλόγου. Και μακάρι να μου επέτρεπαν οι συνθήκες να ασχοληθώ σοβαρά με κάτι τέτοιο.

@Nick74
Στον πίνακα που παράθεσες, δοκίμασε να αλλάξεις την ερώτηση της έκτης γραμμής. Κάντην "επιτρέπεται σε δημόσιους χώρους κλπ?". Η απάντηση για το τσιγάρο θα είναι "ΟΧΙ" και θα έχει ακριβώς το ίδιο νόημα με πριν. Για το άτμισμα, ποια είναι η απάντηση? "Ναι, παντού" βασιζόμενη στο "ότι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται" ή " μακάρι να ξερα..."?

Και όχι, τα θέματα δεν είναι αλληλένδετα. Ο Διαχειριστής μας παρέπεμψε σε αυτό το νήμα για την κουβέντα περί Συλλόγου. :)

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #342 στις: Απριλίου 12, 2016, 14:02 »
Εγω παντως ειμαι Μεσα!

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #343 στις: Απριλίου 12, 2016, 15:03 »
οκ, εννωειται να προσπαθω στη ζωη μου να μην κανω κατι που ειναι βαση κοινης λογικης ενοχλητικο, αλλα απο κει και περα δε μπορουμε να καθομαστε να ψαχνουμε το τι μπορει να ειναι ενοχλητικο για τον οποιονδηποτε, και αν προσπαθησουμε παλι δε γινεται να ειμαστε καλοι με ολους γιατι αλλος μπορει να ενοχλειται να βλεπει ανθρωπο με μουσια και αλλος να ενοχλειται απο τα ξυρισμενα προσωπα, οποτε ΑΛΛΟ να μην ενοχλουμε κι αλλο να "σεβομαστε" τις εμμονες του καθε πυροβολημενου, και οσον αφορα καποιον που "ενοχλειται" απο το ατμισμα αυτος δεν ανηκει σε διαφορετικη κατηγορια απ αυτους με τα μουσια.
Το ΚΤ ενοχλει, γιατι υπαρχουν συγκεκριμενοι λογοι της ιδιας του της φυσης που ενοχλει, αλλα το ΗΤ ΔΕΝ εχει την ιδια φυση. Ειναι αλλο πραμα και το μονο του προβλημα ειναι τελικα η ονομασια του.
Αν το χαν ονομασει πατατομπουρμπουλιθρα τωρα ουτε αυτο το νημα θα υπηρχε και πιθανον ουτε κανεις θα νοιαζοταν να βγαλει νομοθεσιες κτλ και φυσικα ουτε θα "ενοχλουσε" κανεναν, αλλα αν εμεις δε μπορουμε να καταλαβουμε τις διαφορες πως ειναι δυνατο να περιμενουμε απο τους εξω?


(Image removed from quote.)

ενοχλώ΄: προκαλώ δράση που δεν μπορώ να περιορίσω στο δικό μου τετραγωνικό μέτρο που μου αναλογεί.
               κοινώς, κάνε οτι γουστάρεις στον χώρο που σου αναλογεί αλλά να μπορείς να περιορίσεις την δράση στον χώρο σου.
               Οτι δεν μπορείς να περιορίσεις και δεν διέπεται απο νόμους μπλα μπλα μπλα κλπ ενδεχομένως να ενοχλήσει κάποιον άλλον
               στο τετραγωνικό που αναλογεί σε εκείνον
               Τέτοιο δικαίωμα δεν το έχω γιατί περιορίζω αυτόματα το δικαίωμα του άλλου.
               Ποιο απλά δεν μπορώ να το περιγράψω.
               Καμιά σχέση με παρενέργειες, βλάβες, νικοτίνες, πίσσες, μούσια και όλα τα υπόλοιπα.
               Απλός - πάναπλος κώδικας συμπεριφοράς είναι....

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: [ΠΡΟΤΑΣΗ] Ενωση Ελληνων Ατμιστων Ε.ΕΛ.Α.
« Απάντηση #344 στις: Απριλίου 12, 2016, 15:05 »
Εμένα μου αρέσουν οι λίστες.

10 Πράγματα που διαφέρουν (από λίγο έως ριζικά) από άνθρωπο σε άνθρωπο:
  • Η ερμηνεία της λέξης "Σεβασμός"
  • Η ερμηνεία της λέξης "Αυτονόητο"
  • Η ερμηνεία της λέξης "Δικαίωμα"
  • Η ερμηνεία της λέξης "Ελευθερία"
  • Η ερμηνεία της λέξης "Ενόχληση"
  • Η "παράκαμψη" εφαρμογής ενός νόμου
  • Ο αυτοσεβασμός
  • Η αυτοεκτίμηση
  • Ο αυτοπεριορισμός
  • Η "κοινή" λογική

Όποιος δώσει μια ερμηνεία, αποδεκτή από όλους
σε καθένα από αυτά τα 10 θεμελιώδη πραγματάκια
θα έχει την ψήφο μου για ισόβιος Πρόεδρος του συλλόγου
(και ότι άλλο θέλει)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 204 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20787 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174659 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312923 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124837 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix