vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

163 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Tem, Blackwolf, azzazel, anetost, maprix

Twitter

ΖΩΝΤΑΝΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ με συμμετοχή ΔΡ.ΦΑΡΣΑΛΙΝΟΥ & Δ.ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ

Αποσυνδεδεμένος Atoner

  • **
  • 298
  • Φύλο: Άντρας
  • Σοβαρος ΝΑΙ σοβαροφανης ΠΟΤΕ!!!
Και έλεγα πως εγώ έχω την απόλυτη ρεαλιστική φαντασία σε ένα Matrix  κόσμο.Spectrum
Και παρακαλώ όσο αφορά το κράτος μην  αναφέρουμε  ξανά το χρήμα.Αν ήταν το πρόβλημα το χρήμα( αέρας κοπανιστός δηλαδή) το πρόβλημα θα λυνόταν σε 24 ώρες,Είναι χιλιαααα άλλα τα θέλω των κακομούτσουνων αφεντάδων ( και δεν εννοώ τα πιόνια τους πολιτικούς)  από την χώρα μας ,και την κάθε χώρα,τους ανθρώπους γενικότερα,που τελευταίο από όλα είναι το χρήμα σαν στόχος.Παιδί δημοτικού να δει στο google τι έχει γίνει  σε όλες τις χώρες που έχουν( φυσικό αέριο,πετρέλαιο,χρυσό,κλπ κλπ θα καταλάβει τι παίζει  και πως κατακτώνται πλέων. Και να ήταν μόνο αυτό.Πάω να ξαπλώσω,να φανταστώ όπως παιδί ,πως με βάζει μέσα ο προπονητής στα τελευταία 30 λεπτά του αγώνα,και ενώ χάνουμε 2-0 σημειώνω 3 γκολ με άστα να πάνε ενέργειες,και στο τελευταίο λεπτό και ενώ κερδίζουμε 3-2 κερδίζουν οι αντίπαλοι πέναλτι με ταυτόχρονη αποβολή του τερματοφύλακα μας. Βάζουν εμένα τερματοφύλακα γιατί δεν έχουμε άλλη αλλαγή και αποκρούω και το πέναλτι.Είμαι η' δεν είμαι θεός μιλάμε !!!
Την αγάπη μου σε όλους και καλά κουράγια.

Αποσυνδεδεμένος axl100

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Οχι σε ολες τις χωρες με πετρελαιο, μονο σε αυτες με χαμηλο πολιτισμικο επιπεδο, πχ η Νορβηγια ειναι μια χαρα χωρα και ας εχει πετρελαια.

Αποσυνδεδεμένος gipsy

  • *****
  • 1261
  • Φύλο: Άντρας
ΣΚΑΙ... Ο πρόεδρος... 
Δεν πειράζει να φορολογηθεί και το άτμισμα εφόσον φορολογούνται τα πάντα;; :o :confused1:

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Τι τον νοιαζει  τον τύπο το δικό του θελει να περάσει να μην γίνονται αγορές από το εξωτερικό.Μήπως θα πληρώσει αυτός την διαφορά??

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Μας απειλεί κι ολας  οτι θα διακόψει τις αγορές απο το εξωτερικο...
Σε ζουλού νομιζει οτι αποτείνεται? :D

Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά, μη κοροϊδευόμαστε, ο ΣΕΕΗΤ ΘΕΛΕΙ να φορολογηθεί το ατμισμα, έστω και αν δε το λέει ξεκάθαρα.
Είναι ο μόνος τρόπος για να μπει ειδικός φόρος κατανάλωσης, ώστε να μπορέσουν να αποκλείσουν τις αγορές από εξωτερικό.

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Αρα χρειαζεται μια ανεξαρτητη έννωση ατμιστων να πει την αλήθεια...

Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Είδα και εγώ το πρωί στον ΣΚΑΙ τον πρόεδρο του ΣΕΕΗΤ και ιδιοκτήτη της alterEgo, πράγματι όλο χαρά ήταν  με τη φορολογία, είπε μάλιστα ότι η Ελλάδα ήταν η μόνη χώρα που δεν είχε φορολογήσει το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Οταν ομως δεν θα πουλανε τπτ τοτε καλα θα ειναι και οσο αφορα τις αγορες απο το εξωτερικο ειμαστε πολυ "μικροι" για να τις σταματησουν 

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ:
« Απάντηση #144 στις: Μαΐου 23, 2016, 15:39 »
Ρε παιδιά, μη κοροϊδευόμαστε, ο ΣΕΕΗΤ ΘΕΛΕΙ να φορολογηθεί το ατμισμα, έστω και αν δε το λέει ξεκάθαρα.
Είναι ο μόνος τρόπος για να μπει ειδικός φόρος κατανάλωσης, ώστε να μπορέσουν να αποκλείσουν τις αγορές από εξωτερικό.
κ
Και μετα να κανουν παρτυ αισχροκερδιας!
Με τον νου τους!
Γιατι  υπολογιζουν χωρις τον ξενοδοχο,δηλ. τον mister blackmarket !

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Θα δεις τιμές σε μοντ και σε ατμο.... απιστευτα ψηλές....

Αποσυνδεδεμένος rezwalker

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
παιδια μια παρατηρηση
νομιζω οτι το ποσοστο dyi  ειναι πολυ μικρο
αν βαλουμε σε αυτο και το ποσοστο αυτων που κανουν
παραγγελιες απο εξω μιλαμε ειναι ακομα πιο μικρο το συνολο
οποτε εχει ενα λογο που μιλαει ετσι,κατι ξερει
και καταληγω οτι τελικα ειμαστε πολυ μικροι για να ασχοληθουν μαζι μας
το βαρος τους ειναι οι non dyi  νομιζω και σε αυτους βασιζονται

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Λες αυτοί που πουλάνε βάσεις να μην γνωρίζουν το ποσοστό πώλησης βάσεων και αρωμάτων;
Σαφώς και το γνωρίζουν....και ξέρουν ότι το 90% των πάνω των 4 μηνών ατμιστών πάει σε DIY
τουλάχιστον σε ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό των υγρών που ατμίζει.



Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Θα δεις τιμές σε μοντ και σε ατμο.... απιστευτα ψηλές....

Απίστευτα ψηλές δεν θα είναι, ήδη είναι στον Θεό.....!!!
Επιχειρηματικά και μόνο αν το δούνε σωστά, οι τιμές θα πρέπει να μείνουν στα ίδια ή και να υποχωρήσουν λίγο.
Απλά θέλουν να κοπεί το ιντερνετικό εισαγόμενο κατ' αυτούς "παρεμπόριο" αναλώσιμων και συσκευών,
για να έχεις επιλογή μόνο απο τα μαγαζιά τους.
Αυτόματα αυτό θα αυξήσει τηις πωλήσεις τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2016, 16:02 από nikosallos »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Δεν θα πω ονόματα, αλλά πριν 2 περίπου χρόνια κάποιος εξαίρετος αντιπρόσωπος γνωστότατης εταιρίας είχε εκφράσει χαρά για το θέμα της φορολογίας και των αφαιμακτικών (όχι απαραίτητα ουσιαστικών) υγροπιστοποιήσεων. 

Αυτά στην αρχή της τελευταίας κρίσης. Ενα χρόνο μετά, έμαθα ότι άλλαξε απόψεις, διότι διαπίστωσε ότι το ακριβό δεν πουλάει όταν υπάρχει η λύση του πολύ πιο οικονομικού, με ελάχιστη διαφορά στην ποιότητα. Ατυχώς, τα δικά του προιόντα ήταν ήδη ακριβά και χωρίς φόρους. 

Αυτό είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα ότι τέτοιου είδους μέτρα μπορεί να πλήττουν τον καταναλωτή, πλήττουν όμως πολύ περισσότερο τις επιχειρήσεις. 
Οι καταναλωτές θα μειώσουν την κατανάλωση και μπορεί ο τζίρος θα αυξηθεί τεχνητά λόγω των φόρων κατά μικρό ποσοστό, αλλά τα κέρδη θα συρρικνωθούν, διότι ο πραγματικός τζίρος προ φόρου θα είναι πολύ μικρότερος. 

Η αγορά της ΕΕ και Αμερικής θα κλείσει, αλλά τον τελευταίο καιρό αυτές οι αγορές είναι κυρίως για αρωματάκια TPA, κάποια premium υγρά και ελάχιστο εξοπλισμό. Πάνε οι εποχές που έρχονταν απευθείας από αμερική τα προβάρια και τα halo. Η αγορά της Κίνας είναι εξαιρετικά δύσκολο να ελεγχτεί. Αν λοιπόν μπει η μπλε ταινία για να κλείσουν οι αγορές από εξωτερικό, αλλά αυτές μείνουν κατά 90% ανοιχτές, τότε το μέλλον της ελληνικής αγοράς είναι δυστυχώς ζοφερό. Οχι μόνο τα πάντα θα είναι πανάκριβα εδώ, αλλά θα έχουμε εισαγωγές ήδη παλιών μοντέλων λόγω του εξαμήνου. Θα έρχεται λοιπόν το εκάστοτε πίκο σε τριπλή τιμή, 4-5 μήνες μετά την κυκλοφορία του στην Κίνα. Μη ανταγωνιστικό περιβάλλον. 

Το δυστυχώς το ανέφερα διότι ξέρω πολλά άτομα που δεν έχουν αλυσίδες, αλλά ένα μαγαζάκι και παλεύουν να βγάλουν μεροκάματο. Το να κλείσουν επειδή δεν είναι ανταγωνιστικοί με τα διεθνή ΚΑΙ ελληνικά δεδομένα είναι λυπηρό, αλλά κατανοητό. Το να κλείσουν επειδή πρέπει με το έτσι θέλω να έχουν συνεταίρο το κράτος μέσω διπλού καπέλου στις τιμές το βρίσκω απλά εξοργιστικό. 

Οι δυσλειτουργίες στην ελληνική αγορά είναι υπαρκτές, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θέλω να έχω ατμομάγαζα στην περιοχή που κινούμαι. Το ζήσαμε το 2011 και 12 και δεν ήταν καλό: ή να περιμένουμε το πακετάκι από Κίνα ή να πηγαίνουμε στα ελάχιστα εγχώρια και πανακριβότατα καταστήματα, με την μικρή ποικιλία. 

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Επειδη το μπραβο δεν ειναι αρκετο , ειπες απλα κατανοητα και με σαφηνεια την πραγματικοτητα της καταστασης στην Ελληνικη αγορα και το τι μελλει γενεσθαι . 
Μπραβο Petra

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285591 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15646 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem