vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

66 επισκέπτες, 8 χρήστες
gfilip, Jorge, manoslykos, telemaxos, infernity, FaniFox, Milarepa, tony1976

Twitter

Έφαγα πόρτα με το ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 00:38 »
Δεν διαφωνώ αλλα και δεν συμφωνώ. Σε κανονικές συνθήκες ρωτάς και μπαίνεις. Αλλα προσωπικά, και επειδή ΄ηταν ενας απ τους λόγους που άρχισα το ΗΤ δεν μπορώ να με φανταστώ να ανέχομαι ολική απαγόρευση. Το μόνο που πε παρηγορεί αιναι οτι πλέον δεν χρειάζομαι τασάκι, γιατι τα σφηνάκια και λοιπά παραφερνάλια που φερνανε ορισμενοι, απαγορεύοντας μεν τύποις αλλα επιτρέποντας δέ, ήταν απαράδεκτο για μενα. Εξακολουθώ να θεωρώ ό,τι πιο αντιδημοκρατικό το να μην με αφήνουν να χρησιμοποιήσω κάτι που κυκλοφορεί νομίμως και χρυσοπληρώνω (εννοώντας το κ.τ) ενω θα μπορούσαν να ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ σε ΟΛΑ τα μαγαζιά χώρουν καπνιστών και μή. Αλλα στην περιπτωση αυτή εδω οπου ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να ισχυρισθει οτι τον ενοχλεί, ακόμα και αν του το φυσάς στα μούτρα είναι πιά γελοίο. Ο καταστηματάρχης λοιπόν απλά φοβάται οτι η γεροντοκόρη (οποιουδήποτε φύλου) που ΠΙΘΑΝΟΝ να του κανει παράπονα οτι ενοχλείται, θα κανει μεγαλύτερη φασαρία απο σένα. Και εκεί με πιάνει το τσολιαδίστικο και θελω να φοβηθεί περισσότερο τη δική μου φασαρία που (για την ώρα έστω) ειναι Νομιμη.

edit σορυ για τα ορθογραφικά. Γράφω εν βρασμώ!!! (εν ατμώ???)  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 00:47 »
χαχχαχα! Εν ατμο!

Φιλε Alex, το μηνυμα μου δεν απευθυνοταν αποκλειστικα σε εσενα, ειχα αρχισει να το γραφω πριν στειλεις το δικο σου - αυτο για να μη παρεξηγηθω. Περισσοτερο, ηταν η προσωπικη μου τοποθετηση στο ζητημα παρα απαντηση σε κατι συγκεκριμενο.

Ομως, σε αυτο που αναφερεις, αν θελουμε να ειμαστε ακριβοδικαιοι, αφου υφισταται "παθητικο" ατμισμα (συμφωνα με την τελευταια ελληνικη ερευνα που διαβασαμε εδω στο φορουμ), ακομα κ αν δεν ενοχλει συνειδητα, θεωρω οτι δεν μπορουμε να υποχρεωνουμε τους συνανθρωπους μας σε αυτο.

Για εμενα προσωπικα, ακομα κ για τους καπνιστες, η πιο βιωσιμη λυση για τους χωρους διασκεδασης θα ηταν ο νομος να αφηνει τη πρωτοβουλια στην εκαστοτε επιχειρηση - αν ηθελε ας ηταν για καπνιστες-ατμιστες, αν ηθελε οχι. Θα μου πεις τωρα, και ποια καφετερια ρε φιλε θα ηθελε να ειναι για μη καπνιστες; Αμεσως, αμεσως θα απαντουσα 1 σε καθε συνοικια η οποια θα ειχε παντα πελατεια διοτι οι αλλες 10 της συνοικιας θα ηταν για καπνιστες. Η ζητηση θα καθοριζε και τη προσφορα.

Τα ευτραπελα που βλεπουμε τωρα (ποτηρια για τασακια κ αλλα συναφη) ειναι ακριβως γιατι η λυση "αποκλειστικα μη καπνιζοντες" ή η λυση "χωρος καπνιστων" δεν ηταν βιωσιμη για τα περισσοτερα απο τα καταστηματα αυτου του ειδους. Και φανταζομαι, ενω στην αρχη οι μη καπνιστες θα ειχαν χαρει οτι πλεον θα μπορουνε να πανε να πιουνε το ποτο τους χωρις ντουμανι, εχουν καταλαβει πλεον ποσο 'ηλιθιος' νομος ηταν.

Y.Γ: επειδη σε σχεση με το προηγουμενο μηνυμα μου, μπορει να φανει οτι αντιφασκω, εννοω, οτι εφ'οσον, καλως η κακως υπαρχει απαγορευση του καπνισματος, θα ηταν αδικο να μην απαγορευεται και το ατμισμα - αλλο αν θεωρω και τις δυο απαγορευσεις, μη "βιωσιμες" στην ελληνικη νυχτα δισκεδασης, κ εν τελει αχρηστες.

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 12:58 »
Επιτρεψτε μου να διαφωνησω λιγο με το ολο "χαμηλου προφιλ" σκηνικο.
Κατ' αρχην δε βαζει ο καταστηματαρχης τους κανονες, οσον αφορα το ατμισμα, οπως  ειπωθηκε, διοτι αν ειναι ετσι, μπορει να βαλει κανονες και για το καπνισμα, κι αν ποτε εφαρμοστει ο νομος, αυτος να πει οτι εχει βαλει κανονες να το επιτρεπει. Δεν ειναι ετσι. Ο χωρος του ειναι δημοσιος, και ειναι υποχρεωμενος να δεχτει ολα τα νομιμα κουσουρια του καθενος που δεν ενοχλουν αλλους. Και αφου μεχρι στιγμης ολοι μας ξερουμε οτι ακομη αυτο που κανουμε δεν ειναι παρανομο (αλλα ουτε και ηθικα μεμπτο, γιατι και το ρεψιμο νομιμο ειναι αλλα δεν το κανουμε μεσα σε ενα τετοιο χωρο), τοτε πρεπει να πατησουμε και λιγο ποδι και να απαιτησουμε απο τον καταστηματαρχη να μας υποδειξει το νομο βαση του οποιου απαγορευεται το η.τ. και οχι το καναλι στο οποιο το ακουσε. Αγνοια νομου δεν υφισταται, και μιας και ειναι και επαγγελματικο του θεμα, ειναι υποχρεωμενος να ξερει σε ποιον νομο αναφερεται οταν ζητα απαγορευση.
Θα μου πειτε τωρα γιατι το σκαλιζω και δεν καθομαι να πιω ηρεμος τον καφε μου, η γιατι δεν την κανω και να παει να μαμηθει ο τυπος; Διοτι ετσι θα διαιωνιστει μια κατασταση εις βαρος μας, αυριο μπορει να το μαθει και η διπλανη καφετερια, και μεχρι να το παρω χαμπαρι, να ειμαι με -1 εξω στο κρυο να ατμιζω non με γευση βατομουρο. Την τρελα μου δηλαδη.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 13:05 »
ναι ρε φιλε ο καθενας ομως στον χωρο του κανει κουμαντο τι να κανεις να τσακωθεις? απλα δεν ξαναπας...
Ακριβώς!! Δεν πάς σε μαγαζιά που ξέρεις ότι απαγορεύουν το άτμισμα!! Είναι τόσο απλό! Γιατί να σου χαλάνε την διάθεση? ναι? Απλά σε λίγο καιρό βλέπω καταστηματάρχες με όπλα να κυνηγάνε τους πελάτες να μπούν  με το ζόρι στα μαγαζιά τους  ::) ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 13:38 »
Εφόσον ΞΕΡΕΙΣ οτι το απαγορεύουν φυσικά και δεν πας! Εκτός αν έχεις ορεξούλα, οπότε πας και τους βαζεις στη γωνια να σου δείξουν το νόμο, και όταν πάνε να σε διώξουν γυρνάς με βαριεστημένη αστυνομία κλπ.  :tongue_smilie: (δεν θα το κανα ποτέ παντως) Προσωπικά ειμαι ΠΟΛΥ ΚΑΤΑ πρακτικών που εχω διαβάσει απο ορισμένους, τύπου: Ατμισμα σε σινεμά, μετρό, τράμ, σουπερ μαρκετ, κλπ. Αυτό ειναι ισοπέδωση! Σε ενα τοπίο που δέν ειναι ξεκαθαρισμένο νομικά, αυτη η πρόκληση μονο κακο μπορεί να κάνει. ΑΛΛΑ, μην παραείμαστε και χαμηλών τόνων πιά.
@ Teodor Καμμια παρεξήγηση προς θεού, δεν θεώρησα οτι το πες για μενα.
Απλά όντως εκείνη την ώρα εγραφα "εν ατμώ"  :tongue_smilie:
πρίν 12 χρόνια (13 πλεον) είχα παει στην Florida. και εκει ήταν απο τα τελευταία μέρη οπου σε μερικά σημεία επιτρεπόταν το κάπνισμα! ΟΛΑ τα ρεστωράν είχαν χωωρο για καπνίζοντες και μή, και σε ΟΛΑ  τα fast food απαγορευόταν καθ οτι ειχαν μικροτερης ηλικίας πελάτες. Να μην εκτίθενται τα παιδιά ουτε στο θέαμα του καπνιστή. Και το θεωρώ πολυ σωστό. Και στα ρεστωράν συνήθως πήγαινα στις θεσεις ΜΗ καπνιστών για να μην αναγκάζομαι να τρώω στη μαπα τον καπνο του αλλου την ώρα που τρώω.
Το σύστημα δουλευε και ΟΛΟΙ ηταν ευχαριστημένοι! ΟΛΟΙ ομως! Ειναι εφικτό.
Θα μπορουσε και εδω να ειναι ετσι και ας μας εβαζαν στις θεσεις καπνιστών που θα ηταν αηδία!

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 13:46 »
Ειναι καποιες στιγμες που θελω να τσακωθω,
και ειναι μια καλη ευκαιρια.
Να το εχω υπ' οψιν.

 :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος fotakos

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
    • www.publiceye.gr
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 13:47 »
Επιτρεψτε μου να διαφωνησω λιγο με το ολο "χαμηλου προφιλ" σκηνικο.
Κατ' αρχην δε βαζει ο καταστηματαρχης τους κανονες, οσον αφορα το ατμισμα, οπως  ειπωθηκε, διοτι αν ειναι ετσι, μπορει να βαλει κανονες και για το καπνισμα, κι αν ποτε εφαρμοστει ο νομος, αυτος να πει οτι εχει βαλει κανονες να το επιτρεπει. Δεν ειναι ετσι. Ο χωρος του ειναι δημοσιος, και ειναι υποχρεωμενος να δεχτει ολα τα νομιμα κουσουρια του καθενος που δεν ενοχλουν αλλους. Και αφου μεχρι στιγμης ολοι μας ξερουμε οτι ακομη αυτο που κανουμε δεν ειναι παρανομο (αλλα ουτε και ηθικα μεμπτο, γιατι και το ρεψιμο νομιμο ειναι αλλα δεν το κανουμε μεσα σε ενα τετοιο χωρο), τοτε πρεπει να πατησουμε και λιγο ποδι και να απαιτησουμε απο τον καταστηματαρχη να μας υποδειξει το νομο βαση του οποιου απαγορευεται το η.τ. και οχι το καναλι στο οποιο το ακουσε. Αγνοια νομου δεν υφισταται, και μιας και ειναι και επαγγελματικο του θεμα, ειναι υποχρεωμενος να ξερει σε ποιον νομο αναφερεται οταν ζητα απαγορευση.
Θα μου πειτε τωρα γιατι το σκαλιζω και δεν καθομαι να πιω ηρεμος τον καφε μου, η γιατι δεν την κανω και να παει να μαμηθει ο τυπος; Διοτι ετσι θα διαιωνιστει μια κατασταση εις βαρος μας, αυριο μπορει να το μαθει και η διπλανη καφετερια, και μεχρι να το παρω χαμπαρι, να ειμαι με -1 εξω στο κρυο να ατμιζω non με γευση βατομουρο. Την τρελα μου δηλαδη.
Σημφωνω απολητα με το σκεπτικό σου μιας και τα παρισοτερα μαγαζια εκτος από αυτά που είναι λέσχες ή ιδιωτικά κλαμπ είναι δημόσιοι χώροι και δεν μπορεί κανεις να σου πει ότι εγώ αποφασίζω και διατασω!!
Απλως στην Ελλάδα κάνει ότι θέλει ο καθένας.
Εγώ πρόσφατα ειμουν σε ένα μαγαζί και καθόμουν σε ενα τραπέζι με τη παρέα μου και ξαφνικά ερχετε ο ιδιοκτιτης μετά από 3 τέταρτα και μου λέει ότι τραπέζι είναι RESERVE αυτό που του είπα εγώ είναι ότι στο τραπέζι καθόμαστε εμείς όπως βλέπεις και επειδει προκητε για δημόσιο χώρο και ο Προθηπουργος ο ίδιος να ερχόταν εγώ θα συνέχιζα να κάθομαι γιατί το βρήκα άδειο και καθησα.
Αυτός απλα έφυγε.
Τα λέω αυτά γιατί οι περισσότεροι απλώς κάνουν ότι θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 13:51 »
Ειναι καποιες στιγμες που θελω να τσακωθω,
και ειναι μια καλη ευκαιρια.
Να το εχω υπ' οψιν.
:)) :)) :))
 Μονο πρέπει να κοιτάς αν ο καταστηματάρχης σε δέρνει ή όχι! Αν όχι, τότε αέρα!!!

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 14:09 »
Ευγενικους καυγαδες


 :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Erik

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
  • STEAMPUNK
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 14:12 »
Προσωπικα οταν παω για καφε, φαγητο ή ποτο απο τοτε που ατμιζω δεν ρωταω αν επιτρεπεται το ατμισμα. Δεν εχει τυχει να δεχτω παρατηρηση ποτε αλλα για μενα εχει τεραστια σημασια ο τροπος που θα μου ζητησουν να σταματησω να ατμιζω. Αν ειναι σωστος θα το δεχτω και απλα δεν θα ξαναπαω αν ειναι "στραβος" δεν υπαρχει περιπτωση να φυγω και μπορω πολυ ευκολα να φτασω στα ακρα... :fight_shot_thickgun: :fight_shot_thickgun: :fight_shot_thickgun:

Το τραγουδι που λεει "παμε στον Αδωνη για καφε" πλεον ειναι ακυρο  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 14:14 »
Ευγενικους καυγαδες

Παντα ευγενικούς! Είναι όπως πάντα, θέμα ύφους και ήθους. Αν εσύ ΔΕΝ είσαι προκλητικός καθ' οποιονδήποτε τρόπο, δεν ανέχεσαι και τον άλλον  να είναι. Στο μαγαζί του μέσα, ίσως ανεχθείς να είναι αυστηρός, αλλα ΟΧΙ προκλητικός. Η μαγκιά απαντάται με μαγκιά, και η αγένεια με αγένεια. Είμαι ο πρώτος που θα έπεφτε ευχαρίστως στο επίπεδο του άλλου για να του απαντήσει καταλλήλως αλλα πάντα ξεκινάω απο Κύριος με Κ κεφαλαίο. αντε και το Ο κεφαλαίο. ΚυριΟς. αντε και το Ρ. ΚυΡιΟς.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 14:16 »
Εμενα την τελευταια φορα, ο τυποω ειδε ενα σωρο αντιστασεισ, μπαταριεσ, πολυμετρα κλπ.... και φυσιολογικα ρωτησε.... "να φερω τασακι...?"   

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 14:18 »
"να φερω τασακι...?"
:)) :)) :)) :))
οχι αλλα μπάς και εχεις ενα τσιμπιδάκι, μια πένσα και δεκα ποντους kanthal  0.16?

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 15:10 »
Εμενα την τελευταια φορα, ο τυποω ειδε ενα σωρο αντιστασεισ, μπαταριεσ, πολυμετρα κλπ.... και φυσιολογικα ρωτησε.... "να φερω τασακι...?"

Τασακι οχι, αλλα μερικες αναμονες usb καλο θα ηταν να εχει πλεον στους τοιχους   :))

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Απ: Έφαγα πόρτα με το ΗΤ
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 27, 2011, 16:33 »
Σε καφετερια του περαματος οπου ημουν και ατμιζα εγω και καπνιζαν οι υπολοιποι ακουμε μια φωνη σβυστε τα τσιγαρα σας παρακαλω απαγορευονται,κοιταξα πισω μου και ηταν μια κυρια μεγαλη σε ηλικια του υγειονομικου για ελενχω,ολοι τα εσβυσαν εγω συνεχισα να ατμιζω οπου μου ξαναφωναζει με ευγενικο παντα τροπο και μου λεει σε παρακαλω σβηστο και εσυ γιατι μας κυνηγανε για αυτο το θεμα και μας το εχουν επιβαλλει να το λεμε,εγω επηδει μου μιλησε τοσο ομορφα οντως το σταματησα και της ειπα και συγνωμη καλος κακος...

Μολις εφευγε μας ειπε σε ολους τωρα κανονικα αναψτε ολοι σας αλλα προσεξτε γιατι ειναι αμαρτια να πληρωνετε τσαμπα αν πετηχεται κανεναν κολλημενο...

Ηταν υπεροχη και δεν το αναλυσα το θεμα μιας και δεν υπαρχει ακομα νομος που να το απαγορευει το ΗΤ αλλα με κερδισε η συμπεριφορα της οποτε αυτο εκανα,υπαρχουν ομως και κατι λεβεντες που στο παιζουν ιστορια και μπορει να γινεις και αρναουτογλου σε καθε δημοσιο χωρο η καφετερια ειναι αυτο η οτι αλλο

Αυτα τα ολιγα απο την εμπηρεια μου παιδια

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281674 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207956 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174752 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312982 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14428 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124907 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix